dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 450 z 998
Pokaż wyniki od 8.981 do 9.000 z 19943
  1. #8981

    Domyślnie

    Cytat Napisał lysy1l Zobacz post
    Ale kociołek masz pięknie zmodyfikowany i do tego bardzo estetycznie wykonana robota.
    Podziwiam zapał i wykonanie.
    to że doszedłem do tego zawdzięczam LR i wam wszystkim bo każdy z nas miał większe lub mniejsze problemy co było dla mnie inspiracją na modyfikacje.
    A jeszcze bardziej to cieszy jak daje rezultaty.
    pamiętam jak na początku miałem wybuchy palenie w okresie przejściowym 2,5kg/h itd i itp.

    jeszcze na początku tego okresu jak zaczęły pierwsze palenie w kociołkach podczas odgazowania miałem biały dymek gdzie myslałem że pewnie już nic innego nie osiągnę i dzięki między innymi kol. HES wtajemniczyłem się jeszcze bardziej w technikę wypalenia gazów co doprowadziło mnie do takich modyfikacji dzięki którym mam lekki dymek tyko podczas rozpalania po 30min już nie ma nic jedynie co widzę to rzadkie ciepłe powietrze wydostające się z komina.

    na razie testowałem na weglu typu 31 i 32
    w sobotę przetestuje wegiel typ 33 marcel zobaczymy czy uzyskam takie samo czyste odgazowanie a zalezy mi na tym weglu bo ma potencjał i dlatego na razie wstrzymuję się z montażem zrobienia mini popielnika dzięki któremu podam powietrze dodatkowe przez szamot do dopalania.
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 26-11-2012 o 21:36

  2. #8982

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikar1 Zobacz post
    ZUG możesz na priv podać swój nr telefonu? Mam słabą wyobrażnię i chciałbym pewne zagadnienia wyjaśnić przez telefon.
    Przyznam, że moja jakże rozwinięta wyobraźnia, również tego nie ogarnia. Możesz to rozrysować? I może wrzucisz poglądową fotkę, na której będzie widać cały kocioł z otwartymi drzwiczkami?
    Sławex 20kW - górny

  3. #8983

    Domyślnie

    dzisiaj nie dam rady ponieważ kociołek pracuje nad domowym ciepłem.
    zastanawia mnie czy mój aparat ogarnie cały kociołek ponieważ mam małą kotłownie 2x3.5 może jakoś z boku.
    ale w sumie czego nie ogarniasz?

  4. #8984
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Panowie, tyle kombinujecie, ale jakoś nikt nie zauważył, że można trochę inaczej, o czym zresztą już tu raz napisałem i ...

    No to jeszcze raz - wyobrażam sobie to tak: w komorze spalania budujemy na wysokości dolnej krawędzi (lub trochę niżej) górnych drzwiczek (zasypowych) rodzaj poziomej przegrody (raczej konstrukcja szamotowa, może stalowo- szamotowa?) z centralnie usytuowanym otworem, powiedzmy 10 x 10 cm Ten otwór obsługuje dwie funkcje- załadunku właśnie i wylotu płomieni z gazów uchodzących z paleniska. Wypadałoby jeszcze dobudować tam palnik ( dopalacz) z precyzyjnym podawaniem powietrza wtórnego.

    Zalety? Jakaś tam gwarancja, że i gazy palne i powietrze zmuszone do przejścia przez palnik dopalą się poprawnie. Ale i równie ważne- prawdopodobnie w każdej chwili
    można bez wygaszania kotła podrzucić sporą dawkę opału bez szkody dla procesu.

    Nie twierdzę, że to możliwe w każdym górniaku. Na pewno nie będę też tego testował, bo nie muszę. Ale poddaję do przemyślenia Pozdrawiam HS
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  5. #8985

    Domyślnie

    hes to ciekawa modyfikacja.
    ja u siebie mam żeliwny deflektor który jest usytuowany na Kierownicy Powietrza Wtórnego oprócz tego powietrze dodatkowe dostarczane jest ale z ekranu drzwiczek zasypowych a dopalanie następuje po zrobieniu na cegłach szamotowych postawiłem na sztorc płytki szamotowe u ujścia do wymiennika tzw. komory dopalającej i efekt taki że mam czyste odgazowanie ale wegiel typ 31 i typ 32.

  6. #8986
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikar1

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zelków-Kolonia
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    hes to ciekawa modyfikacja.
    ja u siebie mam żeliwny deflektor który jest usytuowany na Kierownicy Powietrza Wtórnego oprócz tego powietrze dodatkowe dostarczane jest ale z ekranu drzwiczek zasypowych a dopalanie następuje po zrobieniu na cegłach szamotowych postawiłem na sztorc płytki szamotowe u ujścia do wymiennika tzw. komory dopalającej i efekt taki że mam czyste odgazowanie ale wegiel typ 31 i typ 32.
    ZUG prosimy pokaż nam ludziom ze słabą wyobrażnią jak to wygląda.

  7. #8987

    Domyślnie

    przecież rzuciłem kilka fotek
    co mam jeszcze pstryknąć bo moja żona mówi że chyba już zupełnie zwariowałem aby sesje zdjęciową robić kociołkowi

  8. #8988
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rtpm

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-016
    Posty
    62

    Domyślnie

    Witam forumowiczów.

    Chciałbym prosić o opinię na temat mojego kotła. Nie jest to mój kocioł, a ja dopiero stałem się jego nowym użytkownikiem
    (nie właścicielem). Piszę to dlatego, że w przypadku konieczności zaawansowanych przeróbek mogę liczyć się z odmową właściciela.

    Niestety nie wiem jaki jest to model kotła, a co najważniejsze nie wiem, czy jest to kocioł dolnego, czy górnego spalania.
    Na moje oko, jest to kocioł górno-dolnego spalania. Palę nim od tygodnia i przyznam, że żłopie węgla niesamowicie.
    Od razu zaznaczę, że wcześniej mieszkałem w bloku i wiadomo - grzało się samo.

    Wklejam zdjęcia omawianego kotła i kilka wymiarów.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1106 (1).JPG
Wyświetleń:	1100
Rozmiar:	66,6 KB
ID:	151122

    Więcej zdjęć pod tym adresem:
    https://plus.google.com/photos/11612...KWjl9mGna6O5gE

    Znalazłem podobny (chyba) kocioł w tym wątku:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post2843775

    Z tego co Last Rico pisał, jest to kocioł górnego spalania i należałoby zaślepić go na dole cegłami szamotowymi.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przerbkakotaik8.jpg
Wyświetleń:	548
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	151133
    Nie wiem niestety jak z powietrzem i w jaki sposób miałbym go palić (czy powietrze od dołu wystarczy). Jak widać, nie za bardzo jest tam
    możliwość podłączenia miarkownika, bo drzwiczki otwierają się na bok. Może więc pytanie powinno zabrzmieć, "czy są jakieś możliwości zoptymalizowania grzania tym kotłem i w jaki sposób"?.

    Ja obecnie palę od dołu (węgiel typu orzech), jednakże jakąś względną temperaturę osiągam dopiero jak jest naładowane sporo węgla, który w szybkim czasie (2-3 godziny albo znika, gdy mam otwarty na max czopuch), albo się nie dopala gdy przymykam, by temperatura choć chwilę się utrzymała powyżej 60.st.C co skutkuje niedopalaniem się sporej ilości węgla.

    Bardzo proszę szanownych forumowiczów o jakieś opinie i podpowiedzi.

    Do kotła podłączona jest pompka CO z elektronicznym sterownikiem temperatury.
    Oto kilka wymiarów kotła (mniej więcej)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rysunek bez nazwy (1).jpg
Wyświetleń:	506
Rozmiar:	5,2 KB
ID:	151132

    Pozdrawiam,
    RM.
    Ostatnio edytowane przez rtpm ; 27-11-2012 o 19:33

  9. #8989
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lysy1l

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    279

    Domyślnie

    To jest kocioł Zielke KWZ z ociepleniem: http://www.zielke.pl

    Wygląd bez ocieplenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	more_1.jpg
Wyświetleń:	372
Rozmiar:	13,1 KB
ID:	151149

    Przekrój:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekrjkwznaallegro.jpg
Wyświetleń:	525
Rozmiar:	79,8 KB
ID:	151148

    Z tym wyglądem mógłby straszyć w horrorach bez charakteryzacji .
    Ostatnio edytowane przez lysy1l ; 27-11-2012 o 20:36
    Wykwalifikowany palacz górnego spalania po kursie korespondencyjnym.

  10. #8990

    Domyślnie

    łysy1l dokładnie.
    więc teraz to ma problem czy zrobić górniaka czy dolniaka

  11. #8991
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek 1980

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    ok. Częstochowa
    Posty
    270

    Domyślnie

    Witam, jeśli jest to taki kocioł jak podął lysy1l
    wyżej to rób z niego dolniaka rtpm.
    Musisz tylko zaślepić w miejscu zaznaczonym na czerwono Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kociołek.jpg
Wyświetleń:	356
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	151175

    Następnie przydało by się wyciąć otwór PW w drzwiczkach załadunkowych, ale na próbę możesz spróbować lekko je uchylać, ale dodatkowo trzeba zamontować rurę Wezyra tu masz wszystko opisane łącznie z fotkami. http://forum.muratordom.pl/showthrea...w+sta%C5%82ych
    Pozdrawiam.

  12. #8992

    Domyślnie

    rtpm aby zrobić z niego dolniaka to dokładnie popytaj kolegów na necie co mocno siedzą w temacie ponieważ nie jest to prosta sprawa i może przysporzyć tobie wiele problemów.
    musisz podjąć przed zmianą decyzję czym będziesz palił.
    zrobić odpowiedni palnik i wymiar jego.
    doprowadzenie powietrza dodatkowego
    problem z rusztem (odpopielenie)
    itd i itp.

  13. #8993
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rtpm

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-016
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    rtpm aby zrobić z niego dolniaka to dokładnie popytaj kolegów na necie co mocno siedzą w temacie ponieważ nie jest to prosta sprawa i może przysporzyć tobie wiele problemów.
    musisz podjąć przed zmianą decyzję czym będziesz palił.
    zrobić odpowiedni palnik i wymiar jego.
    doprowadzenie powietrza dodatkowego
    problem z rusztem (odpopielenie)
    itd i itp.
    Racja. Dlatego postanowiłem zapytać przed robieniem jakichkolwiek przeróbek.

    Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi, szczególnie za znalezienie pieca. Teraz widać jakie to straszydło ) Czyste wygląda tak samo strasznie jak opalone

    Mysle, że pójdę w stronę dolniaka z zastosowaniem rury wezyra. Wsadzę z boku cegiełki + rurka z zablokowaniem górnej szpary i lekko
    uchylonych drzwiczek wsypowych. Nie chcę póki co wykonywać wierceń.
    Palić mam zamiar węglem (orzech), gdyż zalegają mi 3t dopiero kupionego.

    Oczywiscie jestem otwarty na Wasze wszelkie opinie i sugestie.

    RM.
    Ostatnio edytowane przez rtpm ; 27-11-2012 o 23:12

  14. #8994

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    Załącznik 150781Załącznik 150782Załącznik 150783Załącznik 150784

    tak jest dokładnie po wypaleniu wsadu.
    dzięki temu podczas odgazowania węgla nie ma żadnego dymu.
    mam już obmyślany temat odnośnie dostarczaniu dodatkowego powietrza ale w tym sezonie nie dam rady chociaż z tego co widzę nie wiem czy to jest potrzebne.
    Rozumiem, że na pierwszym zdjęciu jest pokazana komora zasypowa (tylna ścianka i "sufit"); na drugim palnik w tejże komorze.; na trzecim widok z drzwiczek zasypowych; a na czwartym... Nie wiem co?
    Jeśli jest tak, jak rozumiem, to czy powinienem swój kocioł przerobić jak na obrazku (żółty element)? A co z PW? Ma być wprowadzone pod żółty element, czy może wiać w palnik?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zlO.jpg
Wyświetleń:	288
Rozmiar:	30,1 KB
ID:	151216
    Sławex 20kW - górny

  15. #8995

    Domyślnie

    Cytat Napisał g_stanislaw Zobacz post
    Rozumiem, że na pierwszym zdjęciu jest pokazana komora zasypowa (tylna ścianka i "sufit"); na drugim palnik w tejże komorze.; na trzecim widok z drzwiczek zasypowych; a na czwartym... Nie wiem co?
    Jeśli jest tak, jak rozumiem, to czy powinienem swój kocioł przerobić jak na obrazku (żółty element)? A co z PW? Ma być wprowadzone pod żółty element, czy może wiać w palnik?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zlO.jpg
Wyświetleń:	288
Rozmiar:	30,1 KB
ID:	151216
    na 3 i 4 jest wyczystka.

    nie musisz robić tej górnej przegrody.
    masz inny układ w tym kociołku,
    proponuję wyścielić całą komore szamotem (płytki lub płyty) aby gazy miały klimat na dopalenie dorobić KPW w drzwiczkach zasypowych (rurka co najmniej 1,5cala).
    a reszta wyjdzie po obserwacji palenia.

  16. #8996
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    rtpm
    rtpm
    Kolega jacbelfer (w postach 8779-8815) ładnie opisał przeróbkę kocioła o podobnej budowje jak twój na dolniaka z użyciem tylko szamotu, zamiast rury wezyra ma otwory w szamocie podające powietrze z popielnika do palnika(oczywiście górny wylot spalin zatkany).

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    Mają ruski węgiel. Mówią, że z polskich kopalni, ale spółka węglowa, która podobno im dostarczała węgiel się tego wyparła.

    U mnie cena drobnego orzecha to 619 zł a grubego (trzeba siekierą potłuc ) to 710 zł.

    Obiecane obrazki.

    Położony pręt na fotce 2 wskazuje miejsce gdzie jest jeden z otworów.
    Szamot jest po bokach, na dole, u góry oraz z tyłu.
    Szczelina z przodu również podzielona szamotką. Pełni ona 2 funkcje- podpiera górną cegłę przed złamaniem oraz bardzo mocno się rozgrzewając polepsza spalanie.
    Załącznik 148169Załącznik 148170Załącznik 148171
    Ostatnio edytowane przez cysiokysio ; 28-11-2012 o 08:52
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  17. #8997
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Witajcie....

    Jestem zupełnym laikiem w kwestii palenia w kotłowni a czeka mnie to tej zimy....

    Hydraulik pod niebiosa zachwala kotły dolnego spalania. W moim konkretnym przypadku zdecydowałem się na zakup Zębca KWKD 22KW. Sprzedawca tez go zachwalał jako typowy dolniak gdzie prostota pokonuję technikę...

    Mam pytanie czy ktoś używa takiego kotła, oraz jak wygląda w nim stałopalność? dokupiłem miarkownik ciągu ( jeszcze nie zamontowany) i zastanawiam się na ile są to dokładne urządzenia... pytanie też jakiego typu węgiel najlepiej kupić i czy mieszac go np z miałem czy trocinami - bo i takie opinie czytałem....


    z góry dziękuję za pomoc.
    Tynki cementowo wapienne z kwarcem gotowe pod malowanie - ku przestrodze

    https://picasaweb.google.com/1042919...PvM7drD2YHxlQE

  18. #8998

    Domyślnie

    Używam KWKD 22 od 2004 roku. Jeśli kocioł będzie szczelny to miarkownik będzie dobrze działał, ale w tym kotle jest ciężka żeliwna klapka i pierwsze co musisz zrobić, to montaż przeciwwagi przy miarkowniku lub dodatkowej dźwigni przy klapce. Bez tego miarkownik będzie się zacinał.

    O stałopalności się nie wypowiem, w każdym razie w największe mrozy sypałem ile wlazło (drobniejszy węgiel do wysokości górnej krawędzi dospawanych ceowników na grodzi, na to gruba kostka) i bez problemów wytrzymywało ponad 12h, przy czym paliłoby się dłużej, gdyby nie popiół, po tych 12h wystarczyło przerusztować, pomieszać i na żar sypnąć nową porcję.
    Węgiel najlepiej chyba orzech, generalnie pali się każdy byleby przez ruszta nie przelatywał, ale jak jest za gruby, to jakby gorzej. Lepiej unikać węgla z bardzo dużą zawartością popiołu, teraz mam taki i co kilka godzin muszę lecieć przerusztować, inaczej "żar śpi w popiele".

    Jedną z zalet tego kotła jest możliwość pracy non stop. Przy paleniu bez kiszenia wystarczy raz na jakiś czas omieść wymiennik, to jest do zrobienia na rozpalonym kotle i zajmuje może minutę.

  19. #8999
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał atsyrut Zobacz post
    Witajcie....

    Jestem zupełnym laikiem w kwestii palenia w kotłowni a czeka mnie to tej zimy....

    Hydraulik pod niebiosa zachwala kotły dolnego spalania. W moim konkretnym przypadku zdecydowałem się na zakup Zębca KWKD 22KW. Sprzedawca tez go zachwalał jako typowy dolniak gdzie prostota pokonuję technikę...

    Mam pytanie czy ktoś używa takiego kotła, oraz jak wygląda w nim stałopalność? dokupiłem miarkownik ciągu ( jeszcze nie zamontowany) i zastanawiam się na ile są to dokładne urządzenia... pytanie też jakiego typu węgiel najlepiej kupić i czy mieszac go np z miałem czy trocinami - bo i takie opinie czytałem....


    z góry dziękuję za pomoc.
    a nie za dużo te 22kW na twóje ok 140 m2 użytkowej nowego domku?No chyba że planujesz bufor.
    ja mam dolniaka 12kW na ok 130 m2 + 120l bojler i jest troszke za dużo, sokojnie mogłem brać 10kW
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  20. #9000
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    czytałem gdzieś, że kocioł Zębca KWKD 22 KW można wyłożyć boczne ścianki płytami szamotowymi - nie wiem czy takie rozwiązanie ktoś praktykował? i czy faktycznie poprawia to parametry oraz stałopalnośc?

    czy ktoś z Was ma może w takim typowym "dolniaku" zamontowaną na własną rękę sterownik i dmuchawę? jeśli tak to jak to się sprawdza?
    Ostatnio edytowane przez atsyrut ; 28-11-2012 o 10:47
    Tynki cementowo wapienne z kwarcem gotowe pod malowanie - ku przestrodze

    https://picasaweb.google.com/1042919...PvM7drD2YHxlQE

Strona 450 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony