dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 471 z 998
Pokaż wyniki od 9.401 do 9.420 z 19943
  1. #9401

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Nie rób tego ,a czemu tłoka wyszła jakaś nowa wersja ?
    zastanawiam się nad kociołkiem BIO oraz zakupem peleciarki ,myślę że to może być alternatywa i wykorzystanie "matki natury"
    dlaczego peleciarka ,ponieważ ceny gotowego peletu to chyba jakaś kpina a tak sam sobie surowce dostarczę i tu zakres jest duży i sam sobie zrobie.

  2. #9402

    Domyślnie

    Witam przy niedzieli

    w dolne drzwi przy ruszcie pionowym wlozyłem kawał deski żeby calość powietrza szła pod węgiel

    czy PW może ochładzać wymiennik?
    mam wrażenie że gdy zamknę PW to mi szybciej łapie temperature, ale co wtedy z gazami? Moze drzwi zasypowe nie są 100% szczelne i coś tam się dostaje i to jest dawka optymalna?

    zrobiłem parę zdjęć, odnośnie tego miarkownika - musze go ustawić tak aby bardziej odchylał klapkę

    na rozpalce w drewna uzyskałem 46C, następnie temp na żarze zaczeła spadać i jest w okolicach 43C
    teraz powoli się zajmuje węgiel, dolna klapka uchylona na około 5mm, mam dylemat z tym PW jedynie - teraz zostawiłem otwarte na maxa i zobaczę jak się kocioł zachowuje

    dym z komina dziścięzko ocenić, niebo zachmurzone i prawie go nie widać - takie szaro-białe obłoki

    edit: zaraz dorzucę zdjęcia - ładują się

  3. #9403

    Domyślnie

    teraz zszedłem zobaczyć jak sytuacja - widać żar, płomieni mało , przykręciłęm PW z fulla do połowy. dać więcej PG?
    temp spadła z 44 do 42C

  4. #9404
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    zastanawiam się nad kociołkiem BIO oraz zakupem peleciarki ,myślę że to może być alternatywa i wykorzystanie "matki natury"
    dlaczego peleciarka ,ponieważ ceny gotowego peletu to chyba jakaś kpina a tak sam sobie surowce dostarczę i tu zakres jest duży i sam sobie zrobie.
    Tak ceny gotowego pelletu to drożyzna ale koszty wytwarzania są wysokie .Peleciarka to drogi interes, prasowanie i prądu pójdzie dużo przy produkcji ,gdybym nie mieszkał w mieście to poszedł bym w innym kierunku . Kociołek BIO to dobra droga ale kupił bym zrębiarkę to szybszy i tańszy proces a gałęzie w lesie są bardzo tanie wystarczy jakaś wiata do składowania lub silos ,od tego może iść podajnik ślimakowy do kotłowni i dosypywać do zasobnika ,dalej do kotła , mało popiołu więc można to ładnie dograć i zachodzić raz na tydzień wywalić popiół.

  5. #9405
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał erok Zobacz post
    Witam przy niedzieli

    w dolne drzwi przy ruszcie pionowym wlozyłem kawał deski żeby calość powietrza szła pod węgiel

    czy PW może ochładzać wymiennik?
    mam wrażenie że gdy zamknę PW to mi szybciej łapie temperature, ale co wtedy z gazami? Moze drzwi zasypowe nie są 100% szczelne i coś tam się dostaje i to jest dawka optymalna?

    zrobiłem parę zdjęć, odnośnie tego miarkownika - musze go ustawić tak aby bardziej odchylał klapkę

    na rozpalce w drewna uzyskałem 46C, następnie temp na żarze zaczeła spadać i jest w okolicach 43C
    teraz powoli się zajmuje węgiel, dolna klapka uchylona na około 5mm, mam dylemat z tym PW jedynie - teraz zostawiłem otwarte na maxa i zobaczę jak się kocioł zachowuje

    dym z komina dziścięzko ocenić, niebo zachmurzone i prawie go nie widać - takie szaro-białe obłoki

    edit: zaraz dorzucę zdjęcia - ładują się
    Jak otwierasz PG to drzwiczki od PW zamykaj PW to do dopalenia gazów i podtrzymania procesu palenia .

  6. #9406
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał erok Zobacz post
    teraz zszedłem zobaczyć jak sytuacja - widać żar, płomieni mało , przykręciłęm PW z fulla do połowy. dać więcej PG?
    temp spadła z 44 do 42C
    Daj więcej PG i włącz pąpę a 1 bieg.

  7. #9407

    Domyślnie

    Czyli jak mam rozpalać?
    1. odpalam od góry stosik drewna - zasypowe drzwi lekko uchylam żeby się rozpaliło, klapke PG na 1-2mm
    2. po rozpaleniu, zamykam zasypowe , otwieram PG mocniej. PW zamknięte
    3. osiągam zadaną temp. np. 60C, otwieram PW, wieszam miarkownik i PG na 1-2mm

    tak to ma wyglądać?

    ile tego PW, po czym poznać że jest już optymalna dawka? Gdy utrzymuje temp? przy 60C ma być ogien czy mocny żar? kiedy gazy sie wydzielają?

    pompa na 1 biegu, PW zamknąłęm, dałem więcej PG

  8. #9408

    Domyślnie

    Cytat Napisał H3nio Zobacz post
    Nie wiem czemu tak się dzieje, może przy rozpalaniu robię coś nie tak...

    Pozdrawiam
    jeśli to ma być palenie w dolniaku to może masz zamały ciąg. Jeżeli jezyk ognia byłby wyciagny do wymienników to góra nie powinna się zapalić.

  9. #9409
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał erok Zobacz post
    Czyli jak mam rozpalać?
    1. odpalam od góry stosik drewna - zasypowe drzwi lekko uchylam żeby się rozpaliło, klapke PG na 1-2mm
    2. po rozpaleniu, zamykam zasypowe , otwieram PG mocniej. PW zamknięte
    3. osiągam zadaną temp. np. 60C, otwieram PW, wieszam miarkownik i PG na 1-2mm

    tak to ma wyglądać?

    ile tego PW, po czym poznać że jest już optymalna dawka? Gdy utrzymuje temp? przy 60C ma być ogien czy mocny żar? kiedy gazy sie wydzielają?

    pompa na 1 biegu, PW zamknąłęm, dałem więcej PG
    Obserwuj zależność chodzi o najszybszy wzrost temperatury w kotle ,masz dostarczyć jak najmniej powietrza czy to górą czy dołem (dołem przy większym spadku temperatury , górą przy rozgrzanym już domu przy podtrzymaniu ) a temperatura na kotle ma najszybciej rosnąć. U Ciebie może nadal pakować się te lewe powietrze pomiędzy drzwiczkami więc PW zamknij całkiem .

  10. #9410
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał H3nio Zobacz post
    Kilka fotek z dzisiejszego rozpalania:

    1) Załadunek opału ok. 10 kg węgla (orzech), jak widzimy pali się ładnie na dole (15 minut od rozpalenia), huczy aż miło. Na górze położyłem dwa kawałki drewna, aby pokazać kiedy się zapalą. Od razu zadam pytanie jak zlikwidować te spieki na ściankach? Czy jest to niekorzystne dla palenia?

    2) 5 minut później widzimy, że ogień sięga już górnych partii zasypu.

    3) 10 minut później jest zadana temperatura, pali się już u góry, łącznie z kawałkami drewna.

    Nie wiem czemu tak się dzieje, może przy rozpalaniu robię coś nie tak...


    Pozdrawiam
    masz chyba trochę palnik za wysoki bo z tego co widać 10 kg wsadu go nie zakrywa to raz
    po drugie to w dolniaku lepiej jest palić drobniejszym sortem, zasyp jest bardziej uszczelniony i nawet jak dostaje się na lewe powietrze przez pionowy ruszt lub nieszczelne górne drzwiczki to zasyp nie rozpala się tak szybko.
    Ostatnio edytowane przez cysiokysio ; 09-12-2012 o 13:21
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  11. #9411
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał H3nio Zobacz post
    Kilka fotek z dzisiejszego rozpalania:

    1) Załadunek opału ok. 10 kg węgla (orzech), jak widzimy pali się ładnie na dole (15 minut od rozpalenia), huczy aż miło. Na górze położyłem dwa kawałki drewna, aby pokazać kiedy się zapalą. Od razu zadam pytanie jak zlikwidować te spieki na ściankach? Czy jest to niekorzystne dla palenia?

    2) 5 minut później widzimy, że ogień sięga już górnych partii zasypu.

    3) 10 minut później jest zadana temperatura, pali się już u góry, łącznie z kawałkami drewna.

    Nie wiem czemu tak się dzieje, może przy rozpalaniu robię coś nie tak...


    Pozdrawiam
    To wina twojego zasypu opału po rozpaleniu zawal tylną ścianę węglem a ty walisz na przednie drzwi .
    Spieki robią się z powodu za dużej dawki powietrza PG pozwól żeby w kotle paliło się dłużej ,to znaczy jeżeli kocioł nie osiągnął zadanej temperatury przez Ciebie a brakuje mu 1-2 st żeby ją osiągnąć niech się pali wolniej a spokojniej -w dłuższym czasie kocioł i tak osiągnie zadaną temperaturę wtedy proces palenia się zakończy, a w dolniakach najlepszy najekonomiczniejszy proces spalania to jakby ciągle paliło się a tempreratura by była taka sama (+ -) kilka stopni .Więc postaraj się o to i ustaw to ustrojstwo tak żeby kocioł spalał a nie stał na podtrzymaniu .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 09-12-2012 o 13:19

  12. #9412

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Tak ceny gotowego pelletu to drożyzna ale koszty wytwarzania są wysokie .Peleciarka to drogi interes, prasowanie i prądu pójdzie dużo przy produkcji ,gdybym nie mieszkał w mieście to poszedł bym w innym kierunku . Kociołek BIO to dobra droga ale kupił bym zrębiarkę to szybszy i tańszy proces a gałęzie w lesie są bardzo tanie wystarczy jakaś wiata do składowania lub silos ,od tego może iść podajnik ślimakowy do kotłowni i dosypywać do zasobnika ,dalej do kotła , mało popiołu więc można to ładnie dograć i zachodzić raz na tydzień wywalić popiół.
    dla własnych potrzeb taka peleciarka to nie taki drogi interes.
    najważniejsze w tym wszystkim jest aby mieć surowce i za odpowiednie cenę aby to wszystko miało sens ekonomiczny i nie tylko.

  13. #9413

    Domyślnie

    [B]
    Cytat Napisał piastun Zobacz post
    jeśli to ma być palenie w dolniaku to może masz zamały ciąg. Jeżeli jezyk ognia byłby wyciagny do wymienników to góra nie powinna się zapalić.
    Hmm, a przepustnica spalin powinna być całkowicie otwarta? Ja ją przymykam przynajmniej na 50-70% i chyba to powoduje słaby ciąg?

    Cytat Napisał cysiokysio Zobacz post
    masz chyba trochę palnik za wysoki bo z tego co widać 10 kg wsadu go nie zakrywa to raz
    po drugie to w dolniaku lepiej jest palić drobniejszym sortem, zasyp jest bardziej uszczelniony i nawet jak dostaje się na lewe powietrze przez pionowy ruszt lub nieszczelne górne drzwiczki to zasyp nie rozpala się tak szybko.
    Jaka byłaby odpowiednia wysokość dla tego palnika?

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    To wina twojego zasypu opału po rozpaleniu zawal tylną ścianę węglem a ty walisz na przednie drzwi .
    Spieki robią się z powodu za dużej dawki powietrza PG pozwól żeby w kotle paliło się dłużej ,to znaczy jeżeli kocioł nie osiągnął zadanej temperatury przez Ciebie a brakuje mu 1-2 st żeby ją osiągnąć niech się pali wolniej a spokojniej -w dłuższym czasie kocioł i tak osiągnie zadaną temperaturę wtedy proces palenia się zakończy, a w dolniakach najlepszy najekonomiczniejszy proces spalania to jakby ciągle paliło się a tempreratura by była taka sama (+ -) kilja stopni .Więc postaraj się o to i ustaw to ustrojstwo tak żeby kocioł spalał a nie stał na podtrzymaniu .
    Ok, następnym razem zrobię tak jak piszesz. W tygodniu pracuje dmuchawa, więc rozumiem, że mam ustawić częste przedmuchy?

    Dzięki Panowie za tak obszerne i pomocne odpowiedzi.

    PS. Piec pracuje tylko 3 godziny, a załadunek już na wyczerpaniu ehh...
    Ostatnio edytowane przez H3nio ; 09-12-2012 o 13:18

  14. #9414
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    właśnie doczytałem że puszczasz PW przez górne drzwiczki. W twoim wypadku (gruby sort węgla) to błąd i nawet rura wezyra tu nie pomoże. Podstawą w dolniakach to brak powietrza w komorze zasypowej dzięki temu właśnie nie zapala się cały wsad.
    W twoim przypadku lepiej podawać PW(dopalające gazy) z popielnika np robiąc dwie dziury w szamocie tak o ok 1cm średnicy. Ideałem było by z tych dziur poprowadzić rurki na zewnątrz kotła po to aby przy odcięciu PG nie odcinać PW ale i bez tego nie powinno być najgorzej.
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  15. #9415
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał H3nio Zobacz post
    [B]


    Jaka byłaby odpowiednia wysokość dla tego palnika?
    to zależy od mocy kotła ale ze 6cm będzie ok
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  16. #9416

    Domyślnie

    To PW zamknąć zupelnie?

    PG jest na 1-2mm teraz, osiągnął kocioł 60C

    teraaz PW właśnie otworzyłem zobacze jak będzie sie zachowywać kocioł

  17. #9417
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał H3nio Zobacz post
    [B]

    Hmm, a przepustnica spalin powinna być całkowicie otwarta? Ja ją przymykam przynajmniej na 50-70% i chyba to powoduje słaby ciąg?



    Jaka byłaby odpowiednia wysokość dla tego palnika?



    Ok, następnym razem zrobię tak jak piszesz. W tygodniu pracuje dmuchawa, więc rozumiem, że mam ustawić częste przedmuchy?

    Dzięki Panowie za tak obszerne i pomocne odpowiedzi.

    PS. Piec pracuje tylko 3 godziny, a załadunek już na wyczerpaniu ehh...
    Jeżeli pracujesz-spalasz na dmuchawie to ustaw nadmuch na najniższy najwolniejszy bieg lub % nie wiem jak masz w programatorze ,a może masz przysłonę z boku taką na zasysaniu powietrza dmuchawy to byś ją przymknął zostawił prześwit na grubość palca ,a przy takim grubym węglu to przedmuchy są praktycznie zbędne ,przy groszku gdzieś co 15 minut /1m a przy miale dopiero trzeba je ustawić bo gazy mogą wybuchać.
    Piszesz że masz szyber za kotłem ?- przepustnica spalin jeżeli masz i ją przymykasz to znaczy ze masz dziurawy kocioł nieszczelny powietrze musi wchodzić przez nieszczelności drzwiczek otworu dmuchawy ? Szyber- przepustnica spalin powinien być całkowicie otwarty powinieneś o nim zapomnieć a uszczelnić kociół od przodu i dawkować odpowiednią ilość powietrza ,uwierz jak nic nie wleci do kotła to nic z tamtej strony nie ma prawa wylecieć

  18. #9418
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał erok Zobacz post
    To PW zamknąć zupelnie?

    PG jest na 1-2mm teraz, osiągnął kocioł 60C

    teraaz PW właśnie otworzyłem zobacze jak będzie sie zachowywać kocioł
    Zostaw na PG i zmniejszaj prześwit jak zacznie drastycznie rosnąć temperatura , najlepiej jak byś utrzymywał tak cały czas a PW zamknij zostaw w spokoju. Włącz pompę na 2 bieg jeżeli zajdzie potrzeba, jeżeli dogrzewa ci wszystkie pomieszczenia na 1 biegu, bo grawitacja jeszcze pomaga to zostaw tak już .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 09-12-2012 o 13:46

  19. #9419

    Domyślnie

    po otwarciu PW i przymknięciu PG do 1mm, temp spadła do 55C

    wieczorem wrzucę zdjęcia miarkownika, klapki trzeba go ustawić odpowiednio

    znowu muszę gonić te pare stopni

  20. #9420
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał erok Zobacz post
    po otwarciu PW i przymknięciu PG do 1mm, temp spadła do 55C

    wieczorem wrzucę zdjęcia miarkownika, klapki trzeba go ustawić odpowiednio

    znowu muszę gonić te pare stopni
    Bo po otwarciu PW spowolniłeś proces palenia powietrze znalazło łatwiejszą drogę do komina przez wymiennik i klapkę PW , zwiększyłeś przepływ zimnego powietrza do wymiennika kotła i do komina więc musiał kocioł ostygnąć a ciepło i kasa zwiało kominem na zewnątrz budynku .

    Otwieranie klapki PW bez kierownicy PW wiąże się przeważnie z większymi stratami niż zyskiem .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 09-12-2012 o 14:03

Strona 471 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony