dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 108 z 998
Pokaż wyniki od 2.141 do 2.160 z 19943
  1. #2141

    Domyślnie

    Chyba nie ma kotła GS w którego instrukcji obsługi zalecane byłoby rozpalanie od góry. Dlaczego tak jest? To już jest tajemnica producentów. Można się tylko domyślać, że przy wspomaganiu palenia dmuchawą (czyli braku PW) cienka warstwa opału spalana od dołu spowoduje mniejsze zatrucie sąsiadów niż pełny wsad spalany od góry bez dostępu powietrza wtórnego.

    ------------

    Piter65 ja zrobilbym to tak:

    Nowa blach (stara będzie za krótka) musi mieć odpowiedni kształt tak by przylegała jak najszczelniej do otworu zasypowego i osłony termicznej drzwi. Dobrze byłoby pomyśleć o jakimś uszczelnieniu jej w tym miejscu. Na drugim końcu, na prowadnicy po której porusza się blacha trzeba dospawać ograniczniki, tak by blacha nie wpadała do środka. Jeżeli moja teoria się sprawdzi PW będzie wpadać na palenisko, a nie wylatywać wprost do wymiennika.

  2. #2142
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Sonier, z całym szacunkiem ale moim zdaniem taka blacha odetnie dużą część góry kotła od
    promieniowania podczerwonego, stworzy coś na kształt termicznego ekranu. Promieniowanie
    ma duży udział w nagrzewaniu kotła (intencję oczywiście rozumiem i ona sama jest bez zastrzeżeń ).
    beton wiąże ludzi...

  3. #2143
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karbonn
    Witam
    Mam problem z paleniem w piecu węglowym SAS. Kocioł ten jest wyprodukowany w 2006 roku i własnie od tego roku go użytkuję. Ok przechodząc do sedna sprawy, ogrzewam tym kotłem mały dom (ok. 70 m2) instalacja CO jest starego typu (grawitacyjna) z zamontowana pompą obiegową, fakt faktem dom jest nie ocieplony (jest tylko otynkowany) i sa w nim stare drewniane okna które nie sa zbyt szczelne, strop jest ocieplony styrosupremą, no ale spalanie węgla w sezonie zimowym to jest poprostu tragiedja do tej pory od poczatku listopada spaliłem mniej wiecej jakieś 4 tony węgla, palenisko utrzymuje mi sie przez góra 5-6 godzin przy dość niskiej temperaturze ok 45 stopni (gdy zasypuje go na noc) natomiast w dzień podkładam węgiel na bieżąco co jakaś godzine (co jest strasznie uciążliwe)
    Witaj Karbonn.
    Podałeś za mało danych. Przede wszystkim napisz jaki to jest typ Sas-a i jaką kocioł ma moc.
    Napisz również w jakim celu została założona pompa c.o. (instalacja starego typu - grawitacyjna).

    Tak kolego, ilość węgla którą obecnie spalasz jest stanowczo za duża. Połowa idzie w kosmos.
    Gdybyś chciał spalanie zmniejszyć i jednocześnie poprawić sobie komfort "zimowania" i obsługi
    powinieneś trochę poczytać. Prędko się zorientujesz o co chodzi. Będziesz miał jakieś dodatkowe
    pytania to je zadasz (pamiętaj wtedy o uzupełnieniu danych o kotle i kominie). Też pozdrawiam.
    beton wiąże ludzi...

  4. #2144
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Piter65

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam ponownie i widzę panowie , że co dwie głowy to nie jedna Last Rico jakie ty byś w tej sytuacji widział rozwiązanie.

  5. #2145

    Domyślnie

    sorier ta blacha nie ma sensu, jak sie nagrzeje to albo jej nie ruszy albo bedzie wpadac, taki wynalazek mialem w zebcu i blacha wytrzymywala z sezon pozniej byla pogieta

  6. #2146

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    Sonier, z całym szacunkiem ale moim zdaniem taka blacha odetnie dużą część góry kotła od
    promieniowania podczerwonego, stworzy coś na kształt termicznego ekranu. Promieniowanie
    ma duży udział w nagrzewaniu kotła (intencję oczywiście rozumiem i ona sama jest bez zastrzeżeń ).
    Ale ta blacha już tam jest. Fabryka to wymyśliła, nie ja. Ja tylko to troche "usprawniłem".

    Bing w moim rozwiązaniu blacha będzie chłodzona przez PW, więc może wytrzyma dłużej.

    Ogólnie to kotły zasypowe zębca nie grzeszą przemyślaną konstrukcją. SWK zamiast "wodnej" pułki mają blachę, KWK mają wodna półkę ale za to wymiennik jest tak prostacki że większość ciepła wylatuje przez komin. I tak źle i tak niedobrze

  7. #2147

    Domyślnie

    mam pytanie słuchajcie szpece ile powinien mi pokazywać czyjnik spalin na czopuchu w tej chwili mam 320-360 . Piec zębiec kwks 16. w instrukcji nic nie ma a mysle że czujnik jest wadliwy
    POSIADAM PIEC ZĘBIEC KWKS 16 KW

  8. #2148

    Domyślnie

    Wyjmij czujnik z czopucha i włóż do gotującej się wody - powinno być ok 100st.C.

    Nie wiem czy zębiec we wszystkich kolach stosuje te same czujniki, ale w moim czasem nie "kontaktuja" przewody wchodzące do niego. Wystarcza poruszenie nimi i wskazania wracają do normy (spadają).

    W mojej instrukcji kotła można znaleźć informacje że sterownik ogranicza temp spalin do ok 320-350 stopni, więc można sie domyślać że przy takiej temperaturze kocioł pracuje z pełną mocą. Jeżeli twój kocioł jest niedowymiarowany lub palisz drewnem to takie wskazania są bardzo prawdopodobne.

  9. #2149

    Domyślnie

    Pale węglem piec nie potrafi mi nagrzać wody do 85 stopni a udało mi sie tylko raz, mam 80m2 do ogrzania, dmuchawa czasami dmucha jak szalona i potrafi byc momentami tmp na czopuchu ponad 400stopni, równiez próbowałem zapalic go od góry jak kolega wspominał ale to wielki niewypał czas około 2 godz i jeszcze w trakci 2 razy wygasł bo spalił cąłe drewno a węgiel nawet sie nie zapalił
    POSIADAM PIEC ZĘBIEC KWKS 16 KW

  10. #2150

    Domyślnie

    A jaki masz sterownik w kotle? Geco ?

  11. #2151

    Domyślnie

    tak dokładnie ten
    POSIADAM PIEC ZĘBIEC KWKS 16 KW

  12. #2152

    Domyślnie

    Może to sterownik podaje błędne temperatury. Sterowniki Geco miały ograniczenie maksymalnej temperatury spalin do 350 (rozpalanie) i 310 stopni (praca). Oczywiście to moje zgadywanie, producenci mogli coś pozmieniać w trakcie produkcji. Na początek sprawdź czujnik.

  13. #2153

    Domyślnie

    Jest szansa?

    Cytat Napisał Jacek6
    Witam "palaczy" wszelkich
    Last Rico, wg Ciebie, jak najekonomiczniej spalać węgiel w kotle z palnikiem retortowym, najstarszego typu (5cio letni), czyli tego, co to tylko najdroższy ekogroszek przełyka. Generalnie chodzi mi o czas podawania i otwarcie wentylatora. Czas postoju między podawaniami, wiadomo, wyregulowany tak, żeby był mały stożek palacego się opału. Mam wentylator otwarty na 50% i 15 sek podawania. Kocioł 25 KW i jedynie 90m2 do grzania.
    POZDRAWIAM
    CIEPŁO

  14. #2154

    Domyślnie

    Witam
    Mam pytanie do kol. sorier i endi2483, czy palenie z taką temperaturą spalin ( 320 - 360 C ) chroni Wasze wymienniki przed takim wyglądem jak na zdjęciu. Ja przepalałem na początku sezonu ( z innych powodów ) przy bardzo wysokich temperaturach spalin, ale spalałem małe ilości węgla a codzienne rozpalanie powodowało, iż palone na początku drewno usuwało niewielkie ilości sadzy więc nigdy nie zdołała się odłożyć w grubszą warstwę.
    Pozdrawiam

  15. #2155

    Domyślnie

    Oczywiście że temperatura pomaga. Takie osady najlepiej wypala długi i czysty (z naddatkiem powietrza) płomień przez cała długość wymiennika. A zapobiega osadzaniu sie odpowiednia regulacja PW.

    Takie osady jak na zdjęciu ostatnio miałem gdy paliłem z pomocą dmuchawy :/

  16. #2156
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar iurabos
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Kisielów k/Skoczowa
    Posty
    110

    Domyślnie viadrus u26 hercules II - wrażenia z dolnego spalania

    Witam i pozdrawiam bardzo serdecznie Last Rico , dzięki Tobie biegam co pół godziny ciesząc się jak małe dziecko z tego co widać.

    Za oknem -20, na piecu 62 st C i mam wrażenie że nie ubywa paliwa.

    Mam do ogrzania w sumie dwa domy (375m2), jeden z nich to cegła 40cm, nieocieplony, dach dwuspadowy, dachówka betonowa. Przy generalnym remoncie ocieplony ale kuna zniszczyła wełnę więc jest słabo. Drugi dom (połączony łącznikiem) jest z pustaka żużlowego 25cm, też nie jest ocieplony.Piec Viadrus U26 Hercules II, 45kW, trzyletni. Komin ok. 8m, 14x28cm, wystający ok 1m nad kalenicę.

    Przeczytałem dokładnie od wczoraj 7 stron i nie znalazłem sposobu rozpalania - może to śmieszne, ale sama idea dolnego spalania jest dla mnie jak wynalezienie koła na nowo

    Wyczyszczony piec zasypałem węglem granulacji 3-7cm (w sumie ok. 70kg), nasypałem na wierzch gorącego żaru (to akurat był błąd, niepotrzebne śmieci, bo taki gorący to on nie był ), wrzuciłem papier, karton i szczapy drewniane o 18:30. Dolne drzwiczki zamknięte, wlot powietrza całkowicie otwarty. Górny wlot mocno otwarty

    2 godziny później miałem 34 st C.... No to rzuciłem łopatę węgla na drewno (dołożyłem w międzyczasie kilka dod. szczap) i otwarłem całkowicie dolne drzwiczki. O 20:30 miałem 50 st C, o 21:00 62 st C. Górny wlot pow. przymknięty (została mała szczelina).

    Jest 21:30 mam 65 st. C (tak ustawiony jest miarkownik), zobaczymy co dalej.

    Wrażenia? Otwieram górne drzwiczki i nie obawiam się strzału, nie dymi na piwnicę!!nie boję się że dom odpłynie jak parostatek (górne spalanie i wrzucenie na noc 3 wiader powodowało takie dymienie, że czekałem tylko na gwizdek bosmana), latam z góry na dół co 15 minut NIC nie robię! Normalnie wrzuciłbym już ze trzy wiadra po 17kg..

  17. #2157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tob
    Witam
    Mam pytanie do kol. sorier i endi2483, czy palenie z taką temperaturą spalin ( 320 - 360 C ) chroni Wasze wymienniki przed takim wyglądem jak na zdjęciu. Ja przepalałem na początku sezonu ( z innych powodów ) przy bardzo wysokich temperaturach spalin, ale spalałem małe ilości węgla a codzienne rozpalanie powodowało, iż palone na początku drewno usuwało niewielkie ilości sadzy więc nigdy nie zdołała się odłożyć w grubszą warstwę.
    Pozdrawiam
    Wiesz ogólnie wysoka temp jest lepsza dla kotła.
    POSIADAM PIEC ZĘBIEC KWKS 16 KW

  18. #2158

    Domyślnie

    o to moje cacko [/img]
    POSIADAM PIEC ZĘBIEC KWKS 16 KW

  19. #2159

    Domyślnie

    Last Ricoraz mam pytanko do Last Rico może ma jakis pomysł jak w nim palic , bo system palenia od góry niestety u mnie zawodzi .
    POSIADAM PIEC ZĘBIEC KWKS 16 KW

  20. #2160
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Witaj Iurabos.
    Mam nadzieję że ciąg dalszy nastąpi.
    ===========

    Witaj Endi2483.
    Twój Zębiec pójdzie aż miło, proponuję trochę czasu zainwestować w czytanie.
    ===========

    Kolega Karbonn.
    Przepraszam bo nie doczytałem następnej twojej wiadomości, już wiem
    jaki konkretnie masz kocioł. Proponuję żebyś zapoznał się z tym materiałem:
    http://forum.muratordom.pl/post2923096.htm#2923096
    Powinieneś zainstalować miarkownik ciągu, zwróci się bardzo szybko.
    ===========

    Kolega Toxic.
    Faktycznie proporcje twojego kotła nie są specjalnie pożądane w spalaniu "od góry".
    Jeśli obserwujesz dużą intensywność spalania w centralnej części rusztu to wyłóż boki szamotem,
    takie zadanie musi być wykonane w sposób SZCZELNY. Tak więc koniecznie należy użyć zaprawy
    szamotowej (można ją łatwo usuwać).

    Jeśli komin zbudowany jest w centralnej części domu i przechodzi przez kondygnacje zamieszkałe
    to nie ma powodu do jego docieplania (z wyjątkiem części strychowej i tej nad dachem którą należy
    docieplić). Przy właściwie prowadzonym spalaniu nie ma potrzeby montowania wkładów stalowych.
    Komin z cegły pełnej palonej nadaje się bardzo dobrze, komin od kominka idzie przez
    środek budynku, ten od kotła w ścianie zewnętrznej i tu jakbyś nie palił, takie miejsce warto
    docieplić. Nie musi to być zaraz cała ściana, dla komina wystarczy pas szerokości komina + naddatki
    po każdej ze stron (nie mniej jednak niż 0,5 m w lewo i prawo od obrysu).
    ===========

    Witaj Adok66.
    Mimo że twój kocioł ma trochę nietypową konstrukcję, możesz palić od góry. Szczerze powiem
    lepiej by było żeby kanał pierwszego wymiennika nie graniczył się z zasypem, gorące spaliny
    silnie nagrzewają to kolano i ciepło przekazywane jest do "poczekalni" w której powinno być
    chłodniej. W twoim przypadku akurat lepiej by było, żebyś miał pompę (nie dopuści do wysokiej
    temp. na tej łamanej ściance kotła).
    Zobacz rys. 22, załóż KPW str. 13. Podobne kotły mają koledzy Marcych35 oraz Skierszyn.
    =========
    beton wiąże ludzi...

Strona 108 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony