dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 845 z 998
Pokaż wyniki od 16.881 do 16.900 z 19943
  1. #16881
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andrzej9923

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bialystok
    Posty
    191

    Domyślnie

    Lepiej miec suchy opal niz mokry,to normalne.A co z kotlami na mial.Wedlug tej filozofii,ze mokry opal jest zabojczy dla kotla kociol mialowy powinien wytrzymywac ok 5 lat.Czy tak jest,raczej nie.
    Wg mnie to glownie odpowiednia temp na kotle zabezpiecza kociol przed przedwczesnym "padnieciem" co nie wyklucza zalet suchego opalu.
    Dom z cegly z lat 60-tych,pow mieszkalna ok.180 mkw. nie ocieplony,dwie kondygnacje mieszkalne,piwnica i poddasze[poddasze nieogrzewane]
    Kociol - Slawex Plomyk GS 13kw,miarkownik mech.,grawitacja,grzejniki zeliwne.

  2. #16882

    Domyślnie

    Witam ponownie. Poszperałam trochę w necie, zrobiłam z moim "potworem" kilka eksperymentów, uszzcelniłam drzwiczki sznurem szklanym na czerwony silikon wysokotemperaturowy i doszłam do wniosku, że mój piec jest stworzony do spalanie drewna. Można załadować go maksymalnie aż pod sufit, ale trzeba bardzo skrupulatnie ułożyć kawałki jeden ciasno na drugim i normalnie zapalić od dołu. Ustawiłam miarkownik na 60 z tym, iż u mnie otwór PG musi wynosić 1,5 cm aby spalanie przebiegało bez przygasania drewna a co za tym idzie gwałtownego spadku temp. co z kolei wiąże się z szerokim otwarciem klapki PG i zbytnim rozpaleniu drewna i znowu przyduszenie i tak w kółko. Tak, więc spędziłam dwie godziny na dokładnym obserwowaniu miarkownika a potem jego ustawieniu. Przy czym to samo ustawienie miarkownika przy spalaniu węgla troszkę bardziej rozgrzewa piec i trochę dymi z komina ale nie jest źle. Ogólnie stwierdzam, że kocioł jest dobrze skonstruowany ale typowo na drewno i to jak najlepiej grube, twarde. Pali się w nim dobrze, z komina ani śladu dymu. Znalazłam bardzo podobny kocioł, niemal w środku identyczny budową jak mój ( tylko drzwiczki załadunkowe mam bez pochyłu i nie tak na górze ). Zamieszczam obraz pod spodem. Mam takie pytanie, czy stworzenie klapki lub otworów do PW jest tu też możliwe ? Czy mogłoby jeszcze polepszyć jakość spalania ( na górę drewna zawsze kładę trzy kostki węgla ) - nie wiem czy to prawidłowe zachowanie. Proszę o podpowiedzi i pozdrawiam. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nasz piec CO.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	34,0 KB
ID:	293978

  3. #16883

    Domyślnie

    No i super, pewnie jeszcze na mokre ? Najważniejsze, że jest dobrze, niekoniecznie zgodnie z dogmatami

  4. #16884

    Domyślnie

    Oj QIM no weź...aż takie mokre nie jest- to ubiegłoroczna brzoza. Tylko ciut syczy.

  5. #16885

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    No i super, pewnie jeszcze na mokre ? Najważniejsze, że jest dobrze, niekoniecznie zgodnie z dogmatami
    A z tymi dogmatami to jak jest... ? Nie wolno kłaść węgla na drewno czy tylko na palące się drewno czy wogóle... ? W sumie można wszystko ale tu nie o to chodzi, mi chodzi o to, żeby było prawidłowo. To jak z tym jest ???

  6. #16886

    Domyślnie

    A ten piec zwróćcie uwagę czy ja dobrze widzę, że ma dwie dziurki do wlotu PW z lewego boku ??? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nasz piec CO.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	34,0 KB
ID:	294003

  7. #16887

    Domyślnie

    Chyba wszyscy odpoczywacie po niedzielnym obżarstwie... bo tu taka cisza.

  8. #16888
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Jak długo palił się ten stos drewna?

    Następnym razem spróbuj zapalić od góry,tylko trzeba doprowadzić dodatkowe pow. przez górne drzwiczki.(może być KPW)
    PG na stałym uchyleniu klapki i porównasz ,jaką metodą jest lepiej.

    Jeśli chodzi o węgiel typu kostka ,można spokojnie spalać tzw. metodą kroczącą dosypując węgiel po przesunięciu żaru blisko drzwiczek bez wygaszania.
    Z tym ,że do samego węgla zmniejszyłbym długość paleniska,tak jak proponowałem wcześniej.

    Nie zmienia to oczywiście mojego zdania,że w żadnym górniaku nie spali się prawidłowo drewna.

  9. #16889

    Domyślnie

    Stos grubej brzozy (średnica wałka około 40 cm ) od rusztu aż do wysokości drzwiczek ( długi w głąb pieca na 50 cm, wysoki 40 cm a szeroki 30 cm ) palił się 6 godzin przy temp. 60 stopni na piecu. Na tym drewnie trzy kawałki naprawdę dużej kostki. Wiem, że dla Was to marne osiągi ( dla mnie też ) dlatego szukam możliwości wydłużenia czasu spalania.

  10. #16890

    Domyślnie

    Paweł nie obraź się, ale kostka nie nadaje się do palenia kroczącego. Za duże dziury między kęsami. Kostka to do tradycyjnego dorzucania na żar.

  11. #16891

    Domyślnie

    Cytat Napisał grabpa58 Zobacz post
    Z tym ,że do samego węgla zmniejszyłbym długość paleniska,tak jak proponowałem wcześniej.
    Tak, wiem że dobrze by było zmniejszyć to palenisko do węgla tylko że ja mam więcej drewna niż węgla a nie wiem jak za rok będzie. Zawsze drewnem paliliśmy. W poprzednim mieszkaniu również. Węgiel był kupiony na tzw. "większe mrozy". Roboty z drewnem jest od groma, całe stosy leżą mi na ogrodzie, a węgiel kupujesz, wsypujesz do zsypu i masz spokój. A drewno trzeba jeszcze porżnąć,taczką powywozić i poukładać pod zadaszeniem na palety żeby schło w przewiewnym miejscu ogrodu.

  12. #16892

    Domyślnie

    Dla mnie palenie drewnem zawsze wydawało się czystsze i bezpieczniejsze ale teraz kiedy mam latać co parę godzin podkładać to jakoś przestaje mi się to podobać. Drewno ginie w zastraszającym tempie. Albo ja nie umiem palić.

  13. #16893
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Paweł nie obraź się, ale kostka nie nadaje się do palenia kroczącego. Za duże dziury między kęsami. Kostka to do tradycyjnego dorzucania na żar.
    Nie nie obrażam się

    Kostka ma małą pow. do odgazowania więc uważam,że powinno się palić spokojnie ale mogę się mylić.
    Mam nadzieję,że już to sprawdzałeś na własnym przykładzie.

  14. #16894
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Cytat Napisał eworajka Zobacz post
    Dla mnie palenie drewnem zawsze wydawało się czystsze i bezpieczniejsze ale teraz kiedy mam latać co parę godzin podkładać to jakoś przestaje mi się to podobać. Drewno ginie w zastraszającym tempie. Albo ja nie umiem palić.
    Z drewnem tak już niestety jest, 4 h i zasypu nie ma.
    Ale jeśli w dalszej perspektywie myślisz palić w większości drewnem to pozostaje przeróbka na DS.
    Tylko trzeba częściej schodzić do kotłowni.

  15. #16895

    Domyślnie

    Cytat Napisał grabpa58 Zobacz post
    Mam nadzieję,że już to sprawdzałeś na własnym przykładzie.
    Tak, to akurat z własnego doświadczenia.

  16. #16896
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomasz121

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Photomatic Zobacz post
    Witam
    Troche trwalo ale chyba wlasnie ogarnalem kociol po przerobkach.
    Witam wszystkich forumowiczów. Photomatic, mam taki sam kocioł jak twój, do ogrzania podobną powierzchnię .Komin 35 na25 ocieplony czapka na górze 16 na16.wysoki na 6 m.Problem z usypianiem kociołka ,czyli wszystko jak u Ciebie .Tylko komin mniejszy no i suchy ale kocioł usypia .Obserwuje twoje poczynania bo pewnie czeka mnie zmniejszenie komina .Czekam na twoje wieści i więcej szczegółów na temat wkładu kominowego

  17. #16897
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam. Eworajka,stos o wym:50x40x30=60 l.,6 godz. palenia to bajeczny wynik jak na mokrą,roczną brzozę ,ja lepszego nie osiągam na suchym 4 letnim w porządnie do tego zbudowanym kotle ,co to ludzie nie wypisują.Dziewczyno zejdż trochę na ziemię ,zrób to jeszcze raz ale odwrotnie,węgiel na ruszt a drewno rozpal od góry ,będzie znacznie lepiej ale daleko od ideału.Pozdrawiam.

  18. #16898
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał iurabos Zobacz post
    Hmm, wyszło mi raczej, że używając znakomitego skądinąd węgla z Wesołej spalam go całkowicie z minimalną ilością odpadu - mogę zdecydowanie polecić - nic mi nie zostaje , więc spalając marcela do koksu i uzywając koksu jako paliwa nastepnego dnia, spalam mniej. Zaśmiałem się pisząc to, bo brzmi jakby to napisała blondynka albo jakbym odkrył perpetuum mobile, ale ja tu widzę korzyść
    Ale z tego koksu z odzysku jest stosunkowo mało energii, poza tym przy odsiewaniu sporo tracisz (no, chyba że masz jakiś super patent na odzyskanie dosłownie wszystkiego). Do tego jeszcze "łykasz" pył przy odsiewaniu, a to nie jest najzdrowsze. Wg mnie nie warto. Lepiej kupić tańszy węgiel (o ile jest tańszy, u mnie jednak jest), spalić wszystko i nie babrać się później nadmiernie.

    Cytat Napisał iurabos Zobacz post
    Inna rzecz, że boli mnie jak mam >65st na piecu, więc stąd może nie całkowite spalanie tego marcela.
    Mnie też bolało, ale to było ogólnie nierozsądne podejście. Mocny węgiel potrzebuje wyższych temperatur, czyli siłą rzeczy więcej PG, żeby skutecznie dopalić "swój" koks. Ogólnie im wyższa temperatura wody, tym lepiej działa kocioł.

    Cytat Napisał iurabos Zobacz post
    Wytłumaczysz mi o co chodzi z tym podniesiem temp na piecu i przymknięciem kaloryferów? O ile dobrze zrozumiałem, to tak czy siak spalasz wsad szybciej, gdzie korzyść (poza efektywnym spalaniem węgla)?
    Tak to wygląda pozornie. Po 2-3 dniach palenia, jak cały układ CO naładujesz energią, nie będzie się nic szybciej spalać, a znacznie poprawią się warunki spalania zasypu. Spróbuj, to nic nie kosztuje w sumie. Ja to zrobiłem tak, że przykręciłem kaloryfery do połowy, rozpaliłem do 60-65sC na piecu, odczekałem aż się ustabilizuje i potem tylko sukcesywnie odkręcałem kalafiory tam gdzie było za zimno. Przy czym jeszcze załączyłem pompkę CO, bo wcześniej chodziło na samej grawitacji (ale po przykręceniu kalafiorów, a przez badziewiastą instalację, nie działało to dobrze). W sumie cały proces regulacji mojej "super" instalacji CO zajął mi około tygodnia. Ale jest dużo lepiej niż gdy pędziłem piec na niskich obrotach i rozwartych na maksa kalafiorach. Jedna uwaga co do podnoszenia temperatury na piecu przy mocnym węglu (bo pewnie Cię spotka to co mnie) -- trzeba wtedy ostrożniej z PG przy rozpalaniu i początkowym gazowaniu, żeby się zasyp nadmiernie nie rozpalił. Ciężko potem taki mocny węgiel "zatrzymać".
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  19. #16899
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Cytat Napisał apap5 Zobacz post
    Przecież każdy pomysł z przeróbką tego kotła jest niedorzeczny. Nie znam się, ani nie mam zamiaru znać na cudownych sposobach przeróbek kotłów górnego na dolnego spalania ani na ich tym sposobem cudownej optymalizacji. Realia kotła są takie:
    1. Został sklecony przez spawacza, który robił go pod kątem szczelności i ogólnej użyteczności a nie sprawności, ergonomii, stałopalności etc. Takie były czasy.
    2. Kocioł był wykonany dla paliwa, którym jest drewno a nie węgiel.
    3. Kocioł ma moc 2x większą niż aktualne zapotrzebowanie
    Ten kocioł trzeba wywalić i kupić nowy, spełniający dzisiejsze kryteria i wymagania. Próby podpowiadania (za chwilę wymądrzania się co do swoich racji) są szlachetne, ale koszt w PLN i stracony czas poniesie jednoosobowo kolega Ewarajko.
    Obrazowo to wygląda tak: Ewarajko dostał w spadku autobus Jelcz (w dobrym stanie). Autobus ma tyle mocy, że może regularnie ciągnąć przyczepę. Allleeee... Ewarojko potrzebuje nie autobusu ale paroosobowego busika. Na nic w tym autobusie zdadzą się ścianki działowe, szyber dach i ABS. Projekt liftingu skazany jest na niepowodzenie, leży pod każdym względem.
    Apap5 ,starość nie radość alzheimerek robi swoje Piszesz w rodzaju męskim czy żeńskim profesorku gramatyki? .Na pewno nie przeklinasz nigdy i z księdzem mszę odprawiasz,a jak ci się kiedyś niechcący zdarzy zaraz lecisz do spowiedzi,bo to ciężki grzech .Pozdrawiam.

  20. #16900

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Po 2-3 dniach palenia, jak cały układ CO naładujesz energią
    Możesz to stwierdzenie jaśniej wytłumaczyć?

Strona 845 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony