dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

HenoK

Dziennik budowy domku "prawie" pasywnego

Oceń ten wpis
Jedne z pierwszych zdjęć w moim Dzienniku budowy przedstawiają budowę dolnego źródła pompy ciepła. Nieco później wykonałem i zainstalowałem pompę ciepła własnego pomysłu. Wiele o niej nie pisałem, bo miała bardzo kiepskie COP, rzędu 2,0 i w dodatku pracowała tylko przez część sezonu grzewczego. Ciepła woda była przygotowywana bez pompy ciepła.

Obecnie mam zainstalowaną pompę ciepła polskiej produkcji, zbudowana z podzespołów renomowanych firm światowych, zbudowaną i zainstalowaną przez doświadczoną firmę Ecopol-System.

Instalacja pompy ciepła jest kompletna, jednak do niej w następnym tygodniu maja być jeszcze "podpięte" kolektory słoneczne. Do ich obsługi zostaną jeszcze dołożone siłowniki zaworów trójdrogowych. Podgrzewacz ciepłej wody znajduje się w innym pomieszczeniu - pralni - centralnie w środku domu (być może uda mi się uniknąć cyrkulacji).

Ponieważ przez ponad miesiąc ogrzewałem dom wyłącznie energią elektryczną, wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę zdobyte przy sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej mogłem dosyć precyzyjnie wyznaczyć rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na ciepło.

W tej chwili mam pewność, że mój dom nie zużyje na ogrzewanie więcej jak 8000kWh, na przygotowanie ciepłej wody dla 3 osób nie zużyje więcej jak 2000kWh. Razem więc na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody będę potrzebował ok. 10tys. kWh. Na pozostałe potrzeby (RTV, AGD, oświetlenie) nie zużywam rocznie więcej jak 3000kWh.
Z poprzednia pompą ciepła się pożegnałem, zainstalowałem też nowy podgrzewacz ciepłej wody.
Z pierwszych prób wynika, że przy ogrzewaniu domu pompa ciepła będzie miała COP=4,0, zaś przy przygotowaniu ciepłej wody COP=3,0. Oznacza to, że roczne zużycie energii spadnie u mnie do poziomu
2000kWh - ogrzewanie, 700kWh - ciepła woda, 3000kWh - pozostałe potrzeby.
Razem 5700kWh rocznie.
Mój dom ma 109m2 powierzchni ogrzewanej. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania osiągnie wartość 18,3kWh/m2 rocznie , zaś całkowite zużycie energii 52,3kWh/m2 rocznie.

To jednak nie koniec. Skorzystałem z dotacji z mojej Gminy i montuję dwa płaskie kolektory słoneczne. Latem zapewnią one min. 80% ciepłej wody (umownie przyjmuję, że będzie poza sezonem grzewczym).
Oznacza to, że zapotrzebowanie na energię przez pompę ciepła spadnie o ok. 300kWh, pompy do obiegowe kolektorów maja 65W - dla przygotowania ciepłej wody będzie wymagało ich pracy przez max 700h (średnio 4h dziennie). Zużyją przy tym max. 50kWh energii.
Kolektory mogą też wspomagać ogrzewanie podłogowe, jednak trudno mi oszacować jaki z tego tytułu będzie efekt energetyczny.
W każdym razie całkowite zużycie energii powinno spaść poniżej 50kWh/m2 rocznie.
Niewykluczone też, że z poziomem zużycia energii do ogrzewania uda mi się zejść, poprzez wykorzystanie kolektorów słonecznych do poziomu 15kWh/m2 rocznie (dom pasywny).

Myślę, że w tej sytuacji mój dom mogę bez przesady nazwać "prawie pasywnym".

( 18 952 )
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum