dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 315 z 998
Pokaż wyniki od 6.281 do 6.300 z 19943
  1. #6281
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witam,

    jacbelfer

    Oczywiście, że lepszy jest kocioł ze wzglednie małą powierzchnią a wysoki. Każdy kocioł czy nawet silnik samochodowy na wyższej temp jest sprawniejszy. Kolega wczesniej pisał, że kocioł nie jest przewymiarowany, więc cegły szamotowe zmniejszyłyby objetość i podniosły temp, a tym samym skróciły stałopalnośc. Decyzję trzeba podjąć samemu w zależności od własnych oczekiwań.

    Pozdrawiam
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  2. #6282

    Domyślnie

    Czemu podniesienie temperatury miałoby zmniejszyć stałopalność? Moim zdaniem wyższa temperatura powinna raczej spowodować bardziej efektywne spalanie. Bo skąd miedzy innymi pomysły z deflektorem?

  3. #6283

    Domyślnie

    Panowie- kłóćcie się, wymieniajcie argumenty, a ja z tego wyciągnę ile się da .
    Tak na poważnie to sami widzicie, że jednego zdania na ten temat napisać nie można.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  4. #6284
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witam,

    farek

    Stalopalność spadłaby nie z powodu podniesienia temperatury, tylko z powodu zmniejszenia objetości zasypu cegłami. Kolego czytaj uważnie Wyższa temp jest przy okazji dołożenia szamotu Owszem spalanie jest bardziej efektywne, ale i woda w układzie szybciej stygnie - np. z 80 do 70 szybciej stygnie niż z 50 do 40 oczywiste i bezdyskusyjne. Wykresik.

    Pozdrawiam
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  5. #6285

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szponi Zobacz post
    (...) cegły szamotowe zmniejszyłyby objetość i podniosły temp, a tym samym skróciły stałopalnośc.
    Powinno być tak: cegły szamotowe zmniejszyłyby objętość, czym skróciłyby stałopalność, ale jednocześnie podniosłyby temperaturę.

    Pozdrawiam

  6. #6286

    Domyślnie

    Wyjaśnijmy już ostatecznie- ograniczenie powierzchni paleniska w żaden sposób nie przełoży się na zaoszczędzenie opału- prawda Panowie ?

    artur11
    Skoksowanie całego zładu zajmuje od kilku do kilkunastu godzin.
    W innym miejscu piszesz, że sypiesz tylko 20 cm opału. Tobie koksuje się taka ilość KILKANAŚCIE godzin ?
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  7. #6287
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witam,

    Zgadza się farek i jacbelfer

    PS.

    Co sądzicie o pomyśle z nawierconymi cegłami położonymi na rozżarzonym opale?

    Pozdrawiam
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  8. #6288

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    Wyjaśnijmy już ostatecznie- ograniczenie powierzchni paleniska w żaden sposób nie przełoży się na zaoszczędzenie opału- prawda Panowie ?
    No ja do tej pory nie potrafię potwierdzić ani zaprzeczyć. W przypadku przewymiarowania zmniejszenie komory powinno spowodować, iż zasyp będzie się palił, a nie "kisił", co na pewno ma przełożenie na ilość spalanego paliwa, bo w tym drugim przypadku sporo energii nam ucieka. Ja zmniejszyłem sporo dla uzyskania lepszego stosunku powierzchni do wysokości zasypu, a ze względu na w ogóle niską komorę zasypową również po to, aby PW miało szansę dotrzeć na obrzeża paleniska, bo mi się tam dymiło i smoliło po bokach. Na razie jednak, to jedyną odczuwalną korzyścią jest fakt, iż do szamotu opał się nie przykleja i zasyp nie zawiesza się, co zdarzało się wcześniej.


    artur11

    W innym miejscu piszesz, że sypiesz tylko 20 cm opału. Tobie koksuje się taka ilość KILKANAŚCIE godzin ?
    To mnie też zastanawia .

  9. #6289

    Domyślnie

    Moja komora to 24X30 i 50 cm wysokości. Nie mam pojęcia czy to nie za wysokie do górnego palenia bo żar kiedy jest na dole to cała góra jest długo zimna.

    Co do wierconych cegiełek.
    Mogłoby to zdać egzamin pod warunkiem, że leżałoby szczelnie na całej powierzchni. Jeżeli będzie większa szczelina to gazy pójdą tam- najmniejszy opór.
    Ja zrobiłem zaczepy na wymiennik i położyłem na nie 2 szamotki pozostawiając szczelinę około 5 cm na środku. W nią dmuchała KPW. Boki tego "dachu" obsypałem delikatnie popiołem aby to uszczelnić. Miałem ładny efekt w postaci strugi niebieskiego płomyczka.

    Teraz palę dołem, ale ...
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  10. #6290

    Domyślnie

    Wrócę jeszcze do wysokości mojej komory oraz tego co napisał artur11
    Na innym forum znalazłem wypowiedź kolegi na temat zapalania od góry.

    Vlad24
    ...w zależności oczywiście od granulacji i części lotnych grubość warstwy dla optymalnego spalania to od ok 10 do max 15 cm, wszystko ponad to powoduje niedostatek tlenu i nadmiar CO. Jak mamy 20-40 cm odgazowanego opału i niemal zamknięty dopływ powietrza to niestety, ale ten kocioł zamienia się już w generator gazu. A powietrze wtórne ponad złożem już nic nie dopala bo jest tam zwyczajnie za niska temperatura, a jedynie powoduje przewietrzanie i straty kominowe.
    Może przez to, że moja ma 50 cm mam takie kiepskie wyniki w GS?
    Może dot. to również innych z wysokimi komorami ?
    Może warto zatem sypać tylko 30 cm i taką warstwę zapalać ?
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  11. #6291

    Domyślnie

    Cytat Napisał resq Zobacz post
    Ja w swoim kotle wzorowałem się jak na rysunku poniżej,
    zastosowałem takie elementy jak 20, 21 i 23 wskazane na rysunku. sprawdza się rewelacyjnie.
    Załącznik 91049
    Powiem więcej, dopiero teraz mam biały nalot w komorze spalania, żadnej skorupy na ściankach.
    Rysunek jest do konkretnego kotła, więc do swoich trzeba wykorzystać pomysł i dopasować.
    pozdrawiam
    Proszę o rozwinięcie tematu. Efekty masz rewelacyjne. Rysunek niewiele mi mówi. Proszę o obszerniejszy opis i fotki z Twojego kociołka. Będą z pewnością naśladowcy jeśli zobaczymy jak to w praktyce wykonałeś.

  12. #6292
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witam,

    jacbelfer

    Ja osobiście chciałbym mieć taką wysoką komorę. Poeksperymentuj lepiej z KPW. Nie może tak być, że żar przejdzie do dołu zostawiając u góry czarne złoże. Spróbuj przy rozpalaniu dać miarkownik na 30 i lecieć na samej KPW przez 2-3h obserwując efekty. Zobacz do jakiej temp kocioł dobije na samej KPW. Jak zniknie Ci 1/4 do 1/3 z góry zasypu to będziesz wiedział co i jak dalej robić. Z tym powietrzem z KPW nie przesadzaj, ma być go mało tak jak to mówił LR.

    Pozdrawiam
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  13. #6293
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tadeusz112

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    czy większa ilość połączeń kolanowych na zasilaniu instalacji CO po wymianie kotła może spowodować wolniejszy grawitacyjny przepływ wody

  14. #6294

    Domyślnie

    Oczywiście tak. Każdy zakręt powoduje większy opór dla przepływającej wody.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  15. #6295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcel085 Zobacz post
    Widzę że zębiec 16kW od 12kW nie wiele się różnią powiedz ile na wysokość masz tych cegieł?
    A tak przy okazji czy mógłbyś mi wyklarować co te cegły spowodują bo do końca sam nie wiem jak one mają działać
    cegły 4szt położone na wozówce (na płasko) na wełnie i uszczelnione zaprawą szamotową cały sezon wytrzymały. Kocioł mam sporo przewym. ogrzewam ok100m2 znaczna poprawa mniej smoły biały nalot, ale niestety ruchomy ruszt nie funkcjonował aktualnie jestem po przeróbkach: szamot na ruszcie, płytka szamotowa na ściankach, nad paleniskiem szamot, ruchomy ruszt śmiga. Narazie jest za wccześnie żeby się chwalić ale po 2 dniach jest lepiej. za jakiś czas dam foty. Pozdr.
    A przy okazji składam wszystkim forumowiczom
    CIEPŁYCH WESOŁYCH SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA SPĘDZONYCH Z RODZINĄ A NIE W KOTŁOWNI!!!!! ORAZ UDANYCH UDOSKONALEŃ I BARDZIEJ EKONOMICZNEGO SPALANIA W NOWYM 2012 ROKU.
    Ostatnio edytowane przez jargang ; 22-12-2011 o 08:11

  16. #6296

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacet100 Zobacz post
    Proszę o rozwinięcie tematu. Efekty masz rewelacyjne. Rysunek niewiele mi mówi. Proszę o obszerniejszy opis i fotki z Twojego kociołka. Będą z pewnością naśladowcy jeśli zobaczymy jak to w praktyce wykonałeś.
    Ok.
    Kocioł ze standardowo zamontowaną dmuchawą i sterownikiem PID ( Defro OKP 15 KW).
    Zmiany w moim kotle:
    1. Wyłączenie (demontaż) dmuchawy.
    (Czynność bezwzględna gdyż istniała nieszczelność, dodatkowe niczym nie kontrolowane powietrze)
    2. Sterownik służy tylko do monitorowania ( temp. Spalin ) i pracy pomp.
    (napisze krótko, bez tego czujnika godziny spędzone w kotłowni wzrosłyby 3 może 4 krotnie,
    Dla tych którzy nie mają, warto monitorować temperaturę na czopuchu, nie będzie to temperatura spalin ale będzie obrazowała to co dzieje się na wyjściu z pieca)
    3. Zamontowany miarkownik ciągu ( Honeywell) ustawiony na 60 oC.
    ( dla mnie jest to optymalna temperatura ze względu na warunki pogodowe, dom, itp. Itd.)
    4. KPG zamontowana oryginalna z obciążeniem 0,5kg
    ( bez tego nie pracowała prawidłowo)
    5. Otwarcie czopucha 100%
    6. Nie zdecydowałem się na KPW u mnie wystarczyły trzy otwory fi13 w drzwiach zasypowych, dlaczego? O tym poniżej.
    7. Dodatkowy ruszt żeliwny ( rozwiązałem problem z rusztem wodnym który nadmiernie schładzał żar)
    8. Komora w całości wyłożona szamotem:
    a. Boki i przód szamotówką 230 x 114 x 32 mm
    b. Tylna ścianka szamotówką 230 x 114 x 64 mm
    c. No i chyba najważniejsze zwieńczenie komory spalania ( taki daszek )
    (tu pomysł wziąłem z pieca ceramicznego Szrajbera, dlaczego? A czemu nie )
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec.jpg
Wyświetleń:	430
Rozmiar:	68,7 KB
ID:	91205
    Wyjątkowo skutecznie dopala gazy poprzez promieniowanie ciepłem od góry – zamiast zimnego wymiennika mam gorący szamot. U mnie wygląda tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zwieńczenie.jpg
Wyświetleń:	416
Rozmiar:	23,6 KB
ID:	91204
    Komorę wyłożyłem szamotem z kilku powodów:
    1. Lepsze warunki spalania dla złoża oraz gazów ( wyższa temperatura)
    2. Odizolowanie zimnego wymiennika od strefy dopalania gazów
    3. Utrzymanie wysokości złoża nie przekraczającej 30 cm.
    4. Pojedynczy zasyp wystarcza mi na 12 godz. palenia
    9. Kupiłem pięć rodzajów węgla : Ziemowit, Janina , Piast, Staszic, Wujek oczywiście w ilościach potrzebnych to testowania. Różnią się one typem, kalorycznością , zawartością popiołu , siarki no i oczywiście ceną. Z moich obserwacji wynika, że nie ma co przepłacać i łudzić się wysoką kalorycznością i niską zawartością popiołu w węglu. Zaznaczam, że w moich warunkach najlepiej palił się typu 31.1 lub 31.2 (rozsądna cena). Typ 32 i 33 choć ma imponujące parametry techniczne „nie nadaje się” do palenia ( a raczej środowisko w którym się spala czyli mały kocioł C.O. nie jest optymalny dla niego).
    10. Parametry:
    a. zużycie 0,8- 0,9kg/h
    b. temp. C.O. 55-60 oC
    c. C.W.U. 45-50 oC
    d. Temp w domu 21-22 oC
    e. Dom nieocieplony
    11. Jak palę:
    a. Zasyp węgla
    b. Rozpałka na całej powierzchni zasypu
    c. KPG otwarta maksymalnie , po godzinie miarkownik i tak już do końca
    d. PW wcale nie reguluję wystarczają otwory wspomniane wyżej, powietrze wtórne wędruję pod daszek bo nie ma innej drogi
    e. Popiół wybieram po każdym paleniu, wymiennik czyszczę raz w tygodniu ( jest tego tak mało że zajmuje to całe 2 min. ).

    To wszystko dzieje się w moich specyficznych warunkach, więc nie jest to instrukcja montażu i działania lecz pewien model , do którego można brać jakieś ( bliżej nieokreślone) odniesienie.
    pozdrawiam ciepło w ten przedświąteczny czas.

  17. #6297
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Już uściślam te parę do kilkunastu godzin. Jak wszyscy tutaj eksperymentuję z najoptymalniejszym - dla mnie najwydajniejszym spaleniem węgla. U mnie podłogówka i CWU idzie przez bufor więc troszeczkę inaczej. Potrafię w moim piecu palić na jednym zasypie z niską temperaturą prawie 30h i w tym wypadku koksowało sie całą wieczność !!!. Zoptymalizowałem sobie proces palenia tak, żeby rozpalać gorący piec co równe 24h. Okazało się jednak, że więcej ciepła mi zostaje w buforze jak palę krócej ale z większą temp, więc teraz palę z temp 80-90C i w tym wypadku koksuje mi się parę godzin. A całość zasypu pali się około 16 godzin stabilnie z temp około 80C z pod mieszaniem temperatury powrotu do około 50C. Ładuję 1 wiaderko około 12-14 kg, średnio 13kg, to daje mi około 20Cm na to po bokach zasypuję po szklance popiołu po obu stronach i kawałki suchej buczyny takie 4x8 +- 2cm + świerkowe 1x1cm tak z 15 szt i papier i podpalam.. W taki sposób cały czas mam nad paleniskiem niebiesko, fioletowo, białe płomienie, a po skoksowaniu tylko niebiesko. Nad zasypem mam dorobiony deflektor z połówek cegieł szamotowych w taki sposób, że KPW dmucha pod cegły a nad zasyp. Po załadowaniu przy rozpalaniu mam tam ze 2cm luzu. Cegły nie dochodzą do tylnej ściany przec co spaliny mają dłuższą drogę zanim wejdą do wymiennika, pięknie się dopalając. Zrobię fotkę to wkleję.
    Doprowadziłem do sytuacji w której po deflektorem szamotowym nigdy nie gaśnie, i wszystko jest dopalane.
    Ostatnio edytowane przez artur11 ; 22-12-2011 o 10:14

  18. #6298
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur11 Zobacz post
    W taki sposób cały czas mam nad paleniskiem niebiesko, fioletowo, białe płomienie, a po skoksowaniu tylko niebiesko.

  19. #6299
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Było by miło jak byś odpowiedź zamieścił po polsku, niestety nieużywany rosyjski przez paręnaście lat jest raczej niezrozumiały.

  20. #6300
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur11 Zobacz post
    Było by miło jak byś odpowiedź zamieścił po polsku, niestety nieużywany rosyjski przez paręnaście lat jest raczej niezrozumiały.
    no to jest okazją sobie odświeżyć, zanim zaczniemy na dobre urzędowo uczyć się chińskiego

    dla wyjątkowo leniwych: http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi...post__p__83982

Strona 315 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony