dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 811 z 998
Pokaż wyniki od 16.201 do 16.220 z 19943
  1. #16201
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wushu77

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Starogard Gdański
    Posty
    102

    Domyślnie

    Witam w nowym sezonie. Chcę tak krótko napisać tylko na zachętę dla nowo próbujących...Czyściłem po ostatnim sezonie komin - 9m (palenie od góry pierwszy sezon), i prawie nie było czego czyścić. Wyciągnąłem z komina może 1,5-2 l sadzy itp. Dla porównania poprzednie czyszczenie (po 3 sezonach palenia dołem) dało 3 wiadra 10 l. Sadzy było grubo i to tylko cud, że się nie zapaliło. Teraz jestem spokojny o komin. Raz w roku czyszczenie zajmujące 20 min. wystarczy.

    W tym roku mam węgiel z Piasta, odnowione uszczelnienie drzwiczek. Zobaczymy co przyniesie ten sezon grzewczy...

    Pozdrawiam i zachęcam do przejścia na górne spalanie

  2. #16202

    Domyślnie Ogniowo s6wc13

    Witam wszystkich.

    Ponieważ postów jest grom i nie jestem w stanie wszystkiego przeczytać, choć kiedyś czytałem dużą część to proszę o porady jak ekonomicznie i wydajnie palić piecem Ogniwo S6WC-13
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	s6wco przekroj.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	7,6 KB
ID:	286194
    Parę słów na temat samego palenia. Palę węglem z kopalni ziemowit górną metodą spalania. O ile 2 lata temu udawało mi się rano zastać piec w środku biały ładenie wypalony to w minionym roku z niewiadomego powodu już tak nie było. Próbowałem z kierownicą powietrza wtórnego ale to równiez nie pomogło, zmniejszył się również czas palenia. W tej chwili piec jest w oryginale czyli bez żadnych ulepszeń i po prostu chcę zacząć od nowa dlatego proszę o podpowiedzi co i po kolei wprowadzać.
    Dodam że zakupiłem w tym roku elektroniczny miarkownik ciągu: UNISTER.

    Wszelkie podpowiedzi będę traktował poważnie dlatego prosiłbym nie strzelać pomysłami które nic mi nie wniosą do spalania.

    Pozdrawiam

  3. #16203
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Walduli Zobacz post
    O ile 2 lata temu udawało mi się rano zastać piec w środku biały ładenie wypalony to w minionym roku z niewiadomego powodu już tak nie było.
    Jeśli było dobrze i się spsuło, to wyjaśnienia są dwa. Poprzednia zima była chłodniejsza i piec chodził optymalnie. Ostatnia zima była, mówiąc delikatnie, jakąś popierdółką a nie zimą, wiec piec się kisił. Drugim wyjaśnieniem jest zmiana opału na mocniejszy.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  4. #16204
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Ziemowit wcale nie jest mocnym węglem orzech typ 31.2 25MJ/kg

    Powinien łatwo się palić.

    Chyba,że był z domieszką słabego badziewia np. ruskiego gruzu.
    Ostatnio edytowane przez grabpa58 ; 25-10-2014 o 11:30

  5. #16205
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    No więc nie ma pewności że dostał Ziemowit kupując Ziemowit (czy to teraz czy to dwa lata wcześniej).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #16206
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    [QUOTE
    Dodam że zakupiłem w tym roku elektroniczny miarkownik ciągu: UNISTER.
    [/QUOTE]


    Skalibruj miarkownik tak,żeby po osiągnięciu temp. zadanej nie przymykał do końca klapki.(przysypianie kotła,kiszenie opału,zadymianie i osiadanie sadzy na wymienniku)
    Trzeba zostawić 2-3 mm szczelinę.
    Sprawdz u siebie czy taka szczelina będzie dobra(żeby np. zbytnio nie podbijała temp.na kotle,wtedy zrób 1-2mm)
    Jeszcze jedna sugestia ale być może to wiesz,żeby w 2 fazie palenia po odgazowaniu zmniejszyć PW o 2/3,a zwiększyć podawanie PG.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez grabpa58 ; 25-10-2014 o 16:00

  7. #16207

    Domyślnie

    Ja mam zgoła odwrotne doświadczenia z zostawianiem kotła na stałym niedomiarze powietrza. Czytaj wątek @lysy1l na info-ogrzewanie.

  8. #16208
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał grabpa58 Zobacz post
    Jeszcze jedna sugestia ale być może to wiesz,żeby w 2 fazie palenia po odgazowaniu zmniejszyć PW o 2/3,a zwiększyć podawanie PG.
    I jeszcze palacza na etat niech zatrudni. Ja rozumiem dążenie do perfekcji, ale po co popadać w takie skrajności...

    Ja się pochwalę, wczoraj popędziłem nowo zakupionym na ten sezon czarnym złotem (Piast, kostka), i mam w końcu biały nalocik na wymienniku.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #16209
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Ja mam zgoła odwrotne doświadczenia z zostawianiem kotła na stałym niedomiarze powietrza. Czytaj wątek @lysy1l na info-ogrzewanie.

    Z tego co się orientuję to kol.@lysy1l,wywalił miarkownik i goni węgiel dmuchawą.
    Zamontował sterownik z PID i po uzyskaniu temp. zadanej dmuchawa na 1% ale podaje powietrze.
    Ustawia także max. temp. spalin.
    Może ostatnio coś się zmieniło bo nie czytam wszystkich jego tematów i wypowiedzi.


    Z resztą sam zainteresowany,kol.@Walduli może się wypowie na temat,skoro pali od 2 lat i poda więcej szczegółów jak to robi,że raz wychodzi a ostatnio nie bardzo.
    Ostatnio edytowane przez grabpa58 ; 25-10-2014 o 16:55

  10. #16210

    Domyślnie

    Zobacz, jak podaje powietrze wtórne i pomyśl, którędy dmuchawa ma łatwiej tłoczyć.

  11. #16211
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    QIM

    A co ma wspólnego kocioł kol.@lysego1l,z problemem jaki przedstawił @Walduli w swoim Ogniwie?
    Nie ma zamontowanej dmuchawy i nie podaje PW rurkami czy też w profilu zamkniętym nad zasyp.

  12. #16212

    Domyślnie

    Moja wypowiedź jest odnośnie Twojej propozycji, aby wyregulować klapę tak, żeby się nie domykała. Bądź łaskaw zajrzeć do stopki kol. Myjka i przeczytać na temat pracy ze zbyt małą ilością powietrza głównego.

  13. #16213
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Więc uważasz że miarkownik po osiągnięciu przez kocioł zadanej temp. powinien zamknąć dopływ PG na amen?
    Nie będzie się dymiło? i PW wystarczy jak kocioł będzie w podtrzymaniu?

    A w którym miejscu napisałem,żeby PG było uchylone 2-3mm przez cały czas?
    Tylko po osiągnięciu zadanej.
    Ostatnio edytowane przez grabpa58 ; 25-10-2014 o 19:56

  14. #16214

    Domyślnie

    Witam,

    Palę w kotle S6WC tyle, że 20kW 10r, wykonałem wszystkie możliwe regulacje powietrza, PG, PW regulacje przepustnicą spalin, zbieram wykresy ze spalania w systemie SCADA i dochodzę do wniosku, że mogę mieć kontrolę nad procesem spalania jeżeli jednorazowo zasypię góra 15kg węgla i to słabego, a najlepiej tak z 10kg.
    Palenie od góry nie ma u mnie sensu bo kocioł bierze prawdopodobnie tyle lewego powietrza, iż wsad błyskawicznie plonie w całości. Być może Twój kocioł stracił szczelność i to co się Tobie udawało wcześniej teraz zaczyna być problemem.

  15. #16215

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Bądź łaskaw zajrzeć do stopki kol. Myjka i przeczytać na temat pracy ze zbyt małą ilością powietrza głównego.
    Twój post zmusił mnie do wczytania się w ten tekst. Widzę że sporo opisu bazuje na własnym odczuciu autora. Odnośnie szczelności pisze o szczelnym domykaniu ale też idzie wyczytać że węgiel ma bezwładność. Jedno pokrywa się z drugim bo w życiu trzeba kompromisów. Domknięcie klapki to mniejsze ryzyko przegrzania. Propozycja grabpa58 jest odnośnie dbałości o emisję - tu musi być odbiór ciepła.

  16. #16216

    Domyślnie

    Cytat Napisał grabpa58 Zobacz post
    Więc uważasz że miarkownik po osiągnięciu przez kocioł zadanej temp. powinien zamknąć dopływ PG na amen?
    Nie będzie się dymiło? i PW wystarczy jak kocioł będzie w podtrzymaniu?

    A w którym miejscu napisałem,żeby PG było uchylone 2-3mm przez cały czas?
    Tylko po osiągnięciu zadanej.
    Ten wytłuszczony fragment moim zdaniem to sugeruje:
    Cytat Napisał grabpa58 Zobacz post
    Skalibruj miarkownik tak,żeby po osiągnięciu temp. zadanej nie przymykał do końca klapki.(przysypianie kotła,kiszenie opału,zadymianie i osiadanie sadzy na wymienniku)
    Trzeba zostawić 2-3 mm szczelinę.
    Sprawdz u siebie czy taka szczelina będzie dobra(żeby np. zbytnio nie podbijała temp.na kotle,wtedy zrób 1-2mm)
    Jeszcze jedna sugestia ale być może to wiesz,żeby w 2 fazie palenia po odgazowaniu zmniejszyć PW o 2/3,a zwiększyć podawanie PG.
    Pozdrawiam.
    Praca kotła przy niedomiarze powietrza głównego powoduje dymienie, prawda?
    A tu coś o miarkowniku analogowym, które być może ma coś wspólnego z poruszonym tu problemem http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi...-3#entry192889

  17. #16217

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tob Zobacz post
    Witam,

    Palę w kotle S6WC tyle, że 20kW 10r, wykonałem wszystkie możliwe regulacje powietrza, PG, PW regulacje przepustnicą spalin, zbieram wykresy ze spalania w systemie SCADA i dochodzę do wniosku, że mogę mieć kontrolę nad procesem spalania jeżeli jednorazowo zasypię góra 15kg węgla i to słabego, a najlepiej tak z 10kg.
    Palenie od góry nie ma u mnie sensu bo kocioł bierze prawdopodobnie tyle lewego powietrza, iż wsad błyskawicznie plonie w całości. Być może Twój kocioł stracił szczelność i to co się Tobie udawało wcześniej teraz zaczyna być problemem.

    Tob

    U mnie też zauważyłem ten problem. Po rozpaleniu pieca powiedzmy około 1,5 - 2 godziny później wszystko w piecu jest już rozpalone, ale tak też było wcześniej, nigdy nie udało mi się osiągnąć spalania warstwowego a mimo to wcześniejsze zimy udało mi się "zabielić" piec.

    PG wyregulowałem, teraz po zamknięciu klapli zostaje szczelina około 2mm, piec utrzymuje temperaturę zadaną i nie podnosi więcej. Wcześniej próbowałem z całkowicie zamkniętą ale nie ma szans zwłaszcza w fazie odgazowania - co chwilę "fukało" przez otwór PW, a wtedy w kotłowni aż siwo.

    Co do opału to nie podejrzewam przekrętów ponieważ kupuję na tym samym składzie od paru lat, podobnie dwóch moich sąsiadów i oni się nie skarżą na spalanie więc ewidentnie coś się stało u mnie. Wymieniłem sznurki w drzwiczkach bo stare już chwilę służyły, podejrzewałem że to ich wina ale niestety nadal jest bez zmian.

  18. #16218
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    [QUOTE=Walduli;6649828]Tob

    Wcześniej próbowałem z całkowicie zamkniętą ale nie ma szans zwłaszcza w fazie odgazowania - co chwilę "fukało" przez otwór PW, a wtedy w kotłowni aż siwo.

    Sprawdź drożność czopucha i komina.

  19. #16219

    Domyślnie

    Komin był czyszczony jesienią w tamtym roku. Przed tym sezonem grzewczym jeszcze nie zdążyłem wyczyścić ale planuję to na ten tydzień.

  20. #16220
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Walduli

    Właśnie to miałem na myśli,żeby zostawić 2-3mm prześwitu na PG po tym jak kocioł osiągnie temp. zadaną i fajnie,że jej wtedy nie podbija tylko trzyma na właściwym poziomie.

    Sposób na szybko zapalający się cały zasyp jest taki,że można spróbować uszczelnić pionowy ruszt,żeby tamtędy nie przedostawało się pow. z popielnika.
    Spróbuj, może coś to da i zobaczysz jak zachowuję się kocioł.

Strona 811 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony