dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 445 z 998
Pokaż wyniki od 8.881 do 8.900 z 19943
  1. #8881
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gelo2104

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    96

    Domyślnie

    Piec ustawiony na 55 C, zapalany od góry z włączonym wentylatorem
    Nie wiem jak ci się to udaje . Słabo czytałeś ale , Drzwiczki załadowcze potrzebują kpw(doczytaj co to) odłącz dmuchawę , zamontuj miarkownik .
    Jaką masz temp na powrocie? bo pocenie raczej od zbyt niskiej . Po przeróbce będziesz szczęśliwy .
    Zapomniałem , jaką wielkość kotła posiadasz oby nie 20kw
    Domański szajs po tuningu , aktualnie palenie dołem i znowu górą .

  2. #8882
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar hugoboss
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    okolice Gniezna
    Posty
    21

    Domyślnie

    No właśnie jestem "szczęśliwym" posiadaczem 20 a dokładnie Nowa Optima Komfort Plus 20, jak na zdjęciu - moc 18-24 kW.
    Ten model posiada wentylator boczny o płynnej regulacji obrotów, a producent w płaszczu pieca umieścił dodatkowe dysze powietrzne po obu stronach pieca, widoczne na 2 zdjęciu. Jak mi udaje się palić od góry, ano według instrukcji obsługi.

    Ostatnio edytowane przez hugoboss ; 22-11-2012 o 22:36

  3. #8883
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Przykro mi cie zmartwić ale te otwoty to nie to samo co KPW. Powietrze główne powinno być rozdzielone od powietrza wtórnego (powietrze dopalające gazy) które powinno być cały czas podawane nad zasyp a u ciebie jak kocioł osiągnie temperature wentylator odcina powierze, opał się kisi chmura gazów,węgla idzie w komin, Problem podsyca dodatkowo to że masz przewymiarowany kocioł i to że palisz na niskich temperaturach. Pierwsze co zrób to podnieś temperature na 65*C.
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  4. #8884
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mati8201
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Łukowa
    Posty
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek37 Zobacz post
    Ale ogólnie czemu to ma służyć?
    Na moje laickie "myślenie" jest to regulacja dawki powietrza do paleniska.
    Ale jak to wysterować (ustawić odpowiednio nakrętki) aby było optymalnie?
    Zgodnie z zaleceniami nakretki powinny byc tak ustawione aby klapka otwierała sie przy 10% pracy wentylatora

    Podczas pracy nadmuchu poprawnie ustawiona klapka powinna zacząć się uchylać dopiero przy około 10÷20% mocy nadmuchu. Praca na niższych obrotach będzie prawidłowa przy minimalnym ciągu, przez szczeliny w konstrukcji wentylatora i samego kotła. - zapis ze strony firmy tech

  5. #8885
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DjKosmit

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dąbrowa
    Kod pocztowy
    88-306
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał hugoboss Zobacz post
    No właśnie jestem "szczęśliwym" posiadaczem 20 a dokładnie Nowa Optima Komfort Plus 20, jak na zdjęciu - moc 18-24 kW.
    Ten model posiada wentylator boczny o płynnej regulacji obrotów, a producent w płaszczu pieca umieścił dodatkowe dysze powietrzne po obu stronach pieca, widoczne na 2 zdjęciu. Jak mi udaje się palić od góry, ano według instrukcji obsługi.

    Hey. Mam podobny kociołek Defro Optima Komfort LUX 20KW z tym że jadę na naturalnym ciągu i miarkowniku chociaż mam możliwość instalacji dmuchawy jednak miałem zrobić to jeśli naturalnie się nie da. Mój kocioł konstrukcyjnie jest bardzo podobny do tego droższego Twojego. Ja powiem szczerze nie paliłem według instrukcji i nie będę, palę według wskazówek na forum i to się sprawdza. Żadnego problemu z ciągiem nie mam dym jest siwy i lekki łatwo wydostający się z komina. Nie mam jeszcze KPW i PW ale to za kilka dni już się pojawi. Mimo tego nie mam problemu z smoleniem czy zarastaniem wyczystki. Potwierdzam poprzedników zamontować miarkownik i PW i KPW i czekać na efekty.

  6. #8886
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mati8201
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Łukowa
    Posty
    104

    Domyślnie

    hugoboss
    Ja ma taki sam kociolek tylko ze 15 i jak ja pale juz 2 sezon po pierwsze uzywam sadpal (koszt niewielki u mnie w sklepi 1 kg - 10 zl a wystarczy na 2 miesiące) ale jak rozpalam czopuch całkowicie otwarty klapka wentylatora ustawiona tak ze otwiera sie dopiero przy 10% pracy wentylatora (przysłona na wentyalatorze całkowicie otwarta) na tylnej sciance kotła ustawiony szamot cała cegła aż do samej góry oczywiscie pale od góry piec zasypuje 15kg węgla na to papier - 2 grube drewienka i kilka drobnych rozpalam nie załacząm dmuchawy tylko delikatnie uchylam dolne drzwiczki i czekam az na piecu bedzie ok 55 stopni i wtedy załacząm wentylator dzieki czemu caly proces rozpalania przebiega bez uzycie wentylatora czas od zapalenia do uzyskania na piecu 55 stopni ok 1h górne drzwiczki zasypowe mam przez cały okres palenia niedomknięte wajcha do zamykania ustawiona do góry albo lekko w prawo drzwiczki podparte pudełkiem zapałek aby nie opadały po podparci zapałkami pozostaje szczelina ok 1 mm dzieki czemu dostaje sie powietrze które dopala gazy (ktoś kiedys pisał aby z zasypowych drzwiczek w dolnej czesci wyciąc sznur dzieki czemu bedzie sie dostawac PW ale ja sie sjeszcze nie zdecydowałem ale mam taki zamiar) i tak wyglada moje paleni średnie spalanie to 1,4-1,8kg węgla zależy od temp na zewnątrz tem w domu 21,5 stopnia palę cyklicznie tzn kolo 11 zapalam sypie 15 kg wegla pali sie ok 10h wygasza i na drogi dzień rozpala sie od nowa (palę węglem z kopalni piast) dom 136m założony zawór 4d z pełnym sterowaniem a od tego sezonu RCK

  7. #8887

    Domyślnie

    Witam wszystkich bardzo serdecznie,

    Posiadam piec Dworek C.O. typu ZN 17 kw. ze sterownikiem ST-22

    opał: węgiel (orzech)



    Mam problem ponieważ przy całkowitym zasypie i zadanej temperaturze np. 56°C nadmuch zwiększa temperaturę nawet do 70°C, w konsekwencji tego w ciągu dnia muszę kilka razy dokładać do pieca.

    Chciałbym się dowiedzieć jakie są optymalne ustawienia dla tego typu pieca, a mianowicie:

    - na ile stopni ustalić minimalną temperaturę? Wg. producenta nie może wynosić mniej niż 56°C, ale przy takim ustawieniu dzieje się tak jak wyżej wspomniałem. Ponadto producent napisał, że pełen zasyp opału starczy na 6h, u mnie maksimum to 4h.
    - jaką wybrać prędkość obrotów (skala 1-10)?
    - jak ustawić odpowiednio przerwę przedmuchu i czas przedmuchu?


    Jestem laikiem jeżeli chodzi o tego typu kwestię, dlatego też liczę na Waszą pomoc.

    Pozdrawiam,
    H3nio.
    Ostatnio edytowane przez H3nio ; 23-11-2012 o 10:09

  8. #8888

    Domyślnie

    musisz podjąć decyzje jak chcesz palić w tym kotle ponieważ ten kociołek to ani dolniak ani górniak.
    jesli dolniak musisz uszczelinić górna przestrzeń pierwszej półki i zaślepić otwory boczne i lepiej na miarkowniku podając powietrze wtórne z popielnika.
    jesli górniak musisz zaslepić dolną przestrzeń i spróbować na wentylatorze na najmniejszym biegu.

  9. #8889
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar hugoboss
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    okolice Gniezna
    Posty
    21

    Domyślnie

    No to super !!!!!
    Okazuje się teraz jeszcze to co przeczuwałem wcześniej, że ten piec jest za duży dla moich potrzeb.
    Sprzedawca i instalator twierdził , że właśnie ta 20-stka będzie najlepsza a chciałem właśnie 15!
    No ale teraz to już klops.
    Podnosząc temperaturę do 65 C, faktycznie w piecu nie było prawie wcale widocznych skroplin ale sadza odkładała się bez zmian.
    W instalacji posiadam zawór trójdrożny którym mogę dodatkowo utrzymać wyższą temp.na powrocie ale 65 C na piecu przy obecnej pogodzie to w domu i tak za ciepło. Obecnie posiadam starą instalację grzewczą na grubych, stalowych rurach ale przymierzałem się do wymiany na alu-pexa a to dodatkowo
    jeszcze znacznie zmniejszy ilość wody w instalacji, będzie pewnie znowu lipa.
    To że te otwory to nie to samo co KPW to wiem, ale teraz zastanawiam się jak wykorzystać ten piec tak żeby było ok.

  10. #8890

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    musisz podjąć decyzje jak chcesz palić w tym kotle ponieważ ten kociołek to ani dolniak ani górniak.
    W instrukcji opisali sposób rozpalania z dołu, ale nie napisali czy można również rozpalać z góry, a można?

  11. #8891
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gelo2104

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    96

    Domyślnie

    Posiadam piec Dworek C.O. typu ZN 17 kw. ze sterownikiem ST-22
    Na twoim miejscu przerobiłbym go na dolniaka . Zaślepić górny otwór , dół wyłożyć szamotem i będzie gitara . Jeśli masz dobry ciąg kominowy wywal dmuchawę i wstaw miarkownik ciągu .
    W instrukcji opisali sposób rozpalania z dołu, ale nie napisali czy można również rozpalać z góry, a można?
    |Masz kociołek górno dolny więc to nie jest rozwiązanie . Tak jak wyżej zastanów się jak chcesz palić czy od dołu czy od góry . A najlepiej jak przeczytasz wątek
    Domański szajs po tuningu , aktualnie palenie dołem i znowu górą .

  12. #8892
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mati8201
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Łukowa
    Posty
    104

    Domyślnie

    hugoboss
    Czytasz co ci napisałem spróbuj szamot mysle ze u ciebie zrobił bym tak tył cała cegła a na boki połówki tył cały zabudowany a boki do kanałów nawiewnych na poczatek bez aprawy a jak sie sprawdzi to wszytsko na zaprawie i gitara prze ułożeniem szamotu dobrze wyczysc piec dziury miedzy łączeniami zasyp popiołem i z tył musisz podniesc cegłę zeby przy rusztowaniu nie podnosiło cegły koszt jes zaden bo cegłe kupisz za ok 30 zł jak wykonasz napisz jaki efekt osiągnałęs a i jak masz zawór 3d to ustaw go tak zeby temp na powrocie mial conajmniej 40 stopni

  13. #8893

    Domyślnie

    Cytat Napisał H3nio Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź.



    W instrukcji opisali sposób rozpalania z dołu, ale nie napisali czy można również rozpalać z góry, a można?
    jak zaślepisz dół to tak.
    na tym forum jest tego dużo o tych kociołkach co nie wiadomo co producent chciał zrobić

  14. #8894

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gelo2104 Zobacz post
    Na twoim miejscu przerobiłbym go na dolniaka .
    Eh sam raczej tego nie zrobię. Ogólnie nie jest tak z nim źle, oprócz tego, że nadmuch za bardzo zwiększa temperaturę.

    Cytat Napisał Gelo2104 Zobacz post
    Masz kociołek górno dolny więc to nie jest rozwiązanie . Tak jak wyżej zastanów się jak chcesz palić czy od dołu czy od góry .
    Nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak kocioł górno-dolny. Rozumiem, że mogę spróbować rozpalić w nim od góry?

    Cytat Napisał Gelo2104 Zobacz post
    A najlepiej jak przeczytasz wątek
    Właśnie próbuje, ale 450 stron wątku trochę czasu zajmie.


    Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie !

  15. #8895
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar hugoboss
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    okolice Gniezna
    Posty
    21

    Domyślnie

    Te cegły to ciekawy pomysł, ale jakie ich miałoby być zdanie? Czy chodzi oto żeby zmniejszyć wielkość paleniska dlatego, że piec za duży a może jeszcze coś innego? Generalnie mając już ten piec chciałbym wykorzystać sterownik jaki ma wbudowany i uzyskać jak najdłuższą stałocieplność a przy tym nie czyścić komina co miesiąc.

    H3nio
    Życzę powodzenia w czytaniu tego pouczającego tematu ja zdołałem dotrwać do 10 strony i nie wytrzymałem, musiałem opisać swój problem. Być może ktoś wcześniej miał podobny i powtarzam go ale myślę, że zrozumiecie.
    Ostatnio edytowane przez hugoboss ; 23-11-2012 o 11:39

  16. #8896

    Domyślnie

    Cytat Napisał H3nio Zobacz post
    Eh sam raczej tego nie zrobię. Ogólnie nie jest tak z nim źle, oprócz tego, że nadmuch za bardzo zwiększa temperaturę.


    Nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak kocioł górno-dolny. Rozumiem, że mogę spróbować rozpalić w nim od góry?



    Właśnie próbuje, ale 450 stron wątku trochę czasu zajmie.


    Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie !
    Przeróbka na dolniaka prosta jak drut. Tu Wezyr zrobił fotorelację.

  17. #8897
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mati8201
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Łukowa
    Posty
    104

    Domyślnie

    spróbuj tego co ja ci napisałem i poczytaj ten temat wczesniej gdzies były proponowane ustawienia do sterownika zeby zmniejszyc siłe nadmuchu itp musisz nikt Ci nie poda gotowych rozwiązan ja próbowałem bo tez nie chiałem wiercić dziur i przerabiac skoro zaplacilem za sterownik i mam tak jak ci opisałem postaraj sie nie domykac górnych dzwiczek pojawi sie powietrze a szamot zmniejszy palenisko aha podaj jaki masz metraż i ile wegla zasypujesz jaka stałopalność temp w domu

  18. #8898
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał H3nio Zobacz post
    Nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak kocioł górno-dolny. Rozumiem, że mogę spróbować rozpalić w nim od góry?

    !
    bo niema. To taka ładna nazwa dla śmieciucha. Bez przeróbek nieda się w tym typie kotła ekonomicznie czy ekologicznie palić. Bez przeróbek to nieważne czy podpalisz od góry czy od dołu nie będzie to spalanie ani górne ani dolne. Będzie to spalanie klasyczne (śmieciuchowe).
    a że przeskakuje zadaną temperaturę świadczy albo o zamocno dmuchającym wentylatorze ( nowe wentylatory mają przysłonę wlotu powietrza i standardowo przysłanie się je w 80% -90%) albo masz nieszczelny kocioł (dzrzwiczki, klapka w wentylatorze, dziwignia rusztu)
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  19. #8899

    Domyślnie

    Cytat Napisał hugoboss Zobacz post
    Obecnie posiadam starą instalację grzewczą na grubych, stalowych rurach ale przymierzałem się do wymiany na alu-pexa a to dodatkowo
    jeszcze znacznie zmniejszy ilość wody w instalacji, będzie pewnie znowu lipa.
    W żadnym razie nie wymieniaj rur! Grzejników jeśli masz stare, żeliwne też nie wymieniaj. Na alu-pex przestanie działać obieg grawitacyjny. Wydasz kasę na rury, montaż a stracisz możliwość ogrzewania domu gdy wyłączą prąd. Koszt zużytej przez pompę energii elektrycznej też policz.

  20. #8900

    Domyślnie

    H3nio, ma Twoim miejscu wywaliłbym tylko dmuchawę i dał zwykły miarkownik. Twój kocioł na szczęście posiada osobne drzwiczki do popielnika tak więc problem "pionowego rusztu" u Ciebie nie występuje. Jeśli chodzi o przeróbki na DS albo GS to mam kocioł o takim samym przekroju jak Ty i daj sobie spokój. U mnie właśnie bez przeróbek jest najlepiej. Pali się i tak dołem za wymiennikiem i nie rozpala się cały zasyp, czyli i tak jak w dolniaku, a górnym przelotem odchodzą gazy. W tej konfiguracji mam stałą temp, najdłuższa stałopalność i dymek jak z dolniaka, warunek to zwykły miarkownik, miałem dmuchawe i unistera i nie było tak fajnie. Jeśli jednak chcesz przerabiać to ja radze użyć wełny mineralnej w płytach do zatykania przelotów, przycinasz na wymiar, wpychasz gdzie trzeba i gotowe. Zeszły sezon miałem przeróbke na dolniak i cały sezon mi taka płyta wytrzymała. A usunąć ją to żaden problem.

Strona 445 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony