dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Grupa częstochowska i okolice
  1. bonzobudy SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bonzobudy Zarejestrowany: 09.02.2006 Posty: 61
    Cytat Napisał wierzch
    Monika1981, moge polecic p. Adama Bodore (T: 600650519). Niedawno docieplal i tynkowal mi dom.
    Jego aktualne stawki robocizny:
    - ocieplenie: 27,- PLN/m2
    - tynkowanie (kladzenie gruntu i tynku): 12,- PLN/m2
    HEJ Monika1981
    jak poszukasz to spokojnie znajdziesz za 20 za m2, z siatka i 2razy klej na rowno plus grunt.
    nie daj sie zeby Ci dali swoj material bo 7%vat itd. na tym tez zarabiaja pare zlotych od metra.

    pozdrawiam
    ja ocieplam sam , wlasnie jestem w trakcie
  2. w.m. FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    w.m. Zarejestrowany: 04.11.2006 Posty: 129
    Witam

    Ja też planuję ocieplenie styropianem+siatka+klej w tym roku. Tynk w przyszłym. Z ogłoszenia robią za 20 zł. Czy ktoś mógłby z Was polecić firmę, która solidnie robi w tej cenie na terenie Częstochowy lub okolic.
    Ocieplenie planuję w listopadzie ( jak pogoda pozwoli oczywiście)

    Odpowiedzi mogą być na forum lub P.W.

    pozdrawiam

    w.m.
  3. devileczek DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    devileczek Zarejestrowany: 27.06.2009 Posty: 544
    Cytat Napisał Soso
    Tutaj http://www.swiadectwaenergetyczne.in...o-energetyczne ktoś policzył, że przy podgrzewaniu cwu gazem solary zwrócą sie po 22 latach.

    Soso,

    Gratuluje zakonczenia budowy. Jak widze jestes troszke rozczarowany calym tym przedsiewzieciem. Ja jestem na samym poczatku budowy, ale za to mam juz jedna budowe za soba - temu, wiec i moje oczekiwania sa inne ( nie wiem czy Ty wczesniej miales takie doswiadczenia). Dzialke juz mam, media w drodze i wiem ze domu ok 140m2 za nie wybuduje, tak zeby zamieszkac i miec wszystko zrobione ( nie wspominam o pompach ciepla, solarach, podlogach z drewna egzotycznego etc)

    Ale dom z ogrodem to wspaniala sprawa, fakt ze jest troche zachodu w porownaniu z mieszkaniem...ale porownanie domu i mieszkania to to tak jak pracowac na etacie a miec wlasny biznes. Plusy i minusy. Kazdy lubi co innego.

    Chcialbym sie jeszcze odniesc do alternatywnych zrodel energii. Zakladam ze Twoje wyliczenia strat wentylacji grawitacyjnej sa prawidlowe. Natomiast z zatykaniem kratek wentylacyjnych w celu zaoszczedzenia na ogrzewaniu przesadziles . Efekty sa marne - wilgoc. po kilku latach takich praktyk w domu smierdzi. mieszkancy tego nie czuja - przyzwyczajenie, ale osoba z zewnatrz wyczuje tzw. ' zapach starego domu'. Z tych wzgledow stosuje sie wentylacje wymuszona ( nie mylic z rekuperacja, ktora moze sie 'dziac' przy okazji) w celu regulacji poziomu dwutlwnku wegla i wilgoci. Zawsze przeciez mozna otworzyc okno w zimie przy -15C, czemu nie. Ale nie o to w tym chodzi.

    Wentylacja powinna wlaczac sie wtedy gdy parametry powietrza w domu sa zle. potrzebne sa wiec czujniki wilgotnosci ( tanie) lub/i Co2 (drogie). Ewentualnie mozna dobrac empirycznie czasy pracy rekuperatora i nastawic timer. Automatyka wlacza / wylacza silniki wtedy kiedy to konieczne, wiec nie zgodze sie z wyliczeniami energii elektrycznej potrzebnej do zasilania rekuperatora. Kiedy w domu nikt nie przebywa ( dzieci w szkole, rodzice w pracy) nie ma potrzeby wymiany powietrza. Kiedy po pracy gotuje sie posilek, domownicy biora kapiel etc, wentylacja jest potrzebna.
    Nie ma sensu wymieniac powietrza, ktore jest jeszcze ' swieze'.

    Zastosowanie rekuperatora to przede wszystkim rezygnacja z kominow wentylacyjnych, dodatkowych obrobek na dachu, potencjalnych nieszczelnosci etc. To rowniez szczelniejsze, cichsze i chyba tansze okna bez nawiewnikow, brak wilgoci ktora lokalnie moze zawilgacac scainy , zmniejszając rezystancje termiczna, powodujac powstawanie grzybow etc.

    Rekuperator/wentylator moze wspolpracowac z kanalowym klimatyzatorem z funkcja pompy ciepla. Wtedy w wiosenne i jesienne dni nie trzeba uruchamiac centralnego ogrzewania, dogrzewa sie tylko wtedy kiedy to potrzebne.

    Odnosnie solarow, pomp ciepla, elektrowni wiatrowych, paneli fotovoltanicznych - rzeczywiscie o dobry rachunek ekonomiczny trudno ( no moze solary jeszcze jakos na tym wychodza). Pompy ciepla- drogie , sprezarka pociag-. Ekonomicznie przy dzisiejszych cenach energii- sztuka dla sztuki. Wiatraki - dopoki ktos nie wymysli sposobu magazynowania energii elektrycznej w duzych ilosciach lub taniego, prostego podlaczenia do glownej sieci energetycznej ( sprzedawania energii) tu tez nie ma przyszlosci. Generatory sa tez za drogie a wiatrak tez nie bedzie sie krecil pr lat bez awarii czy konserwacji, a to kosztuje.
    Panele PV- znowu za drogie w przeliczeniu na ilosc uzyskanej energii.

    podsumowujac: alternatywne zrodla energi sa dobre jako alternatywne zrodla energii. Na wypadek awarii, jako ciekawostka, inwestycja ktora raczej sie zwroci, ale w dluzszym nie znanym czasie. Dyskusja czy instalowac czy nie to tak jak pytac czy grzac weglem czy gazem, a moze nawet pradem. Grzanie pradem ma same zalety, budowa jest tansza, prostsza, szybsza. Tylko eksploatacja droga. Jesli kogos stac na prad, niech grzeje pradem, na gaz, gazem, a jak nie to zostaje drzewo ciete nielegalnie w lesie i palone w kominku. Nie ma idealnych rozwiazan i kazdy musi sam zdecydowac na co go stac, na jaki komfort moze sobie pozwolic a na jaki nie. Nie sugerujmy sie tym co mowia inni. Kazdy dom jest inny, potrzeby jego mieszkancow, warunki finansowe itd. Decyzje co do wyboru instalacji powinny byc 'krojone' na miare.

    Ja napewno bede mial rekupreator + klimatyzator/pompa ciepla ( za 3tys zlotych - juz widze komentarze). Nie bede mial GWC/pompa, solary jak stanieja. Jak bede mial za duzo kasy ( a mial nie bede) to kupie sobie baterie sloneczna do podtrzymywania baterii akumulatorow ( alarm/automatyka domu).

    Pozdrawiam
    Andrzej







  4. gieroma SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gieroma Zarejestrowany: 04.10.2009 Posty: 49
    Chciałam zobaczyć na zywo taki dach, ponieważ do takowego sie przymierzamy (raczej mąż). Dom ma być parterowy ok 140 m2 powierzchi z garażem dwustanowiskowym, częściowo podpiwniczony, na poddaszu jeden pokoik i łazienka. No i ten dach dwuspadowy czy wielospadowy. W okolicach śląska chętnie zobaczyłabym taki dach
  5. devileczek DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    devileczek Zarejestrowany: 27.06.2009 Posty: 544
    Czy ktos moze mial stycznosc z firma TIM-BUD z Cz-wy ? Z gory dzieki za odpowiedz.
  6. Soso SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Soso Zarejestrowany: 16.01.2009 Posty: 10
    devileczek,

    to rozczarowanie zapewne wkrótce minie, aktualnie jestem w stanie "szoku poporodowego" - to moja pierwsza budowa. Nawiasem mówiąc budowa domu od podstaw, tworzenie czegoś nowego, to pozytywne, twórcze doświadczenie.
    Odnośnie wentylacji - chodziło mi o przytykanie kratek w momentach największych mrozów, a nie ocałkowite zamkniecie, możesz po prostu tym regulować.
    Czy rzeczywiście standardowe instalacje z rekuperatorem wyposażone są w sterowniki załaczające wentylację gdy wzrasta wilgotność/poziom CO2? To byłoby ciekawe i rzeczywiście obniżyłoby koszty eksploatacyjne.

    "Ja napewno bede mial rekupreator + klimatyzator/pompa ciepla ( za 3tys zlotych - juz widze komentarze)." - coś więcej?
  7. devileczek DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    devileczek Zarejestrowany: 27.06.2009 Posty: 544
    Cytat Napisał Soso
    devileczek,

    to rozczarowanie zapewne wkrótce minie, aktualnie jestem w stanie "szoku poporodowego" - to moja pierwsza budowa. Nawiasem mówiąc budowa domu od podstaw, tworzenie czegoś nowego, to pozytywne, twórcze doświadczenie.
    Odnośnie wentylacji - chodziło mi o przytykanie kratek w momentach największych mrozów, a nie ocałkowite zamkniecie, możesz po prostu tym regulować.
    Czy rzeczywiście standardowe instalacje z rekuperatorem wyposażone są w sterowniki załaczające wentylację gdy wzrasta wilgotność/poziom CO2? To byłoby ciekawe i rzeczywiście obniżyłoby koszty eksploatacyjne.

    "Ja napewno bede mial rekupreator + klimatyzator/pompa ciepla ( za 3tys zlotych - juz widze komentarze)." - coś więcej?
    Soso,

    Standardowe instalacje sa gole, za automatyke sie placi ekstra. Czujniki wilgoci, nie wspomne o CO2 to rzadkosc. W profesjonalnych ukladach klimatyzacji to mus. Pracowalem jakis czas w Wielkiej Brytanii na utrzymaniu ruchu takich instalacji w 'wysokosciowcach'. Tepmeratura, wilgotnosc , 'starosc powietrza' i ekonomika to podstawowe parametry.Mysle, ze czujnik wilgoci by wystarczyl + licznik czasu pracy reku w cyklu dobowym ( eliminacja CO2). Automatyka prosta. Mysle ze koszt bylby ekonomicznie uzasadniony w perspektywie kilku tat ( powiedzmy 3 lata). Policze i zobacze czy daloby sie cos takiego zrobic. Oczywiscie im gorzej dobrany reku (moc) tym potencjalne zyski z automatyki wieksze.

    Automatyka reku to rowniez nizsze koszty eksploatacji: czystsze filtry, mniejsze zuzycie drogich wentylatorow, mniejsze zabrudzenie kanalow,no i energia o ktorej rozmawialismy.

    Znalazlem takie ustrojstwo: http://www.allegro.pl/item777571945_...la_6_5_kw.html

    Ja bym to zamontowal za rekuperatorem ( nawiew do pomieszczen) i wspomagal utrzymanie wlasciwej temperatury w pomieszczeniach. Widzialem cos takiego ( malej mocy) . Wymiennik umieszczony byl w duzej, kotlowni, wiec nawet w zimie mozna ostro grzac, a w lecie chlodzic pomieszczenia. Moc jest niewielka, wystarczy na jakies 60-70m2 skutecznego chlodzenia, czyli np poddasze. Chociaz maly dom do 150m2 tez powinno schlodzic o pare stopni. Moc pobierana to 2kW, grzewcza/chlodnicza 6kW czyli 1:3, jak na pompe ciepla powietrzna to deklaracjre sa niezle. Plusem tego ukladu jest ze cieplo/chlod rozproweadzane jest centralnie, wszedzie. Cena tez jest fajna w porownaniu do instalacji GWC/pompa po 40-60tys PLN. Takie lekkie grzanie wyszloby konkurencyjnie do gazu, natomiast wegiel dalej rzadzi ( koszt).
  8. Soso SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Soso Zarejestrowany: 16.01.2009 Posty: 10
    devileczek,

    wygląda ładnie tylko żeby się z rekuperatorem nie pogryzło.
    A czy lekkie grzanie prądem wyjdzie taniej do gazu? dyskusyjne.
    Ale umówmy się - nie chodzi o to żeby było taniej, tylko żeby mieć fajną instalację w domu, która zwiększa komfort. Dorobisz do tego sterowanie i gra muzyka.
  9. devileczek DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    devileczek Zarejestrowany: 27.06.2009 Posty: 544
    Cytat Napisał Soso
    devileczek,

    wygląda ładnie tylko żeby się z rekuperatorem nie pogryzło.
    A czy lekkie grzanie prądem wyjdzie taniej do gazu? dyskusyjne.
    Ale umówmy się - nie chodzi o to żeby było taniej, tylko żeby mieć fajną instalację w domu, która zwiększa komfort. Dorobisz do tego sterowanie i gra muzyka.
    Nie pogryzie sie pod warunkiem ze wydajnosc wentylatorow reku i klimatyzatora bedzie podobna. Ponadto dobrze zeby reku mial tryb 'bypass'. Jesli COP jest w okolicach 3 to powinno sie oplacac. Znaczy z 1kW energii elektrycznej uzyskasz 3kW ciepla ( teoretycznie). Mysle ze bedzie konkurencyjnie do gazu.

    Nalezy rowniez pamietac ze glownym zadaniem klimatyzatora/pompy nie jest grzanie lecz chlodzenie. Szczegolnie jak ktos polozyl blachodachowke na dachu i spi na poddaszu w lipcowe upaly. Funkcja grzania moze byc pomocna wiosna i jesienia kiedy nie warto odpalac ogrzewania podlogowego, bo chlod czuc np. tylko rano. Plyta podlogowa dlugo sie nagrzewa i dluugo stygnie, natomiast cieple powietrze z klimatyzatora mozna wtloczyc bardzo szybko i podniesc lokalnie temperature. Tak wiec tutaj widze oszczednosc.

    Kolejny aspekt to akumulacja ciepla w domu. Domy szkieletowe, drewniane, maja mala bezwladnosc cieplna. Chwilowe zalamanie temperatury wychladza taki dom szybciej niz ciezki murowany z silki czy tradycyjnej ceramiki. Wiec automatycznie system grzewczy powinien szybko reagowac na takie zmiany. Podlogowka w tej roli sie nie sprawdza. Jest dobra ale na dlugie, zimne dni.

    wiec w tym wszystkim chodzi o komfort przy minimalnych nakladach. Dla emeryta ktory lubi palic w piecu/kominku, zadna elektronika, pompy, gaz etc nie sa potrzebne. Robi co lubi i to jeszcze najtaniej na swiecie. Znam rolnika ktory ma plantacje malin. Zbudowal sobie podajnik do pieca weglowego i caly sezon grzeje tymi scietymi malinami ( maliny na zime tnie sie praktycznie do poziomu gleby ). Czy on przejmuje sie rekuperatorami, pompami,gazem etc ? Po co ? wietrzy dom tradycyjnie- otwiera okno! i od czasu do czassu dorzuci malin

    Pozdrawiam
    devileczek
  10. adam_cz-wa FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    adam_cz-wa Zarejestrowany: 02.03.2007 Posty: 281
    pytanie do robiących podbitkę w ostatnich 12 m - cach.
    Jakie stawki płaciliście za robociznę ?
    Jaki rodzaj ?

    Coś mi się zdaję że moja ekipa chce mnie trochę naciągnąć. Dodam że do zrobienia jest konsrtukcja + osb + styro + siatka + klej.

    z góry dzięki
  11. ewosek FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewosek Zarejestrowany: 09.01.2008 Posty: 134
    Soso,
    miałabym prośbę... mógłbyś wrzucić zdjęcia swoich drzwi wewnętrznych zrobionych przez p. Krótlę? Szukam solidnych, ładnych drzwi w niepowalającej cenie. Pomóż proszę
  12. SLAEY FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SLAEY Zarejestrowany: 31.07.2006 Posty: 144
    Cytat Napisał faneuro
    SLAEY takie pytanie , jaki jest czynnik przenoszący ciepło z kolektorów do zasobnika?
    glikol czy temu podobne ustrojstwo chyba , instrukcja obsługi Twoich instalacji mówi ze po ilu latach powinno sie wymienić ten czynnik?
    jaki jest koszt tego , oczywiście uwzgledniając Twoja robociznę bo ja nie potrafie tego zrobić ( zakładajac sredni domek )
    witaj, w instalacji płynie mieszanka glikolu z wodą 60 do 40. Czynnik sie wymienia po 5 - 6 latach, koszt wymiany to około 300-500 zł.
  13. Rena STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Rena Zarejestrowany: 22.03.2002 Posty: 353
    Poszukuję domu do kupienia w Poraju, domu szukam dla ciotki z miasta, może macie informację o konkretnej ofercie typu "okazja". Dom potrzebny w miarę duży - ma to być docelowo dom dwurodzinny tzn. rodzina plus babcia.
  14. Rena STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Rena Zarejestrowany: 22.03.2002 Posty: 353
  15. forum_user WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    forum_user Zarejestrowany: 21.07.2010 Posty: 0
    Cytat Napisał Rena
    Poszukuję domu do kupienia w Poraju, domu szukam dla ciotki z miasta, może macie informację o konkretnej ofercie typu "okazja". Dom potrzebny w miarę duży - ma to być docelowo dom dwurodzinny tzn. rodzina plus babcia.
    Rana sprzedam ci taki jeden na ulicy Jasnej 21 jak by cię interesował Fajnie ze wróciłaś dziennik uzupełnij
  16. Soso SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Soso Zarejestrowany: 16.01.2009 Posty: 10
    ewosek,
    oto link do zdjęcia z moimi drzwiami:
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...137cc8594.html
  17. forum_user WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    forum_user Zarejestrowany: 21.07.2010 Posty: 0
    Cytat Napisał Soso
    ewosek,
    oto link do zdjęcia z moimi drzwiami:
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...137cc8594.html
    soso no ładne a jaka cena?
  18. Soso SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Soso Zarejestrowany: 16.01.2009 Posty: 10
    1080 zł z montażem.
  19. forum_user WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    forum_user Zarejestrowany: 21.07.2010 Posty: 0
    Cytat Napisał Soso
    1080 zł z montażem.
    całkiem w miarę Ja mam podobne tylko mniej szybek. Zrobię dziś i porównamy
  20. ewosek FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewosek Zarejestrowany: 09.01.2008 Posty: 134
    Dzięki Soso Drzwi całkiem, całkiem Muszę zadzwonić do tego stolarza, bo w Częstochowie za podobne drzwi mi powiedziano 1600zł... powariowali! Ja chcę właściwie podobne, tylko z mniejszą ilością szybek i nieco węższe mają być te szybki.
    coolibeer, ty też pokaż swoje I podaj namiar na wykonawcę i cenę też, jeśli możesz
Pokaż wyniki od 1801 do 1820 z 2662