dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie
  1. Arturo72 Guest
    Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał bdan
    Nie bede robić GWC i dlatego zastanawiam sie, ćzy nie lepsza byłaby dla mnie stara wersja, bo w przypadku miesiecznych mrozów i ciągłego działania nagrzewnicy to koszt moze byc konkretny. Jak można sie dowiedzieć kiedy ta nagrzewnica sie włancza, przy jakich temperaturach
    Żeby reku nie zamarzł podobno wystarczy rurka ok.10mb zakopana w gruncie.Jeśli tak to parę godzin i za 200zł mamy GWC
    Mój GWC kosztował...360zł-fi 125 2x30mb.Mi również chodziło głównie,żeby reku nie zamarzł.
    Podobno dobre reku nie zamarzają mimo braku GWC
  2. adiqq Guest
    Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    ja nie chciałem robić rurowca, żeby nie robić zbyt dużych oporów powietrza - to zawsze te dodatkowe 60mb rury...ale teraz sam się zastanawiam czy nie zrobić jakiegoś prostego rurowca przed zimą....bo jakoś do tego glikolowego nie umie znaleźć czasu...a rurowy prosty i tańszy będzie....
  3. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    Cytat Napisał Arturo72
    Żeby reku nie zamarzł podobno wystarczy rurka ok.10mb zakopana w gruncie.Jeśli tak to parę godzin i za 200zł mamy GWC
    Mój GWC kosztował...360zł-fi 125 2x30mb.Mi również chodziło głównie,żeby reku nie zamarzł.
    Podobno dobre reku nie zamarzają mimo braku GWC
    ty robiles gwc na rurce 125 ???????????? bog cie opuscil czy cos z toba nieteges ??
  4. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    Cytat Napisał adiqq
    ja nie chciałem robić rurowca, żeby nie robić zbyt dużych oporów powietrza - to zawsze te dodatkowe 60mb rury...ale teraz sam się zastanawiam czy nie zrobić jakiegoś prostego rurowca przed zimą....bo jakoś do tego glikolowego nie umie znaleźć czasu...a rurowy prosty i tańszy będzie....
    ja wlasnie z tego powodu dawalam rury 250 i kolanka nie 90st tylko laczone 45 !!! na jedna nawrotke wychodzily az 4 i to robilo najwiekszy koszt !!! na szczescie mialam skad wziac rurki w sensownej cenie zdecydowanie najlepszej w okolicy
  5. Arturo72 Guest
    Arturo72 Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał mea
    ty robiles gwc na rurce 125 ???????????? bog cie opuscil czy cos z toba nieteges ??
    mea-robią z fi100 równolegle i jest git.Im mniejsza średnica a więcej rurek tym większa powierzchnia wymiany ciepła w gruncie. 40mb 2x100 będzie miało większą i lepszą wymiane ciepła w gruncie niż 40mb fi 200.
    To się nazywa układ Tiechelmanna czy jakoś tak

    Coś takiego:
    http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%...82a-46169.html
  6. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał Arturo72
    mea-robią z fi100 równolegle i jest git.Im mniejsza średnica a więcej rurek tym większa powierzchnia wymiany ciepła w gruncie. 40mb 2x100 będzie miało większą i lepszą wymiane ciepła w gruncie niż 40mb fi 200.
    To się nazywa układ Tiechelmanna czy jakoś tak
    2 x fi100 ma przekroj 157cm2
    1 x fi200 ma przekroj 314cm2

    To oznacza 2 x mniejszy przekroj i 2 x wieksze opory. Mialoby to sens jakbys zastosowal 4 x fi100.

    Ale my wiemy ze z liczeniem u Ciebie krucho - jak widac nie tylko kosztorysu 40mb rury fi100 ma ogromne opory. Wiesz jak sie opor liczy ? Tu masz wzory:

    http://www.uktn.com/woda_opis/opiswody.html#Roz2.1

    Nie chce mi sie liczyc bo sie do roboty zbieram, potem policze chyba ze mnie uprzedzisz
  7. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Tichelmana - rurki idą równolegle, można nawet x3 lub x4 robić....teź o tym myslałem...ale jeszcze muszę to sobie na działce rozrysować...zresztą nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji
  8. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Wpadlem tylko na chwile pokazac poczynania naszej pieknej cieplowni w Wodzislawiu Slaskim ktorej nadrzednym organem jest Przedsiebiorstwo Energetyki Cieplnej z siedziba w Jastrzebiu Zdroju (PEC) - pisze tak bo sie lepiej zaindeksuje w googlu

    Oto jak nasza piekna cieplownia szanuje srodowisko i nas wszystkich:



    ^ Ciecz niewiadomego pochodzenia (pobralem probki do badania) - prawdopodobnie glikol z instalacji cieplowniczej wlatuje sobie do studzienki. Ciecz zielonego koloru - niesamowicie smierdzi. Wiecie czemu? Bo najprawdopodobniej to jest wymieszane z SZAMBEM. Tj. cieplownia z oszczednosci (po co placic za utylizacje i wywoz - lepiej komus na pole wylac nie?) wylewala sobie dzisiaj taki syf prawdopodobnie do studzienki / szamba ktore maja na swoim placu, a z ktorego odplyw jest wyprowadzony wlasnie w tym miejscu.



    Dalej syf leci sobie kilka metrow pod ziemia rura, ktorej nigdzie oczywiscie na mapach nie ma i ktora zrobiona jest nielegalnie...



    Zeby wpasc prosto na moja dzialke, a dalej strumykiem prosto do rzeki Lesnicy (juz wiemy czemu m.in. jest taka brudna).

    Od zauwazenia do momentu kiedy pojawila sie straz miejska lecialo to z predkoscia na oko 2-3m3/h, a lecialo przez minimum 2h (tyle zauwazylismy - prawdopodobnie spuszczali od rana bo zbiorniki maja potezne). Czyli tysiace litrow takiego syfu wpuscili prosto w grunt i do rzeki.

    Jezeli czyta to ktos z PECu to wiedzcie ze to dopiero poczatek wojenki - KAZDA kropelka ktora z tej rury wyleci bedzie badana w Sanepidzie i KAZDY taki incydent bedzie zglaszany do eko-patrolu wodzislawskiej strazy miejskiej.

    Sytuacja prawdopodobnie zdarzala sie rok rocznie, tylko wczesniej rura byla calkiem pod ziemia, a dopiero w tym roku sluzby komunalne ja odkryly i zrobily tam widoczna na powierzchni studzienke ktora zbiera tez deszczowke z dachow okolicznych garazy.

    WSTYD OPEC!!!!! Oby wam dosrali za to DUZA kare.
    pozdr.
  9. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Jak już napisano wyżej im mniejsza prędkość tym skuteczniejsza wymiana ciepła z gruntem (przy tej samej długości rur w wymienniku i tej samej ich średnicy).
    Dlatego warto wykonać wymiennik w układzie Tichelmanna - pozwala on uzyskać podobną wydajność cieplną wymiennika przy mnijszych oporach.
    Warto też zastosować większe ilości rur o minieszej średnicy, np. zamieniając 20 m pojedyńczej rury fi 200mm na 80m rur fi 100 w układzie Tichelmanna z 4 gałęziami otrzymamy podobne opory przepływu (ten sam przekrój łaczny rur), ale powierzchnia wymiany z gruntem będzie dwukrotnie większa (dla rur fi 200 12,57 m2, dla rur fi 100 25,14 m2).
    No i istotna jest też odległość między rurami - im większa tym mniejszy wzajemny wpływ rur. Jako minimum przyjmuje się odległość 1 m.
    wypowiedz HenoKa na w/w temat
    to z tego wątku
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...i%C5%9Bnienia-...
  10. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    szynka wal do WIOSiu !!!!! straz miejska G moze !!! a wios ich udupi na cacy !!!
  11. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał mea
    szynka wal do WIOSiu !!!!! straz miejska G moze !!! a wios ich udupi na cacy !!!
    Wydzial Ochrony Srodowiska w urzedzie tak ?? Czy co to?
  12. madzia11mk ELITA FORUM (min. 1000)
    madzia11mk Zarejestrowany: 29.06.2009 Posty: 1439
    Cytat Napisał Daga&Adam
    Wydzial Ochrony Srodowiska w urzedzie tak ?? Czy co to?
    Chyba chodzi o Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska
  13. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał madzia11mk
    Chyba chodzi o Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska
    dokładnie tak - Mea ma rację SM oleje pewnie sprawę ale WIOS na pewno nie...
  14. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    Cytat Napisał Daga&Adam
    Wydzial Ochrony Srodowiska w urzedzie tak ?? Czy co to?
    Wojewodzki Inspektorat Ochrony Środowiska
    http://www.katowice.pios.gov.pl/

    dzwon do nich i pytaj co dalej ... powiedz ze masz zdjecia, straz miejska z raportem i probki ... beda cie po D calowac

    na moja skromna wiedze w temacie na wejsciu jest kara 10k a docelowo nawed odsiadka dla Kierownika Zakladu !!
  15. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał mea
    Wojewodzki Inspektorat Ochrony Środowiska
    http://www.katowice.pios.gov.pl/

    dzwon do nich i pytaj co dalej ... powiedz ze masz zdjecia, straz miejska z raportem i probki ... beda cie po D calowac

    na moja skromna wiedze w temacie na wejsciu jest kara 10k a docelowo nawed odsiadka dla Kierownika Zakladu !!
    Ciecz byla zielona wiec to chyba glikol propylenowy - ogolnie nie jest uznawany za grozny dla zdrowia / zycia - ciezko powiedziec co i jak ale skontaktuje sie z tym WIOS'em i zobaczymy co dalej
  16. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    kurka szklarz w rybniku mi moje lustra wycenil na 1000 z montazem a szklarz w wodzislawiu te same lustra wycenil mi na 600 z montazem ... troche spora roznica!!!
  17. madzia11mk ELITA FORUM (min. 1000)
    madzia11mk Zarejestrowany: 29.06.2009 Posty: 1439
    Cytat Napisał mea
    kurka szklarz w rybniku mi moje lustra wycenil na 1000 z montazem a szklarz w wodzislawiu te same lustra wycenil mi na 600 z montazem ... troche spora roznica!!!
    No różnica spora ciekawe skąd się wzięła ....
  18. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    Cytat Napisał madzia11mk
    No różnica spora ciekawe skąd się wzięła ....
    ponoc z tego ze gosc po prostu jest TANI !!! i z wodzislawia
  19. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    ja za moje lustro+szklane półki i drzwiczki do moich 2 szafek zapłaciłem 1050zł - nie wiem skąd był szklarz - miałem do niego tylko numer tel
    może też był z wodzisławia
  20. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    moim zdaniem to duzo skoro mi gosc policzyl 3 wielkie lustra za 600
Pokaż wyniki od 21961 do 21980 z 34093