dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 608 z 998
Pokaż wyniki od 12.141 do 12.160 z 19943
  1. #12141
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ziwi 1967

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    banin
    Kod pocztowy
    80-297
    Posty
    23

    Domyślnie

    dziękuje Panowie za podpowiedzi w sprawie rusztu. Nadal jednak nie odnosicie się do odbioru ciepła przez skoksowany węgiel.Na logikę(moją
    )to w GS są zaletą, a żeliwne chyba długo nie żyją(kruchy materiał) . Zastanawiam się też czy mogą się uszkodzić podczas napełniania(jakaś większa kostka).Myślę o komorze wysokiej na 45cm.

  2. #12142
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Motocentrumsc palenie ciągłe jest najbardziej ekonomiczne i ekologiczne jeżeli palisz w kotle dostosowanym mocą do instalacji i zapotrzebowania na ciepło. Robiłem takie eksperymenty, ale mam bufor i mogę sobie na to pozwolić, paląc ciągle przez 24h na małej mocy mam mniej ciepła niż spalając tą samą ilość opału na dobę ale w 12h. Myślę że wynika to przede wszystkim z dopalania gazów i prawidłowej pracy wymiennika, który jest (powinien być - zakładam, że jest) policzony dla odpowiednich prędkości i objętości gazów, ognia, promieniowania podczerwonego i po drugiej stronie wody.

    ziwi1967 ruszt wodny odbiera sporo ciepła przy paleniu na nim. Skoro chłodzi to znaczy, że gdzieś to ciepło odbiera.

  3. #12143

    Domyślnie

    Jak u mnie w DS ruszt wodny to całkowity niewypał.Na ruszcie robią się spieki i zatyka się dopływ PG.Miałem ruszt tabliczkowy a teraz mam zwykły żeliwny żeberkowy taki jak do pieców kaflowych.Od strony drzwiczek jest podniesiony na kątowniku z nogami żeby można było rusztować i opal przesuwał się w kierunku pierwszej przegrody.
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  4. #12144
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witam,

    Koledzy macie jakieś skuteczne sposoby na pozbycie się miejscowego gotowania wody w kotle? Przestawienie pompy na 3 bieg niewiele pomaga. Obniżenie ciągu kominowego też tak sobie. Zostaje chyba tylko nie czyścić kotła, a może macie jakieś inne pomysły ? Sytuacja najbardziej dokuczliwa jest w momencie gdy na ruszcie długimi płomieniami pali się kostka.

    Denerwuje mnie to syczenie/piszczenie.
    Ostatnio edytowane przez Szponi ; 24-02-2013 o 18:20
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  5. #12145

    Domyślnie

    toomm
    Panowie zeby było ekologicznie i ekonomicznie to czym palicie latem na CWU w swoich kotłach GS ?? sezon niedłógo i się zastanawiam
    Polecam PRĄDEM

    Kupiłem sobie w zeszłym roku dobrze ocieplony bojler 140 l dwupłaszczowy.
    Do tego kupiłem za 30 zł automat w którym programuję kiedy ma się mi załączyć grzanie.

    Mam 2 taryfy prądowe. Tańszy prąd dla 22.00 do 6.00 w nocy oraz 13.00 do 15.00 w ciągu dnia. W czasie weekendu mam cały czas 2 taryfę.
    Automat włącza mi bojler o 4.00 w nocy- mam wodę na rano.
    Włącza oczywiście w czasie 13.00 do 15.00 w ciągu dnia oraz o 22.00.
    Wody wystarcza mi zawsze na 4 ludzi w domu.

    Analizowałem solary, ale w Polsce, w pomorskim, dla 4 osób jest to kompletnie nieopłacalne.

    Rachunki za prąd mam (decydując się na 2 taryfę) zdecydowanie niższe. Grzałem przepływowym 27 kw i wychodziło to drożej. Każde włączenie to licznik wariował. Trochę dyscypliny w domu i jest super. Pralkę włączasz w 2 strefie, zmywarkę, itd.

    Upsss... ekonomiczne spalanie węgla...
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  6. #12146
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Motce*

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    32-410
    Posty
    52

    Domyślnie

    A czy kojarzycie może gdzie kolega mikar1 użył szamotki? Bo pisałem do niego ale się nie odzywa jakiś czas, a może ktoś wie jak można jeszcze ten kocioł usprawnić?

  7. #12147

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomm Zobacz post
    Panowie zeby było ekologicznie i ekonomicznie to czym palicie latem na CWU w swoich kotłach GS ?? sezon niedłógo i się zastanawiam
    Ja grzeję solarami zrobionymi ze starych grzejników panelowych. A jak nie ma słońca to prądem.

  8. #12148
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robit

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    65

    Domyślnie

    Cytat Napisał MotoCentrumSC Zobacz post
    Teraz jak robiłem próbę to dużo więcej zostało nie spalonych koksików niż przy pracy kotła z dmuchawą, ale to doczytałem że to wina wychładzania wsypu przez ruszt wodny. Czy dodatkowy ruszt o którym wcześniej wspominano to zwykła kratka powiedzmy z pręta kwadratowego 14mm o wielkości oczka takiej żeby nie przeleciał węgiel?

    Koksiki to ci zostają nie dla tego że ruszt je wychładza
    tylko dlatego że masz słaby ciąg.
    Akurat ruszt wodny to jeden z lepszych wynalazków dla kotłów zasypowych.
    Podjąłeś się modyfikacji swojego kociołka zgodnie z zaleceniami ekspertów
    tego wątku więc powinieneś chyba uzyskać zauważalne efekty w postaci
    dużo mniejszej ilości spalanego paliwa.
    Więc po co te koksiki na ruszcie liczysz ?
    Ostatnio edytowane przez robit ; 24-02-2013 o 18:37

  9. #12149

    Domyślnie

    wiekuistość
    Widzę, że czytasz a tyle czasu się nie odzywałeś
    Krótko.
    U mnie się to nie kalkuluje. Zbyt mało słońca na pólnocy...
    Chciałem zrobić puszkowca Wezyra do ogrzewania PP w kotle, ale... po tej zimie widzę, że to też bez sensu. Ile tego słońca było ?...

    robit

    Celny strzał

    A moje pytanie u góry strony ...ZOBACZ
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 24-02-2013 o 18:53
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  10. #12150

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziwi 1967 Zobacz post
    dziękuje Panowie za podpowiedzi w sprawie rusztu. Nadal jednak nie odnosicie się do odbioru ciepła przez skoksowany węgiel.Na logikę(moją
    )to w GS są zaletą, a żeliwne chyba długo nie żyją(kruchy materiał) . Zastanawiam się też czy mogą się uszkodzić podczas napełniania(jakaś większa kostka).Myślę o komorze wysokiej na 45cm.
    Prawie 20-lat eksploatuję kocioł DS z rusztem żeliwnym, tzw.belkowym. Komora paleniska wys.75 cm. Palę najczęściej najgrubszą kostką(duże drzwiczki załadunkowe). Ruszt nadal funkcjonuje bez uszkodzeń mechanicznych. Natomiast odpopielanie to mordęga.

  11. #12151
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał ola33 Zobacz post
    Dziś rozpaliłam jak ostatnio od góry dużo więcej dołożyłam opału i strasznie się dymiło z dolnych drzwiczek nie mówiąc o "wybuchu". Zamiast od góry się spalać spala się dziś od dołu nie wiem dlaczego. Wcześniej tak nie było.
    Koniecznie trzeba uszczelnić dolne drzwiczki, wtedy dym będzie przechodził przez strefę żaru i się spalał.
    Żeby uniknąć wybuchu trzeba podać więcej powietrza: odsłonić bardziej dmuchawę lub zwiększyć czas przedmuchu na 10 sek.
    Opisz ile sypiesz miału i jak długo się pali, jaką masz temperaturę i jakie są jej wahania na podtrzymaniu.

  12. #12152

    Domyślnie

    robert45
    Co to znacz mordęga?... Skoro nie ma kamieni to powinny być 3 przeciągnięcia w każdej szczelinie i ....koniec.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  13. #12153
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikar1

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zelków-Kolonia
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał MotoCentrumSC Zobacz post
    Dołożyłem drugi profil 50x30 obok tego czyli w sumie jest 100x30x3 z przegrodą w środku. W sobotę znowu próba i zobaczymy co wyjdzie. Teraz jak robiłem próbę to dużo więcej zostało nie spalonych koksików niż przy pracy kotła z dmuchawą, ale to doczytałem że to wina wychładzania wsypu przez ruszt wodny. Czy dodatkowy ruszt o którym wcześniej wspominano to zwykła kratka powiedzmy z pręta kwadratowego 14mm o wielkości oczka takiej żeby nie przeleciał węgiel?
    Żywot mojego rusztu z pręta 14x14 był krótki. Przepalił się w ciągu nie całego sezonu. W tej chwili palę bez dodatkowego rusztu, ale zostaje dużo koksu. Próbuj zrobić coś żeliwnego. Zobacz na Al...Są gotowe elementy rusztów żeliwnych. Może coś z tego zrobisz .Ja tak myślałem ,ale na razie brak czasu a i sezon zbliża się ku końcowi. Jeżeli coś wymyślisz to daj znać. Może być na priv.

  14. #12154
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikar1

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zelków-Kolonia
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał MotoCentrumSC Zobacz post
    A czy kojarzycie może gdzie kolega mikar1 użył szamotki? Bo pisałem do niego ale się nie odzywa jakiś czas, a może ktoś wie jak można jeszcze ten kocioł usprawnić?
    Jestem.
    Wyłożoną mam tylną ściankę cegłą na "płask"od rusztu na wysokość 5 cegieł i dalej jedna warstwa cegły na tzw. 6. U mnie pasuje tak, że na szerokość kotła potrzeba 1,5 cegly. Jeżeli masz ruchome ruszta to w dolnej cegle musisz wyciąć kanałki tak by zęby przegarniacza się swobodnie mieściły, bo inaczej to nie będziesz mógł przerusztować. Cegły połóż na zaprawę szamotową, by nie uciekało szczelinami powietrze do góry pomiędzy ścinką kotła a cegłami. Na priv mogę podać Ci nr telefonu. Jeżeli będziesz miał ochotę to pogadamy.
    Ostatnio edytowane przez mikar1 ; 25-02-2013 o 06:36

  15. #12155
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikar1 Zobacz post
    Żywot mojego rusztu z pręta 14x14 był krótki.
    Można co jakiś czas regularnie odwiedzać złomowiska w okolicy i zostanie się posiadaczem solidnego rusztu kupionego na kilogramy .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  16. #12156

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    robert45
    Co to znacz mordęga?... Skoro nie ma kamieni to powinny być 3 przeciągnięcia w każdej szczelinie i ....koniec.
    Chodzi mi o spieki i żużel. Kocioł rzadko wygaszany, co kilka tygodni więc zbiera się tego trochę.

  17. #12157
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wodzo

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Kock
    Posty
    7

    Domyślnie Jaki kocioł GS?

    Planuję w najbliższym czasie wymienić kocioł CO. Chciałbym kupić górnego spalania i palić metodą Last Rico bez dmuchawy, ale zauważyłem, że trudno znaleźć kocioł, który np. miałby stosunkowo dużą komorę spalania i wysoką, a małą powierzchnię rusztu i aby dolne drzwiczki nie były zespolone, no i żeby był ruszt żeliwny. Znalazłem kocioł nowej firmy Setlans, interesuje mnie moc 25kW. Czy taki kocioł będzie dobrze pracował? Dowiedziałem się, że komora paleniskowa ma szerokość 32 cm, gł. 50 cm, wys. 36 cm. Ruszta są wodne. Ile w takiej komorze mieści się orientacyjnie węgla? Nie chciałbym za dużo w nim przerabiać, oprócz dorobienia KPW. A może jakieś inne propozycje? W okresach jesienno – wiosennych zamierzam palić zrębkami i drewnem, zimą węglem.

    http://anoda-m.pl/pl/p/Kociol-tradyc...LANS-25-kW/387

  18. #12158
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    wodzo a nie myślałeś nad dolniakiem z ceramiką w komorze dopalania. Palisz, dosypujesz, rusztujesz, dosypujesz, rusztujesz.... i tak do wiosny ?

  19. #12159
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    jak chcesz spalać także zrębki i drewno to zdecydowanie lepszym wyborem będzie DS. Tylko z 10 razy się zastanów z mocą kotła i nie słuchaj sprzedawców którzy mówią ze lepiej trochę większy niż za mały.
    Ostatnio edytowane przez cysiokysio ; 25-02-2013 o 11:33
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  20. #12160
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adam1205

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    58

    Domyślnie

    Odnośnie mocy kotła, to dokładnie tak jak napisał cysiokysio, prawie wszyscy sprzedawcy powtarzają jak mantrę "lepiej kup pan trochę za duży niż za mały". W efekcie mam kocioł o mocy 16kW do powierzchni około 100m2 zupełnie nie ogrzewanego domu. Obecnie komora paleniskowa w 1/3 zabudowana cegłami szamotowymi, czyli wychodzi że wystarczyłby piec o mocy max 10kW albo jeszcze mniejszy.
    wodzo, u mnie wychodzi że na 1dm3 pojemności komory wchodzi około 0,60 - 0,65 kg węgla w sortymencie orzech, ale oczywiście w zależności od węgla, nawet tego samego sortymentu, są różnice.
    Ze znalezieniem pieca GS pod kątem spalania od góry jest duży problem, sam szukałem pieca o powierzchni rusztu nie większej jak 800 cm2 i pojemności komory zasypowej około 40-50 dm3 i jak na razie takiego nie znalazłem. Jak była tak mała powierzchnia rusztu to była bardzo mała komora zasypowa, jak była duża komora zasypowa to znowu była duża powierzchnia rusztu. I tak źle i tak niedobrze, czyli co może kocioł na zamówienie czy jak?
    Moc kotłów, z tego co wiem, liczona jest dla temperatury zewnętrznej - 20*C. Czy ktoś wie dla jakiej temperatury wewnętrznej i jakiej tempearatury na kotle liczy się moc znamionową kotła?
    Kocioł Per-Eko KSW16 moc 16kW, powierzchnia rusztu i komora zasypowa zmniejszona szamotem o 1/3. Dom nieocieplony, połowa bliźniaka "kostki", powierzchnia ogrzewana około 100m2.

Strona 608 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony