dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 585 z 998
Pokaż wyniki od 11.681 do 11.700 z 19943
  1. #11681
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    To co pisze Szponi to racja jest, tylko koks oddaje najwięcej ciepła przez podczerwień a nie w wymienniku stąd są one takie mizerne zarówno w camino jak i viadrusie itp... Problem z odbiorem jest rzeczywiście jak się przesadzi z ilością koksu. Pamiętaj koks nie wchodzi w poddtrzymanie - jak spadnie temperatura to Ci bezczelny zgaśnie Ma się palić intensywnie. Jak chcesz go palić w większej warstwie to musisz dać trochę PW - zorientujesz się po płomieniach - więcej pomarańczu i żółtego mniej fioletu.

  2. #11682

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur11 Zobacz post
    Pamiętaj koks nie wchodzi w poddtrzymanie - jak spadnie temperatura to Ci bezczelny zgaśnie


    Ma się palić intensywnie. Jak chcesz go palić w większej warstwie to musisz dać trochę PW - zorientujesz się po płomieniach - więcej pomarańczu i żółtego mniej fioletu.
    z podtrzymaniem to nie przesadzaj bo mozna z tym że ma to swoje granice i są nawet długie.
    mowa jest o koksie otrzymanym w "domowych warunkach"

    to że jest potrzebne PW to zgodz w 100%
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  3. #11683
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    artur11

    wykonałem coś na tój wzór
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1155.jpg
Wyświetleń:	369
Rozmiar:	38,7 KB
ID:	169476

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1152.jpg
Wyświetleń:	377
Rozmiar:	38,0 KB
ID:	169477
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1143.jpg
Wyświetleń:	329
Rozmiar:	8,7 KB
ID:	169479
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1160.jpg
Wyświetleń:	361
Rozmiar:	32,1 KB
ID:	169480

  4. #11684
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    toom widzę po kolorze wymiennika i szamotek, że spalanie jest ładne. Jak rozwiązałeś PW?, wpada przez rozetkę i trójkącik bez kierownicy ?. Powiedz jeszcze jak zamocowałeś te cegły w pionie. Ja po prostu wkładam wygiętą blachę w daszek na szmotki która dochodzi do drzwiczek załadunkowych.
    Opisz wrażenia - ciekawy jestem ?

    ZUG Tak da się regulować mocą koksu, ale dużo trudniej niż węgla, jak się zrobi ciemno to dupa zbita.....

  5. #11685

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur11 Zobacz post

    ZUG Tak da się regulować mocą koksu, ale dużo trudniej niż węgla, jak się zrobi ciemno to dupa zbita.....
    tak zgadza się dlatego dużo zależy od nas czyli palacza.
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  6. #11686
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    artur11, ZUG

    To co piszecie jest prawdą, ale dla koksu wytworzonego w domych warunkach. Sterowanie nim to bajka, ale z kupowanym ze składu tak cudownie już nie jest. Musi iść prawie "pełną parą", a jak miarkownik w pewnym momencie przymknie to kaplica. Ja co najwyżej to byłem w stanie spalić bez wygaszania 2 zasypy 30cm, trzeci zawsze gasł, wiadomo czemu
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  7. #11687

    Domyślnie

    tak Szponi z tym domowej produkcji to można tanczyć jak się chcę ale bez przesady po potraktuje nas sadzą
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  8. #11688
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    artur11

    wrażenia po modyfikacji : wzrosła zdecydowanie temperatura nad zasypem co ułatwia dopalanie gazów ,,, wydłuzony obieg spalin mniejsze straty ,,, te szamotki w pionie docięte są na styk i opierają się dołem i górą ,,, góra dolega do daszka szamotowego ,, PW wpada bezpośrednio przez ten trójkącik sprawdzone dymem papierosowym pale orzechem z piasta. pozdrawiam

  9. #11689

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomm Zobacz post
    artur11

    wrażenia po modyfikacji : wzrosła zdecydowanie temperatura nad zasypem co ułatwia dopalanie gazów ,,, wydłuzony obieg spalin mniejsze straty ,,, te szamotki w pionie docięte są na styk i opierają się dołem i górą ,,, góra dolega do daszka szamotowego ,, PW wpada bezpośrednio przez ten trójkącik sprawdzone dymem papierosowym pale orzechem z piasta. pozdrawiam
    dokładnie ma to tak działać
    moje płyty szamotowe już od listopada czekają aby zrobić tzw.czapkę szamotową ale widzę koledzy szybciej działają.
    czyli moje przypuszczenia potwierdzają się.

    tak sie domyślałem że palisz węglem typ31 z tego białego nalotu natomiast tyle co u siebie zauważyłem to po węglu typ32 ja mam taki niebieskawy nalot czasami jest jasniejszy a czasami ciemniejszy.
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 12-02-2013 o 11:42
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  10. #11690
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    ZUG

    zaobserwowałem , że u mnie podczas gazowania również msze mieć PW na full tak jak przy rozpalaniu , inaczej dymi na szaro

  11. #11691

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomm Zobacz post
    ZUG

    zaobserwowałem , że u mnie podczas gazowania również msze mieć PW na full tak jak przy rozpalaniu , inaczej dymi na szaro
    dokładnie ,tej lambdy trzeba
    dlatego nie rozumie dlaczego na początku tego watku pisane było że jego potrzeba nie dużo ,myślę że to LR pisał na podstawie swoje palenia na mały obrotach przez co większość odbierała to dosłownie i lipa z tego wychodziła.
    Ja z obserwacji swojego kotła widziałem że to u mnie nie działa i PW wtórnego daje tyle że jest to na pograniczu wychładzania wymienników ale zapewniam ja ich nie wychładzam a wręcz przeciwnie bo dzięki takiemu napowietrzaniu odgazowanie ładnie spala weglowodory.
    a dym ciemny szary jest dowodem nie spalonych weglowodorów.
    a teraz robie to tak:
    u mnie KPW jest profilem 5x3 nad ktorym jest żeliwny deflektor o wymiarach 18x21
    on powoduje że odbijający się strumień powietrza wtórnego od zasypu nie ucieka szybko do wymienników tylko odbija się o owy deflektor aby się gazy mogły lepiej dopalić.
    Dodatkowo powietrze z ekranu drzwiczek wlatuje nad tym deflektorem.
    Profil a w sumie jego końcówka przy załadunku pełnym jest z 1 góra 2cm nad zasypem co daje efekt jak już węgiel się rozpali to ładnie kociołek pracuję na samym PW a dopiero później pomaga sobie MCI i gdy żar pojawia się na ruszcie to kociolek potrzebuje więcej PG co doskonale to robi SPR11 z MCI.
    KPW dmucha w rozżarzony węgiel a powietrze dodatkowe dopala węglowodory.
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  12. #11692
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    malyh

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    5

    Domyślnie

    na razie troszkę mam zakręcone dni a pracy ale wczoraj odpaliłem od góry i wnioski są następujące :
    1. faktycznie trzyma dłużej piec o jakieś 30% bo zasypałem 3/4 złazu a wytrzymał mi dłużej
    2. dzisiaj z ciekawości wlazłem na komin i zero zatykań było
    3. nie muszę mieć na kotle wysokiej temp bo substancje smoliste się nie osiadają tylko wypalają i tym samym mniej węgla się spala i mniej syfu z komina wychodzi
    4. rozpalenie zajęło mi około 15 minut ( a mówiliście że godzine )
    a teraz minusy na razie uczę się tej metody więc może dziwne będą minusy ale cóż początkujący w temacie jestem :
    1. dość długo osiąga zadaną temp na piecu ( ale nie wiem czy rozpalać z dmychawą czy bez ) na razie testuję pół na pół ) dzisiaj rozpalam bez dmuchawy i zobaczymy - wymyśliłem sobie że dmuchawę wentylator włączę dopiero jak piec osiągnie zadaną temp aby była tylko do przedmuchów i podtrzymywania temperatury

    przekrój pieca i dalsze ewentualne pytania będę kierował po dokładnym przestudiowaniu całego forum a jest co czytać

    z komina nie leci syf prze potworny tylko lekki dymek ale też dziwi mnie fakt że dym wydobywa się nie regularnie z dwóch kominów tylko różniej według swojego "widzimisię"

  13. #11693

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Czytam i czytam już od wielu dni, dotarłem do 1/3 postów, przeczytawszy dużo początku i trochę końca.
    Przyznaję, że im więcej postów przeczytałem w tym większe popadam zdumienie.
    Duży szacunek dla ludzi którzy wiedzą, potrafią a w dodatku im się chce działać i bezinteresownie edukować innych.
    Znalazłem tu dużo ciekawych pomysłów, niektóre - trzeba przyznać - bardzo oryginalne.

    Szykując się do przeróbek zaproponowanych przez większość Kolegów (mam nadzieję, że mogę pozwolić sobie na taką poufałość),
    naszły mnie dwie refleksie dotyczące montowania szamotów w kotle:

    1. jaką rozszerzalność ma szamot, czyli ile luzu musi zostać pomiędzy ściankami kotła a cegłami tak by nie zdeformowało paleniska lub nie rozkruszyło cegieł (co poddałoby się pierwsze, blacha czy cegły)? Oczywiście w osi ułożonych cegieł a nie osi ścianka kotła - palenisko. Domyślam się, że wciskać na siłę raczej się nie powinno.

    2. Jaki dodatkowy ciężar na ruszcie może wytrzymać piec. Mój akurat jest duży, aby obudować palenisko zgodnie z zaleceniami Kolegów potrzebuję 5 cegieł (3,5 kg sztuka) i 10 płytek (1,75 kg sztuka) to daje dodatkowe 35 kg. Węgiel w tej objętości zająłby ok 10 kg. Czyli po obudowaniu paleniska mam w kotle dodatkowe 25 kg. Dokładając do tego wsad, powiedzmy 30 kg robi się niezły ciężar. Czy to może mieć znaczenie na żywotność pieca?

  14. #11694

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes Zobacz post
    Prawdopodobnie... Wolałbym żebyś jednak użył jakiegoś miernika CO...
    Byłoby wiarygodnie.
    Nasuwa się pytanie: dlaczego właściwie ta warstwa koksu powyżej ma
    tak niską temperaturę ? Może jednak z powodu zużycia wcześniej ciepla
    na redukcję CO2 na tlenek węgla ?
    Płonący papier gaśnie, bo tam na wierzchu koksu dramatycznie brakuje tlenu... Pozdrawiam.
    ostatnio znalazłem rozmowę LR z Hes-em na temat CO (strona 39 wątku)


    hes ale ten papier gaśnie bez zamykania drzwiczek zasypowych a tlenu tam jest dużo.
    sam próbowałem po całkowitym odgazowaniu ,rozpaliłem zwiniętą gazetę i jak ją wkładałem nad zasyp to gasło jakby ją ktoś polewał wodą.

    piszesz "Nasuwa się pytanie: dlaczego właściwie ta warstwa koksu powyżej ma
    tak niską temperaturę ? Może jednak z powodu zużycia wcześniej ciepla
    na redukcję CO2 na tlenek węgla ?"
    kiedy miało by nastąpić te zużycie ???

    ja w/w doświadczenie zrobiłem zaraz bezpośrednio po odgazowaniu.
    I tak samo się dzieje jak jeszcze jak dość rozgrzany koks rzuci sie nad nowy zasyp to też cięzko rozpalić ,podpałka (kostka tekturowa grilowa) gasła.
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  15. #11695
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    Palenie_zabija

    szamot dotnij tak aby wchodził bezpośrednio i wygodnie na swoje miejsce w kotle ,, czy on ma rozszerzalność cieplną - wydaje mi się ze raczej znikomą ,, co do ciężaru kotła z szamotem - moim zdaniem nacisk na ruszta zdecydowanie wytrzyma choć nie wiem czy to ktoś testował

  16. #11696
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał malyh Zobacz post
    ..faktycznie trzyma dłużej piec o jakieś 30% bo zasypałem 3/4 złazu a wytrzymał mi dłużej
    )
    zobaczysz o ile wzrośnie stałopalność po zdemontowaniu dmuchawy i zamontowaniu miarkownika wraz z KPW!!!

  17. #11697
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał malyh Zobacz post
    1. dość długo osiąga zadaną temp na piecu ( ale nie wiem czy rozpalać z dmychawą czy bez ) na razie testuję pół na pół ) dzisiaj rozpalam bez dmuchawy i zobaczymy - wymyśliłem sobie że dmuchawę wentylator włączę dopiero jak piec osiągnie zadaną temp aby była tylko do przedmuchów i podtrzymywania temperatury
    Jak dobrze kojarzę to twój kocioł ma taki przekrój:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GS.jpg
Wyświetleń:	331
Rozmiar:	8,3 KB
ID:	169555
    Musisz zaślepić przelot nad/za wiszącym wymiennikiem. Jak tego nie zrobisz to przy paleniu od góry będzie sobie tamtędy lewe powietrze wędrować i niepotrzebnie schładzać kocioł.
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  18. #11698

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomm Zobacz post
    artur11

    wrażenia po modyfikacji : wzrosła zdecydowanie temperatura nad zasypem co ułatwia dopalanie gazów ,,, wydłuzony obieg spalin mniejsze straty ,,, te szamotki w pionie docięte są na styk i opierają się dołem i górą ,,, góra dolega do daszka szamotowego ,, PW wpada bezpośrednio przez ten trójkącik sprawdzone dymem papierosowym pale orzechem z piasta. pozdrawiam
    Na czym są zamocowane te szamotki u góry? Ja na razie kładę płytki na drutach(z tyłu opierają się na ściance z cegieł), bo nie mam pomysłu jak je zamocować na stałe.Jest to bardzo uciążliwe, bo przy każdym rozpalaniu muszę to demontować żeby wsypać opał.Teraz wygląda to inaczej niż na zdjęciu, bo jest więcej płytek i podniesione wyżej.
    http://imageshack.us/photo/my-images/801/1007649i.jpg/
    http://stalmir.com.pl/?kociol-wilk.html

  19. #11699
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    artur11

    tak jak widac:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1157.jpg
Wyświetleń:	326
Rozmiar:	42,3 KB
ID:	169559 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1156.jpg
Wyświetleń:	323
Rozmiar:	39,2 KB
ID:	169560 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1153.jpg
Wyświetleń:	318
Rozmiar:	34,6 KB
ID:	169561

  20. #11700
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    pleban68 Najważniejsza jest KPW która będzie dmuchać w zasyp - to podstawa i spokojne palenie na naturalnym ciągu, wszystko jedno jaką metodą: czy miarkownik mechaniczny, czy sterownik elektroniczny + MCI, czy coś innego, ale nie dmuchawa, przy węglu nie trzeba. Możesz owinąć 2 druty (grube) o płomieniówki i na nich podwiesić deflektor który będzie sobie wisiał i nie będzie przeszkadzał, najlepiej na całą szerokość kotła tylko od frontu te 10cm luzu. Możesz go również zrobić z podwieszonej blachy.

    malych zamiast dmuchawy podłącz MCI. i dorób KPW - będzie się palić jeszcze dłużej i jescze więcej zaoszczędzisz.

    Palenie zabija szamot to materiał powszechnie stosowany do budowy kotłów i pieców, a obciążenie na ruszta jest śmiesznie małe dla stali.

    toom od strony drzwiczek cegły możesz podciąć na rogach i przesunąć do przodu - może ci w tedy wejdą jeszcze 2 sztuki, widzę, że masz "dławik" przepływu spalin, jak dasz dodatkowe cegły to możesz wyciągnąć dławiki. Viadrus ma z tył zaokrągloną komorę więc zostanie Ci z 4-5cm na całej szerokości dla spalin - poprawisz zmieszanie gazów i wzrośnie ci sprawność.

    ZUG ja na Twoją bolączkę tlenkową znalazłem sposób - palę z większą mocą i nad paleniskiem jest zawsze ogień PW zawsze otwarte; jest temperatura, jest palny gaz i jest tlen do jego spalenia.
    Redukcja faktycznie zachodzi - jest to powszechnie opisane zjawisko w literaturze. Last Rico mówi, że przy bardzo spokojnym spalaniu redukcji nie ma bo jest za niska temperatura - to też ma sens. Bez miernika się nie dowiesz tak jak pisze Hes
    Ostatnio edytowane przez artur11 ; 12-02-2013 o 18:51

Strona 585 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony