dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 42 z 998
Pokaż wyniki od 821 do 840 z 19943
  1. #821

    Domyślnie

    Trudno mi wiarygodnie odpowiedzieć na te pytania, gdyż dom częściowo ocieplony ( tylko ściany piwnicy i skosy dachu) i częściowo użytkowany , ogrzewam piwnicę ok 30m, poddasze ok 50m i zasobnik ciepłej wody 140l, parter nieogrzewany. Węgiel ładuję do wysokości drzwiczek zasypowych (nie wiem ile to może być; 20-25 kg?), ale porównując ubiegłoroczną częstotliwość wizyt w kotłowni i obecną - teraz zużycie węgla jest znacznie mniejsze.

  2. #822

    Domyślnie

    Last Rico,

    Dzięki bardzo za informacje. Jak dotąd wszystko jest dla mnie klarowne i uzupełniłem wiedzę - za co podwójnie dziękuję.
    Szukałem zarówno: piec jak i kocioł.
    Rzecz w tym że producenci/sprzedawcy podają niewiele informacji o tym jak przebiega proces spalania w kotle który oferują, czy górny czy dolny. A nawet zdarzyło mi się trafić na odwrotnie zinterpretowane pojęcie górnego/dolnego spalania.
    Zakładając, że nie chcę dokładać opału a rozpalać od nowa, czyli korzystać z dobrodziejstw spalania górnego - i tak nie za bardzo udało mi się znaleźć coś sensownego o mocy ok 6 kW.
    Jeżeli ktoś wie, zna, może polecić kocioł górnego spalania małej mocy, sprawdzoną konstrukcję, będę wdzieczny za pomoc. Znalazłem tylko jeden górnego spalania, 6kW - zębiec, z miarkownikiem
    Pozdrawiam wszystkich

  3. #823

    Domyślnie

    Witam,
    Wsypalem wczoraj do kotła 3 wiaderka 10L wegla , paliło się 25godz z temperaturą 50*C (zadana) ,dom 160m/kw ogrzewam około 120 w tym bojler , dom częściowo ocieplony . Myślę że wynik rewelacyjny
    Rok temu latałem do kotłowni co 3?4 godziny (nawet w nocy) i dosypywałem do pełna żeby nie zgasło a w domu i tak nie było za ciepło . Kopciło się przy tym i smoła ciekła . Ehh jak to dobrze że trafiłem na ten temat
    teraz obserwuje kominy innych i staram sie znajomych przekonać do zmiany sposobu palenia , kilku już jest zadowolonych .
    pozdr

  4. #824

    Domyślnie


    Jak w takim piecu (ma chyba z 15 lat) ulepszyc komore spalania, aby lepiej (dluzej) sie palilo?

  5. #825

    Domyślnie

    Last rico witam Cebie i pozostalych zapalencow tego forum.
    Mam warunki aby korzystac z podobnego, a wręcz dzialajacego na tej samej zaszdzie sterowania piecem. Obawiam sie czy po osiagnieciu w pomieszczeniach zadanej temp. piec przestaje grzac, klapka zamknieta, pompa stoi , temperatura w kotle spada. Czy dlugi postoj kotla nie spowoduje ze wygasnie i czy przy dluzszej przerwie ponownie uzyska temperaturę ??
    W obecnej chwili korzystam z sterownika pokojowego z tym ze po osignieciu temperatury w pomieszczeniu zatrzymuje pompe a elektroniczny miarkownik ciagu pilnuje w kotle żądaną temperaturę.
    Rico jak uważasz, który sposób jest ekonomiczny i bardziej efektywny
    (palę twoją metodą ) pozdro

  6. #826

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Obiecałem, że jak przerobię swój kocioł MODERATOR to napiszę o efektach mojej pracy. Po pierwsze to dzięki Last Rico i temu forum podjąłem się ingerencji w kociołek. Po poradach zaczerpniętych z forum i rozmowach z moim hydraulikiem postanowiłem przerobić moderatora na dolne spalanie. Niestety nie wiem jak dodawać fotki dlatego podaje link do schematu po przeróbce: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...cdebfb98b.html
    Tak jak radził Last Rico obłożyłem szamotem całą komorę zasypową, zasłoniłem tył rusztowin.
    Zbudowałem przegrodę biegnącą od zasypu ku dołowi oddzielającą wymiennik od komory zasypowej. Na górnej części przegrody pomiędzy wymiennikiem przednim a tylnym również ułożyłem szamot (na żółto), tak samo na bokach górnej przegrody (na zielono). Na wyłożoną na przegrodzie szamotkę przykleiłem dwa kawałki szamotu tak aby utworzyły 3 kanały między wymiennikami i aby całe spaliny przechodziły przez nie. Oczywiście wyrzuciłem dmuchawę i wstawiłem miarkownik ciągu. Nie wiem czy napisałem to zrozumiale dla wszystkich. Gdyby było coś nie jasne to piszcie.

    Efekty mojej pracy są takie, że kocioł przestał dymić (po 9 latach zatruwania sąsiadów) to znaczy jest biały dymek ale w bardzo małych ilościach. Kocioł jest suchy, wypalony, nie zbiera się na nim smoła jak dotychczas a ta co była to jeszcze kilka dni i nie zostanie po niej ani śladu. Paliwo zostaje zgazowane i spalone. Zdecydowanie podniosła się temperatura spalin. Po kilku godzinach palenia komin jest ciepły. Poprzednio mogłem palić cały dzień a komin zimny.
    Ogólnie jestem bardzo zadowolony. O taki efekt mi chodziło. Nie wstydzę się już wyjść na zewnątrz i porozmawiać z sąsiadem.

    No cóż Last Rico, przewidziałeś problem z czyszczeniem rur na wymienniku przednim. Jednak poradziłem sobie z tym tak, że moja przegroda jest rozbieralna i z czyszczeniem schodzi mi 10 minut na 2 tygodnie. Może dla kogoś to dużo ale po moich mordęgach z kotłem przez 9 lat taki sposób palenia to rewelacja. Trochę zmniejszyła mi się komora zasypowa i będę musiał całe drewno przyciąć o 4 cm ale to już na bieżąco. Miarkownik spełnia swoje zadanie właściwie. W piwnicy cisza.
    Gdyby był ktoś zainteresowany szczegółami to nie ma problemu, piszcie.

    Last Rico dzięki za pomoc. Dzięki także wszystkim innym za ciekawe treści i tematy poruszane na tym forum.

    Pozdrawiam
    ramzeus

  7. #827

    Domyślnie

    mpoplaw,

    Lepiej kocioł 20 kW z buforem 1000l, jasne!
    Niestety koszt kotła 6 kW plus instalacja: ca 3000 pln a koszt 20kw+bufor jakieś 2,5 raza wiecej (co najmniej). Niestety budżet mi na razie na to nie pozwala.

    Nadal wielka prośba o info nt kotłów górnego spalania małej mocy...no i nt tego zębca.

    W katalogu zębca podają że dla mocy minimalnej stałopalność może dochodzić do 13h, dla nominalnej ok 5h. Zastanawiam się czy to mozliwe dla tak małego kotła...

    Pozdrawiam

  8. #828

    Domyślnie

    Pete35
    Nie chiałbym tutaj żle doradzić ale czy w twojej okolicy nie ma warsztatu gdzie robią kociołki ? gdyby był taki warsztacik to mógłbyś zamówić sobie kocioł taki jaki Ci potrzeba. ja swój zamawiałem u takiego speca (fakt że jestem a raczej byłem średnio z niego zadowolony , jak go zamawiałem nie wiedziałem wielu rzeczy na temat palenia) ale poprawiłem go i teraz jestem zadowolony.
    Może w Twojej okolicy robią piece ??
    pozdr

  9. #829
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał janus_z
    Witam

    Na wstepie chciałem serdecznie podziękować koledze LastRico za pomysł z "kierownica powietrza wtórnego", zrobiłem sobie coś takiego o wymiarach 25x60mm, długości 15cm i powiem wam że pale juz od około 5 dni i jak na razie ... sukces zero fuknięc
    Janus_z, na zdrowie !
    Bardzo się cieszę... że się cieszysz heheee
    Przy okazji podam, że kilka dni temu wykonałem próbę kierownicy powietrza, co prawda jedną.
    Zasypałem kocioł węglem do pełna i uruchomiłem. Na zewnątrz warunki sprzyjające fukaniu kotłów.
    Temperatura dość wysoka, brak wiatru, lekka mżawka. Zmuszałem kocioł do fuknięcia ale mi się
    nie udało. Jedna próba to za mało żeby stwierdzić autorytatywnie że kierownica się sprawdzi,
    ale ta próba dobrze wróży. Kiedy temperatury spadną, próby powtórzymy.

    Koledzy nie mieszajcie węgla z drewnem w jednym zasypie. Te paliwa mają zupełnie inne
    zapotrzebowanie na powietrze. Proszę mi wierzyć, że to nie jest dobry pomysł. Jeśli już mamy pewną
    ilość drewna do spalenia, to sypiemy węgiel, a na górę trochę więcej drewna niż na rozpałkę. Pół
    na pół to za dużo. Węgiel na spód, drewno na górze, nie odwrotnie.

    Cytat Napisał janus_z
    I tak myślę jeszcze o szczelności dolnej klapki, często to podkreślasz, czy jeśli jest tam mała szczelina taka powiedzmy na 1mm czy jeśli nie powoduje ona odczuwalnego przyrostu temperatury na piecu, to odbija się to na wielkości spalania?
    Spalanie powinno przebiegać w warunkach dobrego natlenienia. Jeśli kocioł osiągnął ustawioną
    temperaturę, to klapa głównego powietrza powinna być szczelnie zamknięta, a natlenianie
    ma wziąć teraz na siebie górne powietrze (przez kierownicę). Inaczej opał będzie ciągle podsycany
    małą ilością powietrza, będzie się grzać i dymić, ale powietrza braknie do zapłonu. Stan taki jest
    stratny gdyż kocioł "na luzie" spala paliwo, najgorsze że robi to w sposób brudny. Kiedy klapa jest
    szczelna, to kocioł albo pracuje, albo stygnie (i tak ma być), w innym przypadku (nieszczelna klapa,
    albo całe drzwiczki) - dymi czyli wyrzuca paliwo. Dlatego właśnie często o tym wspominam.
    beton wiąże ludzi...

  10. #830
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały Mariusz
    Witam
    Kładąc na spód węgiel a na wierzch kotła drewno 50/50% i zapalając oczywiście od góry zauważyłem że jak wypali się drewno i płomień zejdzie niżej do warstwy węgla kocioł zaczyna kopcić.
    Myślę że w połowie pieca brakuje powietrza wtórnego ,.Czy mam rację ?
    A może zmienić kolejność i na spód poukładać drewno a wierzch zasypać węglem tak jeszcze nie paliłem pozdr.
    Mariusz
    Mariuszu, kocioł musimy jakoś wyregulować prawda ? Robimy to dla jakiegoś paliwa. Nastawy
    zostają. Jeśli spalasz drewno, to powietrza wtórnego wpuszczanego kierownicą powietrz powinno
    być więcej. Dolna klapa też powinna być mocniej otwierana. Spalimy pół kotła drewna, a co potem ?
    Potem strata bo węgiel nie wymaga takiego silnego napowietrzania, zatem niepotrzebnie chłodzimy
    kocioł, powietrze się nagrzewa i wylatuje do komina. Dlatego lepiej nie mieszać paliw.
    beton wiąże ludzi...

  11. #831
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    już po przeróbce, wyciąłem kwadrat, potem dospawałem brzegi z 5mm płaskownika i ucho na pogrzebacz, całość działa bardzo dobrze, w planach było doklejenie sznura uszczelniającego ale na razie niema takiej potrzeby

    szkoda tylko że pozostałości po budowie jakim palę to drewno iglaste, spala się bardzo szybko daje mało ciepła a dużo popiołu, jak włożę jakiś lepszy kawałek drewna, to piecyk robi się czerwony z gorąca
    No i cudnie zrobiłeś, rzeczywiście sznur jest tam zbędny, nawet jeśli będą jakieś drobne
    nieszczelności, to przecież będą u góry a nie u dołu piecyka ( powietrze wtórne). Jeśli piecyk
    nie osiąga temperatury na drewnie iglastym, to przyczyną pewnie jest wilgotność tego drewna.
    Drewna żywiczne mają wysoką kaloryczność, spalają się szybciej, to prawda ale ciepła dostarczają
    dużo. Mokre drewno najpierw ogrzewa "siebie" musi przecież zagotować wodę którą posiada,
    potem woda w postaci pary uleci do komina. W tym czasie prawie nie grzeje piecyka, tzn. widzimy
    że drewno płonie, ale coś piecyk nie bardzo gorący. Strata może wynosić nawet 50%.
    beton wiąże ludzi...

  12. #832
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Papolinek
    W obu kotłach można palić od góry, z tym że kocioł pierwszy (od góry) powinien współpracować
    z kierownicą powietrza. Drugi może, ale nie musi. Proponuję zaprzyjaźnić się z kolegą Janus_z.
    Co do doboru mocy kotła do twojego domu, to uzupełnij dane o powierzchnię do ogrzania w m2
    lub kubaturę w m3. Napisz czy to jest dom nowy czy nie, jakie masz okna jakie drzwi. Strefę
    klimatyczną poznałem z metryczki przy nicku.
    beton wiąże ludzi...

  13. #833
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Koledzy Troku i Lakk.
    Miło mi czytać takie wieści. To moja zapłata.
    Spalicie mniej, mniej się nachodzicie, a my wszyscy -
    dostaniemy bonus w postaci czystszego powietrza. To naprawdę dobry kierunek !
    Pozdrawiam i życzę miłego "zimowania"

    P.S. Dziękuję że zechcieliście się swoim zadowoleniem z nami podzielić. To naprawdę ważne
    bo pociąga innych ludzi którzy czytają i myślą........prawda to ....czy fałsz ??
    beton wiąże ludzi...

  14. #834
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał janus_z
    Kolejne pytanko do Last Rico , jak masz u siebie ustawioną histeryze tzn. po jakim spadku od tem. zadanej ponownie podnosi Ci klapke?
    Mój Unister ma min. różnice 2stopnie, i tak w tej chwili mam ustawione, przedmuchy wyłączyłem bo wydaje mis się że sa nieotrzebne.?
    Sterownik ma histerezę 1*C. Dobrze zrobiłeś, przedmuchy teraz nie są już potrzebne.
    beton wiąże ludzi...

  15. #835
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszI
    Last Rico

    miarkownik zastosować mechaniczny czy elektroniczny?
    Jeśli nie będziesz instalować sterownika pokojowego lub pogodowego,
    to możesz zakładać mechaniczny.
    beton wiąże ludzi...

  16. #836
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pete35
    Last Rico,

    Dzięki bardzo za informacje. Jak dotąd wszystko jest dla mnie klarowne i uzupełniłem wiedzę - za co podwójnie dziękuję.
    Szukałem zarówno: piec jak i kocioł.
    Rzecz w tym że producenci/sprzedawcy podają niewiele informacji o tym jak przebiega proces spalania w kotle który oferują, czy górny czy dolny. A nawet zdarzyło mi się trafić na odwrotnie zinterpretowane pojęcie górnego/dolnego spalania.
    Zakładając, że nie chcę dokładać opału a rozpalać od nowa, czyli korzystać z dobrodziejstw spalania górnego - i tak nie za bardzo udało mi się znaleźć coś sensownego o mocy ok 6 kW.
    Jeżeli ktoś wie, zna, może polecić kocioł górnego spalania małej mocy, sprawdzoną konstrukcję, będę wdzieczny za pomoc. Znalazłem tylko jeden górnego spalania, 6kW - zębiec, z miarkownikiem
    Pozdrawiam wszystkich
    Rzeczywiście kotłów małej mocy jest mało na rynku. Bierze się to stąd że do wytworzenia małego
    kotła trzeba włożyć więcej pracy niż do dużego (trudniejsze spawanie, pasowanie itd). Materiału
    wchodzi niewiele mniej a cena........musi być dużo niższa. No jak to jest panie, wielki kocioł 2500
    a ten taki mały i 2200 ??? No co jest ? Takie relacje zniechęcają producentów i nie ma się co dziwić.

    Niestety nie polecę żadnego kotła i nie dlatego, że nie chcę ci pomóc. Założyłem na początku że nie
    będę faworyzować ani reklamować żadnego z wytwórców kotłów, będę się tego trzymać bo wątek
    ma być edukacyjny i co równie ważne, prawdziwy. Bez lukru i cukru. Żeby nie zostawić ciebie
    tak całkiem bez pomocy to podpowiem że OSTATECZNIE kocioł 7 kW też możesz brać pod uwagę,
    pod jednym, ale zasadniczym warunkiem - że będziesz w nim palić od góry. Skąd taki warunek ?
    No stąd, że kocioł zapalany od góry lepiej moderuje moc - zatem może pracować niżej. W innym
    przypadku wybierz 6 kW. Pomogłem jak mogłem ale też pozdrawiam
    beton wiąże ludzi...

  17. #837
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mikesz62
    Last rico witam Cebie i pozostalych zapalencow tego forum.
    Mam warunki aby korzystac z podobnego, a wręcz dzialajacego na tej samej zaszdzie sterowania piecem. Obawiam sie czy po osiagnieciu w pomieszczeniach zadanej temp. piec przestaje grzac, klapka zamknieta, pompa stoi , temperatura w kotle spada. Czy dlugi postoj kotla nie spowoduje ze wygasnie i czy przy dluzszej przerwie ponownie uzyska temperaturę ??
    W obecnej chwili korzystam z sterownika pokojowego z tym ze po osignieciu temperatury w pomieszczeniu zatrzymuje pompe a elektroniczny miarkownik ciagu pilnuje w kotle żądaną temperaturę.
    Rico jak uważasz, który sposób jest ekonomiczny i bardziej efektywny
    (palę twoją metodą ) pozdro
    Witam i ja
    Spokojnie możesz użyć pierwszego sposobu. Kocioł na pewno nie zgaśnie, chyba że dotyczy
    to samego początku spalania, tak do 30 minut po uruchomieniu. Potem już można, Grzanie kotła
    "na luzie" nie jest nam potrzebne. Patrząc z perspektywy ekonomii to jest strata, kocioł ma grzać
    wtedy, kiedy jest nam zimno. No po to jest.
    beton wiąże ludzi...

  18. #838
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał ramzeus
    Witam wszystkich.
    Obiecałem, że jak przerobię swój kocioł MODERATOR to napiszę o efektach mojej pracy.(...)
    Dobrze zrobiłeś zdając relację z poprawiania kotła. Jeśli jesteś zadowolony (a widzę że tak)
    to cel został osiągnięty.

    Cytat Napisał ramzeus
    O taki efekt mi chodziło. Nie wstydzę się już wyjść na zewnątrz i porozmawiać z sąsiadem.
    Wszyscy chcielibyśmy być TWOIMI sąsiadami !!!
    Empatia to wartość sama w sobie. Gratuluję świadomości.

    Miło że rzecz doprowadziłeś do szczęśliwego końca. a już BARDZO miło,
    że wykazujesz otwartość na potrzeby innych cyt:

    Cytat Napisał ramzeus

    Miarkownik spełnia swoje zadanie właściwie. W piwnicy cisza.
    Gdyby był ktoś zainteresowany szczegółami to nie ma problemu, piszcie.
    Dziękuję Ramzeusie i pozdrawiam !
    --------------------------------------------------


    Przy okazji:

    Cytat Napisał Mały Mariusz
    staram sie znajomych przekonać do zmiany sposobu palenia , kilku już jest zadowolonych..
    To bardzo pożądana społecznie postawa. Powietrzem oddychamy przecież wszyscy...
    Niestety wielu osobników (bliskich nam gatunkowo) myśli w sposób dość uproszczony:
    KOPCĘ - ale to MOJA sprawa, (sobie nie kopcę hehee bo wszystko i tak leci na sąsiadów heheeee...)

    Problem w tym, ze gość ma za plecami innego sąsiada - który myśli zupełnie tak samo jak on.
    Wali łopaty mokrego miału na żar i to dopiero jest śmieszne... aż żałosne. W takiej sytuacji
    bardzo łatwo może dojść do zapłonu sadzy w kominie. Bywa że o 14-tej w nocy, wtedy
    kiedy większość z nas śpi. Mając takiego sąsiada - niech nikt nie czuje się bezpieczny
    bo zanim pożar zostanie wykryty i przyjedzie straż, może być już pozamiatane.

    Na szczęście są też ludzie przytomni, widzą że coś nie jest tak więc nie godzą się...... szukają.
    Tak tak drogi czytelniku skoro tu zajrzałeś i czytasz, to jesteś jednym z nich. Gratulacje !
    (przepraszam za tą socjologię ale obaj koledzy są już w klubie, więc o technice nie mogłem)

    Pozdrowionka dla Wszystkich !
    beton wiąże ludzi...

  19. #839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    Papolinek
    W obu kotłach można palić od góry, z tym że kocioł pierwszy (od góry) powinien współpracować
    z kierownicą powietrza. Drugi może, ale nie musi. Proponuję zaprzyjaźnić się z kolegą Janus_z.
    dzieki za wytyczne
    Cytat Napisał Last Rico
    Co do doboru mocy kotła do twojego domu, to uzupełnij dane o powierzchnię do ogrzania w m2
    lub kubaturę w m3.
    200m2 500m3
    Cytat Napisał Last Rico
    Napisz czy to jest dom nowy czy nie, jakie masz okna jakie drzwi.
    Dom budowany w technice lat 90.Beton gazowy 24 styropian 6 cegła 12 od zewnatrz.
    Okna pvc 5 komorowe 18 sztuk
    Drzwi drewniane 2 sztuki

  20. #840

    Domyślnie

    Last Rico,
    Rozumiem. Dzięki.
    Czy w ramach edukacyjnego przeznaczenia wątku, ktoś powie mi jak odróżnić piec w którym można palić od góry w a którym nie?
    Brak mozliwości wpuszczania górnego powietrza to raz...Co jeszcze?

    Sytuacja robi mi się mało ciekawa. Z różnych względów muszę jak najszybciej zmienić kocioł. Jestem ciut zdesperowany...pewnie czeka mnie kilka nocek na necie

    Dzięki wszystkim i pozdrawiam

Strona 42 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony