dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

S76

Faworyt C183 M&S - Dziennik Budowy

Oceń ten wpis
Witajcie!

Zimowa przerwa w procesie budowlanym to dobry czas na przemyślenia związane z jej dalszymi etapami. W związku z tym, że w tym roku planujemy tylko dojście do SSO, przemyślenia obejmowały głównie rodzaj materiałów ściennych, dachówki, systemów kominowych (w tym wykończenia kominów ponad dachem), wielkości i ilości okien dachowych itd. Oto efekty tych przemyśleń:

Materiały ścienne:

Planując budowę domu zakładaliśmy, że ściany zostaną wymurowane z betonu komórkowego. Zmiana relacji cen betonu komórkowego oraz ceramiki poryzowanej spowodowała jednak, że ostatecznie zdecydowaliśmy się budować z tego drugiego materiału. Początkowo myśleliśmy o Porothermie 25 P+w na ściany nośne oraz 11,5 na ściany działowe. Jesienią 2009 oferowano nam takie pustaki w cenie 5,85 zł (PTH 25) oraz 6,30 zł (PTH 11,5) brutto. Szacunkowy sumaryczny koszt materiałów wynosił zatem ~18 tys. zł. Postanowiliśmy jednak poczekać z zakupem do lutego - marca - w dobie kryzysu (którego u nas ponoć nie ma - jesteśmy zieloną wyspą na mapie Europy :lol: ) nie ma żadnych fundamentalnych podstaw do wzrostów cen materiałów budowlanych. W międzyczasie rozeznawałem ceny pustaków ceramicznych innych producentów. Doszedłem do wniosku, że ciekawą alternatywą dla Porothermu może być niemiecki Unipor - pustaki o grubości 11,5 cm są tańsze od Porothermu o 1-2 zł / szt (w zależności od hurtowni) a pustaki o grubości 25 cm są tańsze od Porothermu o 0,10-0,20 zł / szt. Wyraźnie tańsze od PTH 25 są z kolei pustaki Leier Thermopor (około 0,80-1,00 zł / szt), jednakże negatywne opinie na temat ich kruchości nie zachęcają do zakupu. W jednej z hurtowni zaproponowano mi jednak pustaki Leier ale importowane ze Słowacji - tzw. Leiertherm:

http://www.leier-baustoffe.sk/images/Leiertherm.pdf

Hurtownia sprzedaje ten produkt w dużych ilościach i jak dotąd nie było żadnych negatywnych sygnałów z którejkolwiek budowy. Ostatecznie zakupiłem następujące pustaki:

- na ściany nośne: Leiertherm 25 P+W - 2160 szt. (4,76 zł brutto/szt.),
- na ściany działowe: Unipor 11,5 P+W - 828 szt. (4,39 zł brutto.szt.).

W sumie za pustaki zapłacilismy niecałe 14 tys. zł, co w porównaniu z jesienną ofertą na Porotherm daje 4 tys, zł oszczędności.

Ciąg dalszy nastąpi..........
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum