dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 136 z 998
Pokaż wyniki od 2.701 do 2.720 z 19943
  1. #2701

    Domyślnie

    Witam
    Zawsze o tej porze staram sie kupować węgiel na przyszły rok i teraz mam dylemat jaki węgiel kupić, na składach u mnie dostępne są następujące rodzaje:
    1. węgiel z kopalni Sobieski orzech po 580zł- kaloryczność około 21MJ
    2. węgiel z piasta orzech po 630zł kaloryczność około 25-26 MJ
    3.węgiel z kopalni Marcel orzech po 750 kaloryczność około 30MJ
    4. węgiel groszek Pieklorz po 700 kaloryczność nieznana
    4 węgiel "ruski" orzech po 550- kaloryczność niby około 24-25 MJ

    Jak wygląda sytuacja na składach u was i co byście doradzili w tej gestii

    A mój kocioł to SAS NWG, paliwo podstawowe węgiel orzech, pale sposobem "od góry"

    Pozdrawiam

  2. #2702

    Domyślnie

    Sobieski ma ciepło spalania 23-22. 21, to ma groszek. Ja kupiłem w marcu prosto z kopalni sortyment gruby po niecałe 460 od tony. Tegoroczny jest tłusty, pali się nieźle, no ale trzeba zaakceptować ponadprzeciętną ilość pozostającego popiołu. Jeśli chodzi o palenie od góry tym węglem, to nie ma na co narzekać. Z Janiny ludzie też sobie chwalą. Ma troszkę gorsze parametry niż Sobieski, ale za to ma mniej popiołu – tyle samo popiołu ma Piast, ale ciepło spalania już wynosi 25...cena jeszcze na akceptowalnym poziomie.

  3. #2703

    Domyślnie

    Tak sobie policzyłem to najtaniej za jednostkę energii wychodzi jednak ten Pieklorz, chociaż za tonę jest najdroższy (kaloryczność około 29 -30) i tak sobie myślę co kupić, jaki węgiel będzie lepszy dla palenia od góry, bardziej kaloryczny czy mniej kaloryczny a tańszy, lecz będzie go więcej.
    Zaobserwował ktoś może różnice w czasie palenia pomiędzy węglem o kaloryczności około 21 a np 30, czy czas palenia faktycznie wysłuży sie o te 30% )?

    I jeszcze jedno jakim sortem palicie bo np. ten Pieklorz jest sortymentu Orzech II, do te tej pory paliłem zawsze węglem z piasta Orzech I

    Ale z drugiej strony na uczciwego sprzedawce ciężko trafić, a kupujac węgiel lepszy ryzyko że nie trzyma on parametrów jest większe(słyszałem o mieszaniu z węglem gorszym), a tego tańszego to chyba nikt już nie podrabia i płaci sie w sumie za parametry jakie ma rzeczywiście...
    Ostatnio edytowane przez janus_z ; 24-05-2010 o 07:44

  4. #2704
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    WITEK36

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam Panów.Właśnie ostatniej zimy padł mi piec.Palę głównie drewnem,trocinami i zrębkami, czy ktoś mógłby mi doradzić jaki typ pieca wybrać? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  5. #2705

    Domyślnie

    Last Rico - WRÓĆ

  6. #2706

    Domyślnie

    Witam,
    Witek36 wszystkopalny górniak

  7. #2707

    Domyślnie

    mam pytanie do NotY jaki kat nachylenia tej kierownicy powietsza jest, zrobiles to jakos na oko , gdzie to powietrze ma wpadac na srodek paleniska ,poczatek czy koniec

  8. #2708

    Domyślnie

    Zrobiłem to na oko. Raczej za długiego nie zrobisz, bo jednak drzwiczki ograniczają...a raczej otwór drzwiczek.

  9. #2709

    Domyślnie

    Witam.
    W marcu prosiłem o pomoc przy doborze kotła ale nikt mi nie chce pomóc.
    Może jeszcze raz zadam pytanie do Pana Last Rico ewentualnie Kogoś znającego się na rzeczy bo już jestem głupi co wybrać.

    "Witam Panów serdecznie.Niestety nie mam czasu na przeróbki i testowanie -chociaż widzę,że to wciąga i sprawia nawet dużo przyjemności Mimo,że sezon się kończy proszę o pomoc przy zakupie kotła na węgiel,brykiet i drzewo.Dom ok.160m2 ,bliźniak,ściany trójwarstwowe ze styropianem 4cm,nowe okna,grzejniki purmo plus bojler na wodę 150l. Chodzi mi o namiary na kociołek prosty w eksploatacji,łatwy w czyszczeniu i paleniu no i jeśli takie są to bez przeróbek( lub minimalne).Jeszcze dodam że mam średni ciąg w kominie.Wiem,że idę na łatwiznę ale może znajdzie się Ktoś życzliwy i mi doradzi- z góry dziękuję( jeszcze wspomnę,że jestem z Podlasia)

  10. #2710

    Domyślnie Dobór kotła

    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    Witam wszystkich ponownie. Koledzy, bardzo przepraszam za to że obiecałem
    odpowiedzi w niedługim czasie - a mojej aktywności brak. Jak wiecie padł mi komputer,
    poradziłem sobie z tym (soft), ale teraz padł już skutecznie. Piszę z komputera kumpla.
    W moim wszystko chodzi super, tylko nijak nie można połączyć się z netem. Przy próbie
    weryfikacji komputer natychmiast się zawiesza (port USB działa np. z pendrive).

    Dwukrotnie formatowałem dyski, niestety bez sukcesu, system i dyski są o.k. Nie jest
    to sprawa modemu bo zamieniałem i jest to samo, zresztą mój modem chodzi u kumpla.
    Prawdopodobnie coś padło na płycie głównej, ja niestety teraz nie mam zupełnie czasu
    żeby tym się zająć. Kiedy tylko coś się zmieni wrócę tu (może będę musiał kupić
    nową płytę) i wtedy oczywiście odpowiem na zaległe pytania. Jeszcze raz przepraszam
    i pozdrawiam Wszystkich serdecznie.

    Last Rico
    Witam.
    W marcu prosiłem o pomoc przy doborze kotła ale nikt mi nie chce pomóc.
    Może jeszcze raz zadam pytanie do Pana Last Rico ewentualnie Kogoś znającego się na rzeczy bo już jestem głupi co wybrać.

    "Witam Panów serdecznie.Niestety nie mam czasu na przeróbki i testowanie -chociaż widzę,że to wciąga i sprawia nawet dużo przyjemności Mimo,że sezon się kończy proszę o pomoc przy zakupie kotła na węgiel,brykiet i drzewo.Dom ok.160m2 ,bliźniak,ściany trójwarstwowe ze styropianem 4cm,nowe okna,grzejniki purmo plus bojler na wodę 150l. Chodzi mi o namiary na kociołek prosty w eksploatacji,łatwy w czyszczeniu i paleniu no i jeśli takie są to bez przeróbek( lub minimalne).Jeszcze dodam że mam średni ciąg w kominie.Wiem,że idę na łatwiznę ale może znajdzie się Ktoś życzliwy i mi doradzi- z góry dziękuję( jeszcze wspomnę,że jestem z Podlasia)

  11. #2711

    Domyślnie

    witam, jeżeli interesuje Cię dolniak żeliwny Viadrus U24, 18KW, nowy model, po jednym sezonie eksploatacji,mam na sprzedaż, cena 3200,-

  12. #2712

    Domyślnie

    spoki

    Ja się długo zastanawiałem i wybrałem Defro Optima Komfort Plus.
    Wygląda porządnie z blachy 6mm, w lipcu robię zakup.
    Do przeróbki jest tylko dorobienie KPW.

  13. #2713

    Domyślnie

    piurko2

    Zwróć uwagę, że Defro Optima Komfort Plus pracuje z dmuchawą - w palenisku będzie prawdopodobnie panowac nadciśnienie. Jeśli zrobisz "klasyczną" KPW (w drzwiczkach załadunkowych) to dym (i tlenek węgla!) będą mogły wydostawać się na zewnątrz kotła.
    Więc albo:
    - Defro bez dmuchawy + KPW,
    albo
    - Defro Plus bez przeróbek (ewentualnie wewnętrzna KPW, zasilana powietrzem z bocznych otworów - tych widocznych na przekroju kotła; chyba jeszcze nikt tak nie przerabiał - nie wiem czy to miałoby sens).

  14. #2714

    Talking

    Marmark

    Oczywista oczywistość o której zapomniałem wspomnieć, dmuchawa paszła won. Nie po to zrobiłem elektryczny miarkownik ciągu , żeby teraz stosować wiatrak

  15. #2715

    Domyślnie

    z niezłych kotłów to np kostrzewa warmet lub warmet 200 protech STK, kalvis 2.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  16. #2716

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    z niezłych kotłów to np kostrzewa warmet lub warmet 200 protech STK, kalvis 2.
    Witam Panów.
    Serdecznie dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy.
    Odnośnie viadrusa to czytałem pochlebne opinie niestety zamierzam palić też drzewem więc muszę podziękować.
    Na Warmeta też sporo ludzi narzeka i raczej odpada.
    Co do Defro to też się zastanawiam tylko :
    -jeśli to kocioł dolnego spalania to brak klapki do krótkiego obiegu w celu rozpalania i przekrój ni to dolny ni górny(boję się o ciąg)
    -jeśli natomiast ma górne spalanie to w drzwiczkach zasypowych brak klapki do dopuszczenia powietrza -no i nie ma nigdzie zbyt wiele wpisów co do palenia w tym kotle ,czy sie sprawdza i który model najlepszy.
    Jak widać chyba za dużo się naczytałem i teraz mętlik w głowie, lepiej chyba za dużo nie wiedzieć wtedy się kupuje co polecają tylko że nie zawsze potem się jest zadowolonym.
    Mi na przykład podoba się zwykły Hef racze 18kW ,ale w okolicy nikt nie sprzedaje - ma klapkę do przelączania i jak spalanie dolne by nie wychodziło to można chyba palić od góry -chociaż nie wiem czy na dłuższą metę tak można czy tylko do rozpalania.
    Myślałem też o Zębcu KWKD ale są tylko o mocy 15 i 22 kW a więc 15 za mały a 22 raczej za duży .
    Fachowiec natomiast proponował Buderusa Ultimę ale za 4500 a to górne spalanie i elektronika -chyba że tak jak mówił nastawia się temp. i po problemie.
    Męczy mnie też mój komin bo jeden ma przekrój 25x20 ale potem od połowy w góre (całość około 8m) siedzi kamionka 150 a drugi to tylko 15x15 a na samej górze z 1m.przechodzi na 20x15 i się zastanawiam który się lepiej sprawdzi.Brat ma podłączony do takiego z kamionką (bo jak pisałem dom to bliźniak) i chyba ciąg słaby bo piec zaczyna się palić dopiero po otwarciu drzwi popielnika albo ma kocioł za duży 25kW.
    I jeśli uwzględniać komin to tylko właśnie Defro dopuszcza taki mały przekrój -może Ktoś ma Defro i się pochwali czasem palenia ,obsługą i jaki model godny polecenia(moc chyba 20 kW z tego co podają w katalogu na 150 m plus bojler).A może kupić prosty Olsztyn 17kW jak opisany wyżej i palić od góry?-jakoś przy dolnych często ludzie piszą o smołowaniu.
    Pozdrawiam serdecznie i czekam na podpowiedzi.

  17. #2717

    Domyślnie Defro optima komfort plus 15 kW

    Oglądałem niedawną taką Optime z nowej linii. Z zewnątrz ładnie wykonana, drzwiczki w pełni regulowane z zmianą strony ale wewnątrz masakra.
    Półki w tym kotle są przyspawane od strony przestrzeni wodnej. Przez drzwi wyczystki widać wyraźnie że na styku półek ze ścianami bocznymi nie ma spoin. Są za to różnej wielkości szczeliny, to doskonałe miejsce do korozji moim zdaniem. Temu kotłowi mówię nie !
    Wcześniej dowiedziałem się na czym polega "system czyszczenia dysz powietrznych" - dmuchawa rusza z pełna mocą aby przedmuchać dyszę dopiero potem dostosowuje moc do spadku temperatury. To nie jest ekonomiczne spalanie! Nie przebiega ono płynnie, nagły podmuch wychładza komorę spalania i może powodowac wybuchy gazów. To była chyba stara Optima, teraz jest PID i może też tak jest ?

    Last Rico i inni wszystko tutaj idealnie opisali, tylko szukać kotła odpowiadającego tym kryteriom.
    Myślę że będziesz zadowolony z kotła jeśli decyzje podejmiesz tylko ty.

  18. #2718

    Domyślnie Grzanie CWU

    Witam wszystkich.
    Mam takie pytanko. Chodzi mi konkretnie o grzanie wody w bojlerze na CWU i jak to ekonomiczniej wychodzi?? Z grzałką czy bez?? Obecnie jej nie mam ale też zastanawiam się nad jej zamontowaniem. Mój wymiennik to Kospel dwupłaszczowy o poj. 120l i kocioł http://www.dworekbis.pl/index.php?m=mzn 2,5 m sześci. z komorą spalania zmniejszoną do połowy cegłami szamotowymi. Wodę ogrzewam z reguły drewnem, odpalam niekiedy od góry a niekiedy od dołu ale wydaję mi się, że pompa po nagrzaniu pieca dość długo musi chodzić, żeby nagrzała wodę. Mniej więcej ok 2 godz od rozpalenia przypuśćmy do tych ok 50 stop C. I wystarcza to na 1do max 2 dni. Jak chcę mieć na dłużej wodę to muszę grzać dłużej i więcej drewna automatycznie przy tym idzie. Jak Wy macie, jak jest najbardziej ekonomicznie??

  19. #2719

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_B Zobacz post
    Oglądałem niedawną taką Optime z nowej linii. Z zewnątrz ładnie wykonana, drzwiczki w pełni regulowane z zmianą strony ale wewnątrz masakra.
    Półki w tym kotle są przyspawane od strony przestrzeni wodnej. Przez drzwi wyczystki widać wyraźnie że na styku półek ze ścianami bocznymi nie ma spoin. Są za to różnej wielkości szczeliny, to doskonałe miejsce do korozji moim zdaniem. Temu kotłowi mówię nie !
    Wcześniej dowiedziałem się na czym polega "system czyszczenia dysz powietrznych" - dmuchawa rusza z pełna mocą aby przedmuchać dyszę dopiero potem dostosowuje moc do spadku temperatury. To nie jest ekonomiczne spalanie! Nie przebiega ono płynnie, nagły podmuch wychładza komorę spalania i może powodowac wybuchy gazów. To była chyba stara Optima, teraz jest PID i może też tak jest ?

    Last Rico i inni wszystko tutaj idealnie opisali, tylko szukać kotła odpowiadającego tym kryteriom.
    Myślę że będziesz zadowolony z kotła jeśli decyzje podejmiesz tylko ty.
    Dziękuję za odpowiedź.
    Tylko że kotłów spełniających te kryteria nigdzie nie ma- szkoda,że nikt nie podaje konkretnych kotłów w których można w miarę spokojnie i czysto palić bez przeróbek.
    Idealnego raczej nie znajdę, muszę wybrać z dostępnych w okolicy - można chociaż obejżeć.Ten Defro też mi się jakoś nie podoba .
    Pozdrawiam.

  20. #2720

    Domyślnie

    Last Rico napisał:



    " Teraz nastąpi cudowne rozmnożenie, jeden post do trzech kolegów.
    Koledzy Bing, Robdk oraz Defro o tym samym kotle "Defro" (nalot jakiś czy co? ).

    Żeby ten kocioł usprawnić na spalanie "od góry" trzeba drzwiczki popielnikowe zaopatrzyć
    w otwór powietrza głównego (PG) zamykany klapką. Do tego oczywiście miarkownik.
    W drzwiach zasypowych zamontować kierownicę powietrza (KPW) strona 13-ta wątku.
    Otworzyć przepustnicę czopucha, nasypać węgla, drewna i zapalić, to wszystko."
    =================

    Oglądając różne kotły tylko Defro Optima i Moderator mają oddzielne drzwiczki od paleniska i popielnika. Inne mają drzwiczki zespolone a to jest problem przy spalaniu od góry.

Strona 136 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony