dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 346 z 998
Pokaż wyniki od 6.901 do 6.920 z 19943
  1. #6901

    Domyślnie

    matti89
    Zdecyduj się na rodzaj opału. Zrobiłeś sobie kociołek dolnospalający. Powinien tutaj wystarczyć miarkownik.
    Zabrudzona komora- nie przejmuj się tym. Tam nie ma spalania więc ścianki nie muszą być suche. Wygląda brzydko, ale co z tego ?
    Mój kociołek (górno dolny- czyli tak jak Twój) palony wg instrukcji producenta też był brudny. Teraz też jest brudny, ale spala zdecydowanie sprawniej.

    Przy takich jak dzisiaj temp. spalam ok. 30 kg w 24 (paląc ciągle) w mieszkaniu ok 170 m2 (szczegóły w podpisie).
    Nie spalam jednak całkowicie ekologicznie (muszę pokombinować z PW), ale z całą pewnością EKONOMICZNIE.

    Mrozu nie ma, ale w poprzednim roku podczas zimy waliłem w ten kocioł (przed przeróbkami) 60 kg.
    Więc chyba nie jest źle (tak pisała dex001, ale teraz zamilkł...)

    Pozdrawiam
    Jacek
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  2. #6902
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    matti89

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Zarzecze
    Kod pocztowy
    37-205
    Posty
    5

    Domyślnie

    jacbelfer
    Jeżeli miarkownik to jaki i jak go zamontować? Mam osobne drzwi do popielnika i do rusztu, na których zamontować klapkę? Jak najlepiej doprowadzić powietrze wtórne?
    Ja też palę ciągle, w domu 22-23 stopnie. U mnie jakoś 45 kg na dobę wychodzi...

  3. #6903

    Domyślnie

    Cytat Napisał Musaszi73 Zobacz post
    (...)
    Panowie poradźcie czy taki termometr bagnetowy do mięsa sprawdzi się do monitorowania temp.spalin w kominie?
    Załącznik 94601
    (...)
    Mam taki sam, działa od grudnia 2010 Miałem z kapilara to padł po miesiącu a ten tylko przekręca skalę
    Rada, zrób troszkę większy otwór i go uszczelnij czymś bo nie wyjmiesz termometru jak się oblepi sadzą
    Mój ma dopasowany otwór i już tak zostanie aż do końca jego albo kotła

  4. #6904

    Domyślnie

    Matti89 będę bezlitosny... Masz w moim podpisie link do spisu treści, ale zobacz pierwsze kilka stron wątku. Tam masz wszystko. Na temat PW odezwij się za jakiś czas.
    Ja na ten moment nie mam powietrza wtórnego. Mam dosyć mocno ograniczony palnik.
    Wiem, że to może wyglądać bez sensu, ale działa. Działa prawie 2 razy lepiej od wszystkiego co próbowałem.
    Gazuje węgiel na temp. 50 stopni na kotle. Dzisiaj wieczorem zapodałem 40 . Ciekawe co się stanie
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 11-01-2012 o 22:57
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  5. #6905
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Musaszi73
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Grajewo
    Kod pocztowy
    19-200
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał yareka Zobacz post
    Mam taki sam, działa od grudnia 2010 Miałem z kapilara to padł po miesiącu a ten tylko przekręca skalę
    Rada, zrób troszkę większy otwór i go uszczelnij czymś bo nie wyjmiesz termometru jak się oblepi sadzą
    Mój ma dopasowany otwór i już tak zostanie aż do końca jego albo kotła
    Yareka Dzięki za podpowiedź.Nic tylko zamawiać na allegro,w sklepach tego nie uraczyszDam znać jak będzie się sprawował

    Cytat Napisał Szponi Zobacz post
    Musaszi73
    "Nilsan co masz na myśli WC kotła?Pozdrawiam"

    WC to wymiennik ciepła kotła, a nie Water Closet
    SzponiPrzyznaje bez bicia,jak widzę WC to w oczach kibelek stoiA u palaczy to wymiennik ciepła to niech i tak będzie
    Ostatnio edytowane przez Musaszi73 ; 11-01-2012 o 22:49

  6. #6906
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ansu
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    ja tu się wziąłem
    Posty
    172

    Domyślnie

    Witam
    Jak podłączyć w kotle sas nwt 23 kw miarkownik ciągu. Konkretnie czy można zamontować klapkę do powietrza zamiast wentylatora?

  7. #6907

    Domyślnie

    ensu
    Nie bardzo widać jak to powietrze tam "lata".
    Najlepiej zaślepić otwór po dmuchawie i ...klapka w drzwiczkach popielnikowych. Ale... fajny ruszt, ręczny przegarniacz. Może DS ?
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  8. #6908
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar tatamarek
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    potok
    Kod pocztowy
    68-132
    Posty
    34

    Domyślnie

    Szponi
    Odnośnie koksu, to było tak.
    Kupiliśmy swego czasu starą chałupę do remontu (cztery mieszkania po ok. 60m2 plus korytarz) i wszędzie żeliwne grzejniki.
    Ilość żeberek w tych grzejnikach od 12 do 22 sztuk. Wody do zagrzania od cholery.
    W części domu, która była przeznaczona do remontu, kaloryfery zakręciłem, a grzaliśmy tylko tam gdzie mieszkaliśmy, do tego jeden grzejnik w piwnicy.
    Wody kilkaset litrów( bo jeszcze w piwnicy odziedziczyłem dwa kolektory po ok 20 l każdy) grzane Pancernikiem, jak go ładnie określiłeś takim jak twój.
    Oczywiście problemy z ogrzaniem takiej ilości wody, więc szukałem jakiegoś sposobu i postanowiłem kupić koks.
    Koks palił się pięknie ,dawał radę i w ten sposób dotrwaliśmy z rodzinką do słonecznej wiosny:.
    Na drugą zimę więc już nie szukałem niczego innego i chociaż koks w międzyczasie poszedł ostro do góry zafundowałem sobie tonę.
    Jakie było moje zdziwienie gdy koks się nie chciał za cholerę palić
    Ile wrzuciłem do kotła koksu, tyle wyciągałem czarnego i wygaszonego.
    Mieszałem z węglem, mieszałem z drewnem, kombinowałem na wszelkie sposoby, ale dalej nie chciał się palić. W końcu jakoś go wymęczyłem, (a nie jest łatwo spalić tonę koksu, który nie chce się palić) i od tego czasu palę już tylko węglem, oczywiście metodą Last Rico
    Teraz pytanie do "fachowców" :co takiego się zmieniło że koks nagle przestał się palić?
    Ja wiem
    Prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna (lub dwie córki), posadzić drzewo (lub założyć trawnik), zbudować dom (lub wyremontować stary) I WYBUDOWAĆ PIEC.

  9. #6909

    Domyślnie

    Miarkownik (klapka) na drzwiczki popielnika.
    W Twoim przypadku- elektroniczny, chyba że przerobisz "rury".
    Najpierw zdecyduj jak chcesz palić. Teraz masz kociołek uniwersalny.
    Zaślep go nad wiszącym wymiennikiem- zapal na dole i zasyp. W popielnik musi dawać powietrze.

    Chcesz popalić górą- poczytaj pierwsze strony wątku
    Sorki...
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  10. #6910
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Remigiusz.
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    118

    Domyślnie

    Musaszi73 Ja ten termometr miałem a ta kapilarę owinięta w ALu-Folie i potem przymocowana nad metalowa rurę który idzie z pieca do dziury wykutej w kominie. Kapilara była najbliżej komina. Czyli nie była bezpośrednio wsadzony w spaliny, bo się balem ze się przepali. A jak widać i tak się przepaliła Termometr jeszcze działa ale od zakresu 170° do 350°, tzn jak wsadzę go nawet do wody to już nie spada na 0° i rośnie tylko w tedy jak sie mocno piec rozpali do 250° czy 350°. Wiec pewność do działania już nie mam i go wywaliłem :/

    Ale ktoś pamiętam miał nawet jakiś termometr niby do 500° i się bo bo kilku miesiącach spaliło Niech chciałem w to wierzyć ale jednak sie okazuje ze długo żaden Term. nie wytrzyma jakoś. Na własnej skórze doświadczyłem.
    C.O.: DEFRO Optima Komfort 15kW, Miarkownik ciągu Honeywell, Zawor 4D ESBE, Grawitacja & Pompy, stalowo żeberkowe kaloryfery
    C.W.U.: Taurus OG 150l
    DOM ~115m²: 45cm cegla + pustaki betonowe, 5 komorowe okna plastikowe, Piwnica + 2 pietra, poddasze nieużytkowane
    KOMIN: Murowany z cegły 140x170mm, 12m wysoki

  11. #6911

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    Komora załadunkowa oprócz funkcji zasobnika paliwa, pełni również funkcję komory spalania i WC kotła, którą przejmuje w miarę wypalania się paliwa. Wymiana ciepła do płaszcza wodnego w tej części kotła odbywa się głównie poprzez promieniowanie oraz niewielkim stopniu konwekcję naturalną. Wykładając komorę załadunkową szamotem o dużym oporze cieplnym, automatycznie wyłączamy tą część kotła z możliwości pracy jako WC. Na przykładzie kotła Sztoker z palnikiem rynnowym i wymiennikiem klepsydrowym pracującym w sąsiedztwie rozżarzonego węgla oraz niskich temperatur wody w płaszczu kotła, wynikających z sąsiedztwa króćca powrotnego, udowodniono praktycznie, że taka konfiguracja nie powoduje żadnych negatywnych skutków w postaci osadzania się smoły lub sadzy na ściankach wymiennika, jak również nie ma wpływu na przebieg procesu zgazowania paliwa. Analogiczna sytuacja występuje w fabrycznych rozwiązaniach kotłów GS. Więc po co wykładać ścianki wymiennika szamotem i ograniczać powierzchnię wymiany kotła? Według mnie jedynym pozytywnym skutkiem takiego działania jest zmniejszenie powierzchni paleniska. Poza tym ciepło zmagazynowane w szamocie jest ciepłem traconym, ponieważ tylko w ograniczonym stopniu może zostać przekazane od płaszcza wodnego kotła i w większości jest wyciągane przez komin w trakcie stygnięcia kotła po zakończeniu procesu spalania. Głównie z tego powodu proponuję wykonanie deflektora z blachy stalowej, ponieważ szybko się nagrzewa i zaczyna pełnić swoją funkcję oraz ma niewielką pojemność cieplną.

    nilsan
    Potwierdzam powyższe, jak wyłożę komorę szamotem to może i trochę lepiej się pali, ale za to krócej. Dlatego mam tylko szamot na tylnej ścianie w celu zmniejszenia paleniska. Kombinuję też nad deflektorem z blachy.

  12. #6912
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał tatamarek Zobacz post
    Szponi
    (...)
    Teraz pytanie do "fachowców" :co takiego się zmieniło że koks nagle przestał się palić?
    Ja wiem
    Ja też wiem.
    Ten cudzysłów miał na celu obrażenie ewentualnych chętnych do odpowiedzi ?
    Ostatnio edytowane przez hes ; 12-01-2012 o 07:31
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  13. #6913

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes Zobacz post
    Ja też wiem.
    Ale nie odpowiem, bo to pytanie do "fachowców" (znaczy pseudo-?)
    Podpowiedź - lambda powietrza.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  14. #6914
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    Podpowiedź - lambda powietrza.

    nilsan
    Powietrze nic nie pomoże, jeżeli zabraknie tam dostatecznie wysokiej temperatury...
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  15. #6915

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes Zobacz post
    Powietrze nic nie pomoże, jeżeli zabraknie tam dostatecznie wysokiej temperatury...
    Bez odpowiedniej wielkości współczynnika nadmiaru powietrza jej nie uzyskasz,
    a mówimy o kotle pracującym na ciągu naturalnym.

    nilsan
    Ostatnio edytowane przez nilsan ; 12-01-2012 o 07:36
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  16. #6916
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    Bez odpowiedniej wielkości współczynnika nadmiaru powietrza jej nie uzyskasz,
    a mówimy o kotle pracującym na ciągu naturalnym.

    nilsan
    kontynuuj dalej ...
    ich współczynnik jest za duży czy za mały, że nie chce się palić?
    R-290 pod strzechy

  17. #6917

    Domyślnie

    Vld:

    Przypuszczam, że był problem z ciągiem kominowym i w konsekwencji ze zbyt małym współczynnikiem nadmiaru powietrza, który dla koksu jest wymagany zdecydowanie większy niż dla węgla.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  18. #6918
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ansu
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    ja tu się wziąłem
    Posty
    172

    Domyślnie

    Pomyślałem, może w kotle sas nwt 23 kw miarkownik ciągu podłączyć do klapy terminatora. Miarkownik ustawić o powiedzmy o 10°C wyżej jak sterownik. Tak by np miarkownik otwierał przy 60°C a, jak powietrza będzie mało to sterownik dmuchnie przy np 50°C. Przy silnym ciągu kominowym powinno zadziałać. Jedynie pozostaje problem wietrzenia kotła po wygaśnięciu.

  19. #6919
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    Vld:

    Przypuszczam, że był problem z ciągiem kominowym i w konsekwencji ze zbyt małym współczynnikiem nadmiaru powietrza, który dla koksu jest wymagany zdecydowanie większy niż dla węgla.

    nilsan
    czym to koks różni się od węgla, że potrzebuje więcej nadmiarowego powietrza?
    R-290 pod strzechy

  20. #6920
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gelo2104

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    96

    Domyślnie

    jacbelfer
    Już obmyślam przeróbkę na dolniaka , powietrze wtórne też doprowadzę .
    Niestety nie będę miał miejsca na rozbudowanie palnika miedzy płomieniówką a wymiennikiem jest tylko 5cm . No i martwi mnie to , że nie będzie możliwości czyszczenia miejsca za palnikiem . Czy mogę liczyć na samoistne wypalanie?

Strona 346 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony