dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 535 z 998
Pokaż wyniki od 10.681 do 10.700 z 19943
  1. #10681
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.818

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek65 Zobacz post
    animuss wybacz że się czepiam, ale na jakiej podstawie tak twierdzisz. Co roku miał kupuję pod koniec lata i zawsze dokupuje zimą. Próbka 5 kg badana pod względem zawartości wody wagowo. Wychodzi 6 - 10% wody jak jest mokry, zimą 8 - 12%, Raz było 15% to nie szło tym napalić, ale brałem tylko trochę do testów. .
    Tu w składach węgla większa kultura jest i koparką mieszają zgarniany śnieg z placu z miałem ,jak przywiezie się do domu w workach to po kilku godzinach zaczyna się dopiero jazda .Latem tez sobie radzą dolewają wężem wodę żeby opał nie stracił swoich właściwości. Paliłem miałem 4 lata ,potem przeszedłem na groszek i wiem co piszę .Miał w fazie zakupu opału wychodzi oczywiście taniej ,jednak w trakcie sezonu grzewczego nie ma już takiego uzasadnienia .Palenia groszkiem trzeba się nauczyć jak go spalać ekonomicznie ,po paleniu miałem z większymi przedmuchami i mocną dmuchawą niekiedy nawet nie da się tego ustrojstwa wysterować ,bo nie ma w niej tak wolnych obrotów na 1 biegu .
    Dlatego najlepiej palić bez dmuchawy na naturalnym ciągu bezdymnie ,po co sobie robić krzywdę finansową , wdychać jeszcze ten smród i truć małe dzieci bawiące się w okolicy zimą w śniegu.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 20-01-2013 o 18:03
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  2. #10682
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.818

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwek_kwiecien Zobacz post
    Witam Kolegów!
    Pytanie mam- czy może ktoś mi wytłumaczyć jedną rzecz? Mianowicie gdy wypalał mi się już zasyp(od góry palenie) to dołożyłem pare polan drzewa i szufelkę węgla. Po tym kocioł zaczął się krztusić i kaszleć,wywalał spaliny, jakby ciąg się momentami zrywał i nagle przestawał ciągnąć. I tak na przemian, aż do momentu gdy na dobre węgiel się zapalił. Na było=dworzu około -10*. Trwało to parę minut.
    Dodam że mam KPW.
    PZDR.
    Paliłeś odwrotnie i odgazowywałeś na raz cały nowy zasyp zimnego paliwa więc dym dusił ogień, a wsypałeś wszystko na żar który pozostał na ruszcie ,trzeba było się nie lenić wybrać resztę żaru, zasypać od nowa na górę żar i drewno.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  3. #10683

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwek_kwiecien Zobacz post
    Witam Kolegów!
    Pytanie mam- czy może ktoś mi wytłumaczyć jedną rzecz? Mianowicie gdy wypalał mi się już zasyp(od góry palenie) to dołożyłem pare polan drzewa i szufelkę węgla. Po tym kocioł zaczął się krztusić i kaszleć,wywalał spaliny, jakby ciąg się momentami zrywał i nagle przestawał ciągnąć. I tak na przemian, aż do momentu gdy na dobre węgiel się zapalił. Na było=dworzu około -10*. Trwało to parę minut.
    Dodam że mam KPW.
    PZDR.
    czytałeś wątek kolego
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  4. #10684
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AVE5074

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    150

    Domyślnie

    GS
    Źle coś ostatnio napisałem - spróbuję prościej o co mi biega...
    Wiem że przy zmniejszaniu komory zasypowej szamotem trzeba samemu doświadczalnie dobrać wielkość ile trzeba ją zmniejszyć ale chodzi mi o coś innego otóż:
    - zmniejszając komorę spalania po "bokach" zawsze trzeba dawać cegły od rusztów do samej góry na cały bok? czy wystarczy np. na wysokość jednej lub 2 cegieł? (boję się że wtedy zajmie się cały zasyp węgla)- na pewno ktoś z was tego próbował - proszę o podzielenie się spostrzeżeniami z dokonywanych przeróbek...

  5. #10685

    Domyślnie

    sylwek_kwiecień

    Najprościej można powiedzieć tak, że zapaliłeś dokładnie tak samo, jak w klasycznym śmieciuchu.
    Rozpalanie na dole a potem nawalenie opału na górę. Jak pewnie zauważyłeś, białego nalotu nie było
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  6. #10686
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rtpm

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-016
    Posty
    62

    Domyślnie

    Kolego @jacbelfer

    Nie mogę nigdzie doczytać. Czy w swoim kotle masz ruszt wodny ?

    Walcżę z moim kotłem wg. Twojego pomysłu, ale dalej dymi i stałopalność taka sama, jak przy śmiecuchu.
    Mam także wrażenie, że dużo ciepła leci w komin. Dodatkowo spieka się węgiel niemiłosiernie.

    Spróbuję jeszcze na pompce na biegu #1 (obecnie #2 i #3). Mam dziadowski (jakiś mega kaloryczny smołujący węgiel) i do tego wychładzanie
    rusztu przez szybki przepływ wody. Bynajmniej tak jak to widzę.
    Zielke 18KW

  7. #10687

    Domyślnie

    rtpm
    Poczytaj o kryzowaniu grzejników.
    Zajęło mi to sporo czasu, ale dzisiaj działa mi wszystko na 1 biegu a potrafiło szwankować na 3 !
    Mam ruszt wodny.

    DS
    Masz zły węgiel. Pewnie bardzo kaloryczny i do tego spiekający się.
    Spróbuj typu 31.1. Sam nie znam się na tych oznaczeniach. Mam w okolicy kilkanaście składów węglowych.
    Kupuję worek i sprawdzam. Potem od razu 2 tony. Kupuj kiedy jest sucho- teraz dobry okres, bo mróz suszy opał.

    U mnie stałopalność wzrosła bardzo. Nie mogę pisać, że wsad pali się 8 czy 12 godzin. Ważne, że średnia spalania wychodzi ok. 1,5 kg na 170 m2 nieocieplonego budynku.

    W moim starym (poniemieckim) budynku mieszkają 3 rodziny. Ja oraz sąsiadka mamy wspólny kocioł i kanał w kominie.
    W tej samej piwnicy jest sąsiad, który pali w innym przewodzie kominowym, swoim kotłem.
    Ma malutki kociołek i pali jak w śmieciuchu.

    Zrobię fotkę- zobaczycie. Jeden komin, 2 przewody a tylko z 1 leci czarny gęsty dym.
    Sam spala 2/3 tego co my z sąsiadką. To jest młody, 30 letni człowiek i nie da się przekonać na żadne palenie- ani góra, ani dół. Typowy klasyk

    Taka obserwacja dopiero motywuje ! Gdyby udało się zabrać spaliny z jego kociołka i puścić przez nasz palnik
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  8. #10688
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Amator 14
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Niemcz
    Kod pocztowy
    86-032
    Posty
    70

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec.jpg
Wyświetleń:	365
Rozmiar:	17,3 KB
ID:	163060Kolego @jackbelfer
    Wiec zadaję pytanie do wszystkich.
    Po przeczytaniu tego wątku i paliw stałych podjąłem decyzje o budowie GS jednak nie chciałbym rezygnowac z DS i pojawił się pomysł przygotować konstrukcję pod pomysł Nielsena z postu 311 z jego wątku.I teraz pytanie jakie zrobić x na palnik -mocowania do przegrody z szamotu i gdzie otwory PW,czy w bocznych ścianach czy też w kształtce szamotowej na skosie miedzy tylną ścianą a palnikiem.
    Dom 120m2 poddasze 60m2 garaż 50m2 BK 24 +10 styropian dach 22 wełna

  9. #10689

    Domyślnie

    Cześć

    Słuchajcie, czy znane są Wam przypadki robienia się spieków podczas palenia w camino z zawirowywaczami spalin umieszczonymi w wyczystce ??? Czy te zawirowywacze mogą jakoś przeszkadzać w procesie palenia ? Zrobiłem sobie dwa z czystej ciekawości, wkładam je dopiero po rozpaleniu, gdyż troche obniżają cug kominowy, ale za to wydłużyły mi stałopalność o dobre 1-2h.
    100m kw, cegła, 10 cm styropian
    Poddasze 18 cm wełna
    Camino 3/7 z KPW, miarkownik ciągu.
    Temp. zadana 50 stopni C
    Temp. w domu 22-23
    Konsumpcja węgla ok 28 kg/dobę.

  10. #10690
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Koledzy, wpadam teraz tylko na moment.
    Chcę potwierdzić to, co o miale pisze kol. Animuss.
    Jakiś czas temu robiłem badania nad małymi ziarnami.
    (zwyczajnie wkurzył mnie pewien przyszły inżynier; na forum)

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post1668402

    Pozdrowienia Geno, mam nadzieję że skończyłeś i obroniłeś!!
    W tym przypadku będzie chodzić o piasek, lecz to dotyczy również
    innych drobnych ziaren. Robiłem doświadczenia dot. siły wytrzymałości
    ziaren piasku na nacisk, ale i na wodochłonność - (czego tu nie podałem).

    Skrócę.
    Im drobniejsze ziarno, tym badany materiał (piasek, miał, gruz) potrafi
    wypić więcej wody. Zatem kupując miał, KUPUJESZ WODĘ w cenie węgla.
    Ta woda i piasek tanio wychodzi przy kasie, ale dużo drożej po spaleniu.
    Pozdrówka dla Wszystkich!
    Ostatnio edytowane przez Last Rico ; 20-01-2013 o 21:11
    beton wiąże ludzi...

  11. #10691
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    cóż w tym odkrywczego?
    lub inaczej co chcesz przez to powiedzieć, że nie opłaca się kupować i palić miałem?
    bo chyba nie o przekorę chodzi, typu "wody po 550zł/t kupował nie będę".

    czy się komuś coś opłaca i jak bardzo w porównaniu do czegoś innego, można prosto stwierdzić mając wagę i ciepłomierz
    i to bez zbędnego filozowania
    R-290 pod strzechy

  12. #10692
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    Im drobniejsze ziarno, tym badany materiał (piasek, miał, gruz) potrafi
    wypić więcej wody. Zatem kupując miał, KUPUJESZ WODĘ w cenie węgla.
    Ta woda i piasek tanio wychodzi przy kasie, ale dużo drożej po spaleniu.
    Pozdrówka dla Wszystkich!
    Hm, paląc w kotle, który opisałem w moim poprzednim poście tona miału starcza mi na około miesiąc. Przeprowadzałem próby z groszkiem i przy takim samym sposobie palenia tona groszku starczyła mi na kilka dni krócej, a więc i drożej niestety.
    Może było by inaczej po zmianie sposobu palenia, stąd mój poprzedni post z zapytaniem, ale w porównywalnych warunkach miał jest zdecydowanie tańszy również w paleniu.

  13. #10693

    Domyślnie

    Cytat Napisał WBR Zobacz post
    W tym ostatnim kontekście mam prośbę o pomoc w kwestii posta, który zamieściłem wcześniej:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5735910

    Chodzi przede wszystkim o to:

    1. Czy można bezproblemowo pogodzić współpracę wewnętrznej dyszy PW z rozetą i kierownicą PW w drzwiczkach zasypowych? Czy ktoś przerabiał ten temat?
    2. Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do tego, żeby umieścić równolegle obok siebie dwie mniejsze kierownice PW zamiast pojedynczej większej, jak jest tu w wątku zalecane?
    3. Czy w przypadku, gdy kocioł posiada dodatkowe doprowadzenie PW dyszą z popielnika można zmniejszyć przekrój rurek kierownicy PW i tym samym dawkę powietrza z otworów w drzwiczkach zasypowych?


    Dodatkowo, czy zawirowywacz spalin to musi być kawałek odpowiednio wygiętej blachy (jak to jest w Zębcu, Per-Eco albo Defro), czy funkcję tą może pełnić np. cegła szamotowa umieszczona w wymienniku?

    Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam
    1. Jeśli PW w drzwiczkach zrobisz z regulacją to dlaczego nie?
    2. Piszą tu koledzy o rozbijaniu powietrza z pojedynczej KPW kawałkiem blachy, by nie wpadało punktowo. Dwie KPW spełnią tą samą rolę. Pojedyncza KPW jest zalecana ze względu na łatwiejsze wykonanie.
    3. Z pewnością.
    Cegła na zawirowywacz kiepska jest. Zawirowywacz nie ma magazynować ciepła. Jego zadaniem jest wydłużenie drogi spalin, ich przyśpieszenie i dociśnięcie do ścianek wymiennika. Więcej energii odbierze wtedy woda ze spalin. W ten rurowy kanał wymiennika powinieneś zrobić z blachy wiertło do gruntu (wpisz w google grafika).
    Pomysł z wydłużeniem drogi spalin przez łączenie półek szamotem (deflektory przy okazji), jak dla mnie, bardzo dobry.
    Ostatnio edytowane przez jacet100 ; 22-01-2013 o 20:51 Powód: napisałem deflektor zamiast zawirowywacz

  14. #10694

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacet100 Zobacz post
    2. Piszą tu koledzy o rozbijaniu powietrza z pojedynczej KPW kawałkiem blachy, by nie wpadało punktowo. Dwie KPW spełnią tą samą rolę. Pojedyncza KPW jest zalecana ze względu na łatwiejsze wykonanie.
    .
    gdzieś widziałem jak ktoś miał zainstalowany zawór (z głowicy samochodowej) do KPW aby powietrze o ten zawór rozbijało się i szło na boki.
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 20-01-2013 o 21:52
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  15. #10695

    Domyślnie

    amator 14
    Po przeczytaniu tego wątku i paliw stałych podjąłem decyzje o budowie GS jednak nie chciałbym rezygnowac z DS
    Tak to się nie da... Można oczywiście zrobić sobie kociołek jako DS, ale po przejściu na GS trzeba zaślepiać DÓŁ. (i odwrotnie)
    W GS szczelny ma być DÓŁ a w kociołkach DS góra.

    Ale ze względu na to, że to nie są przeróbki inwazyjne dla kotła- można to robić wiele razy.

    Też jakiś czas temu myślałem, aby w okresach przejściowych palić od góry.
    Jednak moje palenie jest teraz na tyle fajne, że w temp. -10 jak +10. szybko o tym zapomniałem
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 20-01-2013 o 22:02
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  16. #10696
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zagiboss

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    gliwice
    Posty
    3

    Domyślnie

    Jestem nowym forumowiczem, a wiec witam wszyskich.

    Otoz mam problem z piecem polegazy na tym, ze na max zaladunku trzyma do 6 godzin. walczylem z roznymi ustawieniami sterownika, lecz bez wiekszych sukcesow.
    Pale dolnym paleniskiem orzechem z Sosnicy w tym o to piecu http://cokupic.pl/produkt/ST-PORK-W-UKN-17-KW-

    Co moge poprawic, zmienic (tylko nie mowcie, ze piec bo wiem ze to nieudana konstrukcja)

  17. #10697
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jacurys

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Pyrzyce
    Kod pocztowy
    74-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam koligen ! Zacząłem palić w swoim Termixie BKW G od góry i jest OK. nie muszę co chwilę latać i podrzucać ... komfort. Jednak kiedy warstwą palaca schodzi trochę niżej niż połowa zasypu temperatura zaczyna spadać i w momencie kiedy otwieram górne drzwiczki zasypowe w.celu zobaczenia jak się pali wydostaje się dym z dolnych drzwiczek. Zasyp powoli zaczyna się tylko zarzyc i nie widać nawet małego plomyka. Nie mam KPW ani żadnej rozetki lub otworu w drzwiczkach zasypowych. co może być przyczyną takiego stanu ?

  18. #10698
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jacurys

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Pyrzyce
    Kod pocztowy
    74-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacurys Zobacz post
    Witam koligen ! Zacząłem palić w swoim Termixie BKW G od góry i jest OK. nie muszę co chwilę latać i podrzucać ...j komfort. Jednak kiedy warstwą palaca schodzi trochę niżej niż połowa zasypu temperatura zaczyna spadać i w momencie kiedy otwieram górne drzwiczki zasypowe w.celu zobaczenia jak się pali wydostaje się dym z dolnych drzwiczek. Zasyp powoli zaczyna się tylko zarzyc i nie widać nawet małego plomyka. Nie mam KPW ani żadnej rozetki lub otworu w drzwiczkach zasypowych. co może być przyczyną takiego stanu ?
    Dodam że wynajmuje domek i moja ingerencja w kociołek na razie jest żadna ... jeżeli coś poradzicie to wtedy mam zamiar przekonać właściciela do zmian - na lepsze oczywiście

  19. #10699
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacurys Zobacz post
    Jednak kiedy warstwą palaca schodzi trochę niżej niż połowa zasypu temperatura zaczyna spadać i w momencie kiedy otwieram górne drzwiczki zasypowe w.celu zobaczenia jak się pali wydostaje się dym z dolnych drzwiczek. Zasyp powoli zaczyna się tylko zarzyc i nie widać nawet małego plomyka. Nie mam KPW ani żadnej rozetki lub otworu w drzwiczkach zasypowych. co może być przyczyną takiego stanu ?
    Opisany przez Ciebie przypadek ze schodzeniem żaru na dół, czarnym górnym zasypem i spadkiem temperatury jest normalną sprawą (szczególnie odczuwalną przy mechanicznych miarkownikach). Bez KPW nic na to nie poradzisz i będzie dymić, bo brakuje dwóch czynników do zapłonu tego dymu - temp i dodatkowej dawki powietrza, która powinna być dostarczana nad zasyp. Po otwarciu górnych lub dolnych drzwiczek dym nie może się wydostawać. Wyczyść komin, czopuch i kocioł.

    Pozdr
    Ostatnio edytowane przez Szponi ; 20-01-2013 o 23:46
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  20. #10700
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikar1

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zelków-Kolonia
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    74

    Domyślnie

    [QUOTE=jacbelfer;5764411]rtpm
    Poczytaj o kryzowaniu grzejników.
    Zajęło mi to sporo czasu, ale dzisiaj działa mi wszystko na 1 biegu a potrafiło szwankować na 3 !
    Mam ruszt wodny.

    Możesz podać linki dotyczące kryzowania grzejników?

Strona 535 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony