dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 813 z 998
Pokaż wyniki od 16.241 do 16.260 z 19943
  1. #16241
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    malachowskim

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    17

    Domyślnie

    Witam
    To jak palić od góry to już wiem od kilku lat kiedy to mieszkałem jeszcze w domu rodzinnym. Teraz mieszkam we własnych czterech ścianach, piec jaki posiadam do UKS-G(pleszewski) o mocy 20kw, ogrzewa niecałe 150m2 docieplone 15cm. Teraz pytanie mam do bardziej obeznanych ponieważ nie mogłem tego znaleźć nigdzie (przynajmniej sensowne wypowiedzi). Jak dobrze rozpalać w piecu posiadającym dmuchawę, cały wsad bardzo szybko się rozpala, i tak sobie trzyma spokojnie, ale uważam że rozpalenie całego wsadu w przeciągu ok 45 minut to stanowczo za szybko. Moim zdaniem zduszenie dmuchawy do obrotów minimalnych może zda egzamin... czy może raczej wywalić dmuchawę i zamontować miarkownik ciągu (elektryczny) i cieszyć się spokojem?

  2. #16242

    Domyślnie

    Przez ostatnie kilka lat staralem sie usprawnic swoj dom pod katem jego energochlonnosci i z klasy D zjechalem do B (http://cieplowlasciwie.pl/wynik/cfl). Z dawnych lat pozostal mi piec Optima Comfort Plus, Nowa linia. Niestety przewymiarowany. I z tej racji nie da sie w nim efektywnie palic mialem. Dom jest porzadnie ocieplony, wiec opal kisi sie produkujac duzo smoly. Nie mozna palic w nim drzewem - z tego samego powodu. Dodatkowo piec ten jest wyposazony w dmuchawe, wiec nie ma w nim zadnych klapek dla powietrza pierwotnego i wtornego.

    Pozdrawiam
    Pafcio[/QUOTE]

    Nie tylko TY masz takie problemy. Obecnie po ociepleniu domu, zabudowaniu mojego camino szamotem (szacuję że z 20KW zrobiło się 10KW) przepalam drewnem, bo na węglu pewnie bym się ugotował. Przepalam rano tak ze 2h i po południu podobnie, temperatura w domu nie spada poniżej 20,5 stopnia( po południu po przepaleniu mam w domu 23 stopnie + zagrzane w zbiorniku 140l wody użytkowej, dzisiaj rano patrzę na termometr a w domu 20,5stopnia)Przez noc temperatura obniża się o 2-2,5stopnia.Jak nie palę to dobrze się śpi, bo nie jest gorąco.Muszę jeszcze pokombinować z podwieszeniem rusztu na cegłach szamotowych(znalazłem taki ruszt przy porządkach w starej szopie-ruszt ma wymiary 20x30 i idealnie będzie pasował).Do takich wymiarów mam zabudowane palenisko w 20KW camino- tak jeszcze za mocne przy obecnych temperaturach.

  3. #16243

    Domyślnie

    Witam ,
    Wprowadziłem sie do budynku w którym znajduje sie taki kociol miałowy jak w linku( DTO PLESZEW KWM )o mocy 95kw http://www.kotly-pleszew.pl/index.php/pl/kocio-kwm-s . Do tej pory nikt nie wiedział jak w nim palić(brak płaczą) i palono na zasadzie dorzucania przy takiej "krowie" wydawało mi sie to dziwne i zaczęłam szukać co doprowadziło mnie to tego tematu( w instrukcji z kotła za dużo nie pisało). Zastosowałem sie to metody tu podanej zasypanie kotła rozpalenia od góry i jest trochę lepiej niż z dorzucaniem z tym ze piec wytrzymuje góra 10 h po otwarciu go zostaje w nim taka skorupa tak jakby wszystko sie nie wypaliło jestem laikiem w tym temacie wiec nie wiem czy to ten koks o którym tu czytałem . Wcześniej w domu miałem piec do ktorego wrzucałem węgiel i wyciagalem popiół takie czegoś nie było a jest to strasznie uciążliwe codziennie a nawet kilka razy dziennie czyścić tego kolosa. Miałabym prośbę do osób które w tym temacie siedzą o pomoc jak ustawić sterownik(krypton) w tym kotle aby spalanie było jak najwyraźniejszym i jak najdłuższe oraz co mogę zrobić aby nie zostawala taka skorupą o której pisałem. Za każdą pomoc bardzo dziękuje.

  4. #16244
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał malachowskim Zobacz post
    Witam
    To jak palić od góry to już wiem od kilku lat kiedy to mieszkałem jeszcze w domu rodzinnym. Teraz mieszkam we własnych czterech ścianach, piec jaki posiadam do UKS-G(pleszewski) o mocy 20kw, ogrzewa niecałe 150m2 docieplone 15cm. Teraz pytanie mam do bardziej obeznanych ponieważ nie mogłem tego znaleźć nigdzie (przynajmniej sensowne wypowiedzi). Jak dobrze rozpalać w piecu posiadającym dmuchawę, cały wsad bardzo szybko się rozpala, i tak sobie trzyma spokojnie, ale uważam że rozpalenie całego wsadu w przeciągu ok 45 minut to stanowczo za szybko. Moim zdaniem zduszenie dmuchawy do obrotów minimalnych może zda egzamin... czy może raczej wywalić dmuchawę i zamontować miarkownik ciągu (elektryczny) i cieszyć się spokojem?
    Twój kocioł to typowy miałowiec, posiada on dysze napowietrzające zasyp i nawet jak przejdziesz na naturalny ciąg to i tak szybko będzie ci się cały zasyp zajmował.

    O ile paląc miałem twój kocioł jest tylko trochę przewymiarowany to dla węgla tak pi razy oko jest już 2,5 raza za duży do twojego domu.
    Moim zdaniem masz 3 opcje:
    - zostawiasz kocioł bez przeróbek i palisz miałem od góry (zalety: możliwa długa stałopalność ponad 24h, wady: dużo popiołu, cykliczne rozpalanie)
    - zmniejszasz palenisko o połowę, przechodzisz na naturalny ciąg, zatykasz dysze napowietrzające, dorabiasz KPW (zalety: palisz węglem; wady: cykliczne rozpalanie)
    - robisz z kotła dolniaka: przechodzisz na naturalny ciąg, zatykasz dysze, stawiasz ściankę pionową i robisz palnik z zewnętrznym PW ( zalety: brak cyklicznego rozpalania, łatwiej osiągnąć bezdymne spalanie wady: smowanie w komorze zasypowej)
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  5. #16245
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chudy64 Zobacz post
    o mocy 95kw
    Boższsz! To ogrzewa całą dzielnicę? Innymi słowy, jaką powierzchnię, w jakiej konstrukcji domu (ściany, ocieplenie) to grzeje?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #16246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Boższsz! To ogrzewa całą dzielnicę? Innymi słowy, jaką powierzchnię, w jakiej konstrukcji domu (ściany, ocieplenie) to grzeje?
    Jest to stara przedwojenna wyremontowana kamienica o całkowitej powierzchni ok 900m2 która ze względu na to iż jest zabytkowa nigdy nie może zostać ocieplona. Posiada ona 2 piętra( mieszkania są dosyć wysokie 6m jedynie 2 piętro ma mniejsza wysokość).

  7. #16247
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Chudy 64

    Przy tak dużym kotle i przy jego sprawności urobisz się po pachy.(chyba,że masz palacza na stałe)
    Jeśli nawet poprawisz technikę spalania od góry,nie oczekuj cudów w porywach stałopalność na jednym zasypie max. do 14h.

    A nie możesz opalać miałem?lub mieszanka miału z groszkiem?
    Zainwestować w dobry sterownik zPID z czujnikiem spalin i rozpalać 1x na dobę.

    Wszystko zależy jakie masz podejście do tego tematu.
    Najlepiej zainwestować w kocioł z podajnikiem i wybrać palnik na miał i ekogroszek i mieć wygodę.
    Mają dużo wyższą sprawność i po obliczeniu zapotrzebowania na ciepło wybrać stosowną wielkość i producenta.
    Uważam,że 75kW by wystarczyło ale to trzeba wiedzieć dokładnie.

    Mogę trochę pomóc,na co zwrócić szczególną uwagę.
    Dla jasności nie jestem sprzedawcą żadnych kotłów.

  8. #16248
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ronuch

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-337
    Posty
    76

    Domyślnie

    Panowie jak ustalić czy piec pracuje z maksymalną mocą? Bo o to chodzi żeby piec pracował w punkcie swojej maksymalnej mocy żeby było ekonomicznie. Jak wiecie mam przewymiarowanego viadrusa i dopóki nie ma dużych mrozów chcę go zmniejszyć bo w tej chwili jak ustawie PG tak żeby piec nie dymił to kisze opał i piec dochodzi ok 3 godzin z 25 stopni do ok 55 stopni. Jak dam wiecej PG to batory idzie z komina i temperatura bardzo szybko rośnie. Jak zmniejszacie swoje kotły szamotem - układacie jeden na drugim czy dajecie jakąś zaprawę?

  9. #16249

    Domyślnie

    Niestety nie mamy palacza do tej pory palił tylko mój sąsiad ale było ciepło tylko jak nie pracował jak się wprowadziłem to się wymieniamy i do zeszłego tygodnia było palone na zasadzie rozpalić drewnem do 70 stopni zasypać miałem i jak czułem że temperatura spada to szedłem dorzucić wiadomo że było to strasznie uciążliwe poszperałem trochę po tutejszym forum i zacząłem próbować tym sposobem i widzę jak plusy. Powiem tak nawet 14h jak by wytrzymał to było by to dla nas bardzo dużo lepsze to niż bieganie co 3 godziny... Na ten moment nie stać nas na wymianę kotła na nowy ten jest z 2010 roku a używany w sumie od 2012(wcześniej trwał remont kamienicy) być może pod koniec przyszłego roku najwcześniej będziemy mieli z czego.Opiszę jeszcze raz mniej więcej jak wygląda na ten moment palenie w nim być może ktoś z was mi pomoże co w tym wszystkim poprawić.

    Kocioł Pleszew DTO miałowy
    MOC 95kW
    NA ten moment pale w nim miałem tym najbardziej kalorycznym palenie wygląda następująco zasypuje cały piec podpalam od góry gazetami i drewnem po czym zamykam.Miał do pieca wrzucam zwilżony wcześniej. Po wygaśnięciu pieca w kotle zostaje taka skorupa przez cały zasyp a popiołu w popielniku nie ma za dużo jak na zasyp 170kg. Na sterowniku KRYPTON mam ustawione:
    -wydajność dmuchawy na 50(max)
    -temperatura załączania pompy CO na 40C
    -temperatura na CO 65C
    -czas przedmuchu 59S
    -czas między przedmuchami 5 min

  10. #16250
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    malina321

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    44-350
    Posty
    144

    Domyślnie

    Witam Zdecydowałem się już na wymianę starego pieca na kocioł z podajnikiem dom powierzchnia użytkowa 170m2 ocieplony styropian 10cm i styropapa 10cm lata 1975 rury stare z kotła 2 cale grawitacyjne z pompka grzejniki wymienione na aluminiowe bojler 100l Boże pomóżcie mi dobrać kociołz podajnikiem konkretnie chodzi o moc pan z sasa powiedzial 14kw bez problemu sobie poradzi pan z tekli skitował że 25kw bo przy piecu z podajnikiem można mieć większy bo i tak tyle samo spali co mniejszy pytałem instalatora radził sas 23kw bo stwierdził ze zdażało sie mu ze czasami przy gorszym paliwie zabraknie mi mocy POMÓZCIE osobiscie zastanawiam sie na defro akm duo 19kw nie wiem co robic podzielcie sie ze mną doswiadczeniami i poradami Pozdrawiam Zdesperowany.

  11. #16251
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Malina321


    Wejdz na sąsiedni wątek forum Muratora "Ranking Kotłów na Eko-groszek" i tam przedstaw swój problem.
    Na pewno otrzymasz pomoc,jaki kocioł,jakie mocy i kilka propozycji do rozważenia.

  12. #16252

    Domyślnie

    malina321: Spokojnie! Musisz dobrze wpasować się w moc kotła. Skorzystaj z cieplowlasciwie.pl
    Tam wyjdzie Ci potrzebna moc. Zwróć uwagę że te z podajnikiem potrafią pociągnąć z większą mocą niż nominalna. Tak więc nie musisz a nawet nie możesz przewymiarować.

  13. #16253

    Domyślnie

    Cytat Napisał ronuch Zobacz post
    Panowie jak ustalić czy piec pracuje z maksymalną mocą? Bo o to chodzi żeby piec pracował w punkcie swojej maksymalnej mocy żeby było ekonomicznie.
    Średnią moc kotła można oszacować na podstawie ilości spalonego opału w czasie. Natomiast istnieje metoda brutalna polegająca na pomiarze szybkości nagrzewania się zatrzymanej w piecu wody. Również szacunkowa/niedokładna bo musisz odnieść do pojemności kotła. Warto podkreślić by robić to z głową.

  14. #16254
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Chudy 64

    Rozumiem Twoją sytuację,dlatego rozważ możliwość zakupu dobrego sterownika zPID i czujnikiem temp. spalin.
    Nie jest to zbyt duży wydatek, a korzyści z zaoszczędzonego opału wymierne.
    Z nastaw,które podałeś wnioskuję,że spora ilość ciepła wylatuje przez komin.(zbyt duża moc dmuchawy i robi się skorupa)
    Opał nie może być mokry co najwyżej lekko wilgotny.
    Dlatego tak ważny jest pomiar temp.spalin na wyjściu z kotła.
    Sterownik z wyżej wymienioną funkcją sam dobiera moc nadmuchu.
    Po osiągnięciu temp. zadanej dmuchawa może pracować nawet na 1%,utrzymując ją,jak spadnie o ustaloną histerezę np. 3* zwiększa automatycznie swoją moc.
    Ustawisz tylko temp. zdaną kotła i max. temp. spalin np. na 180*,o resztę zadba sterownik.

    Proponuję wyczyścić dokładnie kocioł i komin,sprawdzić szczelność połączeń dymowych i zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego pow. z zewnątrz do kotłowni.
    Pozdrawiam.


    http://www.domer.pl/regulator-temper...st-81-pid.html
    Ostatnio edytowane przez grabpa58 ; 29-10-2014 o 21:29

  15. #16255
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Malina321, twój kocioł Max mocy będzie potrzebował może przy -20 (średnio dwa tygodnie w roku) jeśli nawet trafi ci się ģorszy opał to co najwyżej wzrośnie ci spalenie.

  16. #16256

    Domyślnie

    Czołem

    W zeszłym roku wymieniałem instalacje CO z olejowej na węglowa. Zakupiłem piec Defro optima komfort 15kW i ogrzewam nim domek jednorodzinny około 130-140 m2 z czego powierzchni stricte użytkowej jest około 100 m2.
    Oczywiście miałem szczęście trafić na ten temat i jemu pokrewne przez co stałem się okolicznym propagatorem metody spalania od góry. Zeszłej łagodnej zimy spaliłem około 3 ton węgla orzech/kostka z piasta. Podam trochę suchych danych:

    Zawór 4drogowy w 60-70% otwarty
    Temperatura na piecu 60 stopni\
    Palenisko wyłożone luźno ułożonym szamotem w cześć tylnej na wysokość dwóch cegieł.
    Kociołek w obecnej konfiguracji mieści jakieś 15-17kg węgla - ilość ta pali się jakieś 8 godzin w domu jest ciepło jeszcze przez kolejne 4.
    W porównaniu do kosztów ogrzewania olejowego - bajka - ale że jestem z natury człowiekiem, który lubi optymalizować pytam czy można lepiej?

    Obecnie mam miarkownik ciągu honeywell, ale zastanawiam się nad zakupem proton pid lub SPR 11 + Miarkownik MCI myślicie że taka inwestycja przyniesie wymierne korzyści? zestaw kosztuje 440zł czyli trochę więcej niż pół tony węgla. Czy mi się to opłaca?

    Druga sprawa, wiem ze na bank takie pytanie już padło ale w spisie nie znalazłem zbytnio informacji na tomata grubości blachy, z której należałoby wykonać kierownicę powietrza wtórnego? czy 2mm wystarczy? a czy orientuje się ktoś gdzie mogę zakupić tą klapkę do KPW z szybka w internecie lub małopolsce?
    Defro Optima Komfort 15 kW, Miarkownik ciągu Honeywell, Sterownik ST-28
    Powierzchnia grzewcza 100m2, stare budownictwo - dom 150letni po kilku remontach, brak docieplenia ścian (60cm), lekko ocieplony strop, podłogi drewniane na legarach, okna plastiki, Zawór 4D, Stara instalacja.

  17. #16257
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    malina321

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    44-350
    Posty
    144

    Domyślnie

    Krzy 27 Za żadne skarby nie mogę wbic danych na cieplowlasciwe pl po prostu ich nie przyjmuje nie wiem dlaczego Panowie czy ktoś ma podobny metraż i podobny problem Pozdrawiam

  18. #16258

  19. #16259
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    malina321

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    44-350
    Posty
    144

    Domyślnie

    Matkkooo!!!! wyszło mi 11kw co wy na to

  20. #16260

    Domyślnie

    Cytat Napisał malina321 Zobacz post
    Matkkooo!!!! wyszło mi 11kw co wy na to
    Czemu tak dużo ?
    A tak poważnie 10-12kW kocioł i nie więcej.
    Polecę jeszcze stronkę http://czysteogrzewanie.pl/ - chyba tych samych autorów. Może znajdziesz coś dla siebie lepszego.

Strona 813 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony