dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 230 z 998
Pokaż wyniki od 4.581 do 4.600 z 19943
  1. #4581

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel_i Zobacz post
    Pali się ładnie, można dokładać, ale wymaga dokładniejszej regulacji i obserwacji zachowania kotła - niż palenie górne.
    Eeee tam, z tym dokładaniem to trochę przereklamowane, no bo tak na prawdę dołożyć możesz tylko wtedy, gdy masz końcówkę palenia się zasypu. Czyli wiesz np., że pól pieca węgla pali się pi razy drzwi 10 godzin więc dołożyć możesz tylko pod koniec tego czasu gdy w piecu już końcówka żaru. Przesuwasz to pod wymiennik (wcześniej rusztujesz kocioł z popiołu) no i wtedy zasypujesz. Nie ma takiej możliwości, że np. jedziesz z żoną do znajomych i wyliczyłeś, że żeby po powrocie mieć ciepło w domu to przed wyjazdem musisz dosypać do pełna a tu jeszcze połowa kotła żaru. Wtedy masz, po zasypaniu nowego węgla na żar, zdiwko bo węgiel zacznie gazować i nieoczekiwane atrakcje jak w banku. Czyli to dosypywanie różni się od przeładowania kotła przy paleniu od góry tylko tym, że tu odpalasz nowy zasyp węgla od starego żaru a w paleniu od góry, musisz wyczyścić kocioł i rozpalić od nowa. Biorąc pod uwagę, że np. u mnie rozpalenie kotła z rurą Wezyra i dojście do zadanej temp. trwa dłużej niż podczas rozpalania od góry to żadnej tutaj rewelacji nie ma. A tak czy siak i w jednej i w drugiej metodzie musisz być o określonym czasie w kotłowni jeśli chcesz zachować ciągłość palenia. Przy moim kotle (UKN ze Stąporkowa) daje się palić całkowicie bezdymnie metodą od góry (mając KPW). Średnio ( w zależności od temp. zewnętrznej) kocioł, zasypany na full i odpalony od góry, pali dobę. Po tym muszę spędzić 15 no może czasem 20 min. w kotłowni. Przeładować piec, odpalić, zamknąć drzwiczki i ...tak coś koło 24 godz. spokoju. Bez dymu z komina czyli ekonomicznie no i komfortowo bo raczej bez niespodzianek. Wiem, że komin czysty a temp. na kotle ustawiam od 40 do 60 stopni w zależności od pogody. I kocioł chodzi od października do kwietnia.
    Więc w tym wielowątkowym śledztwie stawiam na metodę "od góry" i zastępuję rurę Wezyra szamotką pod wymiennikiem. Czyli wraca nowe )
    Ostatnio edytowane przez bodasz ; 31-01-2011 o 23:05

  2. #4582
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawel_i
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    215

    Domyślnie

    SZAMOT - lekarstwo na całe zło

    Ale widzę że tak jest i wiem dlaczego tata do starego zębca dawno temu jeździł ze mną po Polsce aby znaleźć szamot.
    DS - Defro Optima Plus 20kW plus 3x750L bufor - obecnie DS
    PG pod ruszt, PW w drzwiach załadunkowych, palnik z szamotu, rura Wezyra.
    Podtrzymanie zasilania Tatarek + 100Ah

  3. #4583

    Domyślnie

    do paweł i
    nie wiemdlaczego ale twoja odpowiedź zobaczyłem w 3D
    ...dym sie z kumina nie wracał, bo był w nim fajny cug.

  4. #4584
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawel_i
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    215

    Domyślnie

    A czemuż to??
    DS - Defro Optima Plus 20kW plus 3x750L bufor - obecnie DS
    PG pod ruszt, PW w drzwiach załadunkowych, palnik z szamotu, rura Wezyra.
    Podtrzymanie zasilania Tatarek + 100Ah

  5. #4585
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar jankur
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Isep k.Tarnowa
    Posty
    43

    Domyślnie

    Znalazłem takie przysłony i kształtki szamotowe.
    Sądzę że można by co niektóre wykorzystać. Jak myślicie?

    http://www.zajdel.com.pl/kuchy.html

  6. #4586

    Domyślnie

    Witam,

    Panowie nie wiem jak u was, ale u mnie piec wolniej łapie temperature przy nowym rozpaleniu z rurą Wezyra dlatego woda w płaszczu nagrzewa się w prawiecałej wysokości pieca. Przy paleniu od góry góra pieca szybko łapała temperature a podejrzewam że większość ma na górze termometr i czujnik pompy natomiast dół był zimny i często tak bylo że jak pompa chwile pochodziła to temperatura spadała i się wyłączała, aby za jakiś czas znowu się włączyć. Teraz dłużej trwa zanim się załączy, ale jak zastartuje to cały czas pracuje.
    Tak jak wspominałem wczoraj, dzisiaj eksperymentów ciąg dalszy: Po analizie rury doszedłen do wniosku że nie będę jej wymieniał na większąm gdyz jak zasypuję grubym węglem to powietrze idze w dół nie tylko przez rurę ale takze przez szpary w węglu wzdłuż niej. Więc czas jaki miałem poświęcić na zmianę przekeoju rury wykorzystałem na zabawę z szamotem. Wyłorzyłem tył pieca płytkami szamotowymi pamiętając aby zostawić luz miedzy nimi (szamot też podlego wydłużeniu pod wpływem temperatury i a w porównaniu z nim piec jest lodowaty) Co z tego wyszło można zobaczyć na zdjęciach. rozpaliłem od dołu i musiałem od nowa się bawić z ustawianiem górnego powietrza i długości łańcuszka w miarkowniku. A powodem tego było to że punktowo zaczeła mi cię gotować woda w płaszczu. Też zauważyłem że jak się da za mało górnego powietrza, to piec potrafi delikatnie fuknąć, czego nigdy nie było przy paleniu od góry. Oraz jeszcze jedna wada - prawdopodobnie wzrosła u mnie prędkość gazów w dolnej części pieca (co słychać ) i jak dzisiaj czyściłem wymiennik w miał więcej popioły niż jak paliłem od góry. Teraz pozostaje mi tylko zmierzyć czas palenia jednego zasypu (35kg). A na koniec uwaga urzytkowa, jak się cały czas pali to nie ma znaczenia jak długo piec łapie temperature, gdyż i tak jest już rozgrzany,

    Co do tego że z czasem cały zasyp się zajmuje po przeczytaniu kilku postów przestało mi to przeszkadzać jeżeli nie spala się przez to więcej węgla, wręcz jestem zadowolony że woda wokół komory zasypowej też odbiera ciepło.

    Co do ilości dymu to jest go mniej, ale muszę jeszcze popatrzeć w momencie o którym pisał bodasz.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN4207 (Large)..JPG
Wyświetleń:	829
Rozmiar:	81,2 KB
ID:	41085   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN4205 (Large)..jpg
Wyświetleń:	793
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	41086   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN4203 (Large)..jpg
Wyświetleń:	781
Rozmiar:	92,4 KB
ID:	41087   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN4204 (Large)..jpg
Wyświetleń:	774
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	41088  

  7. #4587

    Domyślnie

    portrecista,

    Wydaje mi się że jedyna możliwość że paweł_i mniej spalił węgla to tylko taka że: zmniejszył strate kominową (zwiększył powierzcnie wymiennika) oraz że jak kontynuował palenie( nie musiał czekać aż piec wygaśnie aby go zmowu załadować) to już miał nagrzaną instalacje a jak wiemy ciepło właściwe wody jest bardzo duże, dlatego też możemy jeżdzić na nartach jak w nocy jest mróż a w dzień świeci słońce i jest +5

  8. #4588
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawel_i
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    215

    Domyślnie

    Miszkolc - strata kominowa spadła z oczywistych względów, teraz mam trzy ciągi spalin a w paleniu górnym dwa bo omijałem jedną płytę.

    A propos rozpalania całego węgla po jakimś czasie - rozwiązanie znalazłem przypadkiem.
    Mam dużo suchych trocin i palę węglem i trocinami. Po rozpaleniu i załadowaniu węgla górę węgla zasypałem trocinami i uklepałem.
    Efekt - długo palił się tylko dół i opał stopniowo " zjeżdżał " w dół i dopiero po zjechaniu na 1/3 wysokości komory zaczął rozpalać się cały zasyp.
    DS - Defro Optima Plus 20kW plus 3x750L bufor - obecnie DS
    PG pod ruszt, PW w drzwiach załadunkowych, palnik z szamotu, rura Wezyra.
    Podtrzymanie zasilania Tatarek + 100Ah

  9. #4589

    Domyślnie

    Witam
    To może i ja dodam swoje trzy grosze odnośnie spalania dolnego.Teoretycznie w kotle dolnego spalania powinno palić się tylko na dole w tzw.palniku ewentualnie jakaś tam 1/4 zasypu.Cały zasyp nie powinien się rozpalać.Dlaczego zatem się rozpala?Dlatego że podajecie powietrze nad zasyp przez klapkę PW.Następną przyczyną jest kształt komory zasypowej kotła, powinien to być wydłużony prostopadłościan.

  10. #4590
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawel_i
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    215

    Domyślnie

    CoTo - ale niestety kształtu kotła nie zmienimy. Możemy tylko poprawiać to co ktoś wyprodukował.
    DS - Defro Optima Plus 20kW plus 3x750L bufor - obecnie DS
    PG pod ruszt, PW w drzwiach załadunkowych, palnik z szamotu, rura Wezyra.
    Podtrzymanie zasilania Tatarek + 100Ah

  11. #4591

    Domyślnie może popiół

    Cytat Napisał pawel_i Zobacz post
    A propos rozpalania całego węgla po jakimś czasie - rozwiązanie znalazłem przypadkiem.
    Mam dużo suchych trocin i palę węglem i trocinami. Po rozpaleniu i załadowaniu węgla górę węgla zasypałem trocinami i uklepałem.
    Efekt - długo palił się tylko dół i opał stopniowo " zjeżdżał " w dół i dopiero po zjechaniu na 1/3 wysokości komory zaczął rozpalać się cały zasyp.
    Ja dumam nad zastosowaniem "cudownego środka" czyli popiołu. Przy paleniu od góry sprawdzał się super. Zasypywałem zawsze 1/2 powierzchni węgla warstwą ok.2-3 cm. Myślę aby zasypać popiołem pierwszą warstwę węgla, tak na wysokości z 1/4 komory i potem załadować już do końca komorę. Może to zabezpieczyć przed rozpalaniem się całego zasypu paląc z rurą Wezyra

  12. #4592
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawel_i
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    215

    Domyślnie

    Aczkolwiek to rozpalanie całego zasypu nie jest takie złe bo mniej dymi - ale prób nigdy za wiele
    DS - Defro Optima Plus 20kW plus 3x750L bufor - obecnie DS
    PG pod ruszt, PW w drzwiach załadunkowych, palnik z szamotu, rura Wezyra.
    Podtrzymanie zasilania Tatarek + 100Ah

  13. #4593

    Domyślnie

    Jak przerobić górniaka na dolniaka ?
    Postawienie ścianki szamotowej z tego co wiem to kiepski pomysł gdyż po pewnym czasie się rozwali i przenosi ciepło rozgrzewajac zasyp .
    Gdyby można było ta ścianke schłodzic , może podwójną?

  14. #4594
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawel_i
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    215

    Domyślnie

    Wychodzi na to że najlepiej by było zbudować na podstawie naszego forum dwa kotły dolniaka i górniaka.
    Ciekawe który producent się za to weźmie pierwszy??
    DS - Defro Optima Plus 20kW plus 3x750L bufor - obecnie DS
    PG pod ruszt, PW w drzwiach załadunkowych, palnik z szamotu, rura Wezyra.
    Podtrzymanie zasilania Tatarek + 100Ah

  15. #4595
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    eamos

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Pow. Bielski
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witam
    Tak czytam o tych kombinacjach alpejskich z piecami coby z komina dymu nie było widać to tak sobie wspominam mój poprzedni piec Dakon DOR16, z którego właśnie praktycznie nic nie kopciło a był bez żadnych przeróbek. Czasami to mi się sąsiedzi pytali czym ogrzewam dom bo dymu z komina nie widać

  16. #4596
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mazi2008

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam! .Muszę powiedzieć że obserwowałem ten temat od dłuższego czasu i zastosowałem kilka proponowanych rozwiązań dokładając coś od siebie (mam kociołek górnego spalania pleszewski AQA DOR 10 kw ,pow grzewcza 1,2 m i jest to kociołek górnokanałowy) z tego co osiągnąłem jestem zadowolony tylko mam jedno pytanko - po spaleniu całego zasypu wnętrze kotła ma kolor jasnoszary-czy jest to właściwy objaw?,muszę jeszcze dodać że rozpalam zasyp od góry

  17. #4597

    Domyślnie

    Cytat Napisał mazi2008 Zobacz post
    Witam! .Muszę powiedzieć że obserwowałem ten temat od dłuższego czasu i zastosowałem kilka proponowanych rozwiązań dokładając coś od siebie (mam kociołek górnego spalania pleszewski AQA DOR 10 kw ,pow grzewcza 1,2 m i jest to kociołek górnokanałowy) z tego co osiągnąłem jestem zadowolony tylko mam jedno pytanko - po spaleniu całego zasypu wnętrze kotła ma kolor jasnoszary-czy jest to właściwy objaw?,muszę jeszcze dodać że rozpalam zasyp od góry
    mazi2008
    Objaw raczej normalny, u mnie i zapewne u innych stosujących tą metodę jest tak samo. Zasyp wypala się dość czysto w palenisku nie pozostaje żaden kondensat czy czarna sadza na ścianach paleniska tylko szarawy popiół.
    Staraj się podawać więcej danych szczegółowych, np. jaka powierzchnia domu i czy jest ocieplany, podaj temperatury na kotle, zew. i jakie masz w domu. Napisz coś o długości palenia oraz o tych swoich przeróbkach, o których wspominałeś już 05 stycznia br. Może podaj jakiś link do Twojego kotła. Wszyscy tutaj uczymy się i eksperymentujemy, aby dojść do jeszcze lepszych wyników. pozd.

  18. #4598

    Domyślnie

    Witam,
    Panowie, właśnie wpadłem na pomysł, że jeżeli przy paleniu od doły, zajmuje się nam z czasem cały zasyp to może to wykorzystać. Pomysł polega na tym aby palić z rurą wezyra metodą od góry do góry nogami. Aby to urzeczywistnić teoretycznie należało by:
    1 przepiąć miarkownik z klapki powietrza dolnego na klape powietrza górnego.
    2 ustalić przepływ powietrza dolnego na stałym poziomie tak aby dopalał gazy.
    3 rozpalać na całej powierzczni rusztu a następnie napełniać komore zasypową paliwem.

    Mając doświedczenia z metody górnej myślę żę może to być realne.
    Być może można byłoby w ten sposób połącyć niewątpliwe zalety palenia od góry z wygodą palenia od dołu. W przypadku dolniaków dodatkowo wykrzystywany byłby cały wymiennik w piecu i być może możnaby było palić ekonomicznie i czysto gorszym jakościowo opałem (jak paliłem od góry to np. czeski groszek nie chciał w środkowej fazie grzać tzn. temperatura spadała poniżej 30 na piecu)

    Last Rico - zwracam się do Ciebie osobiście, jako osoby z dużym doświadczeniem i wiedżą - Jak sądzisz, czy teoretycznie jest to możliwe aby to zadziałało?

    Zależy mi na przeanalizowaniu tego i być może ktoś ma taki piec że jest to tylko kwestia przepięcia miarkownika i można byłoby takie rozwiązanie przetestować. U mnie niestety klapa górnego powietrza jest ciężka wiec musiałbym dorobić mniejszą. Ale jak po analizie wyjdzie że jest to możliwe, to dorobię mniejszą ( i tak miałem robić kierownice )

    Pozdrawiam

  19. #4599

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miszkolc Zobacz post
    Witam,
    Panowie, właśnie wpadłem na pomysł, że jeżeli przy paleniu od doły, zajmuje się nam z czasem cały zasyp to może to wykorzystać...
    ... czy teoretycznie jest to możliwe aby to zadziałało?
    Zdecydowanie odradzam!!! Teoretycznie być może i jest to możliwe, ale jak mówią wielcy znawcy tematów..."teoria do praktyki ma się tak jak gwałt w samochodzie do samogwałtu w chodzie". Popatrz na rysunki LastRico w jednym z jego pierwszych postów przedstawiające zasadę palenia od góry, a wszystko będzie jasne.W metodzie od góry węgiel podgrzewany jest i odgazowuje wolno i pod kontrolą. Jeśli rozpalisz na ruszcie i zasypiesz cały kocioł węglem to będziesz miał gwałtowne niekontrolowane odgazowanie całego zasypu a gazu tego nie będziesz w stanie spalić czyli mówiąc wprost Sajgon w kotle!!! Dokładnie tak jak na drugim rysunku w poście LastRico gdzie opisuje niepożądany sposób palenia.

  20. #4600

    Domyślnie

    @bodasz popieram Cię w 100%.Swego czasu próbowałem takiego sposobu podania powietrza.Kocioł zaczynał szaleć i bardzo kiepsko reagował na jakiekolwiek próby sterowania dopływem powietrza czy to z dołu czy z góry (fukał).Do dzisiaj mam pamiątkę (wstawkę z blachy) wspawaną w drzwiach zasypowych.
    Podsumowując nie tędy droga.

Strona 230 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony