dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 193 z 998
Pokaż wyniki od 3.841 do 3.860 z 19943
  1. #3841

    Domyślnie

    Witam znajomy chce mi oddac kociolek ktory jest juz nie potrzebny jemu bo ogrzewa gazem. Kociolek uzywany byl jeden sezon a teraz stoi bez wody (ok 1 rok ) Pytanie czy warto brac taki kociolek i jak go zabezpieczyc zeby dalej nie rdzewial i jak sprawdzic szczelnosc ?

  2. #3842

    Domyślnie

    Marcinek84

    ... Powiedz jesteś w stanie zmierzyć temp. przed kotłem i za kotłem? Bo mam wrażenie że z odbiorem ciepła u ciebie jest coś nie tak. Możliwe że kocioł jest tak zamulony iż woda bardzo szybko opuszcza kociołek i nie zdąży się nagrzać... To tylko kolejna możliwa przyczyna...
    Pytanie retoryczne: czyścisz wymiennik ciepła?

    ...dla przykładu podam moje różnice temperatur zasilanie powrót :
    teraz mam 42 st na zasilaniu i 34 stopnie na powrocie w domu 23 stopnie. rozpalone godzinę temu dziś poskąpiłem drewna i długo się rozpalało ...
    gdy mam 60 st na zasilaniu to na powrocie 48-50 w zależności od temp. w mieszkaniu.
    Pompę ma na 1 biegu bo cała instalacja jest na jednym poziomie.

    Tak na marginesie 1600 PLN to ja dałem za swój kociołek bez żadnej automatyki, nadmuchów itp. wprowadziłem pewne udoskonalenia zgodnie z wytycznymi tego wątku.
    Wczoraj rozpaliłem około 13, w domu wieczorem aż za gorąco 27 stopni, zasyp około 5 kg węgla i 12 kg groszku. Dziś o 8 rano na piecu 42 stopnie a w piecu jeszcze żar.
    Kociołek 12 KW ale po przeróbkach ma mniejszą komorę zasypową przez co mniejszy odbiór ciepła to i moc mniejsza. 6 grzejników 1670W każdy czyli około 10kW odbiór.
    Gdy jeszcze nie wprowadziłem żadnych zmian 25kg ekogroszku 22kj paliło się 30 godz. kociołek nie był wtedy jeszcze uszczelniony a temp. kontrolowałem ręcznie, na zewnątrz było wtedy około 0 stopni.

    Proponuję abyś napisał w jednym poście wszystkie informacje jakie ktoś chciał od Ciebie na tym forum, łatwiej będzie posklejać wszystko w całość i dojść może do czegoś konstruktywnego...

  3. #3843

    Domyślnie

    Stanie samemu kociołkowi chyba krzywdy nie zrobiło a skoro roczny to i potencjalna rdza nie zdążyła go zjeść.
    A pytanie jest typu : Warto kupić samochód rok stał w garażu teraz jest już nie potrzebny.

    Więcej informacji, bo może się okazać że Tobie nawet jeśli kociołek jest w idealnym stanie i tak się do niczego nie przyda...

  4. #3844

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweł74 Zobacz post
    Stanie samemu kociołkowi chyba krzywdy nie zrobiło a skoro roczny to i potencjalna rdza nie zdążyła go zjeść.
    A pytanie jest typu : Warto kupić samochód rok stał w garażu teraz jest już nie potrzebny.

    Więcej informacji, bo może się okazać że Tobie nawet jeśli kociołek jest w idealnym stanie i tak się do niczego nie przyda...
    No nie wiem ten moj tez ma swoje lata ok 20. Piec rzemioslo bez ocieplenia ale konstrukcyjnie idealny do palenia od gory. Ocieplenie nie problem dzwiczki trzeba uszczelnic

  5. #3845

    Domyślnie

    Cytat Napisał tofek Zobacz post
    No nie wiem ten moj tez ma swoje lata ok 20. Piec rzemioslo bez ocieplenia ale konstrukcyjnie idealny do palenia od gory. Ocieplenie nie problem dzwiczki trzeba uszczelnic
    Chyba nie zrozumiałeś o co mi chodzi w wypowiedzi.

    1 rok to nic dla kociołka więc pewnie jest w pełni sprawny, z tym czy potrzebny czy nie to chodzi mi o to że ja potrzebuję około 10 KW mocy
    Kociołek 5 KW jest dla mnie za mały więc nie przydatny, kociołek 30 KW za duży więc również nie potrzebny ....

  6. #3846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweł74 Zobacz post
    Marcinek84

    ... Powiedz jesteś w stanie zmierzyć temp. przed kotłem i za kotłem? Bo mam wrażenie że z odbiorem ciepła u ciebie jest coś nie tak. Możliwe że kocioł jest tak zamulony iż woda bardzo szybko opuszcza kociołek i nie zdąży się nagrzać... To tylko kolejna możliwa przyczyna...
    Pytanie retoryczne: czyścisz wymiennik ciepła?

    Proponuję abyś napisał w jednym poście wszystkie informacje jakie ktoś chciał od Ciebie na tym forum, łatwiej będzie posklejać wszystko w całość i dojść może do czegoś konstruktywnego...
    dobre pytanie, bo bede musiał głupio zapytac co to takiego jest?? nie znalazłem takiego elementu na obrazku w instrukcji pieca. temperatury zmierzę później i zbiorę całe moje obserwacje w jednego posta i napiszę wszystko dokładnie.

  7. #3847

  8. #3848

    Domyślnie

    wymiennikiem ciepła jest w zasadzie cały kociołek, ale najważniejsze są kanały którymi odprowadzane są spaliny. Gorące spaliny "omiatają" wymiennik i nagrzewają wodę.
    http://www.zebiec.com.pl/kotly-co/wybierz-model/kmw
    Tu pokazany jest przekrój Twojego kotła delikatnymi strzałkami pokazany jest kierunek odprowadzania spalin, spaliny omiatają wymiennik który jest narysowany na niebiesko bo jest to woda którą ma nagrzać. Wymiennik może pokrywać się nalotem ( różnym zależnym od paliwa sposobu palenia itp ) jaki by to nie był nalot utrudnia pobieranie ciepła ze spalin. Przy spalaniu miału powstaje wiele lotnego popiołu który może osiadać na wymienniku i tworzyć izolację termiczną...

  9. #3849

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinek84 Zobacz post
    przy takim żarze na piecu nie miałem wiecej jak 40-50 stopni ( przy większej temp go nie otwieram). moze w takim razie piec mam uszkodzony, w końcu kupiłem go jako używany i ktoś może wiedział czemu się go pozbywa...?
    panowie co radzicie, bo ja juz mam zamiar nawet kupic nowy piec, jeśli ktoś mi da gwarancje , że to usunie problem szybkiego spalania u mnie. niewiem czy może szukac kogoś, kto się zna na piecach i go naprawiac, czy może zmieniac instalacje na gaz, doradźcie prosze, bo pół zimy nie mineło a ja na opał już wydałem 1600zł i jak widac w załączonym obrazku marzne w domu
    Moim zdaniem masz za mały kocioł do zapotrzebowania na ciepło Twojego budynku.
    Dosypywać miału nie wolno, to kończy się wybuchami.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  10. #3850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Moim zdaniem masz za mały kocioł do zapotrzebowania na ciepło Twojego budynku.
    Dosypywać miału nie wolno, to kończy się wybuchami.
    na stronie producenta, którą podał wyżej Paweł74, jest tabela i według niej mój piec obsłuży 120m2 bez ocieplnia, które ja mam, wiec tymbardziej powinien sobie radzic.

    Paweł74,
    jak mi zgaśnie w piecu to wyczyszczę go dokładnie, powoli spada mi temp, palił się od 13tej,czyli 5 godzin, podkręciłem temp na piecu do 65st, a spalanie i tak bez zmian. bojler CWU uruchomiłem sterownikiem na ok poł godziny, do zagrzania wody w nim do 50st, potem wyłączam żeby nie obciążac niepotrzebnie pieca. mimo tego zabiegu i tak zasyp starcza na 5-6 godzin.

  11. #3851
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam serdecznie wszystkich czytelników na forum. Problem jaki chciałbym abyście pomogli mi rozwiązać wiąże się z kotłem KSW 5 marki Per Eko oto link do strony producenta: http://www.per-eko.pl/?ksw-5,30

    Mieszkanie na poddaszu ocieplone styropianem ściany od zewnątrz grubość ok 15 cm, wełna pod dachem, powierzchnia 40m2 ( całość 53, ale nie używane jedno pomieszczenie )

    Piec 0.5 kw marki per eko

    Bojler 80l. ocieplony pianką

    Instalacja miedziana wymuszony obieg pompą

    Grzejniki:
    1. Dwupłytowy 45x120 - w dużym pokoju - 24m2 ( będzie dodany jeszcze jeden grzejnik )
    2. Dwupłytowy 90X60 ( mniej więcej ) - w pokoju tym samym 0 24m2
    3. Jednopłytowy 60x 120 - w pokoju 12 m2
    4. Dwupłytowy ok. 50x 50 - łazienka.
    Planuję wstawić grzejniki do tego nie urzywanego pomieszczenia ok 10m2, na przedpokój ok 10m2 i do dużego pokoju co ma 24 m2 też jeden, czyli będzie o 3 grzejniki więcej.

    W czym tkwi mój problem? otóż mam ciągle problem ze wzrostem temperatury wody w instalacji, zakupiłem miarkownik ciągu do kotła, ale to nic nie daje, rozpale delikatnie drewnem, wrzucę ze 3kg węgla i juz mam dosyć ciepłą wodę ok. 60* oczywiście po jakimś czasie. podrzucać muszę co max 1.5 godziny, nie mogę wrzucić więcej węgla gdyż woda mi się zagotuje, węgiel szybko zajmuje się płomieniem i z 50* szybko skacze do 80, 90 przy zamkniętym miarkowniku ciągu i wszystkich drzwiczkach i do połowy czopuchu do komina, nie mogę opanować tego, aby węgiel palił mi się powoli i większa ilość.
    W czym tkwi problem? W tym, że piec jest nieszczelny przy drzwiczkach od miarkownika ciągu lub popielnika? ( są na wysuwanej takiej tacy jakby ). Czy być może chodzi o to, że mam mały zład wody, i te 4 grzejniki ( w sumie 3 bo jeden prawie nie grzeje - do wymiany, rzekł chydrałlik ) szybko się nagrzewają, i nie ostudza się woda przed powrotem do pieca i szybko się nagrzewa? Czy jak dołoże 2 grzejniki po ok 45x120 to sytuacja się zmieni na lepsze? tzn. nie będzie tak chulało? Czy należy jakoś uszczelnić te drzwiczki przy regulatosze, choć nie czuję aby powietrze wciągało. Piecyk mam najmniejszy jaki udało mi się kupić ze sklepu - a nie na zamówienie u kogoś - 0.5kw

    Czekam na wasze opinie i pozdrawiam.

  12. #3852

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinek84 Zobacz post
    na stronie producenta, którą podał wyżej Paweł74, jest tabela i według niej mój piec obsłuży 120m2 bez ocieplnia, które ja mam, wiec tymbardziej powinien sobie radzic.

    Paweł74,
    jak mi zgaśnie w piecu to wyczyszczę go dokładnie, powoli spada mi temp, palił się od 13tej,czyli 5 godzin, podkręciłem temp na piecu do 65st, a spalanie i tak bez zmian. bojler CWU uruchomiłem sterownikiem na ok poł godziny, do zagrzania wody w nim do 50st, potem wyłączam żeby nie obciążac niepotrzebnie pieca. mimo tego zabiegu i tak zasyp starcza na 5-6 godzin.
    16kW z miałowego na dom bez ocieplenia o pow.120m2 to za mało, musi się wypalić do max.8h.
    Jak Ci pasuje wypalanie w 5-8godzin, możesz się upierać,że masz dobrze dobrany kocioł do swojej instalacji i budynku.
    Moim zdaniem przedział 20-25kW byłby dobry.

    Model z linku ma raptem 2półki poziome plus trzeci przewał, ale jeszcze w zasadzie w palenisku.
    Gabaryty nie pasują mi na taką moc.

    Dla porównania model 20kW na miał, który znam ma 143cm wysokości, ten ma 101cm, szerokosć 44cm, ten ma prawie 40cm, głębokość 100cm, ten ma prawie 71cm.

    Przy konstrukcji miałowej o mocy ok.16-17kw zasyp powinien miec ok.30-40kg przy zasypaniu po dolną krawędź drzwiczek.
    20kW, który znam ma 45kg wsadu.

    Przy konstrukcji miałowej z kanałami pionowymi o mocy 17kW wymiary są także większe 120cm wysokość, 44cm szerokość, 100cm głębokość, zasyp miału 30kg.

    Ja twierdzę,że masz za mały kocioł do zapotrzebowania tego konkretnego budynku, jeżeli zamierzasz palić miałem zapalając go od góry.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  13. #3853

    Domyślnie

    Cytat Napisał bt9 Zobacz post
    Witam serdecznie wszystkich czytelników na forum. Problem jaki chciałbym abyście pomogli mi rozwiązać wiąże się z kotłem KSW 5 marki Per Eko oto link do strony producenta: http://www.per-eko.pl/?ksw-5,30

    Mieszkanie na poddaszu ocieplone styropianem ściany od zewnątrz grubość ok 15 cm, wełna pod dachem, powierzchnia 40m2 ( całość 53, ale nie używane jedno pomieszczenie )

    Piec 0.5 kw marki per eko

    Bojler 80l. ocieplony pianką

    Instalacja miedziana wymuszony obieg pompą

    Grzejniki:
    1. Dwupłytowy 45x120 - w dużym pokoju - 24m2 ( będzie dodany jeszcze jeden grzejnik )
    2. Dwupłytowy 90X60 ( mniej więcej ) - w pokoju tym samym 0 24m2
    3. Jednopłytowy 60x 120 - w pokoju 12 m2
    4. Dwupłytowy ok. 50x 50 - łazienka.
    Planuję wstawić grzejniki do tego nie urzywanego pomieszczenia ok 10m2, na przedpokój ok 10m2 i do dużego pokoju co ma 24 m2 też jeden, czyli będzie o 3 grzejniki więcej.

    W czym tkwi mój problem? otóż mam ciągle problem ze wzrostem temperatury wody w instalacji, zakupiłem miarkownik ciągu do kotła, ale to nic nie daje, rozpale delikatnie drewnem, wrzucę ze 3kg węgla i juz mam dosyć ciepłą wodę ok. 60* oczywiście po jakimś czasie. podrzucać muszę co max 1.5 godziny, nie mogę wrzucić więcej węgla gdyż woda mi się zagotuje, węgiel szybko zajmuje się płomieniem i z 50* szybko skacze do 80, 90 przy zamkniętym miarkowniku ciągu i wszystkich drzwiczkach i do połowy czopuchu do komina, nie mogę opanować tego, aby węgiel palił mi się powoli i większa ilość.


    Czekam na wasze opinie i pozdrawiam.
    To spróbuj zapalić go od góry, to kociołek górnego spalania jak podaje producent. A szczelność jest bardzo ważna o ile nie najważniejsza...

  14. #3854

    Domyślnie

    bt9
    Moja opinia jest brutalna: nie zadałeś sobie trudu, żeby przeczytać chociaż kilka początkowych stron tego wątku. Szkoda.

    Teraz w skrócie (usilnie jednak namawiam, żebyś przeczytał cały wątek):
    1. Palisz zapewne zgodnie z instrukcją (znam ją bo mam per-eko). To błąd. Masz kocioł górnego spalania i powinieneś zasyp zapalać od góry (bez dosypywania!). Cały wątek jest o tym.
    2. Nieszczelności dolnej klapki - koniecznie wyeliminuj (Ty albo serwis). Po jej zamknięciu kocioł ma gasnąć. Jeśli dostaje się powietrze to nie pozwoli ono opanować kotła i jest niebezpieczne.

    marcinek84
    Jeśli pali się kiepsko i jest widoczny dym z komina to wymiennik należałoby czyścić codziennie.
    Również codziennie zaglądałbym do poziomego odcinka rury spalinowej (tej nad drzwiami). Jak Ty to czyścisz?
    Przydałoby się tą rurę ocieplić.
    Zrób próbę z innym opałem (np. groszkiem) tak jak koledzy już sugerowali. To musi potrwać kilka dni, zeby wyciągnąć jakieś wnioski.

    Nie dziwię się, że kocioł Ci wybucha skoro dosypujesz miału. Można to robić małymi porcjami, ale węgla (powiedzmy małą szufelkę). Wrzucenie 10 kg miału na żar musi spowodować wybuch!

    Jeszcze uwagi do instalacji: ona jest zamknięta? Producent dopuszcza taką pracę kotła? Jeśli tak, to czy instalacja posiada wszystkie niezbędne elementy, np. wężownicę schładzającą?
    Jeśli jest to "radosna twórczość" to wezwij profesjonalnego instalatora i zleć mu przeróbkę zgodną z przepisami. Nieprawidłowo wykonana instalacja jest śmiertelnie niebezpieczna. A zawory bezpieczeństwa lubią się zaciąć

    Last Rico
    Witaj!
    Myślałem, że dosięgły Cię długie macki producentów kotłów
    Ostatnio edytowane przez Marmark ; 28-12-2010 o 17:26

  15. #3855

    Domyślnie

    Oto wnętrze mojego kociołka w trakcie pracy...
    Jak widać 58 stopni a w środku ciemno jakby się nie paliło
    To już 5 godzina palenia wsad już jest właściwie koksem...

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...057a9d95b.html

    Widać zwiniętą spaloną gazetę
    Ostatnio edytowane przez Paweł74 ; 28-12-2010 o 17:57

  16. #3856

    Domyślnie

    Marmark
    Czopuch to kwestia tej dośc specyficznej kotłowni. Będzie kłopot z czyszczeniem górnego, płaskiego odcinka.

    Upieram się,że kocioł wysokością gdzieś do klamki drzwi wejściowych tej kotłowni o małej głębokości jest zwyczajnie za mały, aby paliło się dłużej.
    Powiedziałbym bardziej bezpośrednio w odniesieniu do tych 16kW... ale sobie daruję.

    Wyższe spalanie może jeszcze wynikać z wygrzewania nowego domu, ale generalnie kocioł nie daje rady i taka jest prawda.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  17. #3857

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweł74 Zobacz post
    Oto wnętrze mojego kociołka w trakcie pracy...
    Jak widać 58 stopni a w środku ciemno jakby się nie paliło
    To już 5 godzina palenia wsad już jest właściwie koksem...

    Ja na tym forum dodać zdjęcie bo już tracę cierpliwość ?
    - Zaawansowana edycja
    - Załączniki
    - Zarządzaj załącznikami
    - prześlij plik ze swojego komputera - taki 640x480, wgraj i zamknij okno
    - zatwierdź odpowiedź i masz np. takie zdjęcie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sekom_gk bez tla.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	17,3 KB
ID:	35674  
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  18. #3858
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Marmak Tak się składa, że czytałem i wątek bardzo ciekawy, wszystkich 194 stron nie oczywiście ale początek i potem jeszcze znalazłem ciekawe rzeczy na 70 stronie. Próbowałem palić od góry - oczywiście, że tak ale to się skończyło tak, że wszystko co wsypałem mi się zajęło szybko, a gdybym wsypał tyle ile powinno się wsypywać czyli ze 2 lub 3 razy więcej, to ten żar co by się wytworzył zagotował by mi wodę w pare minut.., niewiem, spróbuje uszczelnić go na dole, ale wydaje mi się również, że to może być wina małej ilości grzejników, jak myślisz?
    Ostatnio edytowane przez bt9 ; 28-12-2010 o 17:59

  19. #3859

    Domyślnie

    bt9
    Przy paleniu "od dołu" ilość wody ma znaczenie - łatwiej zagotować kocioł.
    Jak zaczniesz palić poprawnie i uszcelnisz kocioł problem może się już nie pojawić.

    Również przy zapalaniu od góry ważne jest tempo rozpalania. Jeśli podasz za dużo powietrza na początku, to po osiągnięciu temperatury zadanej kocioł nie wyhamuje od razu(temperatura będzie wyższa od zadanej).

    Jarecki79
    Ale o co chodzi?
    Ja wiem, że będzie kłopot z czyszczeniem. Wiem też, że będzie się tam zbierała sadza.

  20. #3860

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marmark Zobacz post
    bt9

    Last Rico
    Witaj!
    Myślałem, że dosięgły Cię długie macki producentów kotłów
    ... Albo spółki węglowe które notują coraz to większe straty
    Ostatnio edytowane przez Paweł74 ; 28-12-2010 o 18:05

Strona 193 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony