dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 731 z 998
Pokaż wyniki od 14.601 do 14.620 z 19943
  1. #14601
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Spoko, żartowałem tylko -- absolutnie nic mi do tego. Zanim osiągniesz spodziewane efekty, musisz ogarnąć piec. Podstawa to uszczelnić go dokładnie, tj. drzwiczki, klapka powietrza głównego (dolnego, pod zasypem), ruszt ruchomy (jeśli jest). Następnie odseparowanie rusztu pionowego od komory popielnika. Dalej dorobienie otworów, a najlepiej kierownicy, powietrza wtórnego (górnego, nad zasypem). Wtedy może wyciągnie się te 8h na jednym zasypie przy takiej ogromnej kubaturze.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 23-12-2013 o 09:09
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  2. #14602
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Piotrex17

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Dukla
    Posty
    7

    Domyślnie

    Tak wygląda przekrój mojego pieca. Radzicie mi abym zamknął klape powietrza pierwotnego ? jeśli już będzie rozpalone ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec.jpg
Wyświetleń:	247
Rozmiar:	54,5 KB
ID:	231554

  3. #14603
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Zależy co rozumiesz pod pojęciem powietrza "pierwotnego". Lepiej na początek usiądź i poczytaj: http://czysteogrzewanie.pl/ albo http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post2952906
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  4. #14604
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Piotrex17

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Dukla
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dzieki

  5. #14605

    Domyślnie

    Jakie masz mniej więcej parametry domu (ocieplenie),
    Suporex 24 cm, styropian 14 cm, strop z pustaków + beton + styropian 5 cm, ogrzewanie podłogowe. Okna plastikowe nowe, bardzo szczelne. kratki wentylacyjne w kuchni 2x, w łazience, w salonie, w pralni, w spiżarce.

    ile kg zarzucasz, jakiego węgla i jak długo się pali? Jeśli po 6h węgiel się odgazował
    zarzucam ok 12-14 kg węgla i tak po po 6h był odgazowany

    koks grzał kolejne 6-8h?
    Wstałem dzisiaj o 10:00 to było na piecu 40 st. (podłogówka przy takiej temp spełnia swoją rolę) i jeszcze był żar.

    Jeśli przy takich parametrach czopuch jest bardzo gorący, to wręcz idealnie.
    Tzn jest gorący do czasu gazowania mniej więcej.

    Jak wygląda wymiennik po paleniu?
    Nie bardzo wiem co masz na myśli.

    Wg mnie można by ten kocioł przerobić na Dolne Spalanie, ale to już większa rzeźba.
    Także o tym myślałem ale piec ma gwarnacje jeszcze.

  6. #14606
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrex17 Zobacz post
    Tak wygląda przekrój mojego pieca. Radzicie mi abym zamknął klape powietrza pierwotnego ? jeśli już będzie rozpalone ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec.jpg
Wyświetleń:	247
Rozmiar:	54,5 KB
ID:	231554
    Własnie ten rysunek z dokumentacji kotła miałem na myśli. Powietrze idące przez drzwiczki popielnika to powietrze pierwotne. Przy metodzie palenia od góry to powietrze powinno iśc równomiernie przez zasypane paliwo, czyli iść od dołu, przez ruszt poziomy. Tymczasem według rysunku, większość powietrza płynie przez ruszt pionowy, ten otwierany ruszt za drzwiczkami popielnika od przodu kotła. Tak płynące powietrze pomaga szybciej rozpalać cały węgiel wrzucony do kotła, ale jednocześnie utrudnia kontrolę nad szybkością spalania. Stąd sugestia zatkania przepływu przez ruszt pionowy: albo uszczelnienie pomiędzy drzwiczkami a rusztem poziomym, albo szczelna blacha/cegła na ruszcie pionowym lub zamiast rusztu pionowego.

  7. #14607

    Domyślnie

    --> dareku22
    Czyli spaliłeś mniej węgla na jednostkę czasu niż przy dokładaniu? Temperatura spalin w fazie spalania części lotnych węgla może być wyższa a co za tym idzie również czopuch będzie bardziej gorący. Nie wieje przez ten kanał za paleniskiem i nie schładzają się spaliny. Jednocześnie więcej powietrza jest tam, gdzie go potrzeba, czyli w palenisku. Teraz tylko dobrać właściwą ilość powietrza i cieszyć się stałopalnością. Btw kontrolowana nieszczelność kanału za wiszącym wymiennikiem zapewnia Ci powietrze wtórne przy napowietrzaniu przy pomocy dmuchawy oczywiście.

    --> ronuch
    Przypuszczam, że Twoje przypuszczenia są słuszne. Nie znam się na rodzajach węgla i nie chcę się znać, ale jeśli ten, którym palisz ma dużą zawartość substancji lotnych, smołowych, może pomyśl o jakimś elemencie dopalającym.

  8. #14608
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dareku22 Zobacz post
    zarzucam ok 12-14 kg węgla i tak po po 6h był odgazowany
    Zatem (w dużym uproszczeniu) można przyjąć, że piec od dołu masz szczelny. Jak jest nieszczelny, to wszystko się spali w 2h.

    Cytat Napisał Dareku22 Zobacz post
    Wstałem dzisiaj o 10:00 to było na piecu 40 st. (podłogówka przy takiej temp spełnia swoją rolę) i jeszcze był żar.
    Czyli ~14h grzało, co daje ~1kg/h. Wynik całkiem dobry jak na palenie bez PW, aczkolwiek przy 80m2 daje 0.0125 kg/h/m2 -- czyli dosyć przeciętnie.

    Cytat Napisał Dareku22 Zobacz post
    Tzn jest gorący do czasu gazowania mniej więcej.
    Prawidłowo. Ja mam z tym niestety problem żeby utrzymać wysoką temperaturę paleniska.

    Cytat Napisał Dareku22 Zobacz post
    Nie bardzo wiem co masz na myśli.
    Pytałem jak po paleniu wygląda wymiennik. Ma nalot z sadzy, gruby, cienki, twardy, miękki, jaki kolor?

    Cytat Napisał Dareku22 Zobacz post
    Także o tym myślałem ale piec ma gwarnacje jeszcze.
    Tak realnie to ta gwarancja jest potrzebna jak kula u nogi. Jeśli nie chcesz go przerabiać na DS, to koniecznie dodaj PW (a najlepiej KPW). Niedawno ktoś zdaje się walczył z podobnym kotłem jak Twój. Powinien się poprawić wynik. Możesz też, na te swoje 80m2, jeszcze nieco zmniejszyć komorę szamotem. Swojego Zębca 21 kW ściąłem do około 14 kW (czyli o 1/3) i grzeję 120m2 (dom ma podobne parametry do Twojego) paląc poniżej 1kg/h.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #14609

    Domyślnie

    --> Myjk
    KPW nie wolno montować mając dmuchawę!

  10. #14610
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    co do dokładania przy paleniu od góry to pozwole się nie zgodzić. Pewnie nie na każdym węglu to wyjdzie ale ja bezkarnie dokładam już po 3 - 4 godzinach od momentu rozpalenia. Fakt - dokładam co dwie godziny po jednej łopatce tak aby nie zdusić żaru i nie spowodować dymienia. Trzeba porozrzucać trochę na boki. W ten sposób upycham jeszcze w ciągu cyklu palenia jakieś 7-8 kg węgla. Zauważyłem że w takim układzie piec najpierw trawi to co mu dorzucę a dopiero potem "szuka sobie" węgla na dole. Węgiel jakim pale pochodzi z Rosji, jest drobny i kosztował 550 zł/t. Po rozpaleniu żar jest taki że po otwarciu drzwiczek opala brwi. Trza uważać.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  11. #14611

    Domyślnie

    --> coulignon
    Ty wywrotowcu
    a po co głowę do kotła kłaść?

  12. #14612
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bakus23

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wrzucam zdjecia mojego kotla moze ktos pomoze mi rozwiazac moj problemKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CIMG3012.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	38,2 KB
ID:	231579Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CIMG3013.jpg
Wyświetleń:	275
Rozmiar:	44,8 KB
ID:	231580Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CIMG3014.jpg
Wyświetleń:	259
Rozmiar:	42,9 KB
ID:	231581

  13. #14613
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    --> coulignon
    Ty wywrotowcu
    a po co głowę do kotła kłaść?
    Brwi opala metr od kotła....
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  14. #14614
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zeluzg

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    70

    Domyślnie

    po co dosypujecie węgla przy rozpalaniu od góry ? Lepiej zasypać więcej niż dokładać. I potem można siedzieć przy stole na święta a nie biegać do piwnicy co 1.5 h

  15. #14615

    Domyślnie

    z nudów i ku zdrowotności
    --> bakus23
    jeśli dobrze widzę, to między paleniskiem a wylotem do czopucha są tylko te rury opłomkowe?

  16. #14616
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bakus23

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    tak dokladnie sa tylko te rury dobrze zauwazyles.Ma to jakies znaczenie?

  17. #14617

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Poza tym siadaj z dziadkiem do lektury: http://czysteogrzewanie.pl/
    szczególnie ten rozdział: http://czysteogrzewanie.pl/warsztat/...resci/#Relacje

  18. #14618
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeluzg Zobacz post
    po co dosypujecie węgla przy rozpalaniu od góry ? Lepiej zasypać więcej niż dokładać. I potem można siedzieć przy stole na święta a nie biegać do piwnicy co 1.5 h
    W przypadku mojego pieca zasyp maksymalny to 21 kg i starcza na jakieś 12 godzin. Stąd potrzeba podkładania żeby trochę wydłużyć stałopalność.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  19. #14619
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andrzej9923

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bialystok
    Posty
    191

    Domyślnie

    Ja dzisiaj Panowie ocieplilem drzwiczki zasypowe.Wczesniej dosc duzo sie nagrzewaly,nie moglem dotknac reka.Dalem polowki szamotu a miedzy nimi a drzwiczkami welne z uszczelnienia ze starego kotla.Teraz drzwiczki maja ok 50st.Ale to nic,po ok 6 h od rozpalenia w kotle ciemno,temp. 60 st lekki dymek przy zamknietym pg.W starym kotle mialem podobnie i przy takim wlasnie paleniu uzyskiwalem najwieksza stalopalnosc.Pw podaje tylko poprzez nieszczelnosc klapki pw,nie jest uchylona tylko tak sobie "lezy".Po zakonczeniu cyklu palenia napisze jaka osiagnalem stalopalnosc.Polecam to ocieplenie.

  20. #14620

    Domyślnie

    Czyli spaliłeś mniej węgla na jednostkę czasu niż przy dokładaniu?
    Ciężko mi powiedzieć.

    Czyli ~14h grzało, co daje ~1kg/h. Wynik całkiem dobry jak na palenie bez PW, aczkolwiek przy 80m2 daje 0.0125 kg/h/m2 -- czyli dosyć przeciętnie.
    Tak około, chociaż u mnie podłogówka wystarczy że ma 30 st. to nie pozwala się wychłodzić.


    Pytałem jak po paleniu wygląda wymiennik. Ma nalot z sadzy, gruby, cienki, twardy, miękki, jaki kolor?
    Właśnie dzisiaj go czyściłem więc zobaczę.

    Jeśli nie chcesz go przerabiać na DS, to koniecznie dodaj PW (a najlepiej KPW).
    Z dmuchawą to nie bardzo bo mi wydmucha przez to.

    Możesz też, na te swoje 80m2, jeszcze nieco zmniejszyć komorę szamotem.
    Też o tym myślałem, ale w jaki sposób to ułożyć aby nie było zakamarków ? Te chude płytki po obu bokach ? Czy może cegły na jednej stronie ? O ile dokładnie zmniejszyć palenisko ?

    Btw kontrolowana nieszczelność kanału za wiszącym wymiennikiem zapewnia Ci powietrze wtórne przy napowietrzaniu przy pomocy dmuchawy oczywiście.
    A w jaki sposób to zrobić żeby było dobrze ? Obecnie na dole są dwie płytki i na górze jest szczelina ok 2cm. Oprócz tego dalej za płytkami jest ruszt przez który też przechodzi powietrze. Na górze wymiennika jest cagła i jest ok 2 cm luzu po lewej stronie.

Strona 731 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony