dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 370 z 998
Pokaż wyniki od 7.381 do 7.400 z 19943
  1. #7381

    Domyślnie

    KardinaIE
    Raczej Ty nie zrozumiałeś
    I co ty z tym ciągiem? Nawet na zimnym kominie jest porządny ciąg.
    Ja pisałem o ciągu kominowym a nie o czadzie. Odniosłem się do Twojego wpisu a nie Vlad'a.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  2. #7382
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał harcbat Zobacz post
    nilsan:

    (...)swoim zaś wpisem chciałem tylko podkreślić, że błędne rozumienie roli KPW
    i Powietrza Wtórnego wynika z wypowiedzi osób, które pytają i eksperymentują
    a nie autora tego wątku.

    harcbat
    Witaj Harcbat
    Mimo że jesteś tu niedługo (...a może właśnie dlatego) zwróciłeś uwagę na plagę
    tego wątku. Polega ona na tym, że część ludzi nie chce czytać podstaw, mimo
    że wszystko jest za darmo. Są tu ludzie, którzy nie powinni jeszcze doradzać bo
    mają braki w wiadomościach, rozumiem że chcą być pomocni i to zawsze trzeba
    docenić, ale skutek jest taki, że tworzy się "nowa nauka" - z którą ja nie mam nic
    wspólnego! Ostatnio pociąg praktycznie wypadł już z szyn. Próba postawienia
    go z powrotem na tory, jest odczytywana jako obrona mojego rozbuchanego ego
    - a tu nie o mnie przecież chodzi bo mnie nikt moich wiadomości w głowie nie
    poprzekręca, z tym strachu nie ma. Chodzi o czystość fachową wątku i o to żeby
    nie było w nim sprzecznych informacji bo to rodzi zamęt, bałagan i zniechęcenie
    czytających, zwłaszcza nowych kolegów. Twoje dwa posty trafiają w sedno...
    Pozdrawiam.
    beton wiąże ludzi...

  3. #7383
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję kolegom za zrozumienie.
    -------------------------


    Vld, masz dość powiedziałbym specyficzny sposób zadawania pytań. Zamiast
    budować atmosferę dramatu z Rysiem i rodziną Rysia w tle, mógłbyś przecież
    zwyczajnie zapytać - jak to czasem robią inni, tak po prostu, bez powoływania
    się przy tej okazji "na bezgraniczne zaufanie do Last Rico" - tych innych właśnie.
    I bez prób obśmiewania mnie za rysunek, który specjalnie dla ciebie wykonałem.
    Obowiązku odpowiadania tu nie ma, jest wyłącznie dobra wola.

    I Ryś obudzi się i cała rodzina Rysia tez. Wstaną z łóżek w dobrym zdrowiu -
    aczkolwiek powiedz panu Rysiowi że komin musi czyścić (nawet bez RCK) - bo
    jest taki obowiązek ustawowy i nie chodzi tu wcale o pana Rysia - który wali do
    kotła śmieci i nie czyści komina bo jest idiotą, tylko o ciebie kolego Vld... i twoją
    rodzinę. W ten sposób twój sąsiad może w bardzo łatwy sposób spalić twój dom.
    Kiedy w nocy zapali mu się komin - a od niego dach, to zanim przyjedzie straż
    - będziesz już bezdomnym.

    Do rzeczy.
    Ciąg kominowy na otwartym RCK nie zamiera, tylko zmniejsza się do zadanej.
    Nawet, gdyby regulator pozostał zacięty - to struga przelatującego powietrza na
    drodze kotłownia -----> RCK -----> komin i tak nie wyrówna ciśnienia pomiędzy
    kotłownią a ujściem komina, a ponieważ jakikolwiek wzrost prędkości gazu rodzi
    natychmiastowe obniżenie jego ciśnienia, to tuż pod otwartym RCK (w strefie
    strugi obniżonego ciśnienia ) zbuduje się naturalna ssawka wysysająca wszystko
    co ma POD sobą, w tym przypadku spaliny. Straszenie ludzi zatruciem (z RCK)
    jest pozbawione jakichkolwiek racjonalnych podstaw. Ludzie trują się bo zamykają
    szybry. Fizycznie zatykają ujście spalinom i to powinno być (szybry) zakazane.


    Spaliny mające 60; 70*C jak piszesz, są bardzo gorące (dla wytworzenia ciągu)
    biorąc pod uwagę że na zewnątrz jest np. 0*C. Nie wiem czy wiesz że już 1*C
    różnicy temperatur powoduje ruch powietrza w górę. Zrób kiedyś badanie, kiedy
    temperatura zewnętrzna prawie zrówna się z tą z kotłowni. Ciąg, dalej będzie
    wsysał powietrze do komina. Wiesz dlaczego kotły najbardziej rdzewieją latem?

    Dlatego że minimalna nawet różnica temperatur kotłownia - dach, wymusza ruch
    mokrego powietrza kocioł - komin. Dzieje się tak zwykle w nocy kiedy temp. zewn.
    się schłodzi. Nasze kotły stoją na posadzkach i mają nieco niższą temperaturę
    od otaczającego powietrza. W warunkach mokrego powietrza (np. po deszczu)
    wystarczy nawet 0,1*C różnicy i kocioł się poci. Dlatego, ja w lecie, zawsze
    szczelnie zamykam kocioł, a bywa że w lipcu (najbardziej wilgotny miesiąc roku)
    ze 2x przepalam. Dobrze to też robi kominowi, do którego przecież wpada deszcz.

    Urządzenie które ja kupiłem jest przeznaczone do montowania cytuję fabrykę:
    "na czopuchu łączącym piec z kominem, nad czopuchem, pod czopuchem"

    http://www.darco.com.pl/oferta/p,82,...ominowego.html
    Zastosowanie: przewody wentylacyjne "W", spalinowe "S", dymowe "D"
    Jest tam Deklaracja zgodności z przepisami RP i UE, można sobie przeczytać.
    -----------------------

    Najgłupsze jest to, że nie musiałbym tego wszystkiego pisać, gdyby Nilslan nie
    ostrzegał wszystkich na czerwono że:

    W żadnym wypadku nad tylko pod czopuchem.


    Ja to prostuję, a on ciągle mnie wspiera (jak ostatnio deklarował) - bo nadal straszy.
    beton wiąże ludzi...

  4. #7384
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mati8201
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Łukowa
    Posty
    104

    Domyślnie

    Nilsan
    zle wkleiłem odonśnik chodzilo mi o to co napisał jacbelfer
    "Swoją drogą po tylu stronach o RCK, kto jest na 100% pewien gdzie to zamocować ? "
    do tego był moj komentarz ze po tych zawirowaniach na stronie to już nie wiadomo czy montować to RCK a jesli tak to gdzie

    w kotle nie pale z niska temp bo na piecu mam ok 62 stopni a na czopuchu bez zawirowaczy 62-70 stopni a zawirowaczami to 50-62

  5. #7385
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Pierwszy post Nilsana:

    "Na wstępie zaznaczę, że niczego nie chcę reklamować(...)"

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5095005
    -------

    "(...)reklamuję dobry produkt, to takie moje prawo(...)"

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5137785
    -------

    "Napisałem ci to jasno i otwartym tekstem, że nie o to mi chodzi" (nie o reklamę)

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5139908
    -------

    "Od początku było jasne kim jestem i jaki kocioł promuje."

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5137785
    -------

    "(...)jestem tu po to, żeby go wesprzeć(...)" ....(go, to znaczy mnie)

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5141817
    ------


    Prawdziwość intencji poddaję pod osąd czytających.
    beton wiąże ludzi...

  6. #7386
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    Do rzeczy.
    Ciąg kominowy na otwartym RCK nie zamiera, tylko zmniejsza się do zadanej.
    Nawet, gdyby regulator pozostał zacięty - to struga przelatującego powietrza na
    drodze kotłownia -----> RCK -----> komin i tak nie wyrówna ciśnienia pomiędzy
    kotłownią a ujściem komina, a ponieważ jakikolwiek wzrost prędkości gazu rodzi
    natychmiastowe obniżenie jego ciśnienia, to tuż pod otwartym RCK (w strefie
    strugi obniżonego ciśnienia ) zbuduje się naturalna ssawka wysysająca wszystko
    co ma POD sobą, w tym przypadku spaliny. Straszenie ludzi zatruciem (z RCK)
    jest pozbawione jakichkolwiek racjonalnych podstaw. Ludzie trują się bo zamykają
    szybry. Fizycznie zatykają ujście spalinom i to powinno być (szybry) zakazane.
    przypominam, że u mnie przy 60C / 2C i otwartym kominie w czopuchu było tylko 3 Pa
    Czy to dużo jak na kocioł zasypowy, który działa na naturalnym ciągu?
    Czy to dużo jak na kocioł z dmuchawą?
    Czy ktoś zagwarantuje, że nie będzie mniej?
    Niech lepiej każdy sobie sam odpowie.
    A te regulatory są gównie przydatne przy gazowych kotłach atmosferycznych, gdzie właściwy ciąg kominowy, ma decydujący wpływ na sprawność urządzenia.
    R-290 pod strzechy

  7. #7387

    Domyślnie

    Las Rico
    Prawdziwość intencji poddaję pod osąd czytających.
    O jakie intencje chodzi, bo nie zrozumiałem.
    Chyba nie o to, że w tych 4 postach użyte jest słowo Stropuva i że nilsan ma na ich temat wiedzę i je promuje ?
    Jeżeli tak, to trzeba by tutaj sporo ludzi ochrzanić za zachwalanie swoich kotłów typu Defro Optima itd... To może być lobby na rzecz producenta.
    Mam wrażenie, że jednak ego...

    Może czas postawić ten "wykolejony" wątek na tory ?

    ps
    Ma ktoś może instrukcję montażu RCK, gdzie dopuszczony jest montaż pod czopuchem ?
    W necie znalazłem np. takie coś:
    TUTAJ albo TUTAJ

    Wydaje się, że pod czopuchem TEŻ można.
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 23-01-2012 o 09:46
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  8. #7388
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post

    ps
    Ma ktoś może instrukcję montażu RCK, gdzie dopuszczony jest montaż pod czopuchem ?
    http://www.cichewicz.com/files/2103831500/I_UDP2.pdf
    strona 3 - prawy górny róg
    R-290 pod strzechy

  9. #7389
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gelo2104

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    96

    Domyślnie

    Dajmy spokój wszelkie zwady do niczego nie prowadzą . Szacun dla Nilsana za wywalenie czerwonego napisu . LR Podajcie sobie wirtualnie ręce po browarku i do roboty .
    KPWD robi robotę . Już mogę stwierdzić zwiększenie długo palności na drzewie nawet do 6h . Zamontowałem normalnie do drzwiczek zasypowych . PW niewiele potrzeba klapka uchylona na 0,5 cm przy rozpalaniu więcej . Uchylanie PW testowałem po założeniu zamiast klapki stalowej szklanej . PG uchylone na 0,5cm , ciężko złapać większa temperaturę ale jak złapie to ładnie ją trzyma . KPWD mam na wysokości 2cm poniżej wymiennika , teraz spróbuję ją podnieść na wysokość 1cm powyżej wymiennika . Czopuch ciepły no i zauważyłem że drugi wymiennik robi się wilgotny (świecąco czarny )
    Domański szajs po tuningu , aktualnie palenie dołem i znowu górą .

  10. #7390

    Domyślnie

    Wiesz co kolego Last Rico, jeżeli masz dalej zamiar w ten sposób prowadzić publiczną dyskusję na tym wątku tzn. "Ma być tak jak ja mówię, bo wy to jesteście delikatnie mówiąc niedouczeni", to chyba rzeczywiście czas żebym opuścił ten wątek. Dziękuję wszystkim za ciekawą dyskusję i zapraszam do mojego wątku, który założę wieczorem pod tytułem: "Inne spojrzenie na temat ekonomicznego spalania paliw stałych". &

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  11. #7391

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    Wiesz co kolego Last Rico, jeżeli masz dalej zamiar w ten sposób prowadzić publiczną dyskusję na tym wątku tzn. "Ma być tak jak ja mówię, bo wy to jesteście delikatnie mówiąc niedouczeni", to chyba rzeczywiście czas żebym opuścił ten wątek. Dziękuję wszystkim za ciekawą dyskusję i zapraszam do mojego wątku, który założę wieczorem pod tytułem: "Inne spojrzenie na temat ekonomicznego spalania paliw stałych". &

    nilsan
    Świetny pomysł, bo mam kilka nowych rzeczy do przedyskutowania, a tu aż strach poruszać owe tematy.

    w więc do zobaczenia wieczorem.

    resq

    P.S. cieszę się że nie rezygnujesz i że będzie można podyskutować o podobnej tematyce
    Ostatnio edytowane przez resq ; 23-01-2012 o 20:12

  12. #7392

    Domyślnie

    Od razu mówię że tytuł jest zły i nikt go nie znajdzie . powinno być tylko

    Ekonomiczne spalanie paliw stałych .

    Osobiście jestem wielkim zwolennikiem palenia dolnego . Teraz jak poprawiłem Rurę Wezyra działa wręcz znakomicie . Co z tego że ja pokażę , zrobię zdjęcia jak ktoś zrobi całkiem co innego i powie słabo działa lub nie działa . Ona zawsze działała - wystarczy przyłożyć do wlotu zapaloną zapalniczkę .Tak samo jak kierownica również rura ma podać powietrze nad ogień celem całkowitego dopalenia gazów . Ludzie piszą że więcej spalają , a ja odpowiadam mają za duże palniki . Przewymiarowany kocioł jest bardzo dobry bo ma duży zasyp . potrzebny tylko mniejszy palnik .

  13. #7393

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    przypominam, że u mnie przy 60C / 2C i otwartym kominie w czopuchu było tylko 3 Pa
    Ale RCK nie działa w dwustanowo (otwarty/zamknięty), tylko płynnie, uchylając się tylko na tyle, by utrzymać zadaną wartość ciśnienia. Więc raczej porównywanie pomiarów z otwartą/zamkniętą wyczystką nie daje nam właściwej informacji. Może dobrze byłoby przeprowadzić takie pomiary w warunkach bojowych, przy rzeczywiście silnym wietrze.
    Dom - kwadraciak z płaskim dachem z połowy lat 70-tych. Powierzchnia 185 m2. Ściany 40 cm (bloczek żużlowy - szczelina - cegła), nieocieplone. Nowe okna.
    CWU - 120 l.
    Kocioł - Polspaw Wamet 27kW (górno - dolny). Przerobiony na GS, z miarkownikiem i KPW. Palenisko zmniejszone szamotem (12 cm z tyłu).
    Paliwo - węgiel kamienny orzech, nie wiem skąd.

  14. #7394

    Domyślnie Rck

    Zrobiliście chyba z 500 postów i nic z tego nie wynika . Nikt nawet nie napisał że ciśnienia działają powierzchniowo . Prosty przykład podmuch wiatru w konin pełen spalin co się dzieje niżej .

  15. #7395
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gelo2104

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    96

    Domyślnie

    Przewymiarowany kocioł jest bardzo dobry bo ma duży zasyp . potrzebny tylko mniejszy palnik
    Miałem palnik 19x10 odrobinę brakowało mocy , ale dawał radę . Drzewa cały zasyp starczał na max 3h dołem teraz mam na 6-7h i co ty na to? Oczywiście każdy kocioł jest inny i na daną przeróbkę będzie reagował inaczej .
    Domański szajs po tuningu , aktualnie palenie dołem i znowu górą .

  16. #7396
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wezyr Zobacz post
    Zrobiliście chyba z 500 postów i nic z tego nie wynika . Nikt nawet nie napisał że ciśnienia działają powierzchniowo . Prosty przykład podmuch wiatru w konin pełen spalin co się dzieje niżej .
    Wezyr, w którymś z wcześniejszych postów opisałem co się dzieje zanim zadałeś to pytanie, a podstawowe wiadomości na temat ciśnienia są w podstawówce w książce do fizyki i uważam, że pewnych rzeczy które są w naszym podstawowym wykształceniu nie trzeba opisywać bo każdy biorąc udział w dyskusji powinien je znać. A jeśli jest inaczej to niech sobie przypomni, poczyta. Dyskusja w tedy będzie budująca i na pewno coś wniesie.

    Starałem się opisać jakie zjawiska zachodzą podczas pracy komina i RCK, opisałem w którym miejscu będzie dokładniejsza regulacja. Vld dołączył instrukcję, z której wynika, że lepiej jest w miejscu które opisałem, ale dla kotłów na paliwa stałe montujemy gdzie indziej, ze względu na niedoskonałości konstrukcji-wykonania i założeniu niedbalstwa użytkowników, którzy przeważnie nie czyszczą kominów, nie kontrolują instalacji nie... tak można wymieniać. Najlepszy kompromis podał nilsan - 0,5m sztucer między czopuchem a wylotem komina, rozwiązanie to w zasadzie eliminuje większość potencjalnych zagrożeń.

    Vld Wszystko jedno w którym miejscu montażu RCK zatnie się w pozycji "otwarte na maksa". I tak ciąg kominowy zaburzy się na stałe (w ~90% przypadków spadnie)- wiesz TO, bo mierzyłeś TO i podałeś wyniki pomiarów.

    Gieniu 15Kg węgla w 10-12 godzin powinno się pięknie palić cały czas pięknym ogniem. Jeżeli nie chcesz zwiększać stałopalności to niewielka stała szczelina od początku palenia ustabilizuje Pracę twojego kotła i najprawdopodobniej wzrośnie temp na kotle - co z nią zrobisz to już Twoja sprawa.
    Ja spalam obecnie około 12 kg przez około 10 godzin w przedziale temperatur 70-80.

  17. #7397
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar wronik
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Husów
    Kod pocztowy
    37-121
    Posty
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wezyr Zobacz post
    Zrobiliście chyba z 500 postów i nic z tego nie wynika . Nikt nawet nie napisał że ciśnienia działają powierzchniowo . Prosty przykład podmuch wiatru w konin pełen spalin co się dzieje niżej .
    Wezyr wysłałem do ciebie wiadomość jak możesz przeczytaj i odpisz dzięki

  18. #7398

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wezyr Zobacz post
    Od razu mówię że tytuł jest zły i nikt go nie znajdzie . powinno być tylko

    Ekonomiczne spalanie paliw stałych.
    Dzięki Wezyr za podpowiedź, pomysł bardzo dobry i tak też zrobię.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  19. #7399
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Witam,

    To mój pierwszy post na forum muratora, więc proszę o wyrozumiałość.
    Udało mi się przebrnąć przez 20 stron tego tematu + streszczenie(http://log.treter.pl/pub/ekonomiczne-spalanie-spis.html) . Buduję domek dla mojej rodziny (pow. użytkowa 123m^2, pow podłóg 160m^2, sciany poroterm 25 cm + 14cm styr, na podaszu użytkowym wełna 25cm lamda 0,035 ) i stanąłem właśnie przed wyborem pieca. Dzięki temu wątkowi postanowiłem zakupić piec SAS UWT 14 lub 17 kW( http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-uwt.html) + miarkownik ciągu powietrza.
    Nie udało mi się przebrnąć przez cały wątek a chciałbym na maxa ekonomicznie spalać w moim piecu i w związku z tym proszę was o radę jak usprawnić ten piec, wiem, że trzeba by jeszcze dorobić klapkę na drzwiczkach, ale może widzicie jakieś jeszcze usprawnienia.

    I jeszcze takie dodatkowe pytanie o moc bo nie mogę się zdecydować 14 czy 17 kw ( podłogówka w kuchni i łazience reszta grzejniki, bojler przy piecu)

    PS: Wielkie podziękowania i podziw dla kolegi Last Rico ze ci się chce ten temat drążyć i wałkować już ponad 4 lata

  20. #7400
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    cysiokrysio Jeśli kupisz ten kocioł i nie zainstalujesz bufora do Twojego dosyć ciepłego niedużego domu to najprawdopodobniej po pierwszym sezonie będziesz klął na czym świat stoi i kombinował jak by tu palić na 20% mocy....
    Pozdrawiam

Strona 370 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony