dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 576 z 998
Pokaż wyniki od 11.501 do 11.520 z 19943
  1. #11501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Comet Zobacz post
    GS
    Witam Wszystkich Forumowiczów!
    Jestem nowy na forum, ale ten wątek śledzę od dłuższego czasu.
    Może komuś się przyda opiszę moje przeróbki:
    Kocioł OGNIWO 6WC-17.
    Nową metodą palę drugi sezon, ale zawsze podczas pierwszej fazy palenia pojawiał się czarny dym.
    Z kotła usunąłem dmuchawę, a w jej miejsce, klapką steruje stycznik działający podobnie jak unister. Zdemontowałem ruchomy ruszt i zaślepiłem otwory w płaszczu po nim i na ruszcie wodnym ustawiłem ruszt żeliwny.
    Zainspirowany przemyśleniami ZUG-a i piłkarz1616, postanowiłem w swoim kotle zbudować deflektor z cegły szamotowej w formie daszka.
    Wnioski: teraz brak dymu z komina, KPW czerwona od palących się gazów. Daszek z cegły działa jak palnik, wsad podczas odgazowania rozgrzewa cegły i wszystkie gazy podczas wydzielania trafiają na gorący palnik.
    Ta modyfikacja pozwoliła mi na przedłużenie spalania i redukcję dymu z komina podczas odgazowania wsadu.
    Jutro opiszę dla niedowiarków doświadczenie z dmuchawą.
    Kilka zdjęć
    Jak dokładnie wygląda ten daszek u ciebie, normalnie dwuspadowy czy może odwrócony? Ja u siebie też zrobiłem kilka dni temu coś takiego i zauważyłem, że wydłużył się czas palenia i mniej dymi. Moim problemem nadal jest smoła w wymienniku. Temp. na kotle 47, ale nie mogę zwiększyć, bo za ciepło w domu. Palę na razie z dmuchawą ustawioną na 20% mocy ,przeróbka na miarkownik dopiero na nowy sezon. Kocioł Wilk 19 na 140 m2 wyłożony szamotem na tylnej ściance.
    http://stalmir.com.pl/?kociol-wilk.html

  2. #11502

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tob Zobacz post
    Witam, QIM

    Ja ostrożnie podnoszę rękę, bo nie bujam aż do 80C, 2-3 razy w sezonie dla sprawdzenia swoich zabezpieczeń robię próbę a akurat na 80C mam bimetal ograniczający temp. wody wyjściowej, dlatego też zadałem pytanie jak koledzy ładujący sporo większe ilości węgla panują nad nieoczekiwanym wzrostem temperatur wody i spalin. Próbę wykonuję przy załadunku 15kg, na co dzień ładuję góra 10kg, i to jest najlepsze zabezpieczenie. Przy większym zasypie po dojściu do zadanej np. 60C delikatnie podnoszę klapkę PG na grubość kartki papieru i w ciągu 30 - 40 minut na kotle 80C, klapa opada a po następnych 30 minutach jest 70C i zasyp po wierzchu czarny. Ale potencjał takiego zasypu jest znaczny, temperatura spalin cały czas na poziomie 180 - 190C, spokojnie doszłoby do zagotowania wody.
    Na podstawie wpisów można przyznać, że nerwy i wiara wielu kolegów mają się dobrze.
    Pozdrawiam
    spokojnie Tob wszystko pod kontrolą
    w życiu niczego nie mozna być pewny zawsze sie czegoś mozna czepić jak sie tylko chce

    Tob masz jakiś bufor bo co to za komfort jak bym miał latać ze 3 razy do kotłowni.?
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  3. #11503

    Domyślnie

    Cytat Napisał pleban68 Zobacz post
    Jak dokładnie wygląda ten daszek u ciebie, normalnie dwuspadowy czy może odwrócony? Ja u siebie też zrobiłem kilka dni temu coś takiego i zauważyłem, że wydłużył się czas palenia i mniej dymi. Moim problemem nadal jest smoła w wymienniku. Temp. na kotle 47, ale nie mogę zwiększyć, bo za ciepło w domu. Palę na razie z dmuchawą ustawioną na 20% mocy ,przeróbka na miarkownik dopiero na nowy sezon. Kocioł Wilk 19 na 140 m2 wyłożony szamotem na tylnej ściance.
    http://stalmir.com.pl/?kociol-wilk.html
    będziesz miał smołe na wymiennikach jak bedziesz jechał na tych 47stC
    domyslam sie że masz przewymiarowany kociołek także zawór n-drozny i jechac na 60stC i smoły nie powinno być.
    A wiesz co się dzieje pod smołą
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  4. #11504
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał pleban68 Zobacz post
    Moim problemem nadal jest smoła w wymienniku.
    Nic nie poradzisz nawet z zaworem 4 drogowym,będzie coraz cieplej na zewnątrz i smoły coraz więcej , jak kocioł za wielki to stoi w podtrzymaniu i odkłada się smoła .Do dmuchawy to przynajmniej 2 kotły potrzeba jeden na zimę ,drugi dużo mniejszy na okresy przejściowe i palisz w nich zalerznie od temperatury na zewnątrz ,jeżeli zrezygnujesz z dmuchawy ,paląc od góry wtedy proces spalania będzie przebiegał inaczej z KPW .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  5. #11505

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Nic nie poradzisz nawet z zaworem 4 drogowym,będzie coraz cieplej na zewnątrz i smoły coraz więcej , jak kocioł za wielki to stoi w podtrzymaniu i odkłada się smoła .Do dmuchawy to przynajmniej 2 kotły potrzeba jeden na zimę ,drugi dużo mniejszy na okresy przejściowe i palisz w nich zalerznie od temperatury na zewnątrz ,jeżeli zrezygnujesz z dmuchawy ,paląc od góry wtedy proces spalania będzie przebiegał inaczej z KPW .
    animuss

    a jak by spróbował z zawirowaczami czy jeszcze było by gorzej?
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  6. #11506
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    animuss

    a jak by spróbował z zawirowaczami czy jeszcze było by gorzej?
    Zawirowywacze to zwiększenie odbioru ciepła ,czyli większa moc kotła ,kocioł stoi jeszcze dłużej w podtrzymaniu i temperatura spalin jeszcze niższa na bank zacznie się prócz smoły ,lać woda z kotła .Smoła to wiadomo niedopalone substancje ,ale to też tak jakby obrona kotła przed takim spalaniem kocioł się izoluje spada sprawność ,podnosi się temperatura spalin ,kocioł dłużej musi dochodzić do zadanej temperatury . Tylko to strata dla użytkownika.Zawirowywacze szybko obłożą się smołą i trudno będzie je nawet wyciągnąć z kotła .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  7. #11507

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Zawirowywacze to zwiększenie odbioru ciepła ,czyli większa moc kotła ,kocioł stoi jeszcze dłużej w podtrzymaniu i temperatura spalin jeszcze niższa na bank zacznie się prócz smoły ,lać woda z kotła .Smoła to wiadomo niedopalone substancje ,ale to też tak jakby obrona kotła przed takim spalaniem kocioł się izoluje spada sprawność ,podnosi się temperatura spalin ,kocioł dłużej musi dochodzić do zadanej temperatury . Tylko to strata dla użytkownika.Zawirowywacze szybko obłożą się smołą i trudno będzie je nawet wyciągnąć z kotła .
    dokładnie ,dobrze prawisz
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  8. #11508

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Zawirowywacze to zwiększenie odbioru ciepła ,czyli większa moc kotła ,kocioł stoi jeszcze dłużej w podtrzymaniu i temperatura spalin jeszcze niższa na bank zacznie się prócz smoły ,lać woda z kotła .Smoła to wiadomo niedopalone substancje ,ale to też tak jakby obrona kotła przed takim spalaniem kocioł się izoluje spada sprawność ,podnosi się temperatura spalin ,kocioł dłużej musi dochodzić do zadanej temperatury . Tylko to strata dla użytkownika.Zawirowywacze szybko obłożą się smołą i trudno będzie je nawet wyciągnąć z kotła .
    Odkładająca się smoła ma jakiś negatywny wpływ na trwałość kotła, czy tylko powoduje straty energii? Palę od góry, bo przy tradycyjnym paleniu smołę miałem w całym kotle.

  9. #11509
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Comet
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    8

    Domyślnie

    pleban68

    Masz podobny obieg spalin w kotle do mojej konstrukcji.
    U siebie położyłem szczelnie do tylnej ściany 2 płytki szamotowe gr. 3 cm na zaprawie, tył i boki musi być szczelnie zrobione, trzecia płytka jest umieszczona wyżej nad otworem zasypowym. Płytki opierają się na konstrukcji z rurek stalowych.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deflektor_szamotowy.jpg
Wyświetleń:	339
Rozmiar:	40,0 KB
ID:	168001   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wilk-budowa.jpg
Wyświetleń:	363
Rozmiar:	35,9 KB
ID:	168002  
    Kocioł OGNIWO S6WC-17 "GS"
    175 m² ocieplone styropian 10cm

  10. #11510

    Domyślnie

    na logikę rzecz biorąc może powinien zablokować część wymiennika i kosztem temp spalin unikać smoły?
    Cytat z zawijan.wordpress.com:
    " Proszę zwrócić uwagę, że strata kominowa rośnie o 1% na każde 15-20stC przyrostu temperatury
    spalin wylotowych. "
    Ostatnio edytowane przez QIM ; 06-02-2013 o 10:36 Powód: uzupełnienie

  11. #11511

    Domyślnie

    Cytat Napisał Comet Zobacz post
    pleban68

    Masz podobny obieg spalin w kotle do mojej konstrukcji.
    U siebie położyłem szczelnie do tylnej ściany 2 płytki szamotowe gr. 3 cm na zaprawie, tył i boki musi być szczelnie zrobione, trzecia płytka jest umieszczona wyżej nad otworem zasypowym. Płytki opierają się na konstrukcji z rurek stalowych.
    maiłem podobnie zrobione to czułem spaliny w kotłowni
    i jedynie co mi przyszło do głowy to musiały sie wydobywać przez KPW a jak zdemontowałem ten deflektor szamotowy to juz było ok.
    czyli jak PG się otworzyło to cug potrafił tym KPW wyrzucać spaliny ,kurcze ale sie wtedy wystraszłem.

    jeśli nie jest tajemnicą ile węgla na 24h wciąga?
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  12. #11512
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał pleban68 Zobacz post
    Odkładająca się smoła ma jakiś negatywny wpływ na trwałość kotła, czy tylko powoduje straty energii? Palę od góry, bo przy tradycyjnym paleniu smołę miałem w całym kotle.
    Odkładająca się smoła prowadzi do :
    -szybszej korozji kotła ,pomiędzy tym nalotem i blachą powstają dużo szybciej ogniska korozji
    -utrudnia odbiór ciepła w trakcie procesu spalania ,co skutkuje zwiększonym zużyciem opału
    -nie pełny proces spalania tworzy ten nalot a niepełny proces spalania to znowu strata dla właściciela i jeszcze większe zużycie opału
    -czyszczenie kotła z tej smoły to ciężka praca ,jest tam cała tablica Mendelejewa, więc jest zwiększony wysiłek gdy skrobiemy i wdychamy opary
    -nie pełny proces spalania to więcej dymu i wyrzuconych substancji w okolicy komina
    cała okolica to wdycha wchłania , twoje dzieci bawiące się na zewnątrz ,dzieci sąsiada itd..
    jak na wiosnę ma się działkę przy swoim domu i posieje się warzywa ,zje owoce to życzę stalowego zdrowia trwalszego niż kocioł .

    Patrząc na ten spis generalnie wynika z niego duża strata i finansowa i zdrowotna dlaczego tak musi być ? dlatego że jej bezpośrednio nie widać,lub tego nie rozumiemy ,nie wiążemy z tymi zjawiskami.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 06-02-2013 o 11:13
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  13. #11513

    Domyślnie

    Comet

    Mam taki sam kocioł jak Ty tylko 13kw.

    - Jak się dobrać do ruchomego rusztu? jak go wyciągnąć?
    - Widzę kawałek szamotu nad kierownicą powietrza nie przeszkadza to załadunku kotła?
    - czy dobrze widzę rurki na których spoczywa szamot są rozparte na ściankach śrubami?
    - tez chcę sterować klapką stycznikiem ale mój sterownik skleja stycznik i nie wiem jak to obejść.
    - na ostatnim zdjęciu niebardzo widzę co jest nad szamotem na górze- jakaś blacha?
    - Widzę że podniosłeś ruszt żeliwny wyżej- dlaczego?
    - jak zaślepiasz pionowy ruszt?
    Przepraszam za tyle pytań ale walczę z moim kotłem już długo.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez mario1p ; 06-02-2013 o 11:05

  14. #11514
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sylwek_kwiecien
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    23-987
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    maiłem podobnie zrobione to czułem spaliny w kotłowni
    i jedynie co mi przyszło do głowy to musiały sie wydobywać przez KPW a jak zdemontowałem ten deflektor szamotowy to juz było ok.
    czyli jak PG się otworzyło to cug potrafił tym KPW wyrzucać spaliny ,kurcze ale sie wtedy wystraszłem.
    GS
    Witam! Zug, jeśli dobrze Cię rozumiem to kłopoty ze spalinami wydmuchiwanymi przez KPW skończyły się po zdemontowaniu deflektora? A co w momencie gdy nie mam żadnego deflektora, i jak wypali mi się zasyp( palę od góry) i zasypuję drugi raz to potrafi mi nieżadko wydmuchiwać spaliny( jak gdyby zrywało płomienie, i jakby kaszlał kocioł przez KPW). Mam nieszczelny kocioł,ale gdyby była to ewidentna wina nieszczelności to kaszlałby kociołek również ja pali się pierwszy zasyp.
    PZDR.
    Kocioł GS/25 KW/ producent nieznany/ instalacja grawitacyjna/miarkownik mechaniczny/KPW(4x4x11cm)

    Dom 250 m. kw. / 100m. kw. powierzchni użytkowej/nieocieplony


    20 kg węgla-groszek niewiadomego pochodzenia/ 9-10h w temp. 0*>

  15. #11515

    Domyślnie

    Cytat Napisał Comet Zobacz post
    pleban68

    Masz podobny obieg spalin w kotle do mojej konstrukcji.
    U siebie położyłem szczelnie do tylnej ściany 2 płytki szamotowe gr. 3 cm na zaprawie, tył i boki musi być szczelnie zrobione, trzecia płytka jest umieszczona wyżej nad otworem zasypowym. Płytki opierają się na konstrukcji z rurek stalowych.
    Jaką rolę miałyby spełniać te płytki, które umieściłeś na schemacie mojego kotła?

  16. #11516

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    na logikę rzecz biorąc może powinien zablokować część wymiennika i kosztem temp spalin unikać smoły?
    Cytat z zawijan.wordpress.com:
    " Proszę zwrócić uwagę, że strata kominowa rośnie o 1% na każde 15-20stC przyrostu temperatury
    spalin wylotowych. "
    Co masz na myśli, pisząc "zablokować część wymiennika"?

  17. #11517

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwek_kwiecien Zobacz post
    GS
    Witam! Zug, jeśli dobrze Cię rozumiem to kłopoty ze spalinami wydmuchiwanymi przez KPW skończyły się po zdemontowaniu deflektora? A co w momencie gdy nie mam żadnego deflektora, i jak wypali mi się zasyp( palę od góry) i zasypuję drugi raz to potrafi mi nieżadko wydmuchiwać spaliny( jak gdyby zrywało płomienie, i jakby kaszlał kocioł przez KPW). Mam nieszczelny kocioł,ale gdyby była to ewidentna wina nieszczelności to kaszlałby kociołek również ja pali się pierwszy zasyp.
    PZDR.
    tak z tym że ja owy deflektor miałem zrobiony na takiej zasadzie że na tylną scianę szamotową miałem położone płytki szamotowe skierowane do drzwiczek i spaliny miały utrudnioną drogę wyjścia i trafiały bezpośrednio do KPW tylko nie pamietam w jakim etapie byłem poniewaz później zainstalowałem RCK.

    to co opisujesz u siebie tj. tzw. kichnięcie myślę że jest to wynikiem zbyt intensywnego rozpalenia wsadu i zbyt szybkiego jego odgazowywania a dzieję się to wtedy jak zamknię się PG.
    za duzo od samego poczatku podajesz PG. Zapewniam cię że w tym momencie jak ladnie gazuje lepiej więcej PW niż PG.
    PG ma podawać następną porcję węglowodorów a PW je wypalać i taka synchronizacja jest prawidłowa tylko z tym to większość ma problem.
    albo za dużo da PG albo za mało PW ale to są tylko powietrza a jeszcze bardzo istotną sprawą jest odpowiednia temp. aby był zapłon tych weglowodorów nastąpił. Ja u siebie rozpalam tylko 5szt brykietu walcowego fi5/10cm na to kilka szczepek i rozpalam kostką grilową i to wystarczy aby ładnie węgiel sie rozpalił po 30min juz nic z tej rozpałki niema a po 40min. mam rozgrzaną całą instalacje.
    oczywiście drewno dostaje ostrą dawkę PW spaliny u mnie w tedy osiągają max. 230stC po 30min zmniejszam PW dla wegla i przychodze za 24h rozpalac ponownie.
    Myslę że nie ma co przesadzać z tą rozpałką ponieważ wrzucisz za dużo drewna to za szybko sie rozpali węgiel a wiadomo że drewno potrzebuje powietrza bo inaczej batory z komina.
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 06-02-2013 o 11:50
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  18. #11518
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    pleban 68

    A próbowałes przykręcić grzejniki i zwiększyc temp. na kotle?
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  19. #11519

    Domyślnie

    W kotle zasypowym komora załadunkowa jest częścią wymiennika ciepła. Między innymi po to część osób izoluje ją szamotem. Jeżeli powierzchnia przekroju kanałów wymiennika jest znacznie większa od przekroju czopucha, tam również istnieje pole manewru. Przypuszczam, że można skierować tak spaliny, by omijały część ścianek wymiennika. Takie antyzawirowywacze na pewno pogorszą przepływ spalin, a więc robi się niebezpiecznie.

  20. #11520

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    W kotle zasypowym komora załadunkowa jest częścią wymiennika ciepła. Między innymi po to część osób izoluje ją szamotem. Jeżeli powierzchnia przekroju kanałów wymiennika jest znacznie większa od przekroju czopucha, tam również istnieje pole manewru. Przypuszczam, że można skierować tak spaliny, by omijały część ścianek wymiennika. Takie antyzawirowywacze na pewno pogorszą przepływ spalin, a więc robi się niebezpiecznie.
    szamoty wkładają aby zmniejszyć wymiary rusztu co w GS jest wyznacznikiem mocy.
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

Strona 576 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony