dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 741 z 998
Pokaż wyniki od 14.801 do 14.820 z 19943
  1. #14801
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej9923 Zobacz post
    Dla mnie kociol ma jak najlepiej odbierac cieplo a jak sie pali,czy z komina leci dym to mniej wazne.Ekonomia jest najwazniejsza bo jak mniej spalimy to tez i ekologia na tym zyska.
    Niedawno ten wątek był poruszany. Nie pali się ekonomicznie gdy z komina leci dym -- bo to oznacza wyrzucanie niespalonego WĘGLA przez komin.

    Ponieważ moja poprzednia konstrukcja, choć spełniła zadanie (poza przysypiającym paleniskiem) i spaliło się tak czysto jak nigdy dotąd (wymiennik z białym osadem), się rozpadła przez słabą watę, postanowiłem ją przebudować wg. uwagi użytkownika camel1. Popchnęła mnie do tego także konstrukcja mojej przebudowanej ostatnio KPW. Przebudowanej w ten sposób, że otwór w każdym profilu zmniejszyłem o połowę i zrobiłem deflektor rozrzucający powietrze na boki -- każdy profil rozprasza powietrze na 180 stopni -- wspólnie zatem pokrywają 360 stopni. I tak na całą tylną ścianę aż po wymiennik trafiła 10cm grubości wata, następnie kolejna warstwa 10cm tym razem przełożona szamotem jak na szkicu poniżej.



    Uzyskane palenisko to 40x20x40 Jest zatem mniejsze niż poprzednio. Na wolnych obrotach pali się czysto od samego początku. Niestety już po godzinie piec przysnął pomimo otwartej klapki PG. Chyba za mało drewna na szczyt położyłem przy rozpalaniu (jedna warstwa desek rozłożona szczelnie na palenisku plus parę szczapek do rozpalenia) -- przy tak małym palenisku muszę zmodyfikować rozpalanie, bo o ile to działało przy większym palenisku (szybko zaczynał gazować węgiel na dużej powierzchni), tak tutaj jest z tym najwyraźniej problem. Inna sprawa, odnoszę wrażenie, że przesadziłem z "przesoleniem" zasypu popiołem. Także jutro to wyeliminuję. Póki co piec na temperaturze roboczej, węgiel gazuje, płomień (mały) jest, patrzę na komin (z założonym dzisiaj strażakiem) przez pryzmat światła księżyca i nic nie leci z komina. Dzięki camel1 za ten hint.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 06-01-2014 o 17:02
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  2. #14802

    Domyślnie

    Fajnie ,że udało mi się pomóc.

  3. #14803
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    [...]skoro NAS SAMYCH to nie obchodzi.
    To jest przykra sprawa. Na innym forum (motoryzacyjnym Mazdy) "walczę" z użytkownikami silników Diesla aby nie wycinali ze swoich pojazdów filtrów DPF (dla niezorientowanych, są to filtry wyłapujące cząsteczki sadzy wraz z toksycznymi związkami powstającymi przy wysokociśnieniowym spalaniu paliwa w silniku). Niestety ludzie mają to głęboko w nosie. Kupują drogie samochody, a potem nie stać ich na naprawę, więc wycinają to co sprawia problemy. Gadają coś o zmowie ekologów i nie sposób im przetłumaczyć, że to dla ich zdrowia te filtry są montowane a nie dla jakiejś "ekologii".
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 06-01-2014 o 17:18
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  4. #14804

    Domyślnie

    Może się zdziwicie ale ja teraz palę kostka podobno z Jankowic w piecu dolnego spalania KWKD 15KW i jest super , jest ekologia - brak śmierdzącego dymu i ekonomia 3 duże kostki pala się ponad 12 godzin , nie rozpala się cały zasyp co jest bolączką w kotłach dolnego spalania. Kostka spala się, a wlaściwie spokojnie żarzy dymu praktycznie brak. temperatura spalin minimalna. Miarkownik klapkę powietrza trzyma cały czas otwartą rzeżb szamotowych w piecu nie posiadam

  5. #14805
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    PS Czy przysypianie pieca na niskich "obrotach" może być związane z (moim) schrzanionym kominem, tj. brakiem ciągu?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #14806
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Tak, może, przecież ciąg jest całym i jedynym napędem spalania.
    beton wiąże ludzi...

  7. #14807
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lysy1l

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek2121 Zobacz post
    Może się zdziwicie ale ja teraz palę kostka podobno z Jankowic w piecu dolnego spalania KWKD 15KW i jest super , jest ekologia - brak śmierdzącego dymu i ekonomia 3 duże kostki pala się ponad 12 godzin , nie rozpala się cały zasyp co jest bolączką w kotłach dolnego spalania. Kostka spala się, a wlaściwie spokojnie żarzy dymu praktycznie brak. temperatura spalin minimalna. Miarkownik klapkę powietrza trzyma cały czas otwartą rzeżb szamotowych w piecu nie posiadam
    Dlatego kostka była kiedyś najbardziej poszukiwanym sortem węgla. Dzisiaj się to z różnych względów trochę pozmieniało.
    Wykwalifikowany palacz górnego spalania po kursie korespondencyjnym.

  8. #14808
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Witaj Andrzeju 1962

    Dziękujemy z wielce obrazowy opis, na mnie szczególne wrażenie zrobiło to:

    "Było nadal ok aż do owego 2010 roku, kiedy w piątkowy grudniowy wieczór
    przy prawie -30 na dworze stwierdziłem, że mam dziurawy piec.
    Do Castoramy rano w sobotę jechałem jak już okna w mieszkaniu były
    zaparowane a temp nie należała do przyjemnych a mróz jak trzymał
    tak trzymał."

    Nie trzeba nawet dużej wyobraźni - żeby zrozumieć powagę sytuacji.
    Pewnego roku tylko bojler padł mi na święta i święta nie były już takie fajne.

    Cała twoja opowieść jest bardzo pouczająca, zacznę może od końca.
    Pytasz czy możesz w swoim kotle (bez przeróbek rozumiem) palić koksem.
    Oczywiście że możesz, tylko po co kupować koks, skoro możesz go sobie
    sam w kotle zrobić - wcześniej wypalając węglowodory jakby już za free.

    Chciałbym żebyś coś sprawdził. Piszesz że posiadasz kocioł ze Stąporkowa
    typ UKW C MAX 13kW. Podejrzewam że pomylono "papiery" twojego kotła
    i otrzymałeś instrukcję - od zupełnie innego kotła, czyli od kotła UKN C MAX,
    o którym wytwórca pisze że jest kotłem cyt: "dolnego palenia" - co zresztą
    nie jest zgodne z rzeczywistością. Ani pierwszy, ani drugi kocioł nie jest
    kotłem dolnego spalania (mimo - że paliwo w nich zalega na dole heheee).

    Zobacz folder i powiedz który z nich jest twój:
    http://www.kotlyco.pl/files/KATALOG_2.pdf

    Za pozdrowienia dziękuję i oczywiście je odwzajemniam.
    beton wiąże ludzi...

  9. #14809

    Domyślnie

    --> Myjk
    Tak. Sprawdź mój poprzedni post (dopiero wtedy to do mnie dotarło). Yareka miał (ma?) podobne warunki "kominowe" (komin stalowy z ociepleniem). Jemu pomogło utrzymywanie temperatury spalin powyżej 70st C, w czym zapewne udział miało elektroniczne sterowanie PG. Więcej nie napiszę, nie mam ochoty udowadniać, że nie jestem wielbłądem.
    Ostatnio edytowane przez QIM ; 06-01-2014 o 18:35

  10. #14810

    Domyślnie

    Mam komin systemowy ceramiczny z ociepleniem ale tak z tym przysypianiem miałem. Teraz dopiero po statystykach właśnie widać jakie znaczenie miała właśnie temperatura spalin, popiołem tez już nie przesypuje jak zapalam od góry.

  11. #14811

    Domyślnie

    Mam takie pytanie. Ogrzewam dom 220m2 i 10 kg węgla spalam w 5 godzin przy obecnej temperaturze na zewnątrz 10o C (obojętnie czy z dmuchawą czy bez i tylko dolna klapka otwarta), w domu 22o C. Czy to dobry wynik?

  12. #14812

    Domyślnie

    Podaj wynik w kg na dobę, bo teraz wychodzi, że 2kg/h czyli 48kg na dobę, a to niezbyt korzystny wynik.

  13. #14813
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    macif

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Posty
    1

    Domyślnie

    witam,
    Kilka miesięcy temu przeprowadziłem się do własnego domu więc nie mam zielonego pojęcia o paleniu w piecu. Palę chyba tradycyjnie tzn od dołu w górę. Na noc wsypuję ok 5-6 łopat węgla i to wystarcza od 23-5. W ciągu całego dnia schodzi ok 20 łopat.
    Posiadam taki piec:



    Do czego służy okrągła klapka w pokrywie górnej?
    Jak najefektywniej palić w takim piecu?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	87767725_1_1000x700_czlon-tylni-viadrus-u26-rok-produkcji-2009-raciborz.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	15,7 KB
ID:	233569  

  14. #14814

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Podaj wynik w kg na dobę, bo teraz wychodzi, że 2kg/h czyli 48kg na dobę, a to niezbyt korzystny wynik.
    Nie mogę powiedzieć ile spalam na dobę bo rozpalam tylko raz lub dwa razy dziennie po 10 kg. Powód - jest ciepło na zewnątrz i gdybym palił na pełnym zasypie w domu było by za gorąco i marnowałbym opał. Piec mam GS z Pleszewa moc 24KW z 2012r.
    Aha, i na 15 grzejnikach mam założone głowice termostatyczne Herz (z 99' roku) ustawione na 21,50C więc są lekko ciepłe.
    Ostatnio edytowane przez Gigooo ; 06-01-2014 o 20:19

  15. #14815
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    andrzej1962

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Szczawno-Zdrój
    Kod pocztowy
    58-310
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam cię kol. Last Rico. Mój piec to oczywiście ze str 7 folderu. Zdjęcie takiego samego pieca mam na przedniej stronie instrukcji informującej o tym, że to typ UKW. Na piecu również posiadam naklejkę UKW CMax 13 kW, podobnie jak na naklejce z danymi pieca, roku prod, nr seryjny itp z boku. Wewnątrz instrukcji szkice i przekroje pieca ukazują mój model. Nie zgadza się jedynie taka rzecz. W dziale opis i budowa kotła pod tymi szkicami znajduje się obok takich wyjaśnień jak drzwiczki, płaszcz wodny itp w poz 19 dźwignia rusztów ruchomych a u mnie zaznaczony jest pod tym nr szyber i (który nie jest wymieniony w wykazie elementów) a w poz 22 - nadmuch wewnętrzny kotła którego też nie zaznaczono na szkicach. Wymieniona jest także w poz. 10 tulejka czujnika temperatury której na piecu nie widzę, chyba, że jest pod płaszczem zewnętrznym.

  16. #14816
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andrzej9923

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bialystok
    Posty
    191

    Domyślnie

    Myjk
    A nie uwazasz ze takie duze oblozenie kotla szamotem zmniejsza ciag.Masz gdzies o polowe mniejszy ruszt,a przeciez ciag powstaje [mozna to tak powiedziec] w miejscu naplywu swiezego powietrza do kotla,bo jak kociol jest szczelnie zamkniety to w srodku niego nie ma ciagu.Dlatego tez i kociol przysypia bo ciag jest slabszy.Pewnie teraz duzo wiecej musisz dostarczyc powietrza do kotla a juz napewno duzo dluzej masz otwarta klapke pg.Nie uwazasz ,ze zmiana parametrow kotla wiaze sie z koniecznoscia zmiany np wielkosci otworu klapki pg.Zmieniasz jeden parametr kotla zapominajac np o wymienniku,wielkosci czopucha itd.To tak jakby do danego auta zalozyc dwa razy wieksza chlodnice nie zmieniajac np termostatu itd.

  17. #14817
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    palacz66

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    mazowieckie
    Kod pocztowy
    06-212
    Posty
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    Kolego, pokaż mi choć jedno miejsce - w którym każę usuwać twoje posty
    - a natychmiast zakupię ci (i dostarczę) 15 ton najlepszego węgla w RP.
    I ja cię pozdrawiam
    -----------------------
    Długa historia Mistrzu. Nie znajdziesz bo mam zmieniony nick. Ale w końcu opanowalem tego olbrzyma ale trwało to długo.
    A z tym węglem co chcesz mi podarować to teraz na pół - 7,5 tony poproszę?

  18. #14818
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel3410

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    a teraz mała ciekawostka z pomiarów czasu i temperatury:
    Czas jest liczony wtedy, gdy od 5 minut temperatura jest większa od 35 stopni, więc na wykresie nie ma na początku ciągłości, bo przy załączeniu pompy temperatura spada i jak się nagrzeje to wtedy naliczane jest dalej.

    W kolumnie A kolejne minuty
    w kolumnie B temperatura wyjścia z pieca
    w kolumnie C temperatura powrotu przy piecu
    w kolumnie D różnica B-C
    w polu E suma różnic, czyli z grubsza oddane ciepło?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	05.01.2014_10kg_55st_szamot_na_bokach_plyta_na_gorze.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	20,2 KB
ID:	233612Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	03.01.2014_10kg_55st_bez_zmian.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	19,3 KB
ID:	233610Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01.01.2014_5kg_58st_bez zmian.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	233608Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	04.01.2014_10kg_55st_szamot_na_bokach.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	233611Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02.01.2014_5kg_58st_szamot_na_bokach.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	19,0 KB
ID:	233609

    kurde, nie wiem dlaczego robią się miniaturki i mało co widać:/





    Ostatnio edytowane przez pawel3410 ; 06-01-2014 o 21:33

  19. #14819

    Domyślnie

    Myjk
    Ciekaw jestem jak wygląda ta Twoja KPW. Gdybyś mógł jakiś rysunek, albo foto. Moja jest z profilu 30x40 mm i skierowana pod kątem ok. 30 stopni w dół i na końcu rozpłaszczona. Nie jest to jeszcze tak, jak być powinno. Nie doszedłem jeszcze do etapu prób z jakimś deflektorem.

  20. #14820
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gnam

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam,
    Dalej palę od góry w tym moim wynalazku.
    Smoła wytworzona wcześniej zniknęła za sprawą skrobaka i procesu utleniania.
    Piec jest suchy wewnątrz. Jedyne co dziwnego zauważyłem to że w wielu miejscach na wymiennikach i ściankach pieca pojawił się taki dziwny nalot kolory rudo-szarego. Nie wiem co to jest.
    Co do stałopalności to w ostatnich dniach na pełnym zasypie uzyskałem czas spalania na poziomie 24-30h. Przy temperaturze na piecu około 50-60stC
    na zewnątrz było dość ciepło 3-12stC. Temperatura wewnątrz pomieszczeń 18-20stC.
    Teraz tylko czekać znacznego ochłodzenia.

    Pozdrawiam wszystkich Kotłowniczych.

Strona 741 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony