dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie
  1. Arturo72 Guest
    Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał queene
    wystarczy sama pompa za 5 tys ? nie ponosze żadnych dodatkowych kosztów nawet jesli nie mam reku ?
    Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów...oprócz instalacji,myślę,że ok.500zł.Rekuperator nie jest potrzebny.
    Przy zmyślnym podłączeniu taka pompa może nam służyć nawet podczas dużych mrozów a w lecie może posłużyć jako klimatyzacja
    Czyli miesięcznie za cwu płacimy ok.30zł.
  2. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał queene
    wystarczy sama pompa za 5 tys ? nie ponosze żadnych dodatkowych kosztów nawet jesli nie mam reku ?
    Tak. Tutaj reku nie ma nic do rzeczy.. Podpinasz wlot/wylot i tyle. Wez tez pod uwage, ze ta pompa to jednoczesnie zbiornik na CWU, wiec odpada Ci dodatkowo dosc znaczny jej koszt (ok. 2k pln) w tradycyjnej instalacji Szukaj pompy z dodatkowa wezownica, ktora pozwoli na podpiecie pieca w okresie zimowym w celu grzania CWU. Pompa powietrze-powietrze wtedy jest wylaczona.
    pozdr.
  3. queene Lider FORUM (min. 2800)
    queene Zarejestrowany: 06.06.2007 Posty: 4193
    moge to u kogoś zobaczyć na żywo ? jadę........
    aha...co jeśli mam już dom w takim stanie jak mam czyli SSZ....co z doprowadzeniem instalacji do domu ?

    mąż pyta ile prądu zużywa taka pompa
  4. Arturo72 Guest
    Arturo72 Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał queene
    moge to u kogoś zobaczyć na żywo ? jadę........
    mąż pyta ile prądu zużywa taka pompa
    Na żywo to nie mam ale tak to mniej,więcej wygląda:


    Średnie zużycie prądu wg producenta to ok.615W

    Dimplex 1,87kW:
    http://www.dimplex.de/nc/pl/p-ciepla...bwp-30hlw.html
    Hewalex 3,8kW :
    http://www.hewalex.pl/pl/oferta?page...category_id=29
    Heitz:
    http://www.heizung.com.pl/specyfikacja,air
  5. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał queene
    moge to u kogoś zobaczyć na żywo ? jadę........
    aha...co jeśli mam już dom w takim stanie jak mam czyli SSZ....co z doprowadzeniem instalacji do domu ?

    mąż pyta ile prądu zużywa taka pompa
    Przy COP rzedu 2,5 - zuzywa 1kW, a daje 2,5kW. Przyjmujac srednie zuzycie CWU rodzinki 4 osobowej na poziomie 4000kWh - pompa przy COP 2,5 zuzyje 1600kWh. Grzejac pradem w taryfie G11 bedzie to kosztowalo ok. 720 pln / rok. Grzejac w taryfie G12 w nocy - ok. 500 pln.
    pozdr.
  6. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    Cytat Napisał queene
    mea uprzedziłaś mnie z tym postem, ja dłuzej go pisałam bo musiałam dziecko w miedzyczasie uśpić
    ale zgadzamy sie w 100%, już pytałam kominiarza - moge przewody poprowadzic w kominie wiec tak zrobie
    czyli zasadniczo myslimy podobnie !!! troche eko, troche wygodnie i nic na sile !!
  7. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    Cytat Napisał Arturo72
    Czysto i tanio i to nie tylko przez pół roku będziesz miała z pompą ciepła do cwu,cena 5-6tyszł.
    http://www.klimatyzacje.warszawa.pl/...iepla-woda,182

    Solarów za taką cenę bym nie kupił.
    pompa za 5 tys ?? z ktorej choinki tys sie znowu urwal ?
  8. jutkap FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jutkap Zarejestrowany: 01.08.2009 Posty: 156
    Cytat Napisał adiqq
    dobrze napisał...PC Powietrze-Woda tylko do grzania CWU można już kupić za 5tyś...
    do grzania CWU lepsze rozwiązanie niż kolektory, bo ciepłą woda jest przez cały rok, nie tylko jak jest słońce...
    pierwszy z brzegu przykład
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-tania...383186385.html

    a dodam jeszcze, że jakbym miał montować piec na Ekogroszek+ do tego solary, to mnie moja PC gruntowa wyszłą tyle samo...(kilka dni temu była dyskusja na ten temat w innym wątku) a wygoda nieporównywalna...
    A jakie są orientacyjne koszty PC ? Sąsiad montował rok temu i był to koszty rzędu 70 tys.
  9. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    Cytat Napisał adiqq
    dobrze napisał...PC Powietrze-Woda tylko do grzania CWU można już kupić za 5tyś...
    do grzania CWU lepsze rozwiązanie niż kolektory, bo ciepłą woda jest przez cały rok, nie tylko jak jest słońce...
    pierwszy z brzegu przykład
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-tania...383186385.html

    a dodam jeszcze, że jakbym miał montować piec na Ekogroszek+ do tego solary, to mnie moja PC gruntowa wyszłą tyle samo...(kilka dni temu była dyskusja na ten temat w innym wątku) a wygoda nieporównywalna...
    ale przeciez zakup PC to tylko poczatek !! sama pompa moze i 5tys a reszta ??
  10. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał mea
    ale przeciez zakup PC to tylko poczatek !! sama pompa moze i 5tys a reszta ??
    Mea - nie myl pojec
    Rozmawiamy teraz o dwoch typach pomp:

    - powietrze-woda, gdzie "dolnym zrodlem" jest poprostu powietrze z zewnatrz (doprowadzane zwyklymi rurami lub nawet brane bezposrednio z kotlowni przez kratke - ale to rozwiazanie wychladza pomieszczenie/dom), a "gornym zrodlem" jest poprostu woda CWU. Takie kompaktowe urzadzenia kosztuja 5-7 tys pln i to sa urzadzenia typu "wstaw, podepnij wlot/wylot powietrza, podlacz do pradu" i koniec. Reszte podpinasz dokladnie tak samo jak kazdy inny bojler (czyli male naczynie wzbiorcze, doplyw zimnej, wylot cieplej, ew. cyrkulacja, ew. zawor termostatyczny na wyjsciu, zawor bezpieczenstwa). W cenie 5-7 tys masz odrazu zbiornik 200-300l, ktory normalnie musisz kupic za 2-3k pln. Ten zbiornik ma wbudowana wezownice (jedna lub dwie), do ktorego mozesz podpiac zrodlo ciepla - np. piec/kociol, ktorego uzywasz w zimie do grzania CO. W ten sposob w zime poprostu pompe wylaczasz, a woda grzeje sie przez wezownice kotlem/piecem. Lub odpalasz druga taryfe i woda grzana jest w nocy przez wbudowana w urzadzenie grzalke - tez w sumie dosc tanio

    - grunt-woda (a tak naprawde woda-woda, tylko ta pierwsza "woda" krazy w obiegu zamknietym w rurach PE pod ziemia - to jest gruntowa pompa ktora kosztuje od ok 12 tys pln netto (kompletne urzadzenie mocy 8-9kW z pompami dolnego i gornego obiegu). Do niego trzeba tylko podpiac DOLNE ZRODLO (i to moga byc odwierty za 15-20 tys lub kolektor poziomy za 7-8-9 tys pln tylko do niego potrzebujesz te 400-500m2 przekopanego ogrodka). I to wszystko. Reszta jest dokladnie taka sama jak w przypadku pieca na groszek, gazowego, na drewno, czy innego. Posiadajac duza dzialke instalacja "na gotowo" PC moze sie zmiescic w granicy 22-23 tys pln. Eksploatacja pozniej cenowo zblizona do ogrzewania weglem, tyle ze komfort zupelnie nieporownywalny
    pozdr.
  11. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał mea
    ale przeciez zakup PC to tylko poczatek !! sama pompa moze i 5tys a reszta ??
    Sama pompe to nawet ponizej 4k kupisz:

    http://allegro.pl/hewalex-powietrzna...356270216.html

    To wersja dla tych co juz maja zbiornik na CWU - ja np. kupilem zbiornik z 300l z dwoma wezownicami ktory normalnie kosztuje 4k pln za 1k pln -> wyprzedaz po likwidacji sklepu instalatorskiego w Niemcach - gosc mial kilka takich zbiornikow - wszystkie noweczki Sam sie zastanawiam czy do CWU nie walnac sobie takiej pompy - w lato przy temperaturach 20-25 i wiecej st C taka pompa ma duzo wyzszy COP niz gruntowa Zalezy jak sie dolne zrodlo bedzie regenerowac (w gruntowej do CO).
    pozdr.
  12. Maciek&Kamila ELITA FORUM (min. 1000)
    Maciek&Kamila Zarejestrowany: 13.11.2008 Posty: 1181
    Cytat Napisał adiqq
    ceny podłogówki nie liczę do bilansu, bo i tak miałbym podłogówkę po całości, czy miałbym PC, czy gaz, czy ekogroszek.....ale niech bedzie 215m2 podłogówki wyszło mnie coś koło 13,5tys.
    PC polskiego producenta+motaż+cała kotłownia+ rurki do DZ(poziome)wykopy(Adam), glikol itd. - całość kosztowała mnie około 33-34tys.
    Wiec do 70tys sporo brakuje, nawet jak dolicze do tego koszt podłogówki....(bo twoj sasiad mogl miec podłogowke w wycenie)
    Dodam, że firma od PC chciała za podłogówkę 100/m2, czyli za samo poddasze+parter zapłacilbym 15tys, a tak mam taniej i jeszcze dodatkowo podlogowke w piwnicy....
    Aha, kotlownia+piec na ekogroszek+solary+grzejniki jednego forumowicza kosztowały 40tys. Jak ja do mojej PC dolicze koszt podłogówki, to mam 46,5tys. - 47,5tys.
    mnie moje ogrzewanie z 250m2 podlogowki, 2 drabinki w lazienkach+ 1 kaloryfer do garazu, rurki schowane w scianach na kaloryfery we wszystkich pomieszczeniach i kotlownia z piecem podajnik tlokowy wyjdzie 21-22 tys w tym robocizna max 1500zl wujkowi a jak dobrze pojdzie to kolo 3tys zwroci gmina za kociol!
    rozkladanie rurek to super prosta sprawa, trzeba tylko mniej wiecej pomyslec nad iloscia petli i np zasilaniami i powrotami idzie jednoczesie ogrzewac przedpokoj czy klatke schodowa. bo dac fachowcom 100zl za m2 lub jak inni biora 200zl od petli to czysty skandal i zdzierstwo, a jedna petla to okolo 1h roboty z 2 papieroskami
  13. Arturo72 Guest
    Arturo72 Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał mea
    pompa za 5 tys ?? z ktorej choinki tys sie znowu urwal ?
    Jak się szuka to się znajdzie Tak samo jak to,że grzanie prądem przy zapotrzebowaniu na ciepło rzędu 40-50kWh/m2 wyjdzie tanio
    Pompa ciepła Dimplex z zasobnikiem 300l (możliwość podpięcia pieca na ekogroszek)-5700zł
    http://www.eko-instal.pl/dimplex-bwp...la-do-cwu.html
    Z zasobnikiem 200l-4900zł:
    http://www.eko-instal.pl/dimplex-bwp...la-do-cwu.html
    Wystarczy wpiąć do sieci cwu,wyprowadzić przewody powietrzne i mamy tanią cwu :
  14. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    Cytat Napisał Daga&Adam
    Mea - nie myl pojec
    Rozmawiamy teraz o dwoch typach pomp:

    - powietrze-woda, gdzie "dolnym zrodlem" jest poprostu powietrze z zewnatrz (doprowadzane zwyklymi rurami lub nawet brane bezposrednio z kotlowni przez kratke - ale to rozwiazanie wychladza pomieszczenie/dom), a "gornym zrodlem" jest poprostu woda CWU. Takie kompaktowe urzadzenia kosztuja 5-7 tys pln i to sa urzadzenia typu "wstaw, podepnij wlot/wylot powietrza, podlacz do pradu" i koniec. Reszte podpinasz dokladnie tak samo jak kazdy inny bojler (czyli male naczynie wzbiorcze, doplyw zimnej, wylot cieplej, ew. cyrkulacja, ew. zawor termostatyczny na wyjsciu, zawor bezpieczenstwa). W cenie 5-7 tys masz odrazu zbiornik 200-300l, ktory normalnie musisz kupic za 2-3k pln. Ten zbiornik ma wbudowana wezownice (jedna lub dwie), do ktorego mozesz podpiac zrodlo ciepla - np. piec/kociol, ktorego uzywasz w zimie do grzania CO. W ten sposob w zime poprostu pompe wylaczasz, a woda grzeje sie przez wezownice kotlem/piecem. Lub odpalasz druga taryfe i woda grzana jest w nocy przez wbudowana w urzadzenie grzalke - tez w sumie dosc tanio
    ok temet mnie zainteresowal ... a jakby tak wykorzystac tu powietrze wyciagane przez reku ?? da sie to jakos polaczyc ?? powiem szczerze ze nigdy takiego rozwiazania nie bralam pod uwage i zaczynam szukac ...

    tak sobie mysle ... w lecie kiedy mialaby pompa chodzic to do reku nie uzywa sie ciepla odzyskiwanego i jest ten caly bypas ... jak by wtedy to powietrze brala PC to akurat byloby co odzyskiwac i grzac wode !! pytanie czy da sie to jakos pozenic i na ile jest to realne ...
  15. Arturo72 Guest
    Arturo72 Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał mea
    ok temet mnie zainteresowal ... a jakby tak wykorzystac tu powietrze wyciagane przez reku ?? da sie to jakos polaczyc ?? powiem szczerze ze nigdy takiego rozwiazania nie bralam pod uwage i zaczynam szukac ...

    tak sobie mysle ... w lecie kiedy mialaby pompa chodzic to do reku nie uzywa sie ciepla odzyskiwanego i jest ten caly bypas ... jak by wtedy to powietrze brala PC to akurat byloby co odzyskiwac i grzac wode !! pytanie czy da sie to jakos pozenic i na ile jest to realne ...
    Oczywiście,że da się pożenić,fakt,że pompa pobiera 450m3/h a reku daje nam w zimie tylko ok.100-120m3/h ale przy odpowiednim połączeniu tego z czerpnią zewnętrzną pompy i wymieszaniu wg mnie da nam w miarę temperaturę nawiewną do pompy w zimie.
    Jest sporo kombinacji tego typu połączeń.Ja np.wyrzutnie reku chcę wpakować do wolnego kanału wentylacyjnego przy kominie i do tegoż kanału chcę podpiąć kanał czerpny z pompy.I nie dość,że jak będzie potrzeba to będę miał 120m3/h cieplejszego powietrza z reku to w dodatku kanał będzie grzany spalinami z ewentualnego grzania kominkiem(komin spalinowy jedynie do kominka)
    Można również pobierać powietrze np.z nieużytkowego poddasza czy garażu gdzie temperatury są dodatnie co wpływa nam na COP pompy.
    Latem bez sensu jest kombinować z reku ponieważ cieplej będzie na zewnątrz.Można za to wywiew pompy skierować na pomieszczenia w celu chłodzenia.
    Jako ciekawostkę podam,że użytkownik 1950 zamierza pompę ciepła HEWALEX-a przeznaczoną do cwu o mocy cieplej 3,8 kW wpiąć do instalacji c.o. Przy domku o małym zapotrzebowaniu na ciepło i takiej mocy pompy może się to sprawdzić
  16. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    zasadniczo zima nie ma sensu kombinowac z PC jak jest kociol !! a wywiew z PC na pomieszczenia nie tak jak polaczenie wywiewu i powietrza c GWC ktore cocelowo jest do nawiewu do reku /gwc nie bedzie mialo powietrza przesuszonego a PC niestety tak !!/
  17. mucia FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mucia Zarejestrowany: 09.01.2009 Posty: 112
    Witam chciałem zaprosić wszystkich do oglądania galerii zdjęć z naszej budowy

    http://muratordom.pl/galerie/budowa/...go-domku,1137/

    Przy okazji:

    Życzę Wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku 2011
  18. agucha77 FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agucha77 Zarejestrowany: 12.06.2007 Posty: 297
    Witam,
    łyżka dziegciu do pompy powietrznej. Z taką ofertą podjechała do nas pewna firma (ktoś chce namiary to proszę na priv). Poczytaliśmy o tym wynalazku i przy kolejnym spotkaniu z jej przedstawicielem (fakt, że innym niż za pierwszym razem) zapytaliśmy go o takie rzeczy:
    1. COP dla PC powietrznej jest wysokie, ale już przy bodajże 0 stopni Celsjusza spada do poziomu, przy którym cena za energię jest praktycznie taka sama jak przy grzaniu gazem (tak jakoś to mąż policzył);
    2. Latem COP jest korzystne, ale dla solarów dużo korzystniejsze - pompa jedna trochę prądu bierze, solary zaś o wiele mniej (a są nawet takie, które potrzebny prąd czerpią z ogniw galwanicznych);
    3. Dlaczego w takim razie nie wybrać solarów?

    I przedstawiciel z firmy odpowiedział, że faktycznie solary są praktyczniejsze.

    Nasz instalator twierdzi, że w nowym roku w Rybniku ruszy program dopłat z miasta do solarów - wtedy odpada problem prowizji dla banków.

    Pozdrawiam
  19. mea Lider FORUM (min. 2800)
    mea Zarejestrowany: 25.07.2008 Posty: 4903
    Cytat Napisał agucha77

    Nasz instalator twierdzi, że w nowym roku w Rybniku ruszy program dopłat z miasta do solarów - wtedy odpada problem prowizji dla banków.

    Pozdrawiam
    taka dygresja ... program doplat z miasta na najblizsze 3-4 lata mozesz sobie darowac ... zgloszen nie przyjmuja juz od 2 lat !! a ciagle nie ma jeszcze rozporzadzenia odnosnie wyplaty z kasy miasta dla osob fizycznych /przez caly rok slysze ze ma byc lada chwila!!/ wiec de facto ja sobie temat odpuszczam ... podobnie ma sie sprawa z kotlami ekologicznymi /to dla wymieniajacych bo ci co instaluja nowe sie nie lapia w zasady dotacji/ czy oczyszczalni przydomowych ...
  20. Arturo72 Guest
    Arturo72 Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał agucha77
    Witam,
    łyżka dziegciu do pompy powietrznej. Z taką ofertą podjechała do nas pewna firma (ktoś chce namiary to proszę na priv). Poczytaliśmy o tym wynalazku i przy kolejnym spotkaniu z jej przedstawicielem (fakt, że innym niż za pierwszym razem) zapytaliśmy go o takie rzeczy:
    1. COP dla PC powietrznej jest wysokie, ale już przy bodajże 5 stopniach Celsjusza spada do poziomu, przy którym cena za energię jest praktycznie taka sama jak przy grzaniu gazem (tak jakoś to mąż policzył);
    Oczywiście,że COP spada przy niższej temperaturze ale średnioroczny wynosi dalej ok.3,prawdopodobnie mąż policzył przy cenie prądu 0,6zł/kWh to teraz niech policzy przy cenie 0,3zł/kWh a wynik podzieli przez 3 (chociaż nie chcę mi się wierzyć,że nawet w I taryfie grzanie cwu przez PCi do cwu wyjdzie taniej gazem)
    Jak pisałem wyżej taka pompa przy odpowiednim instalowaniu korzysta w zimie z temperatury ok.10st.C=dalej wysoki COP
    Ja się liczę z tym,że jeśli nawet będę musiał grzałami grzać cwu nocą to i tak w sumie będzie taniej niż gazem,groszkiem,węglem(gazetami i ciuchami może nie ) ale ja to ja
    Cytat Napisał agucha77
    2. Latem COP jest korzystne, ale dla solarów dużo korzystniejsze - pompa jedna trochę prądu bierze, solary zaś o wiele mniej (a są nawet takie, które potrzebny prąd czerpią z ogniw galwanicznych);
    Zimą także ? Cuzamen do kupy jak wychodzi ??
    Cytat Napisał agucha77
    3. Dlaczego w takim razie nie wybrać solarów?
    Cena ? 6tys.zł a 15tys.zł ? Jest różnica ? W jakim okresie wyrówna się ta różnica ?? Czy się wogóle wyrówna ?

    Dla nie mających jeszcze kotłowni i myślących,de facto taka pompa ciepła kosztuje tylko 2tys.zł !!!
    (to pisałem ja-przeciwnik pomp ciepła )
Pokaż wyniki od 11381 do 11400 z 34093