dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 736 z 998
Pokaż wyniki od 14.701 do 14.720 z 19943
  1. #14701
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    A PW poza rurą wezyra próbowałeś moze podać dodatkowo z popielnika?

  2. #14702
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lysy1l

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    279

    Domyślnie

    A czemuż to przechodzisz ze spalania dolnego na górne? Jakim węglem palisz i jak wygląda sprawa podawania PW szczególnie przez drzwi załadunkowe, bo to w podpisie brzmi to trochę enigmatycznie i chyba jest nieaktualne.
    Wykwalifikowany palacz górnego spalania po kursie korespondencyjnym.

  3. #14703
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Witojcie wszyscy mili ludzie - jeszcze w tym starym 2013 roku!

    Dobrze widzieć że nie dość że wątek nie umarł, to jeszcze został przyklejony
    do tablicy - przez naszego forumowego Administratora (dziękuję bardzo!).

    Skoro licznik się kręci a wątek żyje, to znaczy że zainteresowanie istnieje,
    a to z kolei oznacza - że idziemy we właściwym kierunku. Chcemy spalać
    jak najmniej, a jednocześnie nie truć siebie i świata niepotrzebnie. Dymu -
    z okolicy nie pozbędziemy się ani zakazami ani nakazami, to świadomość
    kuleje. Ludzie - zwykle nie chcą specjalnie dymić sąsiadowi prosto w nos.
    Po prostu nie wiedzą że można dom ogrzać inaczej. Mam wielką nadzieję,
    że propagując temat, RAZEM dokonamy ewolucyjnej zmiany na lepsze.
    Oczyścimy Polskę z dymu, oczywiście nie zrobimy tego dzisiaj, ani jutro -
    ale zrobimy to. To tylko kwestia czasu.

    Chcę podziękować wszystkim Kolegom za aktywność, jednym za pomoc
    nowym użytkownikom tego wątku, innym za to że chciało im się rejestrować
    tylko po to, żeby podzielić się z nami swoimi sukcesami, to pociąga innych.
    Bardzo Wam dziękuję!!! I jednym i drugim, to dzięki Wam wątek żyje.

    Koniecznie trzeba tu wspomnieć o Kolegach z naszego długiego wątku.
    O Juzefie i o Szponim, jeśli kogoś pominąłem to bardzo przepraszam.
    Oczywiście mam tu na myśli znane już w sieci strony internetowe:
    www.czysteogrzewanie.pl oraz www.cieplowlasciwie.pl

    Jestem przekonany, że wszyscy widzą wielką pracę wkładaną tylko po to,
    żeby innym ludziom było łatwiej znaleźć ważne dla nich informacje. Nie ma
    tam wszechobecnych dzisiaj reklam - podobnie jak nie ma ich na Wikipedii.
    Warto widzieć dobro wspólne wypływające z tej działalności...
    -------------------------------------

    Na koniec mam dużą prośbę do trzech kolegów. Żywię nadzieję że emocje
    już nieco opadły... Jeśli to tylko możliwe --- to usuńcie swoje ostatnie posty.
    Koniec roku sprzyja porządkom. Bardzo dziękuję.
    ------------------------

    Serdecznie Wszystkich pozdrawiam!


    P.S.
    Zawsze ciekawiło mnie jaką moc (w Wattach) ma płomień świecy, jedni
    (na stronach angielskojęzycznych) pisali że 80W, inni że 40, jeszcze inni
    że 35 Watt. Postanowiłem zmierzyć tę moc, o sposobie pomiaru i wyniku
    poinformuję tu wszystkich niebawem. Czy coś z tego dla nas wyniknie??
    Owszem, wyniknie.
    beton wiąże ludzi...

  4. #14704
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    O! To jednak kolega zyje. A myślałem że jest juz tylko legendą Lub został zlicytowane przez Pana C.
    Najlepszego w nowym roku. Palacze wszystkich krajów... niech wam wegielek pomyślności nigdy nie zagaśnie!
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  5. #14705

    Domyślnie

    [QUOTE=Last Rico;6290352]Witojcie wszyscy mili ludzie - jeszcze w tym starym 2013 roku!







    Serdecznie Wszystkich pozdrawiam!


    Do siego roku.

  6. #14706
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post

    Serdecznie Wszystkich pozdrawiam!

    P.S.
    Zawsze ciekawiło mnie jaką moc (w Wattach) ma płomień świecy, jedni
    (na stronach angielskojęzycznych) pisali że 80W, inni że 40, jeszcze inni
    że 35 Watt. Postanowiłem zmierzyć tę moc, o sposobie pomiaru i wyniku
    poinformuję tu wszystkich niebawem. Czy coś z tego dla nas wyniknie??
    Owszem, wyniknie.
    Bądź pozdrowiony, ojcze założycielu tego tematu.
    Wszystkie podane wartości dotyczące mocy świecy mogą być prawdziwe. Faktyczna moc będzie zależeć od grubości i długości knota, a te wielkości nie są przecież znormalizowane.
    1kg parafiny daje po spaleniu 11,111kWh. Ile waży i jak długo płonie typowa świeca?
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 30-12-2013 o 13:07

  7. #14707
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    O! To jednak kolega zyje. A myślałem że jest juz tylko legendą .
    Wiadomość o mojej śmierci była przesadzona (Mark Twain).

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Wszystkie podane wartości dotyczące mocy świecy mogą być prawdziwe.
    No właśnie.
    Miesiąc temu postanowiłem zrobić przegląd kotła, czyli wymiana wszystkich
    uszczelnień, oraz ponowne mocowanie rury spalinowej do kotła i do ściany
    kominowej. Zależało mi na tym, żeby kleje i zaprawy schły wolno. Już kiedyś
    grzejąc bardzo lekko drewnem, doprowadziłem do zagotowania się lepiszcza
    (drewno jest paliwem długopłomiennym). Wszystko na nic...

    Tym razem zakupiłem 20 sztuk wkładów do zniczy - równo po 50 g. parafiny
    stałej każdy. Umieściłem je na ruszcie kotła i zapaliłem. Z opisu wynikało, że
    będą się palić przez 15 godzin, paliły się całe 21 godzin ( ustalone warunki
    napowietrzania - robią jednak swoje!). Wkłady zniczy wysuszyły wszystko
    co było trzeba. Nie ukrywam że użyłem tego sposobu również do poznania
    mocy płomienia jednego znicza i czy instalacja jakoś to spalanie odczuje.

    Parafina stała (1kg) ma wartość opałową 40MJ, co daje - tak jak napisał
    kolega Gondoljerzy - średnio 11,1kW w ciągu jednej godziny spalania, czyli:
    11,1kWh / 21h = 0,528 kW w ciągu każdej godziny spalania.
    Zatem 528W / 20 szt = 26,4W

    Jeden płonący wkład (kupiłem najbardziej popularne wkłady z możliwych)
    może oddawać stale 26,4 Watta. Dotyczy to tych zwykłych wkładów, a nie
    np. talerzowych zniczy z grubym knotem. Najtańsze białe wkłady.

    Co z tego wynika?
    Ta obserwacja daje nam praktyczną wiedzę co do źródła ciepła, od tej pory
    patrząc na płonące drewno - możemy z dużym przybliżeniem określić moc
    cieplną. Jest też inna pożyteczna strona tego doświadczenia. Otóż bywa
    tak, że w środku mroźnej zimy trafi nam się niezaplanowany wyjazd gdzieś
    na drugi koniec kraju. Przy silnych mrozach, Istnieje obawa, że może nam
    powstać lodowy korek w instalacji, albo przy niedocieplonym domu, nawet
    rozerwanie rur, grzejników itp. Przy okazji, korek lodowy jest najczęstszym
    powodem (zwykle) tragicznych w skutkach eksplozji kotłów.

    Są już produkowane wkłady o czasie spalania wynoszącym 168 h (to 7 dni).
    Kupujemy 20 szt. o potrzebnym nam czasie, ustawiamy na ruszt i jedziemy.
    Uwalniane ciągle 0,5 kW do instalacji, nie pozwoli jej zamarznąć - nawet
    w największe mrozy! Ktoś powie, no tak, ale prądem jest taniej, zgoda, jest
    taniej, tyle tylko że nie wszyscy - mają grzałki elektryczne w instalacjach,
    a dodatkowo są też takie rejony kraju gdzie często, a bywa że i długo nie
    ma zasilania. Farelka umieszczona w kotle na pewno wytworzy wielką stratę
    kominową, ale instalacji może przez to nie ogrzać, tak jak wolne spalanie.
    Zatem należy wkłady zwyczajnie doliczyć do kosztu wyjazdu... i jechać.
    Trzeba tylko koniecznie pamiętać - o drastycznym zmniejszeniu PG.
    beton wiąże ludzi...

  8. #14708
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    tylko chyba pompę obiegową trzeba włączyć na stałe.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  9. #14709
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawel_i
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    215

    Domyślnie

    Przesiadłem się z palenia DS na GS z prostego powodu - problem z dostarczeniem PW do palnika.
    Próbowałem rurka od góry, dodatkowym kanałem z popielnika, dodatkowym przelotem za szamotem palnika...
    ale wszystkie te konstrukcje były zadowalające jezeli chodzi o brak lub bardzo małe dymienie.
    Ale ich trwałośc mała, a dodatkowo problem z ruchomym rusztem.
    Więc postanowiłem powrócić do GS.
    Tu PW poprzez KPW bardzo prosto doprowadzić - efekt stałopalność podobna, dymienia brak.
    Dodatkowo brak konstrukcji z szamotu czyli palnika.
    Tylko ten problem z zarastaniem kotła na ostatnim przelocie.
    Strasznie się ostatnio szybko zasadza... ale zastanawiam się czy to nie węgiel.
    DS - Defro Optima Plus 20kW plus 3x750L bufor - obecnie DS
    PG pod ruszt, PW w drzwiach załadunkowych, palnik z szamotu, rura Wezyra.
    Podtrzymanie zasilania Tatarek + 100Ah

  10. #14710

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    tylko chyba pompę obiegową trzeba włączyć na stałe.
    I bardzo dobrze, praca pompy częściowo pójdzie w wodę.

    W tej kwestii wyszedł też dodatkowy plus grzałki w drabince łazienkowej - niech grzeje na odkręconych zaworach i włączonej pompie.

    Co do naczynia wzbiorczego - jeżeli jest na zimnym strychu przytulone do komina, to bez palenia może się wychładzać. Czy znicze pomogą - trzebaby sprawdzić empirycznie.

  11. #14711
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gnam

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    5

    Domyślnie

    Byłem dziś u producenta tego kotła... człek zrobił oczy że palę w nim od góry. Nakazał mi palenie od dołu. Na moje argumenty że takie palenie jest złe w połączeniu tego kotła z moim domem stwierdził że moja dmuchawa jest za mało wydajna (dmuchawa nie pochodzi od tego producenta, zaadaptowałem inną stosowaną w piecu innego producenta). Klapkę jak bym się uparł pewnie by wymienili ale daje sobie z tym spokój. Może kiedyś u jakiegoś kowala zamówię wykonanie nowych.
    Dziś pierwszy raz rozpaliłem od góry tak na serio... cała komora węgla (bryłki wielkości orzechów włoskich i takie kęsy wielkości pieści i trochę większe) wcześniej zaczopowałem kanał co został mi wskazany. Paliło się ok 8h było by więcej ale wybrałem żar i załadowałem od nowa. Zobaczę ile przez noc wytrzyma. Co do efektów spalania... nagromadzone osady spaliły się, nowych nie przybyło, ogólnie czarno w środku jak w "D.u M.".

    I chyba tak zostanie... poczekamy zobaczymy.

  12. #14712

    Domyślnie

    pawel_i
    Jeżeli brak dymienia to może do rozpałki dajesz dużo drewna żywicznego ?....
    Przy tym samym węglu w spalaniu DS nie miałeś problemu ?
    Cały problem w Twoim paleniu dołem to ten ruchomy ruszt. To się musi zacząć szybko ruszać.
    U mnie poprzedni palnik wytrzymał sezon. Ten działa od początku października i nie widać oznak zużycia.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  13. #14713

    Domyślnie

    @ jacbelfer
    jeśli pamiętam to nie bardzo Ci wyszło z górnym paleniem więc jeśli możesz nie doradzaj tu ludziom w tym temacie... wiesz nauczyciel musi mieć autorytet dolne tak

    Wrócił Last Rico może będzie tak "Jaki koniec roku taki cały następny rok" i będzie nam już doradzał przez cały następny

  14. #14714
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel3410

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    yareka
    To, że komuś coś nie wyszło, to nie znaczy, że nie ma wiedzy i doświadczenia. A każdy pomagający z taką wiedzą jest w tym wątku potrzebny bo pytań dużo a odpowiedzi coraz mniej niestety.

    Last Rico mam nadzieję, że Twój powrót zwiastuje jakieś rewelacje, hehe Przy okazji dziękuję za "oświecenie" w temacie palenia

  15. #14715

    Domyślnie

    Ja nie uczę o kotłach ... ale jeśli mam jakieś pozytywne według mnie doświadczenia to się staram przekazać. Kolega nie ma pozytywnych w górniakach... jakoś mu nie wyszło jest niewiarygodny I z tego co pamiętam to już kilka razy swoje posty usuwał po napomnieniu Last Rico.

    Wiedzę może ma ale nie wiem czego uczy

    ... a odpowiedzi... to chyba no dużo pytań i odpowiedzi jest i tu i dla tych co nie chodzą do kina na filmy z napisami jest też druga stronka wystarczy przeczytać ze zrozumieniem
    Ostatnio edytowane przez yareka ; 31-12-2013 o 00:30

  16. #14716

    Domyślnie

    Niech doradza, jeśli potrafi. Tylko niech nie sieje fermentu i nie oskarża fałszywie.

  17. #14717
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Niech doradza, jeśli potrafi. Tylko niech nie sieje fermentu i nie oskarża fałszywie.
    Nadmienię tylko krótko, że od kiedy tu jestem i o ile mnie pamięć nie myli, Twoja stopka wyglądała tak jak obecnie -- ściągnąłem ją do swojej. Na drugim forum była inna, ale też się AFAIR nie zmieniła.

    Tymczasem powitam, dziękując osobiście Last Rico za przelewanie swojej wiedzy na innych. I strzelę od razu z grubej rury z moim "problemem", jeśli pozwolisz (bo nie spodziewam się że czytałeś wszystko od czasu swojej nieobecności). Otóż ojciec wykonał (wg moich wytycznych) dla mnie kierownicę powietrza wtórnego (średnica wyliczona wg wzoru odpowiednio do paleniska), która ma długość całkowitą (od wejścia do pieca przez drzwiczki) aż 23 cm. 13 cm biegnie pod kątem 45 stopni, kolejne 10cm pionowo w dół prosto w zasyp.

    Mój ból polega na tym, że otwarcie PG (nawet minimalne) bardzo mocno ogranicza napływ PW. To prawdopodobnie powoduje (małe bo małe, ale jest, zwłaszcza jak szybciej chcę popędzić piec) kopcenie z komina w fazie gazowania. Czy przy swojej kierownicy (która biegnie tylko pod kątem nie opadając w dół) zaobserwowałeś taki efekt, tj. przytykanie PW do tego stopnia że zaczyna kopcić?

    PS Aha, znalazłem materiał do zmniejszania komory, który nie wygrzewa węgla i jednocześnie jest bardzo wytrzymały. To zwykła wata szklana, ale w płytach (służy do ocieplania podłogi i ścian, a nie miękka do ocieplania dachu). Jest prasowana i gładko wykończona, dzięki czemu nawet traktowanie jej pogrzebaczem niewiele psuje. Pięknie i łatwo się docina do kształtu paleniska. Do tego jest tania -- płyta 10cm grubości kosztuje niecałe 10 zł i pozwala zatkać prawie całą komorę mojego Zębca 21kW. To równowartość 2-3 cegieł szamotowych.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 31-12-2013 o 10:42
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  18. #14718
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ordy
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Rzeszów okolice
    Posty
    154

    Domyślnie

    Myjk,
    ale czy to nie jest przypadkiem zwykła wełna mineralna skalna (bazaltowa), taka ciemniejsza od tej zwykłej żółtej wełny szklanej stosowanej na poddasze i pakowanej w rolki?
    Wełna skalna (bazaltowa) ta ciemniejsza występuje w płytach do zastosowań do ocieplen stropów, fasad, kominków (dodatkowo z folią alu).

    Czy kleisz tą wełnę na zaprawę szamotową, czy tylko na wcisk? Czy zauważyłeś, że węgiel wolniej gazuje, stałopalność się wydłuża i generalnie lepiej "opanować" proces odgazowywania? Na pewno temperatura paleniska będzie wyższa niż bez niej, bo przecież nie ma odbioru ciepła przez zimny płaszcz kotła.

  19. #14719
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andrzej9923

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bialystok
    Posty
    191

    Domyślnie

    Myjk mozesz napisac jak sie sprawdza u ciebie kpw.Pamietam ,że jest fachowo wykonana ale czy ekonomicznosc spalania wzrosla bo glownie o to mi chodzi.
    Co do powietrza z kpw to z moich obserwacji u mnie jest podobnie chodz mam tylko klapke pw.Ja mam pg zamkniete i otworze pw to kociol zaczyna pracowac jak lokomotywa,gdy otworze pg to efekt lokomotywy zanika bo mniej kociol pobiera pw.Mysle ze to jest wynikiem ze kazdy kociol i komin ma okreslone zapotrzebowanie na powietrze i jak ma jedno zrodlo pobierania powietrza np pw to pobiera 100 % a jak ma dwa zrodla to to sie rozklada na dwie klapki.

    ps.Witam zalozyciela wątku,po dluzszej przerwie.Z 4 lata temu trafilem na ten wątek i zrozumialem ze przy odpowiednich "chwytach" mozna z 30% zaoszczedzic kasy przy odpowiednim paleniu plus wygoda palenia zwiazana z żadszym "zaglądaniem" do kotła.
    Ostatnio edytowane przez andrzej9923 ; 31-12-2013 o 11:45

  20. #14720
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał ordy Zobacz post
    Myjk,
    ale czy to nie jest przypadkiem zwykła wełna mineralna skalna (bazaltowa), taka ciemniejsza od tej zwykłej żółtej wełny szklanej stosowanej na poddasze i pakowanej w rolki?Wełna skalna (bazaltowa) ta ciemniejsza występuje w płytach do zastosowań do ocieplen stropów, fasad, kominków (dodatkowo z folią alu).
    Czy kleisz tą wełnę na zaprawę szamotową, czy tylko na wcisk? Czy zauważyłeś, że węgiel wolniej gazuje, stałopalność się wydłuża i generalnie lepiej "opanować" proces odgazowywania? Na pewno temperatura paleniska będzie wyższa niż bez niej, bo przecież nie ma odbioru ciepła przez zimny płaszcz kotła.
    Nie jestem specjalistą w materiałach budowlanych. Ale tak, chodzi właśnie o taką wełnę do ocieplenia jak opisałeś. Ja miałem akurat "wersję" bez folii alu i taką wykorzystałem. Czy z folią dawać, to mam wątpliwości -- ew. od strony ścianek, bo od strony żaru się IMHO szybko zdegraduje. Niestety miałem tylko skrawki pozostałe po jakimś odległym remoncie, więc obecnie moja konstrukcja jest przeplatana szamotem. Po nowym roku "dostanę" od znajomego budowlańca cały plaster (bo w marketach tylko w paczkach sprzedają) i będę na nowo całość pokrywać wełną. Tylko na górze zostawię ze 2-3 płytki/cegły jako dopalacz. Nie uszczelniałem tego dodatkowo. Docinałem po prostu miejsca w których wełna się nie pasowała idealnie (np. przy ruszcie poziomym był jakiś wypust), jak już pisałem cudnie się ten materiał obrabia zwykłym nożem, zostawiając naddatek aby wchodziła mocno na wcisk (bez luzu). Jak to zrobię na nowo to wypowiem się na temat stałopalności. Z pewnością zmniejszenie komory i wyłożenie jej wełną wpłynęło przede wszystkim na czystość spalania -- a tego mi przede wszystkim brakowało do szczęścia ostatnio. Brak dymu, jak zauważyli przedpiscy, oznacza ekonomiczniejsze spalanie.

    Cytat Napisał andrzej9923 Zobacz post
    Myjk mozesz napisac jak sie sprawdza u ciebie kpw.Pamietam ,że jest fachowo wykonana ale czy ekonomicznosc spalania wzrosla bo glownie o to mi chodzi.
    Na prawdę jest mi to ciężko ocenić z perspektywy czasu. Wykonywałem bardzo dużo zmian, ale głównie z nastawieniem na czystość spalania. Teraz, po zmniejszeniu komory, wchodzi mi 12kg drobno porozbijanego węgla (kostka 6-8cm) -- grzało to 14h przy dzisiejszej nocnej temperaturze zewnętrznej (-2) i 21sC na (zimniejszym) poddaszu i 23sC na parterze dla 120m2. Przy ostatnich świątecznych "upałach" ( +8 ) ta sama ilość dawała ciepło niedużo dłużej, bo 16h.

    Cytat Napisał andrzej9923 Zobacz post
    Co do powietrza z kpw to z moich obserwacji u mnie jest podobnie chodz mam tylko klapke pw.Ja mam pg zamkniete i otworze pw to kociol zaczyna pracowac jak lokomotywa,gdy otworze pg to efekt lokomotywy zanika bo mniej kociol pobiera pw.Mysle ze to jest wynikiem ze kazdy kociol i komin ma okreslone zapotrzebowanie na powietrze i jak ma jedno zrodlo pobierania powietrza np pw to pobiera 100 % a jak ma dwa zrodla to to sie rozklada na dwie klapki.
    Jest to logiczne, owszem. Jednak odnoszę wrażenie, że przez konstrukcję mojej KPW (pionowego odcinka) bardziej się to nasila. Dlatego każde, nawet minimalne uchylenie klapki PG skutkuje już kopceniem z komina, bo ubytek PW w komorze jest tak znaczny.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 736 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony