dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 802 z 998
Pokaż wyniki od 16.021 do 16.040 z 19943
  1. #16021

    Domyślnie

    Moim zdaniem wentylacja mechaniczna w domu to temat prowadzący do ostatecznie do nikąd. W wielu dziedzinach człowiek stara się powracać do współpracy z naturą a tu akurat robi dokładnie odwrotnie, trochę jak z piecami w sumie. Ja spędzając trochę czasu w piwnicy stwierdziłem, że pomimo ciągłego nawiewu zimnego powietrza przez "S"ke w piwnicy temperatura utrzymuje się 8-10 stopni przez całą zimę bo co oczywiste ziemia przemarza tylko do pewnego momentu. To powietrze napływające chcąc nie chcąc do mieszkania podgrzewa się o 10, 20 a nawet 25 stopni. Latem sytuacja jest taka sama a wręcz zupełnie odwrotna czyli napływa chłodne powietrze to może trochę jak naturalny, prymitywny gruntowy wymiennik ciepła tylko bez wielkich inwestycji bez dorabiania nie wiadomo jakich technologii do prostych a nawet banalnych systemów których finałem są podobne rezultaty. Warunkiem oczywiście jest nie pobieranie powietrza przez kotłownie a czyste pomieszczenia o ile się w takim stanie piwnicę utrzymuje lub też wężownica ze spiro pod sufitem heheh . Trochę odbiegłem od tematu ale ta wentylacja mnie intryguje. Ja podobnie już skończyłem z majstrowaniem przy piecu, z efektów jestem zadowolony i świadomy, że bez poważnych ingerencji nie zdziałam więcej. Teraz mam nadzieje, że kolejna zima tylko to potwierdzi jakims znikomym jak na moją instalacje spalaniem miału węglowego a mój kocioł podziała przez kolejne 10 lat a może 20 heheh bo jeśli osprzęt jeszcze daje rade to chamska konstrukcja kotła tak szybko się nie podda. Temat zapewne nie umarł tylko ma przerwe podobnie jak palący w kotłach a przy kolejnym sezonie dyskusja dalej się potoczy bo jak wiadomo ten temat to nie licha rzeka. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez PaulAdmin ; 04-05-2014 o 21:49

  2. #16022
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    meping

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-680
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post

    2. Czy ktoś może polecić jakiś skład węgla w okolicach Wawra/Wesołej/Sulejówka/Zakrętu (Wawa), oraz jaki węgiel ostatecznie dobrać pod Zębca?
    Hej,

    Mogę szczerze polecić skład Markoks w Zielonce na ul. Krzywej. Znam ludzi osobiście (pracowałem kilka lat obok) a przede wszystkim zaopatruję się u nich. Mają węgiel z Wesołej i chyba Julka Kazimierza. Przywożą go sami ze Śląska. Jako klient mogę powiedzieć, że jak biorę od nich opał, to nie wiem co to kamienie w popiele i tym podobne atrakcje

    Pozdrawiam
    Meping

  3. #16023
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miwok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    43

    Domyślnie

    Witam, od trzech sezonów jadę na orzechu 2 KWK Wesoła. Kaloryczny, długo trzyma żar, popiół ( ważyłem ! ) z 10 kg zasypu nie było 30 dkg. Jestem bardzo zadowolony. Jedyny mankament to cena - w mojej okolicy nie spotkałem na składach tego węgla, ale na tym forum dowiedziałem się o sprzedaży wysyłkowej przez firmę B&E Energy. I jak piszę właśnie dzisiaj odebrałem przesyłkę 2 tony co mi wystarcza na zimę na paletach, w woreczkach 25 kg które z łatwością ułożę sobie w kotłowni. A że cena z wysyłką 940 zł za tonę - w mojej miejscowości w tej chwili tona węgla orzech 2 to 800 - 830 zł. A jak sobie przypomnę ile się naczyściłem kotła i nawywalałem popiołu ( kamieni ) to wolę ten węgiel kupić i mieć spokój. A polecam zwłaszcza gdy ktoś ma możliwość kupić go taniej.

    Orzech 2 KWK Wesoła - lepszego węgla nie znam. Polecam !!!!

  4. #16024
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Chwałowic nie było, był za to Piast, sort orzech. Zakupiony i już wylądował w zsypie. Dzięki.
    Ponieważ mam remont dachu (fajna pogoda się trafiła) i przez 2 dni nie miałem trzech okien dachowych, a trafiło się i 5 stopni w nocy, musiałem wznowić sezon grzewczy. Załadowałem nowy węgiel, rozpalając w identyczny sposób jak na starym węglu -- doświadczyłem "poważnych" problemów z rozpaleniem. Trzy razy musiałem dokładać drewna żeby węgiel w końcu chwycił. Upatruję tego w zbyt małej powierzchni paleniska, która do poprzedniego, mocno gazującego węgla była nawet za duża, a przy nowym, słabszym, jest zdecydowanie zbyt mała. To taka uwaga do osób, które liczą na uniwersalne rozwiązania (a jak widać potwierdza się, że jest to kwestia mocno indywidualna). W związku z tym zastanawiam się czy w ogóle zmniejszać tak mocno palenisko jak planowałem. Natomiast jak się już ten węgiel rozpali, to spala się dosłownie wszystko, a co najważniejsze, czysto. Na ruszcie nie zostaje nic prócz popiołu. Ale tego, choć bielutki i sporo "cięższy", jest dużo więcej niż poprzednio a ponadto popiół, pomimo sporych prześwitów (przypomnę, że usunąłem ruchomy), zalega na ruszcie poziomym zamiast spadać do popielnika. Zupełnie inna bajka z tym węglem.

    Edit: wczoraj rozpaliłem na większym palenisku i już było w porządku -- ten węgiel w ogóle nie stwarza problemów, nie usypia -- PG może być odcięte przez 20 min. a i tak spokojnie płomień wstanie, nie ma tendencji do fukania. Ale kalorycznie ten węgiel jest w ciemnej d... w stosunku do poprzedniego i to czuć na oko. Siłą rzeczy po tych krótkich testach zdecydowałem że nie będę tak drastycznie zmniejszać komory jak to jeszcze niedawno planowałem.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 17-05-2014 o 10:28
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  5. #16025

    Domyślnie

    U mnie wylądował znowu orzech z Jankowic.
    Niestety z roku na rok coraz więcej miału, Zgroza. Wsypując to na ruszt bardzo dużo przelatuje do popielnika.
    28MJ, orzech 33, 630zł/t + około 150 za dowóz z kopalni.
    2600zł za 4t z dostawą przed dom.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 17-05-2014 o 11:37
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #16026
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ronuch

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-337
    Posty
    76

    Domyślnie

    Panowie możecie przypomnieć jaka powierzchnie powinna mieć klapka PW? Mam viadrusa i jak wiadomo klapka pw jest tam okrągła - zastanawiam się czy jej nie przerobić na tradycyjna uchylna. W tej chwili mam straszny przeciąg w piecu.
    Gdzieś też wyczytałem że w viadrusach kiepsko sprawuje się kpw wiec chce potestować z uchylna klapką.

  7. #16027
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    - - >ronuch

    Jeśli chodzi o Viadrusy i sposoby palenia w tych kociołkach,wejdz na to forum.(link zamieszczam poniżej)
    Szczególnie polecam sposób kol. Lukas87.
    Nie rezygnował z rozetki PW,tylko wyciął w niej odpowiedniej wielkości klin i podpiął miarkownik właśnie do rozetki.
    PG podaje w jednakowej wielkości przez cały czas palenia otworem wyciętym w bakielitowej płytce umieszczonej w otworze klapki miarkownika.
    Z resztą sam o tym przeczytasz i zobaczysz.
    Życzę owocnej lektury i zastosowania najlepszego dla Ciebie pomysłu.
    Pozdrawiam.

    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi...us-u22/page-47

  8. #16028
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lysy1l

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    U mnie wylądował znowu orzech z Jankowic.
    Niestety z roku na rok coraz więcej miału, Zgroza. Wsypując to na ruszt bardzo dużo przelatuje do popielnika.
    Nie wiem, czy nie jest to świadome działanie (na zwałach zalega właśnie miał, a nie węgle grube), bo ja również jak co roku przywiozłem węgiel orzecho-kostkę typu 33 z Sośnicy (bezpośrednio z kopalni) i w tym roku też była ponadprzeciętna ilość miału:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	221
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	260807

    Natomiast gruby orzech typu 34.2 wzięty trochę później z KWK Szczygłowice był bardzo fajny. Granulacja równa, prawie brak miału:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	219
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	260808
    Wykwalifikowany palacz górnego spalania po kursie korespondencyjnym.

  9. #16029

    Domyślnie

    Czy ktoś z kolegów palił mieszanką Piasta z Marcelem? Nie wiem czy to mieszać czy jakość warstwami palić bo jeden płomienny a drugi gazowy węgiel.
    Ostatnio edytowane przez jacek438 ; 29-05-2014 o 13:55

  10. #16030
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ronuch

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-337
    Posty
    76

    Domyślnie

    Witam! Chce na dniach kupić wegiel do mojego viadrusa i mam pytanie czy palił ktos z Was weglem z jas-mosu? Bo kompania weglowa ustwila niezla cene 650zl za tone a na jasmosie jest chyba po ok 620zl - oczywiscie mowa o orzechu.
    Wegiel oczywiscie do spalania od gory.

  11. #16031
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lysy1l

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    279

    Domyślnie

    Węgiel ortokoksowy typu 35.1, wysoka spiekalność i tendencja do pęcznienia podczas spalania (sprawdzone osobiście). Bardzo wysoka kaloryczność tego konkretnie węgla z JasMosu - 31Mj/kg. Z tego co wiem nie jest to orzech, a niesort z przewagą orzecha.
    U góry strony masz węgiel, który kupiłem z KWK Szczygłowice (tylko ja kupiłem go z premedytacją i pełną świadomością tego co kupuję) i który ma bardzo podobne parametry. Oficjalnie podawany jako typ 34.2, ale równie dobrze jest to typ 35.1, którego jest na tej kopalni bardzo dużo i dlatego ją i KWK Knurów kupuje Jastrzębska Spółka Węglowa.
    Cena 623zł/tonę trudnego do spalenia niesortu jest kompletnie nieopłacalna. Wiesz co, czasem zastanawiam się, gdzie leży granica ukręcania przez ludzi bata z gówna, skoro za dwie dychy więcej na tonie masz normalny węgiel opałowy z Chwalowic , które są o rzut beretem od Jastrzębia, szczególnie w kontekście Twojego kotła o mocy 31kW na 150 metrów ogrzewanej powierzchni.
    Ostatnio edytowane przez lysy1l ; 06-06-2014 o 16:46
    Wykwalifikowany palacz górnego spalania po kursie korespondencyjnym.

  12. #16032
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ronuch

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-337
    Posty
    76

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedz. Fakt dom mam maly ale nie ocieplony i duzo cipela z niego ucieka a piec nieco za duzy. Ja szukam oszczednosci bo jestem w trakcie budowy nowego domu a tam kazdy grosz sie przyda. Pozatym z weglem z chwalowic mialem jeszcze problem (moze nie do konca opanowalem metode spalania od gory) bo duzo czesci lotnych osadza mi sie w piecu wiec szukam tez wegla z mniejsza zawartoscia tego swinstwa. Ale dziekuje za opinie ichyba jednak skusze sie na chwalowice bo jest to slabszy wegiel.
    pozdrawiam

  13. #16033
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ordy
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Rzeszów okolice
    Posty
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek438 Zobacz post
    Czy ktoś z kolegów palił mieszanką Piasta z Marcelem? Nie wiem czy to mieszać czy jakość warstwami palić bo jeden płomienny a drugi gazowy węgiel.
    Jeśli chcesz koniecznie spalać je razem, to tylko mieszać. Ewentualnie Piasta spalaj podczas okresów przejściowych jak i np. łagodnej zimy jaką ostatnio mieliśmy a Marcelka zostaw na siarczyste mrozy.
    Marcel lubi ostre hajcowanie i ciągłe spalanie bez przymykania powietrza, ostro gazuje bo ma dużo węglowodorów.

    W chwili obecnej nikt już chyba nie myśli o spalaniu węgla przy obecnych temperaturach +31*C. A przy okazji chciałem życzyć wszystkim userom wątku o spalaniu ekonomicznym udanych i słonecznych wakacji.
    Ostatnio edytowane przez ordy ; 09-06-2014 o 21:11

  14. #16034
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    d80

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    okolice Łowicza
    Kod pocztowy
    99-434
    Posty
    9

    Domyślnie

    Temperatura za oknami raczej nie zachęca do myślenia o sprawach związanych z kotłownią ale... znalazłem takie cudo w sieci:

    palnik do spalania dymu

    http://www.kominkiwery.pl/index.html

    A tu filmik pokazujący skuteczność tego rozwiązania:

    https://www.youtube.com/watch?v=LkGbZpIupco

    Z przekroju pokazanego na stronie wygląda to jak przeróbka górniaka na dolniaka.
    Dla przypomnienia mam piec SAS NWT przerobiony na górniak. Jeden sezon po przeróbkach na górniaka tą "wytwornicą dymu" mam za sobą. Jest o wiele lepiej niż oryginalnie ale człowiekowi zawsze mało tzn chce spalić jak najmniej. Co sądzicie o tym palniku ?
    Tak się zastanawiałem czy nie dało by się tego zrobić samemu z szamotu .

    Pozdrawiam , Darek

  15. #16035

  16. #16036

    Domyślnie

    Żeby nie było, że umarłem.
    Sprawdźcie ceny węgla na Waszych składach.

    W mojej okolicy to podwójny zysk- jest ciągle sucho, więc opał nie ma 20 % wody i ceny naprawdę OK.
    Dostałem dzisiaj ulotkę reklamową- jutro jadę oglądać.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  17. #16037
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    Żeby nie było, że umarłem.
    Sprawdźcie ceny węgla na Waszych składach.

    W mojej okolicy to podwójny zysk- jest ciągle sucho, więc opał nie ma 20 % wody i ceny naprawdę OK.
    Dostałem dzisiaj ulotkę reklamową- jutro jadę oglądać.
    U mnie regularnie co dnia(z wieczora) leją wodę na węgiel żeby się samozapłon nie zrobił
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  18. #16038
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kilgoor

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Wąchock
    Kod pocztowy
    27-215
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam Wszystkich
    Dlaczego ja tego forum nie znalazłem wcześniej.
    Od 5 sezonów męczę się z piecem krzaczek SKD 18kW z rusztem wodnym i nadmuchem.
    Na ścianach komory zasypowej cały czas płynie smoła, piec obrasta czyszczenie komory zasypowej co 2 dni. Wymieniłem sterownik na St-880 z pid założyłem zawór 4-d aby piec miał cieplej i było dobre spalanie a tu dalej bez zmian. No i trafiam na stronę czysteogrzewanie.pl gdzie się dowiaduję że mam piec do d..py. Doczytałem dopiero do 500 strony wątku i jestem troszkę mądrzejszy ale to nie wystarcza do tego pieca.
    Przerobiłem kocioł według rysunków forumowicz jacbelfer .
    1. zakleiłem gliną szamotową przelot górny nad wiszącym wymiennikiem.
    2. dołożyłem zawirowywacz powietrza w przedostatnim kanale wymiennika
    3. na dnie ustawiłem cegły szamotowe 6 cm wysokie
    4. na tą cegłę ustawiłem pionowo cegły 3cm zostawiłem pomiędzy nimi 1cm na powietrze wtórne
    5. wymieniłem sznur w drzwiczkach zasypowych
    I dalej mam mokre ściany komory zasypowej po 2 miesiącach sznur znowu jest twardy i stracił część właściwości uszczelniających. Ostatnio tylko przepalam na CWU bojler 300l i palę tylko drewnem utrzymując temperaturę ok 75 C. Palę bez nadmuchu uchylam te małe drzwiczki w dolnych drzwiach kotła.
    Co zrobić aby nie było smoły aby piec był czysty?
    Zastanawiam się nad zmianą pieca ale gdzieś przeczytałem że lepiej przerabiać bo nowy nie znaczy lepszy .
    A i jeszcze ogrzewam dom ok 170m2 nieocieplony dwie kondygnacje plus nieocieplone poddasze i piwnica.

  19. #16039

    Domyślnie

    @kilgoor, ten temat specjalizuje się w technice górnego spalania. Dolne spalanie analizowane jest w temacie "Ekonomiczne spalanie paliw stałch" . Przeczytaj ostatnie strony tematu, w szczególności posty @Jareckiego, @Łyk&, ... i pozbędziesz się smoły.

  20. #16040

    Domyślnie

    kilgoor
    A dlaczego Tobie tak zależy na czystej komorze ? Komora zasypowa przy dolnym spalaniu nie jest odbiornikiem ciepła.
    To tylko przechowalnia opału. Nie trzeba tego czyścić.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

Strona 802 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony