dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 58 z 998
Pokaż wyniki od 1.141 do 1.160 z 19943
  1. #1141

    Domyślnie piec

    Świetny temat pale w ten sposób już kilka lat wprawdzie nie w piecu CO tylko w piecyku typu koza ..... piszecie o problemie ze kiedy mocno przymknięte są dolne drzwiczki kocioł dymi ...... dymi ponieważ wydziela się gaz w tym wypadku na guże pieca przy górnych drzwiczkach należy zrobić otworki lub delikatnie uchylić górnr drzwiczki .......żeby doprowadzić powietrze do spalenia tego gazu,,, drzwiczki dolne i górne należy tak wyregulować żeby w pierwszej fazie odgazowywania węgla gaz spalał się nad górna warstwą a nie żeby piec dymił,,,,,, dymi właśnie dlatego że nad warstwa węgla nie ma tlenu do spalenia powstałego gazu....... kiedy węgiel odgazuje możemy dolne drzwiczki przymknąć i dowolnie regulować temperatura .... ja palę w ten sposób............... zużywam wiadro węgla na dwie doby jeden załadunek pali mi się dwie doby kiedy na dworze jest mróz to doba do półtorej dzięki temu w domu mam stałą temperaturę i bardzo spadło zużycie węgla .....w nieocieplonym mieszkaniu z opoki narożnym..... 35m2 700 do 800 kg węgla zużywam przez zimę

  2. #1142

    Domyślnie

    Jako że moje działania nie przynosiły efektu i pomyślałem że może coś ciągle przegapiam, zaprosiłem znajomego, starszego praktyka w spalaniu węgla który już niejeden kocioł przeżył. Pooglądał, posprawdzał, sam kocioł jest ok, szczelny i prawidłowo w nim palę, ale powiedział jasno - to jest najprostsza konstrukcja której nie da się "opanować" Nie ważne co bym robił, jego konstrukcja jest taka że ciepła nie da się w nim zatrzymać, ciepło ucieka z niego "na przestrzał". O czystym spalaniu mogę zapomnieć, duża komora będzie dobra dla kogoś kto drewnem pali a nie węglem.
    Ogólnie zakup fatalny i najlepiej gdy się go pozbędę bo szkoda na niego nerwów.

    Tak się tylko zastanawiam skąd producent wziął na niego 82% sprawności jak to jest na nalepce na kotle...

  3. #1143

    Domyślnie

    Cytat Napisał bynio00
    ...
    Problem jednak w tym że zamknięcie dolnej klapki nie spowoduje wygaszenia pieca, a tylko jego potężne zadymienie - tu nie pomaga żadna regulacja KPW. Nieszczelność dolnej klapki też raczej wykluczam bo próbowałem podkładać gumę i ręką dociskać aby uzyskać szczelność, ale wszystko to nie dawało efektu.
    ...
    Mam zupełnie tak samo w Zębcu KWK. Problem nie w nieszczelności dolnej klapki, ale w zbyt dokładnej szczelności. Dokładne odcięcie powietrza pierwotnego powoduje, że z rozżarzonego zasypu wydzielane są "słabopalne" gazy i / lub ich temperatura jest za niska do zapalenia, wiec płomień znika. A gdy nie ma płomienia to nawet otwarcie drzwi zasypowych (maksymalne dotlenienie) nie pomoże.

    Może powiem teraz coś wywrotowego, ale jestem zdania że ani dolna klapka powietrza pierwotnego, ani górna klapka (lub kpw) powietrza wtórnego nie służą do regulacji temperatury kotła. Obie klapki służą do regulacji intensywności palenia. Temperatura wody w kotle jest tylko wynikiem intensywności spalania opału. Próby ograniczania temperatury kotła zamykaniem "powietrza wtórnego" skutkuje wygaśnięciem płomienia i zdymianiem opału. Dzieje się tak najczęściej gdy kocioł pracuje poniżej mocy minimalnej, czyli gdy temperatura zewnętrzne jest dobrze na "plusie".

    Jaka jest na to rada? Podniesienie tamperatury na miarkowniku i ustawienie minimalnej szczeliny na klapce powietrza pierwotnego na 1-2mm a czasem i więcej.

  4. #1144
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Przepraszam pytających że nie odpowiadam (brak czasu, ale niedługo znowu się pojawię ).
    Przy okazji cztery krótkie pytania pomocnicze do czterech kolegów (z tym samym problemem).

    Piczman
    Kocioł ma spalać wszystko na popiół (nawet miękki łupek). Niespalony koks może być wynikiem
    wychładzania opału przez ruszt wodny - masz taki w swoim kotle ?

    Mikesz62
    Twój kocioł to nie 1,7 ale 17kW. Kocioł ma ciąg spalin w dół, a ja podejrzewam przewymiarowanie.
    Napisz jaką kubaturę ogrzewasz, podaj utrzymywaną temperaturę na kotle i coś o kominie.

    Juzef
    Czy cegły leżące jako pierwsze dałeś na zaprawę szamotową ? Jeśli nie to źle, ruszt Camino nie jest
    płaski - bez zaprawy nie da się go uszczelnić. Dla próby może być nawet glina, ale coś być musi.

    Bynio00
    Koniecznie chciałbym zobaczyć ten ruszt (czyścisz go DOKŁADNIE przed każdym zasypem ?), jeśli
    tylko możesz to połóż na nim paczkę zapałek czy zapalniczkę i zrób zdjęcie. Twój kocioł MUSI
    spalać czysto i ekonomicznie, łaski nie robi. Podaj też sortyment węgla - orzech, groszek czy inny.

    Pozdrawiam wszystkich.
    beton wiąże ludzi...

  5. #1145
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    Niespalony koks może być wynikiem
    wychładzania opału przez ruszt wodny - masz taki w swoim kotle ?
    Nie, ruszt jest obrotowy żeliwny !
    Jak się skończy palić żywym ogniem to nie zamykam drzwiczek więc żar ma tyle powietrza ile trzeba aby spalić się do końca.
    Ostatnio usłyszałem że może być to węgiel koksujący, że kilka kopalni produkuje tylko taki węgiel i że nie da się Go spalić w normalnym kotle do końca bo potrzebuje więcej powietrza/tlenu nie wiem ,,,

  6. #1146

    Domyślnie


    Ruszt i węgiel tak wyglądają. Co do czyszczenia to ruszt jest w miarę czysty (mniej więcej jak na zdjęciu). Dodatkowo pogrzebaczem czyszczę szczelinę pomiędzy rusztem a ściankami pieca bo tam ruszt mechaniczny nie sięga.

  7. #1147

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    Juzef
    Czy cegły leżące jako pierwsze dałeś na zaprawę szamotową ? Jeśli nie to źle, ruszt Camino nie jest
    płaski - bez zaprawy nie da się go uszczelnić. Dla próby może być nawet glina, ale coś być musi.
    Całość jest prowizoryczna, ale pierwsza warstwa została uszczelniona z użyciem resztki jakiejś starej zaprawy, która w miarę się trzyma.
    Dziś stwierdziłem dobry wynik wczorajszego palenia - został prawie sam popiół, trochę szlaki i dosłownie dwie garście bryłek koksu. Ale to zależy chyba, jak mi się uda danego dnia.

  8. #1148

    Domyślnie

    Witam,byłem przekonany że to 18 kw kupowałem 12lat temu.
    Last Rico po zdemontowaniu w ubiegłym roku grzejnika w garażu
    ogrzewam ok 160m2 z tym że,tu zaczyna się problem-z tego 100m2
    ogrzewam stale ,a 60 m2 od 3 lat sporadycznie i w przypadku gdy temp.na zewnątrz spadnie grubo poniżęj zera,mam zawory odcinające .Kocioł w tej sytuacji jest napewno przewymiarowany,
    czy oszczędzam na opale niewiem,może byłoby ekonomiczniej palić
    w calym domu,np 60m2 na 1/3 odkręconego zaworu,jak uważasz co robić w moim przypadku? Komin -8,5 m wysokości,16/18 cegła,bez wkładów, ruszt wodny. podobny jak na zdjęciu u Bynio,temp.na miarkowniku 43st.może wyłożyć kocioł szamotem z tyłu aby zmniejszyć powierzchnię rusztu? Prawdę mówiąc rozglądam sie za kotłem,bo ten jest w nienajlepszym stanie, mam ochotę na viadrusa u24,tylko martwię się
    o moc kotła ,16 kw czy 24 kw?budynek nieocieplony ,okna plastik,grzejniki stare. żeliwne żeberka,stalowe rury
    i 150 l bojler , też do wymiany na miniejszy.ale narazie palę w tym co mam a chciałbym palić czysto i ekonomicznie.pozdro.

  9. #1149

    Domyślnie

    Parametry domu:

    - do ogrzania 130 m2 powierzchni użytkowej, w tym ok 30 m2 podłogówki.
    - dom nowy, ściany U=0,24, w podłodze 10 cm styropianu, poddasze użytkowe ocieplone 25 cm wełny.
    - zasobnik CWU 150l

    Jaki piec na paliwo stałe? Z wątku wywnioskowałem że najlepiej kocioł na paliwo stałe z górnym spalaniem i miarkownikiem, bez rusztu wodnego.

    Czy możecie podać moc i preferowany model kotła?

    Dzięki!

  10. #1150

    Domyślnie Do smarki

    Tylko i wyłącznie dolne spalanie!!!!

  11. #1151
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    3dreamer

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Last Rico, jednak przerobiłem swój piec http://www.rakoczy.pl/?id=kotly_weglowe.Odnośnie pytania ze strony 12 (Pią, 26 Czerwiec 2009 22:47 ).
    "Zamontowałem" palnik "ceramiczny":
    http://img80.imageshack.us/img80/1160/palnikz.jpg
    http://img81.imageshack.us/img81/157/palnik.jpg
    http://img340.imageshack.us/img340/6258/cegielki.jpg
    Tutaj wymiary po przeróbce:
    http://img80.imageshack.us/img80/457...kacjadolny.gif
    a tutaj wygląd wyczystki po kilkudniowym paleniu:
    http://img80.imageshack.us/img80/446/wyczystka.jpg
    Pali się teraz dużo lepiej. Mam wrażenie, że dużo szybciej piec osiąga zadaną temperaturę. Kopcenie całkiem nie znikło ale jest dużo mniejsze. Wydaje mi się, że zużycie opału jest mniejsze a stałopalność się wydłużyła.

    Zanim zastosowałem przegrodę kierującą powietrze pod ruszt, palnik huczał podobnie jak w piecu olejowym ale miałem wrażenie, że dużo trudniej jest osiągnąć temperaturę. Natomiast po zastosowaniu tej przegrody temperatura rośnie dużo szybciej. Węgiel też spala się prawie do końca ( przed przeróbką było dużo niedopalonego węgla a czasami piec potrafił zgasnąć). Chciałbym jeszcze coś zrobić aby zlikwidować całkowicie kopcenie i zmniejszyć osadzanie tej "pajęczyny" w wyczystce. Myślę, że to kwestia dodania powietrza ale nie wiem w którym miejscu.
    Pozdrawiam[/url]

  12. #1152

    Domyślnie

    witam serdecznie. przeczytalem około 30 % tematu i zaciekawiło mnie jak
    te wszystkie informacje mają sie do osób takich jak ja czyli palących koksem.
    , posiadam zwykły stary piec

    jestem w stanie cos polepszyć??

    czy paląc w takim piecu dobrym rozwiazaniem jest przymykanie czopucha na kominie?? nie wiem co jest lepsze otwarte dolne drzwiczki i zamkniety czopuch
    czy odwrotnie??

  13. #1153

    Domyślnie

    Witam.
    indoman pokazałeś fotke kotła od przodu a ważniejsze jest co on ma w środku czyli jak jest zbudowany,
    Paliłem zapalajac od góry koks zmieszany z weglem i paliło sie super .
    Każde paliwo da sie spalić w ten spodób , obojetnie czy jest to koks , wegiel , owies , trociny , drzewo czy pelety.
    Lepiej mieć otwarty czopuch niż otwarte drzwiczki
    pozdr

  14. #1154

    Domyślnie

    Do: 3dreamer
    W zabudowie rusztu zostawiłem szczelinkę 1cm. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...16ad281ac.html.
    Poprawiło to dopalanie gazów i zmniejszenie kopcenia a co za tym idzie mniej sadzy na wymienniku.

  15. #1155

    Domyślnie

    Otwarte dolne drzwiczki i zamknięty czopuch to chyba najgorsze rozwiązanie. Krórędy mają być odprowadzane spaliny? Czopuch ma być otwarty, cały czas...

  16. #1156

    Domyślnie

    Zastanawia mnie tylko jedna sprawa w kotłach z dolnym spalaniem-chodzi mi tu o te przerobione.Nikt w tych kotłach nie instalował otwotu czy też kanału powietrza dodatkowego a podobno jest to ważne w procesie spalania.Kotły Junkersa mają takie coś z boku i mozna tym dość dokładnie wyregulować proces dopalania gazów.Ma ktoś może jakis pomysł na zrobienie tego kanału bez wielkiej ingerencji w płaszcz wodny?

  17. #1157

    Domyślnie

    Art23 zwróciłeś uwagę na sedno sprawy, do palnika ceramicznego MUSI być doprowadzone powietrze wtórne, bez niego to totalna kicha. Gazy, powstałe w procesie zgazowania paliwa, muszą się dopalić a bez odpowiedniej porcji tlenu to wszystko idzie w komin. Ja mam poprowadzoną metalowa rurkę przez popielnik i poprzez ruszt.Wylot rurki znajduje się w okolicy palnika ceramicznego/zwykłe cegły szamotowe z castoramy/. W części "popielnikowej" mam wywiercony otwór przez, który rurka stale zasysa odpowiednią porcję powietrza i daje na palnik.
    Rozwiązanie proste ale b.skuteczne, gdyż praktycznie nie widać dymu!Palę tak już drugi sezon i nie mam problemu ze smołą i zatykaniem się pieca i komina.
    Nie radzę przebijać się przez płaszcz wodny bo zniszczysz piec.

    Życzę powodzenia w przeróbkach.[/u]

  18. #1158
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    3dreamer

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    Do: ramzeus
    Dzięki za podpowiedź rozwiązania problemu. Co prawda wymaga to w tej chwili rozmontowania całego palnika ale na razie spróbuję doprowadzić powietrze do wnętrza palnika w inny sposób.

  19. #1159

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały Mariusz
    Paliłem zapalajac od góry koks zmieszany z weglem i paliło sie super .
    Mógłbyś opisać dokładniej kiedy masz najlepsze spalanie? Jakie proporcje; wrzucałeś warstwami, czy jakoś dokładniej mieszałeś?

  20. #1160

    Domyślnie

    Witam.
    Mieszałem jak bez ceregieli , proporcje mniej wiecej po równo

    Po kilku godzinach palenia kocioł zmniejsza (zwalnia) i zaczyna kopcic , żar jest na dole ? Dlaczego? Wczesniej tak nie było (lub ja nie zauwazyłem)
    Jak wzucam zapalony papier to odrazu dym sie zapala , ale jak on ma sie zapalic jak żar jest na dole a na górze tylko chłodny wegiel.???
    Czy u was tez tak jest?
    Pozdr.

Strona 58 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony