dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Grupa Wrocławska
  1. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Cytat Napisał Spirea
    Frankai, Wojgoc, nie spodziewałam się, że jeszcze tu Was spotkam Miło Was przeczytać
    Cześć Spirea!
    Takie gaduły Wojgoc i ja nie znikają
    To raczej zaskoczeniem jest Twój powrót. Tylko sprawdzałaś czy Grupa żyje, czy może budujesz drugi dom?
  2. fttrobin WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fttrobin Zarejestrowany: 09.04.2017 Posty: 2
    Dzień dobry!
    Jako forumowy nowicjusz pragnę przywitać wszystkich jego uczestników! Od tego roku jesteśmy posiadaczami działki w miejscowości Kotowice. Po długich poszukiwaniach mamy wstępnie wybrany projekt: https://dompasjaprojekty.pl/?projekty_wordpres=arklow. Modyfikacje jakie planujemy to: powiększenie bryły budynku o boczny balkon, garaż zamiast wiaty, usunięcie spiżarni na rzecz szaf garderobianych w wiatrołapie, powiększenie łazienki na parterze kosztem pomieszczenia technicznego. Dodatkowo planujemy zmiany technologiczne: ściany z bloczków silikatowych na zaprawę cienkospoinową (24cm + 20cm styropian), gruntowa pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z gruntowym wymiennikiem ciepła, panele fotowoltaiczne, przydomowa oczyszczalnia ścieków. Zastanawiamy się również nad system odzyskiwania wody deszczowej i wykorzystywania jej do prac ogrodowych/toalet/prania.
    Aktualnie jesteśmy na etapie gromadzenia bazy wykonawców. Czy ktoś z szanownych forumowiczów może polecić ekipę do SSO z doświadczenie w silikatach?
  3. Doli. ELITA FORUM (min. 1000)
    Doli. Zarejestrowany: 04.03.2017 Posty: 1746
    Cytat Napisał Frankai
    Był ale - jak większość - się już nie pojawia. Rok 2011. Zwał się "lakusz". Robił to w technologii legalett. Dom "termos" grzany elektrycznie. Twierdził, że płaci za prąd 225zł /mc w lecie i 400zł w zimie.
    Czemu nie dostałam powiadomienia o Twojej odpowiedzi?*) Dopiero teraz przeglądając luźno wątek się doszukałam... Dopytałam ostatecznie w wątku z płytą fundamentową, ale jednocześnie myślałam, że na "wrocławskiej" cisza...

    *) EDIT - to chyba ja, gapa, nie dodałam znacznika subskrypcji, a potem się dziwię...
  4. Doli. ELITA FORUM (min. 1000)
    Doli. Zarejestrowany: 04.03.2017 Posty: 1746
    Czy możecie mi polecić forumowy dziennik budowy (może kilka), który jest napisany bardzo szczegółowo i można się dowiedzieć dużo o początkach budowy: czyli w skrócie "jak żyć?" Bo na razie jedynie TAURON działa bezobsługowo, robią projekt przyłącza, jakiś podwykonawca jest z nami w stałym kontakcie, w czerwcu będzie skrzynka. Z wodą nie bardzo wiemy jak się zabrać za przyłącze Z gazem podobnie, choć tam dopiero na styczeń 2018 mają termin. No i od czego zacząć? Ogradzać się jeszcze przed fundamentem / SSO czy czekać? Trzeba mieć jakiś blaszak na narzędzia czy nie trzeba? TOI TOI? Mamy zarośniętą działkę takimi wysokimi suchymi trawskami - czym to najlepiej uprzątnąć? Jakiś pan Miecio z kosą, spalinówka, ręcznie wyrwać, czy jak mężowi się marzy: spychaczem to wszystko!!!? Tyle pytań, a tak mało odpowiedzi Niby człowiek już te parę lat na świecie żyje, a dalej jak dziecko we mgle
  5. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Cytat Napisał Doli.
    *) EDIT - to chyba ja, gapa, nie dodałam znacznika subskrypcji, a potem się dziwię...
    Najlepiej szukać najprostszych przyczyn
  6. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Cytat Napisał Doli.
    Czy możecie mi polecić forumowy dziennik budowy (może kilka), który jest napisany bardzo szczegółowo i można się dowiedzieć dużo o początkach budowy: czyli w skrócie "jak żyć?" Bo na razie jedynie TAURON działa bezobsługowo, robią projekt przyłącza, jakiś podwykonawca jest z nami w stałym kontakcie, w czerwcu będzie skrzynka. Z wodą nie bardzo wiemy jak się zabrać za przyłącze Z gazem podobnie, choć tam dopiero na styczeń 2018 mają termin. No i od czego zacząć? Ogradzać się jeszcze przed fundamentem / SSO czy czekać? Trzeba mieć jakiś blaszak na narzędzia czy nie trzeba? TOI TOI? Mamy zarośniętą działkę takimi wysokimi suchymi trawskami - czym to najlepiej uprzątnąć? Jakiś pan Miecio z kosą, spalinówka, ręcznie wyrwać, czy jak mężowi się marzy: spychaczem to wszystko!!!? Tyle pytań, a tak mało odpowiedzi Niby człowiek już te parę lat na świecie żyje, a dalej jak dziecko we mgle
    Z pewnością Murator i inne czasopisma podają jak i co załatwiać.
    Jeżeli wybierzecie ekipę - oni też wiedzą jak to teraz jest.
    Ja kupiłem działkę w innym tysiącleciu Ba - nawet budowę zacząłem wówczas, choć pewnie większość w pierwszej chwili by się pomyliła w określeniu przynależności tego roku do starego milenium.
    Ogrodzenie kwestia względna - jakieś badziewie warto mieć. Ważne by się dało rozpiąć i zdemontować, bo czasem różny sprzęt różnie wjeżdża-wyjeżdża. Trzeba pomyśleć takich "drobiazgach", jak zrzucanie HDS-em palet z bloczkami betonowymi, rozstawieniu Stettera przy laniu fundamentów i stropu, podobnie z dźwigiem by zrzucić HEB-y z ciężarówki i wstawić je w strop (to mnie zaskoczyło). A z kolei palety z bloczkami i dachówkami mogą "zapchać" każdą małą działkę.
    Ziemię (nazywa się ją humus), zwłaszcza jeżeli dobra, wskazane jest zezwałować na tyłach by nie przeszkadzała, a może przydać się później w zakładaniu ogrodu. Z kolei to co będzie wykopane pod fundamenty warto od razu wywieźć. Spychanie humusu czasem nie jest trywialne. Zależnie od grubości warstwy, typu ziemi i aktualnej pogody - czasem starczy zwykła koparka, a czasem to musi być spychacz gąsienicowy.
    Blaszak bezwzlędnie się przyda. Jeżeli będziecie mieli ekipę, która pociągnie całość - mogą mieć swój. Podobnie z TOI-TOI;em. Można przyjąć, że dobra ekipa będzie ciut droższa, ale zwolni Was z myślenia o tysiącu drobiazgów.
  7. Doli. ELITA FORUM (min. 1000)
    Doli. Zarejestrowany: 04.03.2017 Posty: 1746
    Dzięki za odpowiedź - reszta forum całkiem nieźle żyje, ale ta podgrupa chyba przeżywa kryzys populacyjny

    Właśnie z ogrodzeniem to się zastanawiamy czy nie poczekać na SSO, a z drugiej strony czy nie jest jakimś przepisem obłożone to, że działkę trzeba ogrodzić na czas budowy? Na razie planujemy stemple i siatka. Co do Humusu to mamy go dużo. Jakieś 80-90cm i nie damy rady rozplantować tego na działce, więc część będzie do oddania. Czytałam w dziennikach innych użytkowników, że blaszak sobie instalowali samodzielnie - tylko skąd się bierze coś takiego na wynajem? Po innych budujących czy raczej są jakieś składy, które to wynajmują - jak TOI TOIe?
  8. wojgoc OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc Zarejestrowany: 27.01.2010 Posty: 6941
    Chętnie przyjmę trochę humusu.
    dzialka powinna być ogrodzona ze względu na bhp - PINB moze Ci zrobic kontrole i masz mandat min 500zl. Stemple i siatka leśna wystarczy - dobrze zrobic sobie bramę wjazdowa i furtkę.
    Blaszaka czy stara przyczepę kempingowa poszukaj w okolicy lub na olx
  9. wojgoc OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc Zarejestrowany: 27.01.2010 Posty: 6941
    Spirea,
    co u Ciebie słychać???
  10. Doli. ELITA FORUM (min. 1000)
    Doli. Zarejestrowany: 04.03.2017 Posty: 1746
    Cytat Napisał wojgoc
    Chętnie przyjmę trochę humusu.
    dzialka powinna być ogrodzona ze względu na bhp - PINB moze Ci zrobic kontrole i masz mandat min 500zl. Stemple i siatka leśna wystarczy - dobrze zrobic sobie bramę wjazdowa i furtkę.
    Blaszaka czy stara przyczepę kempingowa poszukaj w okolicy lub na olx
    Dzięki za informację, jak będziemy kopać, to dam znać.
  11. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Jeden raz - a budowałem się baaaaardzo długo - przypałętał się kontrol. Pomarudził, że szkopka wkopana (z płyt betonowych), bo potem takie potworki zostają, ale odpuścił i poszedł sobie.
    Generalnie nie tego bym się bał, a raczej tego, że ktoś wlezie, girę skręci i wtedy ktoś się będzie czepiał lub skręcony będzie chciał odszkodowanie.
    Moja szopka to były płyty betonowe (3 z jednej i 3.5 z drugiej), na to deski i papa. Po odsłużeniu u mnie - za 500 zł przeniosła się do kumpla, a on za 500 zł sprzedał następnemu. Z kontenerem jest lepiej od strony prawnej i zmontowania, ale gorzej z przewozem i postawieniem (dźwig).
  12. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Cytat Napisał Doli.
    reszta forum całkiem nieźle żyje, ale ta podgrupa chyba przeżywa kryzys populacyjny
    Swego czasu to była najbardziej rozgadana grupa Z kolei na początku forum, to dawało się nie tylko przeczytać wszystkie posty, ale nawet na nie odpisać Było ich ze 30 dziennie. Potem było tyle, że nie było sensu próbować przeczytać. Pewnie gdyby zrobić statystyki - teraz jest ich dużo mniej niż kilka lat temu. Wszystko się zmienia
  13. Doli. ELITA FORUM (min. 1000)
    Doli. Zarejestrowany: 04.03.2017 Posty: 1746
    Cytat Napisał Frankai
    Jeden raz - a budowałem się baaaaardzo długo - przypałętał się kontrol. Pomarudził, że szkopka wkopana (z płyt betonowych), bo potem takie potworki zostają, ale odpuścił i poszedł sobie.
    Generalnie nie tego bym się bał, a raczej tego, że ktoś wlezie, girę skręci i wtedy ktoś się będzie czepiał lub skręcony będzie chciał odszkodowanie.
    Moja szopka to były płyty betonowe (3 z jednej i 3.5 z drugiej), na to deski i papa. Po odsłużeniu u mnie - za 500 zł przeniosła się do kumpla, a on za 500 zł sprzedał następnemu. Z kontenerem jest lepiej od strony prawnej i zmontowania, ale gorzej z przewozem i postawieniem (dźwig).
    Ogrodzenie będzie, ale tak sobie myślę, że nie znam dokładnych wymiarów działki w terenie i w takim razie musi je wytyczyć geodeta. To chyba lepiej poczekać na PnB i zamówić geodetę od razu do dwóch rzeczy: wyznaczenia granic działki i wytyczenia fundamentów?
    Przygotowywałes jakoś dziełkę przed wejściem ekip budowlanych, czy jak przyjedzie koparkowy odgarniać humus i kopać dół pod płytę to zaorać od razu całą działkę i problem z trawskiem z głowy?
  14. mamik ELITA FORUM (min. 1000)
    mamik Zarejestrowany: 27.03.2009 Posty: 2055
    Doli, na terenie której gminy się budujesz? Będzie łatwiej coś ewentualnie po sąsiedzku podpowiedzieć
    Niestety moje spostrzeżenia są takie, że Wrocław i okolice jest trudnym terenem dla inwestorów indywidualnych. Ceny zarówno robocizny jak i materiałów bardzo często okazywały się wyższe, niż średnia ogólnie podawana. Taka sytuacja

    Teren warto ogrodzić, siatka leśna na etapie budowy wystarczy. Jakaś szopka-blaszak koniecznie, jeśli masz jeszcze trochę czasu, to szukaj na olx, można też tradycyjnie podpytać w okolicy na sąsiedniej budowie, gdzie stoi blaszak i już mają budynek zamknięty, czy nie chcą sprzedać.

    Wyrownanie ziemii na etapie stanu "0" wg mnie ma sens jedynie w sytuacji, jeśli możesz wyłączyć cześć działki z obszaru budowy. Jeśli nie ma takiej możliwości, to poczekaj przynajmniej na skończeniem stanu "0".
    Koniecznie zwróć uwagę na poziom terenu u sąsiadów i poziom terenu przyszłej/obecnej drogi. Z moich doświadczeń wynika, że zdecydowana większość ludzi podnosi teren o min 30cm, jeśli u siebie tego nie zrobisz, masz duże szanse na problem z zalewaniem działki.

    Masz kierownika budowy? Z mojego doświadczenia tu naprawdę warto zainwestować. W całym procesie budowy kierownik kosztuje "nic", z przeproszeniem byle koparkowy operuje tylko "stówkami" (to dwie stówki, to trzy stówk), takich "stówek" wypłaci się różnym wykonawcom ciągle, zwłaszcza na etapie stanu surowego, bo tu trzeba coś dorobić, a tam było inaczej niż oni myśleli... Dobry kierownik pozwoli zaoszczędzić przynajmniej część z tych wydatków, bo nie da sobie wcisnać, że "to się zrobi później". W budowie każdy wcześniejszy etap wpływa na kolejny, jeśli czegoś nie dopilnujesz/uwzględniać wcześniej, to wyjdzie później, głównie w kieszeni.

    Forum bardzo pomaga, więc mimo trudności, które na pewno będą, z pewnością dacie radę
  15. Doli. ELITA FORUM (min. 1000)
    Doli. Zarejestrowany: 04.03.2017 Posty: 1746
    Dzięki mamik za odpowiedź Budujemy w gminie Czernica.
    Z tym wyrównaniem działki to chodzi bardziej o to, że nasz działka to nie zachwaszczony trawniczek, tylko jest porośnięta wysokimi suchymi trawami. Zastanawiam się czy jakoś to ścinać przed wejściem ekip czy poczekać na koparkę.
    Z tym podniesieniem terenu to dzięki za cynk. Droga jest jeszcze gruntowa i nie wiemy jaka będzie jej rzędna w ostatecznej fazie.

    Kierownika budowy szukam. Nie chcemy jakiego najtańszego za 1500zł za całą budowę, ale na takiego co będzie siedział na działce z miesięcznym wynagrodzeniem też nie możemy sobie pozwolić. Będziemy celować gdzieś pośrodku. Na razie faworytem jest Pan Jarosław Wiśnicki z JWM Projekty (jwmprojekty.pl), ale jeśli możesz kogoś polecić to chętnie sprawdzę.

    Dać radę damy - nie ma innej opcji Chcielibyśmy jak najmniej błędów popełnić i w miarę szybko się z tym uwinąć.
  16. mamik ELITA FORUM (min. 1000)
    mamik Zarejestrowany: 27.03.2009 Posty: 2055
    To będziemy sąsiadkami

    Nasza działka była przekształcona z pola, więc rosły na niej takie metrowe "nie wiadomo co". Nie wiem, czy zrobiliśmy dobrze, czy źle, bo ogród jeszcze przed nami, ale my ziemię z wykopów zostawiliśmy na działce, po skończeniu "0" przyjechał jeden z traktorem i rozplantował "mniej więcej", przed tym trawska wykosiliśmy, ale bez jakiegoś karczowania. W tzw. międzyczasie i tak nasiało nam się całe mnóstwo chwastów z pola, więc zabiegi odchwaszczające na początkowym etapie uznaliśmy za bezsensowne.

    Tego biura nie znam, plusem wydaje się być to, że w ramach biura ma branżystów, więc zawsze łatwiej coś skonsultować. Czy to biuro robiło Ci adaptację? Dopytaj jak będzie z przyjazdami na budowę i konsultacjami telefonicznymi. Ważne jest doświadczenie i twarda ręka, to naprawdę pomaga.

    mojego kierownika nie polecam, bo to była transakcja wiązana i robił to trochę "przy okazji", szału nie było
  17. Doli. ELITA FORUM (min. 1000)
    Doli. Zarejestrowany: 04.03.2017 Posty: 1746
    To super, że po sąsiedzku - będzie można podpytać bardziej doświadczone osoby

    No waśnie chociaż skosić by się przydało. Mieliście kosiarkę, czy pożyczaliście po sąsiedzku / wypożyczaliście odpłatnie?
    Zastanawiam się też nad wyrywaniem tego, żeby potem z ogrodem nie było problemów, ale "plewić" działkę 10a to ja dziękuję

    Mamy mamy projekt indywidualny i z tym biurem jak na razie nie mamy nic do czynienia. Gość wydaje się sensowny, gada rozsądnie, z kontaktem telefonicznym nie ma problemu (teraz ustalenia prowadzimy tylko telefoniczne), biuro ma "po naszej stronie Wrocławia", więc z odwiedzaniem budowy tez nie powinno być problemów.
  18. mamik ELITA FORUM (min. 1000)
    mamik Zarejestrowany: 27.03.2009 Posty: 2055
    Kupiliśmy kosę spalinową, bo uznaliśmy, że i tak się przyda, taką średnią marketową, niestety nie pamietam ile kosztowała. Chyba te tradycyjne budowlane "dwie-trzy stówki"

    Kierownika dopytaj, tak okazji, czy limituje ilośc przyjazdów na budowę w ramach ustalonego wynagrodzenia. Z mapy wynika, że biuro ma na oltaszynie, to na budowę jednak kawałek będzie, tyle dobrego, że obwodnicą
  19. Frankai OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Frankai Zarejestrowany: 13.01.2002 Posty: 8536
    Cytat Napisał Doli.
    Przygotowywałes jakoś dziełkę przed wejściem ekip budowlanych, czy jak przyjedzie koparkowy odgarniać humus i kopać dół pod płytę to zaorać od razu całą działkę i problem z trawskiem z głowy?
    Wiele zależy od tego jaką glebę masz. Ja mam w miarę dobrą IIIb ale gliniastą. Jak słońce przygrzało - to spiekała się tak, że najpracowitszy siłacz-kopacz poddał się ze zrywaniem darni. Jak popadało to wszystko się zapadało. Dren niewiele pomógł i musiały być do niego porobione "studnie" chłonne. No i do tego jeszcze dochodzą ewentualne problemy z wysokimi wodami gruntowymi (u mnie nie było).
    Zapomnij że warto cokolwiek wyrównywać na dobre przed zakończeniem zewnętrzych prac budowlanych. Ma być w miarę równo i tyle. Trzeba się też liczyć, że ziemia się zanieczyści. Zepchnąć tą lepszą na tył (wokół domu będzie równo), a po zakończeniu zebrać zanieczyszczoną warstwę i znaleźć tych co "przyjmą ziemię/gruz".
    Tak jak Ci już poradzono - zastanów się nad lekkim podniesieniem terenu. Jeżeli groziłoby Ci zalanie - to solidnie podnieś.
    I jeszcze jedna rada koparkowa - zastanów się co ewentualnie chcesz zakopać przy domu. Może niekoniecznie już teraz, ale przed finalnym wyrównaniem z pewnością.
    W grę wchodzą:
    - dren wokół budynku,
    - szambo/kanalizacja/przydomowa oczyszczalnia ścieków,
    - gruntowy wymiennik ciepła,
    - rury do pompy ciepła.
    Z kolei przy laniu fundamentów - pamiętaj o odpowiednich przepustach na wszystkie rury i kable.

    No i jeszcze jedna rada - gruby segregator na projekty, uzgodnienia (każda rozmowa z architektem czy innym projektantem/konstruktorem - musi się tam znaleźć) i umowy. Osobny na rachunki. Plik XLS z wszystkim dobrymi radami, pogrupowanymi na etapy.
  20. Doli. ELITA FORUM (min. 1000)
    Doli. Zarejestrowany: 04.03.2017 Posty: 1746
    Cytat Napisał Frankai
    Wiele zależy od tego jaką glebę masz (...)
    Nie, nie chodzi mi o ostateczne wyrównywanie. Bardziej o uprzątnięcie działki. Jakoś nie wiem czy geodeta będzie chciał brodzić w takich chaszczach, chociaż może. U nas jest duuużo humusu (chociaż nie wiem jakiej jakości... bo poprzedni właściciel nawiózł nie wiadomo skąd po taniości), potem trochę gliny i piaski. A jeszcze się dowiedziałam, że korzenie z karczowania drzew zakopał w rogu działki...

    Co do zakopywania czegokolwiek to mamy to przewidziane. Z GWC się wycofamy chyba - gra niewarta świeczki z tego co FM pisze.

    Segregator już mamy Pewnie na jednym się nie skończy Plik z dobrymi radami też.
Pokaż wyniki od 59521 do 59540 z 59634