dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 35 z 998
Pokaż wyniki od 681 do 700 z 19943
  1. #681
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Zainspirowany pytaniem Tofka (ile schnie węgiel ?) postanowiłem dokładnie sprawdzić chłonność
    węgla i przy okazji też koksu. Oczywiście ten test należy brać wyłącznie szacunkowo gdyż węgle
    są różne (różna spoistość) a poza tym ja zajmę się jedynie próbnymi kęsami gdzie powietrze ma
    doskonały dostęp (schnięcie) a nie tonami mokrego węgla w zwałach. Na początek więc trzymałem
    próbki w temperaturze 50*C przez 5 dni aby mieć 100 procentową pewność że opał jest już suchy,
    a następnie oba kęsy zważyłem.


    Ostatnio edytowane przez Last Rico ; 18-12-2015 o 20:08 Powód: Foto zginęło z serwera.
    beton wiąże ludzi...

  2. #682
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    3dreamer

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Dość długo szukałem pieca i jak widzę chyba za długo(to mój 3 sezon z tym piecem). Szkoda, że wcześniej nie trafiłem na to forum i Twoje informacje na temat pieców. Teraz już wiem na co zwracać uwagę w konstrukcji pieca (a przynajmniej tak mi się wydaje).
    Wielkie dzięki za ten "kawał dobrej roboty" .

    Pozdrawiam.

  3. #683
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Bardzo się cieszę się że uznajesz moje pisanie za przydatne. Prawda jest taka że ciągle robimy błędy
    i ciągle się uczymy. To drugie... jest jednak optymistyczne. Pozdrowionka.
    beton wiąże ludzi...

  4. #684

    Domyślnie

    Dzisiaj kupiłem tonę węgla , na składzie rozmawiałem z miłym panem który ładował wegiel czy jest już suchy i niby węgiel kamienny nie pije tak wody jak drewno lub wegiel brunatny ??? Ciekawe jak wyjdzie test Last RIco
    A mam jeszcze takie pytanie czym różni sie piec na węgiel a piec na koks , czy ja mogę palić koksem ? Lub mieszać koks z weglem ?
    pozdrowionka.

  5. #685

    Domyślnie

    Witam wszystkich,

    Pozwolę sobie przytoczyć ponownie mój wcześniejszy post, jednocześnie proszę Last Rico o komentarz.
    Świetny wątek, czytając porady Last Rico (respekt, wielkie uznanie) postanowiłem spróbować podrasować swój piecyk. Mam nowy kocioł, niestety z dmuchawą,
    http://www.fuego.pl/1673_DEFRO_OPTIM...lus_25_kW.html
    Obecnie palę miałem lub groszkiem zawsze od góry, dmuchawa na 1 w skali 1-10(sterownik tech st28 http://www.techsterowniki.pl/products/no_feeder/pl/) i wydaje mi się że i tak dmucha za mocno. Zastanawiam się nad wstawieniem elektronicznego miarkownika przed kolejnym sezonem grzewczym, tylko mam kilka pytań.
    1. W których drzwiczkach zamontować miarkownik, tych od popielnika czy w tych gdzie jest ruszt?
    2. Czy do tego sterownika, który posiadam można podłączyć miarkownik, czy kupić nowy i sterownik i pracować na dwóch?
    Pewnie jeszcze nasuną mi się jakieś pytania, ale na razie będę wdzięczny za każdą radę. Last Rico jakbyś znalazł chwilkę to będę wdzięczny za radę (nie pali się ), proszę również innych forumowiczów o radę. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    [/url]

  6. #686

    Domyślnie

    miarkownik , klapka powinna być w drzwiczkach od popielnika

  7. #687
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Mistrzu Last Rico,

    Przeczytałem wszystkie 12 stron Twojego wątku z niekłamaną przyjemnością.
    Chylę czoła przed Twoją wiedzą i chęcią dzielenia się nią.

    Tak jak wiele osób na tym wątku mam problem, ale niewielki.
    Muszę kupić piec CO, i chciałbym jak wielu kupić dobry kocioł.
    Wiem , że nie podajesz nazw, bo z założenia nie reklmaujesz, dlatego proszę Cię o podanie kolejności cyfr

    Interesuje mnie dobry, prosty kocioł do szkieletowego domu ocieplonego tak sobie o powierzchni 80m parter plus 70 poddasze. Będą w nim 3 łazienki i 3 bojlery na CWU, a do tego około 6-8 grzejników.

    Chcę kupić kocioł raczej lekko za mały niż za duży. Myślę , że 15-18kW to będzie ten właściwy środek. Nawet gdyby przy -30stopniach (dom stoi 700mnp w Beskidach) było zimno mimo tego , że piec pracowałby na pełnych obrotach, to będę miał również kuchnię kaflową z podkową podpiętą do instalacji CO. Chciałbym bufor, ale nie mam na niego miejsca i boję, że instalacja byłaby zbyt skomplikowana, żebym ją w 100% ogarniał. Planuję kaloryfery aluminiowe, pompkę obiegową CO plus obejście grawitacyjne dla niej, bojlery dwupłaszczowe, rurki CO ALUPEX, na kaloryferach zwykłe zawory kulowe - lubię rzeczy proste. Komin murowany z cegły pełnej, kanał wielkości cegły - czyli 15x20 około.

    Zależy mi na tym, żeby uzyskiwać minimum 12 godzin stałopalności przy pracy kotła na 2/3 mocy. Będę palił 70% czasu węglem, a 30% dorzucał do węgla suche drewno, bo mam je za darmo.

    Teraz kwestia wyboru i te cyferki.

    1. Prosty , tani kocioł stalowy , ze spalaniem górnym - , w którym mógłbym palić Twoją metodą, a ewentualne przeróbki byłyby proste do wprowadzenia.

    2. Po co przerabiać , jeśli od razu można kupić kocioł o właściwej konstrukcji , taki jak Zębiec KWKD 15kw z miarkownikiem ciągu, 42litrową komorą zasypową. Jego piękny przekrój znajduje się tutaj: http://www.fuego.pl/download/kwkd_przekroj.gif

    3. Albo pójść w stronę estetyki, rozsądnej cenowo i zakupić Dakon DOR16 z miarkownikiem ciągu, ale za to z małą komorą bo tylko 26litrów, a przecież zależy mi na stałopalności, jednak nie kosztem duszenia kotła.

    Proszę nic nie mów, podaj tylko cyfrę 1, lub 2 lub 3 , lub 2i3 .... ułatwisz życie 2 000 forumowiczów, którzy przeczytali Twój wątek i zadają sobie wciąż to samo pytanie - co kupić.

    Pozdrawiam serdecznie z Beskidów.

  8. #688

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160
    ...
    Pozdrawiam serdecznie z Beskidów.
    A dokładniej?

  9. #689
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Dokładniej to do Piwnicznej Zdrój mam 7km .

    Także od Ciebie do mnie niezły kawał drogi.



    no ale co z tymi kotłami....

  10. #690

    Domyślnie

    Piwniczna-Zdrój?
    Jeżeli tak to sporo nas dzieli, ja jestem z Beskidu Śląskiego (Skrzyczne)

  11. #691
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    Last Rico ostatnio pojawił się nowy kociołek cichewicza niby wypust na 2009 dolnospalajacy. Podstawowym paliwem do spalania jest tutaj drewno , patrząc na ten schemat poniżej czy można coś na temat tego kotła wywnioskować. Jego konstrukcja, umieszczenie kanałów itp. Czy dobrze może się zapowiadać ten kocioł patrząc na jego konstrukcje.

    pozdrawiam

  12. #692
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Zamieszczam malunek z szybkości schnięcia węgla oraz koksu ale najpierw parę słów.
    Suchutkie próbki wystawiłem na deszcz, akurat w nocy padało całe 12 godzin, następnie
    je zważyłem. Zważone próbki umieściłem w pojemnikach z wodą na cały tydzień.
    Oto wyniki:

    węgiel suchy .................... 25.059 g.
    węgiel 12 h deszcz ........... 28.862 g.
    węgiel moczony 168 h ...... 28.911 g.
    maksymalna zawartość wody w procentach ......... 13,32 %
    --------------------------
    koks suchy ...................... 15.265 g.
    koks 12 h deszcz ............. 17.313 g.
    koks moczony 168 h ......... 18.324 g.
    maksymalna zawartość wody w procentach ......... 16.69 %
    --------------------------



    Oś pionowa waga próbek w gramach.
    Oś pozioma czas schnięcia w dobach.
    --------------------------------------------------

    Koledzy, nasuwa się kilka wniosków z tego doświadczenia.
    Pierwszy to taki, że węgiel (i koks) stosunkowo szybko biorą wodę bo prawie nie ma różnicy
    czy 12 godzin na deszczu - czy przez tydzień zanużone w pojemniku z wodą ( różnica mała).
    Drugi wniosek, węgiel łatwo pije wodę ale źle ją oddaje, koks schnie bez porównania szybciej
    mimo że może wypić znacznie więcej wody. Trzeci wniosek jest taki że suszenie węgla musi
    odbywać się z możliwością przykrycia go plandeką, folią, gdyż kilkudniowe suszenie może
    być bardzo łatwo zniweczone przez pojawiający się dłuższy deszcz. I rzecz ostatnia, warto
    suszyć węgiel bo spalając 1 tonę mokrego węgla, wysyłamy do komina 130 litrów wody.
    H2O powstałej z samego łączenia się wodoru z tlenem (ze spalania)... już nie liczę.
    Na zaległe pytania odpowiem jeszcze dzisiaj.
    Ostatnio edytowane przez Last Rico ; 18-12-2015 o 20:12 Powód: Wykres zginął z serwera.
    beton wiąże ludzi...

  13. #693

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    Zamieszczam malunek z szybkości schnięcia węgla oraz koksu ale najpierw parę słów.
    Suchutkie próbki wystawiłem na deszcz, akurat w nocy padało całe 12 godzin, następnie
    je zważyłem. Zważone próbki umieściłem w pojemnikach z wodą na cały tydzień.
    Oto wyniki:

    węgiel suchy .................... 25.059 g.
    węgiel 12 h deszcz ........... 28.862 g.
    węgiel moczony 168 h ...... 28.911 g.
    maksymalna zawartość wody w procentach ......... 13,32 %
    --------------------------
    koks suchy ...................... 15.265 g.
    koks 12 h deszcz ............. 17.313 g.
    koks moczony 168 h ......... 18.324 g.
    maksymalna zawartość wody w procentach ......... 16.69 %
    --------------------------


    Oś pionowa waga próbek w gramach.
    Oś pozioma czas schnięcia w dobach.
    --------------------------------------------------

    Koledzy, nasuwa się kilka wniosków z tego doświadczenia.
    Pierwszy to taki, że węgiel (i koks) stosunkowo szybko biorą wodę bo prawie nie ma różnicy
    czy 12 godzin na deszczu - czy przez tydzień zanużone w pojemniku z wodą ( różnica mała).
    Drugi wniosek, węgiel łatwo pije wodę ale źle ją oddaje, koks schnie bez porównania szybciej
    mimo że może wypić znacznie więcej wody. Trzeci wniosek jest taki że suszenie węgla musi
    odbywać się z możliwością przykrycia go plandeką, folią, gdyż kilkudniowe suszenie może
    być bardzo łatwo zniweczone przez pojawiający się dłuższy deszcz. I rzecz ostatnia, warto
    suszyć węgiel bo spalając 1 tonę mokrego węgla, wysyłamy do komina 130 litrów wody.
    H2O powstałej z samego łączenia się wodoru z tlenem (ze spalania)... już nie liczę.
    Na zaległe pytania odpowiem jeszcze dzisiaj.
    Przydatne spostrzeżenia. Poza tym nie chciałem nic mądrego wnieść do wątku a jedynie pozdrowić mistrza Last Rico i innych zapaleńców w temacie oraz spojrzeć co się działo w wątku od czasu kiedy ostatni raz coś pisałem

  14. #694

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    Zamieszczam malunek z szybkości schnięcia węgla oraz koksu
    Bardzo ciekawe i wartościowe badanie.
    Brakuje tu jednak informacji o sortymencie (uziarnieniu) węgla i koksu. Domyślam się po wynikach, że były to sortymenty grube - orzech?
    Sortymenty drobniejsze zatrzymują więcej wody, grubsze - mniej.
    Ukłony dla Redakcji

  15. #695
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały Mariusz
    A mam jeszcze takie pytanie czym różni sie piec na węgiel a piec na koks , czy ja mogę palić koksem ? Lub mieszać koks z weglem ?
    pozdrowionka.
    Kocioł koksowy różni się od kotła węglowego długością wymiennika. Ponieważ koks nie wytwarza
    długich płomieni, to i wymiennik może być krótszy. Z tego wynika że w kotle węglowym zwykle
    można palić koksem, ale odwrotnie nie bardzo bo płomienie (przy tradycyjnym sposobie palenia)
    są długie i źle współpracują z krótkim wymiennikiem (straty ciepła). Jest jeszcze jedna różnica,
    koks wytwarza wyższą temperaturę (węgle koksujące to szczególny rodzaj węgli kam.) zatem kotły
    koksowe powinny mieć lepszy ruszt - reszta bez znaczenia. Tak więc jeśli masz ruszt wodny, lub
    stanowiący całość ze ścianami (niektóre kotły żeliwne tak mają) to możesz śmiało palić samym
    koksem lub mieszanką koksowo-węglową.
    beton wiąże ludzi...

  16. #696
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał rad_milano
    Czy do tego sterownika, który posiadam można podłączyć miarkownik, czy kupić nowy i sterownik i pracować na dwóch?
    Dzięki. Do sterowania klapką mógłbyś spokojnie użyć sterownika który masz w komplecie
    z kotłem. Piszę "mógłbyś", bo tak wprost się nie da. Twój sterownik nie posiada podtrzymania
    które jest konieczne (w razie braku napięcia w sieci energetycznej). NORMALNY stan dla klapki
    sterującej powietrzem to "zamknięta". To jest wymagane z powodów bezpieczeństwa.
    Druga sprawa to element wykonawczy czyli coś, co fizycznie będzie tę klapkę uchylać i zamykać.
    Jeśli nie czujesz się na siłach aby to pokonać, to proponuję jednak zakupić kompletny miarkownik.
    beton wiąże ludzi...

  17. #697
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160
    Tak jak wiele osób na tym wątku mam problem, ale niewielki.
    Muszę kupić piec CO, i chciałbym jak wielu kupić dobry kocioł.
    Wiem , że nie podajesz nazw, bo z założenia nie reklmaujesz, dlatego proszę Cię o podanie kolejności cyfr
    Jesteś wytrwały nie wszyscy mają wystarczającą cierpliwość aby pokonać wszystkie 12 stron.
    Kolego K160, spróbuję się odnieść do treści. Pierwsza sprawa, na "podkowę" z kuchni bym
    bardzo nie liczył (jako źródło dodatkowe dla c.o.). Podkowa ma stosunkowo małą powierzchnię
    odbierania ciepła, do grzania bojlera wystarcza ale do c.o. niestety się nie sprawdzi. Druga
    rzecz to grzejniki aluminiowe i sposób ich zasilania. Tu oczywiście nie ma przeszkód, ale będziesz
    potrzebował dodatkowego wymiennika. Kocioł węglowy nie może pracować w instalacji zamkniętej
    a nowoczesne grzejniki nie powinny pracować w instalacji otwartej (korozja).

    Co do wyboru kotła to powiem tak. Sprawa byłaby prostsza gdyby nie jedno zdanie. Napisałeś
    że chcesz palić węglem i... dorzucać drewno. Chodzi mi o to "dorzucanie" właśnie. Sposób który
    propaguję w tym wątku - wyklucza możliwość dokładania opału podczas pracy już rozpalonego
    kotła górnego spalania. Pozwalają na to bez problemu kotły dolnego spalania, np. taki jaki byłeś
    uprzejmy podlinkować. To jest kocioł dolnego a nie górnego spalania zatem do "dorzucania"
    opału w czasie ruchu świetnie się nadaje.

    Nie znam konkretnego zapotrzebowania twojego domu na ciepło, nie wiem też ile potrzebujesz
    wody (bojlery) ale jestem przekonany że komora 26 litrów dla łącznych potrzeb z pewnością
    będzie zbyt mała do ciągłej 12- to godzinnej pracy. Jak pewnie wiesz, pojemność 26 litrów
    wcale nie znaczy że zmieścimy w niej 26 kg węgla. Możesz więc bezpiecznie dokonać wyboru
    pomiędzy 1 a 2. Za pozdrowienia oczywiście bardzo dziękuję....ja również serdecznie pozdrawiam !
    beton wiąże ludzi...

  18. #698
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał arcadiusz
    Last Rico ostatnio pojawił się nowy kociołek cichewicza niby wypust na 2009 dolnospalajacy. Podstawowym paliwem do spalania jest tutaj drewno , patrząc na ten schemat poniżej czy można coś na temat tego kotła wywnioskować. Jego konstrukcja, umieszczenie kanałów itp. Czy dobrze może się zapowiadać ten kocioł patrząc na jego konstrukcje.
    Moje skromne zdanie jest takie, dobry kocioł dolnego spalania powinien mieć ruchomy ruszt.
    No przecież cała przyjemność używania takiego kotła (i główna jego zaleta) to fakt że przy
    odpowiedniej jakości paliwa, spokojnie możemy dokładać opał nie gasząc w kotle. Ze spalania
    drewna też powstaje popiół, pytam więc (retorycznie) jak mam dołożyć nową porcję opału
    kiedy na ruszcie gruba warstwa popiołu ?? Mogę oczywiście kocioł wygasić i palenisko oczyścić,
    ale zdaje się... że nie o to chodziło w kotłach dolnego spalania. Brak ruchomego rusztu to wada.
    Drugie słabe miejsce to ta widoczna szczelina nad pionowym wymiennikiem. Będzie tamtędy
    wychodzić dym i nie sądzę żeby mógł zostać spalony, a przynajmniej nie zawsze i nie cały.
    Dym z komina to oznaka złego spalania, mówiąc wprost - strata.
    beton wiąże ludzi...

  19. #699
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał goike
    Przydatne spostrzeżenia. Poza tym nie chciałem nic mądrego wnieść do wątku a jedynie pozdrowić (...) Last Rico i innych zapaleńców w temacie oraz spojrzeć co się działo w wątku od czasu kiedy ostatni raz coś pisałem
    Witaj Goike, naprawdę miło że wpadłeś
    Pozdrowienia już lecą po drutach !
    beton wiąże ludzi...

  20. #700
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan
    Bardzo ciekawe i wartościowe badanie.
    Brakuje tu jednak informacji o sortymencie (uziarnieniu) węgla i koksu. Domyślam się po wynikach, że były to sortymenty grube - orzech?
    Sortymenty drobniejsze zatrzymują więcej wody, grubsze - mniej.
    Słuszna uwaga. Już podaję.
    Węgiel z próbki ma wymiary (sito sort.) 40 x 25 więc stanowi jakby międzysortyment
    To coś pomiędzy Orzech II....a Groszek I.
    O II -----> 50x25 mm
    Gk I -----> 30x16 mm
    Koks natomiast mieści się w gatunku Orzech.
    Tak jest jak piszesz, im drobniejszy sort, tym więcej wody może utrzymać. Dla przykładu
    koks o wielkości ziarna powyżej 40 mm może zawierać max 7 % wody (dane handlowe),
    ale koks o ziarnie 20x10 mm... już 14 %.
    beton wiąże ludzi...

Strona 35 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony