dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 462 z 998
Pokaż wyniki od 9.221 do 9.240 z 19943
  1. #9221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ogniowy Zobacz post
    no tak obliczeniowo mi wychodziło, zakładając w górę do 1,5 tony i ze 2 metry drzewa, wyszłoby tyle co teraz drzewa, ale o ile ekologiczniej i bardziej bezoobsługowo...
    z tą ekologią w górniakach i na węglu to bym nie przesadzał

  2. #9222

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    z tą ekologią w górniakach i na węglu to bym nie przesadzał
    strasznie czepliwy jesteś ale zawsze lepiej jak palenie od dołu

  3. #9223

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ogniowy Zobacz post
    strasznie czepliwy jesteś ale zawsze lepiej jak palenie od dołu
    wiem wiem że w tym watku chodzi o porównianie do palenia tradycyjnego
    ale w miare jedzenia apetyt rośnie

  4. #9224
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek 1980

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    ok. Częstochowa
    Posty
    270

    Domyślnie

    Witam, odnośnie
    Cytat Napisał tomek1980
    Witam, teraz mam tak w kociołku Załącznik 150454Załącznik 150455Załącznik 150456Załącznik 150457

    Teraz do odgazowania opału pali się na samym PW.
    Zastosowałem się do podpowiedzi kolegi ZUGa, za co mu bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam.
    Cytat Napisał adam1205
    tomek 1980, którędy leci z twoich drzwiczek PW, cały ten element na drzwiczkach jest dodany czy już był i jaki masz przekrój otworów w drzwiczkach przez które leci PW? Jak rozumiem palisz na etapie odgazowania tylko na PW, czy jednak masz pozostawioną w drzwiczkach popielnikowych minimalną szczelinkę dla PG?
    PW w moim przypadku wpada również przez górne drzwiczki , przez otwór w nich .
    Otwór PW jest zastawiony cegłą szamotową widoczną na pierwszym zdjęciu http://forum.muratordom.pl/attachmen...hmentid=150454 , cegła ta jest odsunięta od drzwiczek o jakieś 2-2,5cm, u góry widać uszczelnienie wełną, żeby PW nie uciekło od razu do komina tylko ogrzewało się od cegły i wpadało bokami i dołem do kotła.
    Ta cegła szamotowa jest dodana.
    Przekrój PW jest mniej więcej 1/4 dwucalowej rury (oryginalny jak w viadrusie U22).

    Co do miarkownika i domykania klapki PG mario1p, to najpierw na zadanej temperaturze trzeba wyregulować klapkę PG na minimalnie otwartą i tak musi trzymać temperaturę.
    Jak ktoś dobrze zauważył, że PG musi być zawsze mniej lub więcej otwarte do prawidłowego spalania.
    Skoro u ciebie otwiera się więcej, to oznacza, że potrzeba więcej PG, przyczyna, jak koledzy pisali wyżej, nie szczelność, zabrudzony wymiennik, słaby ciąg kominowy.
    Co do wahania się temperatury, również świadczy o nieszczelności kotła.
    Pozdrawiam.

  5. #9225

    Domyślnie

    Ja u siebie podję PW profilem 5x3 z deflektorem zeliwnym prosto w zasyp i porocz tego podobnie ja u ciebie z tym że dodatkowo powietrze podawane jest ekranem po bokach drzwiczek zasypowych.
    Gdy dojdzie do zamknięcia PG to mimo tego nad zasypem pali sie cały czas jak tylko temp. zadana spadnie o 1histerezy to ponownie poda PG i zwiększa sie plomień nad zasypem az do momentu uzyskania nastawionej temp. ale płomień nad zasypem jest przez cały czas pomimo ze klapka PG jest zamknieta.

    Jak podawałem tylko profilem ogień nad zasypem gasł i po zmianie dostarczania jeszcze powietrza dodatkowego jak w/w to jest zdecydowanie lepiej.
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 04-03-2013 o 12:58

  6. #9226

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    ...dodatkowo powietrze podawane jest ekranem po bokach drzwiczek zasypowych...
    Możesz napisać o tym coś więcej, ew. zdjęcia.

  7. #9227

    Domyślnie

    Cytat Napisał julko22 Zobacz post
    Możesz napisać o tym coś więcej, ew. zdjęcia.
    powietrze zasysanie jest otworem klapki PW pod ekran drzwiczek.
    myślę jeszcze nad zmianą aby ekran zespawać po całych bokach z drzwiczkami i na ekranie przy samych brzegach zrobić otwory fi4 i będzie podawane powietrze z tych otworów a nie z pod ekranu.
    ale narazie zima więc trzeba grzać i już widzę że kociołek więcej wegla potrzebuję

  8. #9228

    Domyślnie

    Pewnie ekran powoduje również ogrzanie powietrza. Idealnie byłoby gdyba trafiało na cały zasyp.

    Czy obecnie palisz od góry i zrezygnowałeś z przerabiania kotła na ds.

  9. #9229

    Domyślnie

    Cytat Napisał julko22 Zobacz post
    Pewnie ekran powoduje również ogrzanie powietrza. Idealnie byłoby gdyba trafiało na cały zasyp.

    Czy obecnie palisz od góry i zrezygnowałeś z przerabiania kotła na ds.
    tak. ekran powoduję że powietrze wpada już w jakimś stopniu podgrzane.
    te powietrze trafia nad zasyp i dodatkowo w zasyp wdmuchuje KPW
    co do zrobienia dolniaka za duzo roboty i przy weglu na moim ruszcie to by było wielkie nie poruzmienie także szybciej zmienie te dziadostwo na coś bardziej nowoczesnego era kamienia łupanego juz się skończyła.

    jedynie co mi chodzi po głowie co do mojego kotła to aby powietrze te wychodzące oprócz tego że będzie wychodzić otworkami jak z dysz to będzie miało osobny otwór do napowietrzania i komora nad zasypem będzie cała z szamotu natomiast komora zasypowa dolna (część) bez szamotu bo do węgla nie potrzebne(za szybko się odgazowuję).
    i tzw. czapka szmotowa nad zasypem powinna spowodować aby dać lepszy klimat do spalania gazów niż miało by tam jej nie być ponieważ tak naprawdę ścianki kotła za bardzo je wychładzają co powoduje że częśc gazów nie wypalonych idą w gwizdek.
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 06-12-2012 o 14:14

  10. #9230
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rtpm

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-016
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał rtpm Zobacz post
    W dalszych bojach otworzyłem i sprawdziłem wyczystkę ...

    Załącznik 152492

    https://plus.google.com/photos/11612...27612007523473
    Dzisiaj wyczyściłem wyczystkę i oczom moim ukazał się niewidziany wcześniej.. czopuch?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wp3.jpg
Wyświetleń:	313
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	152692Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wp4.jpg
Wyświetleń:	315
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	152693Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wp1.jpg
Wyświetleń:	294
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	152694Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wp2.jpg
Wyświetleń:	283
Rozmiar:	83,4 KB
ID:	152695
    W niektórych miejscach był kilkucentymetrowy nasyp sadzy/popiołu

    Po weekendzie wzywam kominiarza, żeby sprawdził co trzeba.

    Teraz zapalę po staremu sprawdzając, czy sprawność się poprawiła i w weekend pogadam z właścicielem
    nad przeróbką tegoż wynalazku (przp. Zielke 18KW) na górniaka, a więc zatkanie dołu, KPW w drzwiczkach zasypowych,
    przeróbka drzwiczek popielnika by móc zainstalować miarkownik. Ależ się tego nazbierało.

    Tak na szybko zapytam, czy jakieś proste nieinwazyjne usprawnienie szamotem dodawać teraz do palenia standardowego ?
    Posiadam 4 małe i 1 dużą cegłę szamotową.

    Ps. pisząc tego posta spoglądam na mega gęsty brudny i syfiący całą okolicę dym sąsiada

    Pozdrawiam,
    RM.
    Ostatnio edytowane przez rtpm ; 06-12-2012 o 20:12

  11. #9231

    Domyślnie

    rtpm ale wygłaskałeś ten kociołek

  12. #9232
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał rtpm Zobacz post
    Dzisiaj wyczyściłem wyczystkę i oczom moim ukazał się niewidziany wcześniej.. czopuch?
    W niektórych miejscach był kilkucentymetrowy nasyp sadzy/popiołu.
    Po weekendzie wzywam kominiarza, żeby sprawdził co trzeba.
    Teraz zapalę po staremu sprawdzając, czy sprawność się poprawiła i w weekend pogadam z właścicielem
    nad przeróbką tegoż wynalazku (przp. Zielke 18KW) na górniaka, a więc zatkanie dołu, KPW w drzwiczkach zasypowych,
    przeróbka drzwiczek popielnika by móc zainstalować miarkownik. Ależ się tego nazbierało.
    Tak na szybko zapytam, czy jakieś proste nieinwazyjne usprawnienie szamotem dodawać teraz do palenia standardowego ?
    Posiadam 4 małe i 1 dużą cegłę szamotową.
    Ps. pisząc tego posta spoglądam na mega gęsty brudny i syfiący całą okolicę dym sąsiada
    Pozdrawiam,
    RM.
    Musisz powiększyć powierzchnię wymiany już przez wyczyszczenie wymiennika to zrobiłeś ,ale może jeszcze da się palić od góry zostawiając dolniaka ?:


  13. #9233
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rtpm

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-016
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Musisz powiększyć powierzchnię wymiany już przez wyczyszczenie wymiennika to zrobiłeś ,ale może jeszcze da się palić od góry zostawiając dolniaka ?:
    Wyczyszczone i podpalone, ale z komina dalej ucieka mi węgiel. Chyba pójdę z flaszką do sąsiadów (jeszcze nie znam) z przeprosinami,
    bo prosto w okna im wali

    Bardzo ciekawa koncepcja tego "górniaka". Czy jednak powietrze nie powinno iść z komory popielnika, a więc drzwiczek tych najniżej ?

    PS. Bardzo ładnie narysowane

    Pozdrawiam,
    RM.
    Ostatnio edytowane przez rtpm ; 06-12-2012 o 20:13

  14. #9234

    Domyślnie

    Rtpm zrób tak jak napisał animuss a na 95% problemy twoje znikną.
    Nie musisz posiadać na początku miarkownika. Przy rozpalaniu drzwiczki popielnika zostaw uchylone na około 1mm, Niektórzy zamykają je całkowicie i otwierają później, jednaj minimalnie.
    Kierownica powietrza wtórnego może być z rury 5/4cala, profilu 4x3, skierowana na środek powierzchni zasypu i dochodząca do tego miejsca. Powinna posiadać regulację ilości podawanego powietrza. Ja na początku ilość powietrza regulowałem zasłaniając kawałkiem cienkiej blachy mocowanej magnesem. W początkowej fazie powietrza tego musi być dużo, po kilku godzinach (po odgazowaniu) mniej.
    Gdyby zbudowanie pionowej przegrody zaproponowanej przez animussa było problem to jej nie buduj. Jeżeli temperatura czopucha będzie wysoka możesz zastosować w wymiennikach poziomych zawirowywacze spalin.
    Musisz pamiętać o zasłonięciu szczeliny pod pierwszym wymiennikiem
    Węgla wsyp na wysokość dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych, na ułóż trochę drewna grubszego, następnie drobnego. Na górę gazeta, jeżeli masz trochę kartonu. Powietrze z kierownicy pw spowoduje, że nie będzie problemu z rozpaleniem.
    Cała przeróbka maksymalnie 2 godź. koszt około 20zł z blachami na zawirowywacze.
    Pozdrawiam i życzę ciepełka.

  15. #9235
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rtpm

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-016
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał julko22 Zobacz post
    Rtpm zrób tak jak napisał animuss a na 95% problemy twoje znikną.
    ...
    Pozdrawiam i życzę ciepełka.
    Dzięki śliczne za poradę i życzenia. Pamiętać jeszcze należy o uszczelnieniu drzwiczek, bo są "dziurawe" jak ser szwajcarski.
    20, czy nawet 100 zł nie robi różnicy. Grunt, żeby właściciel kotła się zgodził na przeróbki. Przedstawię mu projekty.

    Zapytam jeszcze z prośbą o potwierdzenie. Jak z tym PG? Z dolnych, czy środkowych drzwiczek ?

    Pozdrawiam,
    RM.
    Ostatnio edytowane przez rtpm ; 06-12-2012 o 20:13

  16. #9236

    Domyślnie

    Witam kolegów,
    na wstępie duże pozdrowienia i gratulacje dla naszego guru LastRico .
    Pewnie jak większość z nas znalazłem to forum po rozpoczęciu zabawy w palacza i zobaczeniu tego co wydobywa się z komina.
    Muszę się przyznać, że przeczytałem chyba wszystkie strony. Czasem już myślałem, że to koniec a tu zawsze jak już było pozamiatane pojawiała się jakaś ciekawa wstawka, która jeszcze polepszała spalanie w naszych kopciuchach.

    Jako nowiciusz nie wypada mi się mądrzyć ale mam pewną uwagę tego co podpowiedział animuss.
    Ja w swoim piecu po zrobieniu ścianki z szamotu w celu zrobienia z niego rasowego górniaka zaobserwowałem, że żar nie chciał schodzić równomiernie w dół ale przesuwał się nieubłaganie wzdłuż ściany szamotu (działał jak katalizator) i schodził sobie na sam dół atakując tam jak w filmie szczęki niezjęty/czarny węgiel od dołu. Nie trudno się domyśleć, że dymek był niedopalany i ulatywał sobie z pieca...
    W moim przypadku a mam typowego górno-dolniaka jak narazie najlepiej sprawdza się palenie bez żadnych modyfikacji w postaci ścian z szamotu. Oczywiście miałem pomysł obudowania całego paleniska do wysokości prześwitu szamotem ale narazie jestem bardzo zadowolony a czasu na modyfikacje zabardzo więc może kiedyś sie jeszcze pochwalę.

  17. #9237
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rtpm

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-016
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał piastun Zobacz post
    Witam kolegów,
    W moim przypadku a mam typowego górno-dolniaka jak narazie najlepiej sprawdza się palenie bez żadnych modyfikacji w postaci ścian z szamotu. Oczywiście miałem pomysł obudowania całego paleniska do wysokości prześwitu szamotem ale narazie jestem bardzo zadowolony a czasu na modyfikacje zabardzo więc może kiedyś sie jeszcze pochwalę.
    Mówisz w kwestii ekonomiczności, bo dym wydobywa się dalej, tak ?
    Możesz opisać dokładniej swoją obudowę? Zastosuję jutro, zanim przeprowadzę męską rozmowę z właścicielem kotła

    Obecnie mam małą szamotówkę na płasko z tyłu paleniska a na niej pionowo wzdłóż ściany też 2 małe. Może jakiś tam 1% ogrzeje spalin i mnie z komina wyleci. Do tego jedna duża cegła przy drzwiczkach rusztowych, bo mam wypukłą komorę drzwiczek rusztowych i zwykle się tam nie dopalał węgiel (teraz go tam nie ma i się ładnie dopala reszta).

    Napisz jeszcze, czy masz ruszt wodny.

    Pozdrawiam,
    RM.
    Ostatnio edytowane przez rtpm ; 06-12-2012 o 19:42

  18. #9238

    Domyślnie

    uważam że szamot bardziej jest potrzebny tam gdzie następuje odgazowanie.
    komora zasypowa w GS szamotem odradzam skutkuję że przyspiesza odgazowanie co w sumie nam nie chodzi aby te odgazowanie odbyło sie szybko tylko skutecznie zostały gazy wypalone a nie jako nie dopalone wychodziły kominem.

  19. #9239

    Domyślnie

    Cytat Napisał rtpm Zobacz post
    Zapytam jeszcze z prośbą o potwierdzenie. Jak z tym PG? Z dolnych, czy środkowych drzwiczek ?
    RM.
    Tak jak przedstawił animuss.

  20. #9240
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał rtpm Zobacz post
    Wyczyszczone i podpalone, ale z komina dalej ucieka mi węgiel. Chyba pójdę z flaszką do sąsiadów (jeszcze nie znam) z przeprosinami,
    bo prosto w okna im wali

    Bardzo ciekawa koncepcja tego "górniaka". Czy jednak powietrze nie powinno iść z komory popielnika, a więc drzwiczek tych najniżej ?

    PS. Bardzo ładnie narysowane

    Pozdrawiam,
    RM.
    Ja nie jestem zwolennikiem puszczania zimnego powietrza PG przez ruszta wodne , chłodzimy przy okazji nieźle kocioł ,jeżeli ruszta były by żeliwne to jak najbardziej.Ale spróbuj obu wersji i sam zdecyduj .

Strona 462 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony