dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 742 z 998
Pokaż wyniki od 14.821 do 14.840 z 19943
  1. #14821
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej9923 Zobacz post
    Myjk
    A nie uwazasz ze takie duze oblozenie kotla szamotem zmniejsza ciag.
    Duże -- pojęcie względne. Myślę, że teraz jest bardzo dobrze. Problem z kominem był od dawna -- teraz się tylko uwypuklił i to akurat gdy byłem w ogródku i witałem się z gąską. Paleniska nie zamierzam powiększać, bo nie pali się wtedy czysto. Już to przerabiałem.

    camel1 jutro zrobię foto -- ale to rzeźba na kolanie, więc wodotrysków się nie spodziewaj.

  2. #14822

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    Witaj Andrzeju 1962

    Pytasz czy możesz w swoim kotle (bez przeróbek rozumiem) palić koksem.
    Oczywiście że możesz, tylko po co kupować koks, skoro możesz go sobie
    sam w kotle zrobić - wcześniej wypalając węglowodory jakby już za free.
    I tu się z Mistrzem nie zgodzę! Skoro koks jest niewiele droższy, to uważam że warto nim palić. Nie smoli, więc nie zatka komina. Wysuszy komin. Jest łatwiejszy do spalenia, nie wymaga KPW. Można dosypywać bez wygaszania więc mniej godzin spędzonych w kotłowni. Poza tym z tony węgla nie uzyskamy tony koksu spalając węglowodory za free. Węgiel straci na wadze po wypaleniu węglowodorów. Często te węglowodory są kłopotliwe w spalaniu (cały ten wątek jest przecież o tym) więc wolę mieć tonę koksu do spalenia. Bez węglowodorów i bez dymienia

  3. #14823
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    roccobarocco

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-544
    Posty
    23

    Domyślnie

    Jakoś nie chce mi się zmniejszać komory kotła szamotem. A to dlatego, że moje rozumowanie idzie w tym kierunku, że w miarę odgazowania węgla powstaje większa ilość żarzącego się jednak koksu, który ogrzewa wodę kontaktowo poprzez promieniowanie podczerwone. Wykładając ścianki szamotem ograniczymy odbiór ciepła z koksu i aby utrzymać temperaturę zadaną większa ilość ciepła musi zostać odebrana w wymienniku, a to równa się - większa strata kominowa. Szczególnie w kotłach z małorozbudowanym wymiennikiem. Oczywiście - dymu będzie brak, wymiennik będzie biały, ale ogrzejemy osiedle zamiast domu. Czy koledzy potwierdzą moje rozumowanie?

  4. #14824
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel3410

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    wlasnie na to chciałem zwrócić uwagę. porownajcie czas palenia z wykresów. ktoś może mi jeszcze wytłumaczyć dlaczego po podwojeniu ilości węgla energia oddana niewiele sie zmieniła?. szamotem wyłożone były obie boczne ścianki do wysokości drzwiczek załadunkowych.

  5. #14825
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał roccobarocco Zobacz post
    Oczywiście - dymu będzie brak, wymiennik będzie biały, ale ogrzejemy osiedle zamiast domu. Czy koledzy potwierdzą moje rozumowanie?
    Przecież szamot przewodzi ciepło. Poza tym jeśli piec będzie szczelny i nie będzie się miało zepsutego komina (jak ja) to piec usypia oddając ciepło (nawet w fazie gazowania) a jak trzeba znowu dodać energii -- to rusza dalej. Tylko wszystko musi być zgrane i SPRAWNE. U mnie głównym problemem jest zepsuty komin, a także słaba instalacja CO (brak jakichkolwiek zaworów, itd.) -- stąd ta wyjątkowo nierówna moja walka i rzeźba. Przypomnę jedynie, że zadowalające osiągnięcia miałem jeszcze bez KPW i bez zmniejszania komory, ale chcę mieć zrobione najlepiej jak się da (w sensie czystości).

    Cytat Napisał pawel3410 Zobacz post
    wlasnie na to chciałem zwrócić uwagę. porownajcie czas palenia z wykresów. ktoś może mi jeszcze wytłumaczyć dlaczego po podwojeniu ilości węgla energia oddana niewiele sie zmieniła?. szamotem wyłożone były obie boczne ścianki do wysokości drzwiczek załadunkowych.
    Jak już wielokrotnie było powiedziane -- szamot nie jest lekiem na całe zło, zwłaszcza jeśli trzeba zmniejszyć palenisko o więcej niż 1/3 -- o czym się przekonałem osobiście. Szamot źle położony w komorze będzie prowadzić do przegrzewanie zasypu i spalania (a właściwie to właśnie nie całkowitego spalania) więcej niż potrzeba (nawet więcej niż bez zmniejszania komory -- spadek stałopalności). Przecież te moje "akrobacje" z watą to właśnie z tego się wzięły. Dlatego cegły są od siebie oddzielone watą i jest ich maksymalnie ograniczona ilość, aby nie przekazywały sobie nawzajem (nadmiernie) ciepła.

    Spalanie koksu może być fajne, ale trzeba go rozpalić od dołu i to b. mocno, inaczej zwyczajnie zgaśnie. Ponadto ~12 kg węgla, w moim przypadku, gazuje około 4-5h -- to jest mniej więcej tyle samo DODATKOWEGO grzania w stosunku do koksu (co stanowi ~1/3 grzania zasypu). Wg mnie nie wychodzi ekonomiczniej (o tę 1/3).
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 07-01-2014 o 10:25
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #14826
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    solinstal

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    2

    Domyślnie

    witam kolegów czy jest jakiś patent na dopalanie gazów prócz kierownicy PW jakiś inny patent mam nowy defro optima i nie mogę drzwiczek przerabiać proszę o pomysły Pozdrawiam aha pale od góry miarkownik uchylam drzwiczki na PW jakieś fotki prosze

  7. #14827

    Domyślnie

    Możesz kupić drugie drzwiczki, kombinować z dostarczaniem ogrzewanego PW przez wymiennik, jeśli posiadasz wyczystki... przejrzyj ten temat. Rozszczelnianie drzwiczek nie jest bezpieczne.
    --> Myjk
    a koks wytworzony w Twoim kotle nie wymagał silnego rozpalenia od dołu...

  8. #14828
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Rozszczelnianie drzwiczek nie jest bezpieczne.
    Wycięcie kawałka sznura może nie jest zgodne ze sztuką, ale da się tak jechać.

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    a koks wytworzony w Twoim kotle nie wymagał silnego rozpalenia od dołu...
    No właśnie, bo sam się rozpalił.

    PS użytkuje ktoś wentylator wyciągowy na kominie? Może w tę stronę pójść, zamiast rzeźbę odprawiać z poprawianiem -- która nie wiadomo czy przyniesie skutek przy "moim" uwalonym kominie...
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 07-01-2014 o 11:59
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #14829

    Domyślnie

    wentylator? No wiesz... Idziesz pod prąd...

  10. #14830
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Wiem. Ale tańsze to i szybsze niż rozbieranie komina w połowie sezonu grzewczego... Chodzi przecież tylko o wyrobienie ciągu aby płomień zaskoczył po kontrolowanym przyśnięciu. Druga opcja jest taka, że palę bez zmniejszania paleniska z piekłem w domu -- co z kolei przez słaby ciąg znowu będzie powodować "podwójne" kopcenie (nie dosyć że więcej paliwa, to jeszcze przytka PW).
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 07-01-2014 o 13:45
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #14831
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andrzej9923

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bialystok
    Posty
    191

    Domyślnie

    Myjk

    A nie nagrzewaja sie teraz Tobie bardziej drzwiczki?Teraz masz jakby bardziej "przesuniete" palenisko w strone drzwiczek.Czy cieplo zmagazynowanie w szamocie nie promieniuje na drzwiczki?
    Co do oslabieniu ciagu w obecnej sytuacji to ja kiedys jeszcze w starym kotle wylozylem w 1/3 ruszt szamotem i pamietam ze bardzo slabo sie palilo,musialem wiecej otwierac klapke pg i kociol nie lapal temp.Ale moj kociol byl mniej przewymiarowany,glownie chodzilo mi o palenie w okresach przejsciowych w ten sposob.
    Nie probowales wylozyc szamotem w samych naroznikach,powstawiac takie klocki trojkatne.W naroznikach i tak wegiel zazwyczaj sie nie dopala to moze to miejsce wykorzystac do zmniejszenia pow. rusztu.Powstanie wtedy 8-boczny ruszt i kazda sciana kotla bedzie mogla odebrac cieplo w powiedzmy w polowie swojej faktycznej pow.Ruszt zblizony do kola[8-boczny] spowoduje pelniejsze wylozenie kotla weglem,bo w naroznikach i tak po wrzuceniu wegla powstaje pusta przestrzen.

  12. #14832

    Domyślnie

    Witam Wszystkich serdecznie a w szczególności założyciela tego wątku Last Rico!!!
    Po długich "walkach" z moim Moderatorem mam nadzieję ,że osiągnąłem to co chciałem
    Najpierw chciałem podziękować kolegom cysiokysio, grabpa58 i Ramzeus z ostatnimi dwoma często gadałem przez tel
    ale kto pyta nie błądzi wielkie dzięki Panowie!!!
    zamiast zaśmiecać "głupimi" pytaniami ten wątek wolałem rozwiązanie telefoniczne

    Po zasugerowaniu się tym co cyciokysio napisał
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ennego/page684
    wyłożyłem część scian kotła szamotem, dorobiłem KPW oraz zakupiłem MCI od Boleckiego,
    Nawet byłem zadowolony z tej przeróbki, kociołek czyściutki minimalny dymek z komina i o to chodziło
    ale była jedna wada jak wiadomo ,aby palić od góry Musimy poczekać aż wszystko się wypali i to mnie skłoniło do przerobienia
    "smoka" na DS za radą Ramzeus'a
    p.s proszę się nie śmiać z niechlujnego wyłożenia szamotem
    wrzucam fotki mojego DS'a
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2517.jpg
Wyświetleń:	560
Rozmiar:	81,2 KB
ID:	233703
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2519.jpg
Wyświetleń:	604
Rozmiar:	67,5 KB
ID:	233704
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2523.jpg
Wyświetleń:	515
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	233705
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Kris18 ; 07-01-2014 o 13:33

  13. #14833
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Jak rozwiązałeś kwestię PW
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  14. #14834

    Domyślnie

    Cytat Napisał cysiokysio Zobacz post
    Jak rozwiązałeś kwestię PW
    Palnik odsunąłem od tylnej ściany kotła 2-3cm i PW jest z popielnika.

    p.s strasznie wolno się kociołek rozpędza już prawie 2 godz. dochodzi do temp. 48C, wcześniej było o połowę szybciej, ale teraz mam strasznie dużo szamotu, po 12cm z prawej i lewej strony kotła.
    Ostatnio edytowane przez Kris18 ; 07-01-2014 o 15:51

  15. #14835
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    DS

    W DS kocioł pobiera ciepło głównie z płomienia więc szamot aż tak bardzo nie szkodzi. Ważne aby trzymać płomień, jak zgaśnie (mało PW lub za niska temperatura) to będzie kapeć i problem z uzyskaniem temperatury.
    Wydaje mi się że przy takiej dużej szczelinie może być za dużo PW co może skutkować wychładzaniem kotła.
    Ostatnio edytowane przez cysiokysio ; 07-01-2014 o 16:11
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  16. #14836

    Domyślnie

    Cytat Napisał cysiokysio Zobacz post
    DS

    W DS kocioł pobiera ciepło głównie z płomienia więc szamot aż tak bardzo nie szkodzi. Ważne aby trzymać płomień, jak zgaśnie (mało PW lub za niska temperatura) to będzie kapeć i problem z uzyskaniem temperatury.
    Zawsze mogę zdjąć jeden rząd cegieł i pewnie szybciej będzie dogrzewał, jeśli przyjdą mrozy to i tak będę musiał dać
    kociołkowi więcej mocy ale póki co wszystko jest w fazie testów.
    Na razie jest ok, dym z konina jest powiedział bym znikomy ale nie mgiełka
    boję się tylko tego ,że w nocy jak go zasypie i nie będę rusztował to może się zadusić

    Z tą dużą szczeliną to Możesz mieć rację, może to jest przyczyna tak wolnego rozpędzania się kotła?
    Ostatnio edytowane przez Kris18 ; 07-01-2014 o 16:17

  17. #14837
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    ... Druga opcja jest taka, że palę bez zmniejszania paleniska z piekłem w domu -- co z kolei przez słaby ciąg znowu będzie powodować "podwójne" kopcenie (nie dosyć że więcej paliwa, to jeszcze przytka PW).
    Jeśli masz przewymiarowany kociołek, to może spalanie kroczące by się u ciebie sprawdziło. Na forum info-ogrzewanie rozwinęła się niedawno dyskusja o tym. W trakcie dyskusji doszła też jeszcze inna, nietypowa metoda:
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi...�rniaku/page-1

  18. #14838
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Witam,
    ja skończyłem już z eksperymentami. Nie udało mi się jedynie dopalić koksików z Węgla Marcel.
    Po ostatnim paleniu zostało ich aż 75 dkg i podobnie było do tej pory. Palenisko obłożone cegłą szamotową w kształcie litery L z podwójnym daszkiem szamotowym w sumie 11 cegieł połówek. Wymiary paleniska szer.18 gł.22 wysokość 21 (niecałe 8,5 litra). Załadunek 5,5 kg węgla i ok 70 dkg koksików. Jako że wcześniej za szybko mi odgazowywało i był mały dymek, więc zasyp został ułożony następująco: Kartonik na 3/5 rusztu, ok 7-8 cm węgla, kartonik na 3/5, 7-9 cm węgla, kartonik i na wierzch koksiki z poprzedniego palenia, i 0,6 kg rozpałki na koniec palenia dorzuciłem lipny klocek widocznie mało wysuszony bo wymiennik rano suchy ale szklisty. Przez czas koksowania (ok 3,5 -4 godzin) klapka popielnika uchylona na grubość zapałki, a KPW Max. PO odgazowaniu 4,5h miarkownik na 50 st.C
    Wynik: w fazie rozpalana jakieś tam obłoczki pary. W fazie koksowania wyglądało tak samo (zdjęcie). Po 5 godzinach absolutnie nic.
    Rozpaliłem ok 12 przy temp zew.11. O 12.20 włączyła się pompa nastawiona na ok 40stC Temperatury wahała się w czasie odgazowywania od 43-52. Nie wiem o której tak naprawdę wygasło bo o 23.30 było 48 na kotle i dorzucałem tego kloka, którym nomen- omen zapaprałem sobie wymiennik.
    Paliło się nie mniej niż 12 godzin ( zawyżając o to drewno 0,48 kg/h i bez znania czasu wyłączenie się pompy myślę, że działała co najmniej do 0,40 ), po paleniu pozostało 75 dkg koksików, a w lokum właśnie o 23.30 od 22-28 st C. Teraz tj 17.00 w chałupie 19-23 nowy wkład 5,2 kg węgla i 80 dkg koksu przygotowane do odpalenia (zdjęcie).
    Pytanie jak dopalać koksiki stosunek PG/PW ?
    Pozdrawiam
    Mariusz
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140106_125213.jpg
Wyświetleń:	379
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	233772   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140107_170402.jpg
Wyświetleń:	547
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	233773  
    Ostatnio edytowane przez Mario1969/1 ; 07-01-2014 o 18:08

  19. #14839
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ordy
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Rzeszów okolice
    Posty
    154

    Domyślnie

    Mario, u siebie mam palenisko obłożone z płytek (3cm) szamotowych z trzech stron. U mnie to pomogło dopalać koksiki. Wcześniej zostawało sporo tego. Szamot podwyższa skutecznie temp. paleniska, najlepiej jak jest z trzech stron. Oczywiście chodzi o spalanie koksu bo w kwestii gazowania węgla może przynosić niepożądany efekt.
    Oprócz szamotu, koksiki potrzebują nadmiaru PG, czyli można bardziej odchylić klapkę (u siebie mam śrubę rzymską), czasem ustawiam takie średnie uchylenie klapki PG aby nie ingerować w kocioł. Koksiki nie lubią przymykania klapy PG, po prostu mogą się już na tyle ponownie nie "obudzić" i nie uzyskasz z nich już tej energii. Taka natura koksu.

    P.S też palę Marcelem, ach... zachciało mi się dobrego węgla . Z silnym gazowaniem radzę sobie dając więcej kartonów "z biedronki" na rozpałkę i sypię 1/4 szklanki popiołu na górę zasypu. Spowalnia to gazowanie, temp spalin zmniejsza się do 120* a nie jak wcześniej 180* przy gazowniu.

    edit: dodam jeszcze że mam ruszt wodny, ale "nie taki diabeł straszny jakim go malują"
    ruszt wodny w ogóle nie przeszkadza a powiem śmiało że pomaga odprowadzać ciepło z rozpalonego czerwonego koksu, aż woda syczy u dołu kotła. W pewnym stopniu rekompensuje zasłonięte ścianki kotła.
    Ostatnio edytowane przez ordy ; 07-01-2014 o 19:24

  20. #14840
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kris18 Zobacz post
    Zawsze mogę zdjąć jeden rząd cegieł i pewnie szybciej będzie dogrzewał, jeśli przyjdą mrozy to i tak będę musiał dać
    kociołkowi więcej mocy ale póki co wszystko jest w fazie testów.
    Na razie jest ok, dym z konina jest powiedział bym znikomy ale nie mgiełka
    boję się tylko tego ,że w nocy jak go zasypie i nie będę rusztował to może się zadusić

    Z tą dużą szczeliną to Możesz mieć rację, może to jest przyczyna tak wolnego rozpędzania się kotła?
    DS

    Jak ta szczelina jest mniejsza niż 3cm to postaw na niej połówkę cegły 3cm z wyciętymi kwadratami o boku np 3cm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cegła.JPG
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	18,3 KB
ID:	233800

    Paliłem różnymi węglami i przydusić ogień udało mi się tylko miałem i drobnym groszkiem. Jak palisz minimum drobnym orzechem to nie masz co się martwić
    Ostatnio edytowane przez cysiokysio ; 07-01-2014 o 19:55
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

Strona 742 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony