dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 857 z 998
Pokaż wyniki od 17.121 do 17.140 z 19943
  1. #17121

    Domyślnie

    Witam. Jeśli ktoś posiada Optima komfort plus z miarkownikiem MCI-v3 zamiast dmuchawy proszę o opinie jak to działa przy spalaniu węglą od góry. Mam zamiar zainwestować w urządzenie. Jestem ciekawy jak współpracuje ze sterownikiem Defro Ru PID .

  2. #17122
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Sphinksus

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-402
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał potle Zobacz post
    kolego Sphinksus, proponuję sprawdzić czy czujnik temperatury równo przylega do tego trójnika, czy nie jest akurat w miejscu jakiegoś napisu, a później proponuję owinąć go tak jak jest taśmą, a na to jeszcze bym dał piankę taką do ogrzewania rur i ponownie taśma i ciasno poowijał, powinna ta różnica zmaleć, u mnie to jakieś 1-2 stopnie
    Też o tym myślałem, czujnik przylega równo to na pewno. Będę miał chwilę to się w to pobawię bo takie ocieplenie czujnika będzie wiązało za sobą obserwacje pieca i sterownika żeby znów ustalić wartości na tyle by trzymał te ok 65st. Chociaż i tak nie wiążę nadzieji z tym zestawem (sterownik + dmuchawa), bardzo intryguje mnie wspomniana sterowana elektronicznie z innego sterownika przepustnica PG.

    Cytat Napisał janki33 Zobacz post
    Daj sobie spokój z tymi tasmami i piankami kup tryby takie plastikowe dwie wystarcza. I jeszcze jedno jaką masz temperaturę w kotłowni bo może zimne powietrze chłodzi czujnki
    W kotłowni jest zimno, zawsze otwieram okno do tego jest jeszcze doprowadzenie powietrza ze ściany + jako wentylacja dwa lufty i niezaślepiony komin od gazu wiec przewiew jest konkretny.

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Sphinksus
    Sprawdź na cieplowlasciwie.pl ile energii potrzebuje Twój dom. Daj znać na forum.
    coś takiego mi wyszło - http://cieplowlasciwie.pl/wynik/ij1

    od razu widzę, że kocioł za duży, facet w sklepie mówił, że taki duży lepszy bo ma większą komorę zasypową i np drewno będzie się w nim dłużej palić...


    Mam jeszcze takie pytanie, czy to bardzo źle, że komin który posiadam ma ok 18cm średnicy i ok 10m wysokości w momencie gdy do tego pieca potrzebny jest 9m i 21cm średnicy? Dodam że gdy uniosę klapkę PG do rozpalania na ok grubość palca i nim rozgrzeje się rurka z czujnikiem (czujnik jest w górnej części trójnika pomp C.O - C.W.O) na tyle by załączyć pompę C.O to po 40 min na piecu mam 80+st (które moment spada do 65 gdy tylko pompka się załączy), więc ciąg chyba jest bo aż dudni jak się pali Zastanawiam się tak czy ten komin wydoła stabilnie zapewnić mi 65st bez dmuchawy.

  3. #17123

    Domyślnie

    Piotr, oczywiście zapoznałeś się z tym http://czysteogrzewanie.pl/warsztat/...a-spis-tresci/, po prawej stronie spis treści, polecam pkt.17 i kilka postów o Twoim kociołku.

  4. #17124

    Domyślnie

    Witam.
    Dziekuje "Babilon" za odpowiedz i sugestie "stone21"
    A teraz co zrobilem i jakie sa efekty:
    1. Zmiejszyłem komorę zasypu szamotem - warstwa cegieł przy tylnej ścianie do wysokości otworów nawiewnych..
    2. Ustawienia dzisiejszego palenia i efekty:
    - zasypałem komore weglem - orzech II ok 24 kg
    - na gore ulozyłem sporo szczapek drobnego drewna
    Parametry ustawienia sterownika zgodnie z sugestiami (dam ze dzisiaj straszny churagan i wieje)
    - temperatura zadana CO 55 stopni, CWU 45 stopni
    - maxymalan tem. spalania 200 stopni
    - maxymalna tem. spalania rozp. 310 stopni
    -min. wentylatora - 0 %
    - max wentylatora - 50 %
    - praca w podtrzymaniu 20 sekund
    - przerwa w podtrzymaniu 5 minut
    - moc przedmuchu 40 %
    Siła nadmuchu - ale w opcjach pracy recznej siła nadmuchu 60 %
    Zastawka w wylocie do komina na maxa - czyli rownolegle bez zadnych ograniczen
    Rodzaj paliwa - drewno

    A teraz efekty:
    - rozpaliłem ok godz. 8.00 na weglu troche papieru i drewno - dobrze sie rozpalilo. po wchwile zalaczyłem rozpalanie - do 40 stoni doszlo w docyc szybkim czasie, potem wylaczyl sie tryb rozpalania.
    - niestety ale w czasie dochodzenia do zadanej temperatury troche kopcilo na poczatku bardziej ciemnym dymem. Po osiagnieciu zadanej czyli ok 55 - 57 stopni w czasie calej fazy odgazowywania ciemny dym zmienił sie na jasny i ostry i smierdzacy zapach - oczywiscie nie byłó to jak wczesniej ale mysle ze za bardzo. z tego co zauwazylem na poczatu bylo lepiej ogien na calej powierzchni ale pozniej czym nizej - odgazowywanie nizszych warstw brak było malych plomieni na wierzchu - czyba powinny byc niebieskie plomyki aby wypalaly odgazowywany dym a to bylo sporadycznie.
    - sytuacja unormowała sie po ok 6 - 7 godzinach pracy ( ok godzy 15-16) chyba sie skoczyło to odgazowwywanie i przejscie do fazy spalania koksu - wtedy bylo idealnie dymu praktycznie zero a odczyty na sterowniku byly: na wyswietlaczy spalin -CO 56 (zadane 55) stopni, spalanie 72 stopnie, wentylator oscyluje 1-2 %, CWU 48 (zadane 45) stopni.
    Teraz jest godzina 21.50 w piecu sporo jeszcz koksu wiec mysle ze jeszcze ok 2 godzin minimum pochodzi - czyli ok 16 godzin nie wiem czy to dobry wynik dodam ze na zewnatrz jest ok 2-3 stopni na plusie, ale w domu jest ok 23 stopni - domownicy lubia ciepelko wiec sa zadowoleni.
    Dla mnie to dobry wynik bo zalezymi na pracy kotla w ciagu doby na jednym zasypie - czyli od rana do godzin nocnych, poprostu rano odpalam, jade pracy i nie mam mozliwosci regulacji az do wieczora, domownikow nie angazuje do obslugi....

    Reasumujac:
    - dlugosc pracy przynajmniej jak dla mnie i przy dodatniej tem zewnetrznej zadowalająca
    - problem z dymem chyba wikszy klopot z foza odgazowywania chwilami zbyt intensywnie: biało szary i ostry, czy nie powinien byc delikatny białawy - jak para?

    Czy mam cos zmienić w ustawieniach?
    Dlaczego w tym konkretnym piecu nie da sie splac wegla jak na opisywanym forum praktycznie bez dymu,
    Czy moze lepiej przejsc na mieszanke wegla z mialem zamiast samego wegla?

    Prosze o ewentualne sugestie.

  5. #17125
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Photomatic

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-827
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr7512 Zobacz post
    Czy mam cos zmienić w ustawieniach?
    Napisales dlugiego posta. z duza iloscia danych za to bez jakiegokolwiek okreslenia tego ile m2 z czego i jak ocieplone. Pomijam czy ma to jakikolwiek sens. Za to wazne jest ze palisz totalnie inaczej niz tu polecamy. Pomijam dmuchawe. Chodzi o to ze stosujesz jakies tryby rozpalaniowe zamiast pozwolic kociolkowi spokojnie zwiekszac temp. Bylo o tym pisane okrutnie duzo razy. Po za tym u Ciebie komin dymi zanim sie skoksuje. Jak sie skoksuje to nie dymi... Bo co ma dymic? CO? czy CO2? Czego wiec oczekujesz? ze ktos poklepie po glowce i powie "nie no man spoko rob tak dalej w koncu domownicy sa zadowoleni"

  6. #17126

    Domyślnie

    Piotr7512, masz łeb i ...j to kombinuj, Twój kocioł, Twoja instalacja, Twój metraż, komin, opał, no przecież każdy dom jest inny, skoro nie jesteś zadowolony z wyników, to testuj, poświęć temu kilka chwil, zmieniaj jeden parametr i rozpalaj, ale nie raz, a co najmniej 2 i dopiero wtedy kombinuj dalej, w między czasie czytaj, może już ktoś gdzieś miał podobny problem z tym samym kotłem, a to i tak niewiele znaczy, bo zapewne ma inny opał, komin, metraż i tak dalej.
    Piotr, nie poddawaj się, naprawdę warto zainwestować ten czas, wiem po sobie, u mnie zaprocentowało, teraz obsługa kociołka to u mnie 2 razy po 15-20 minut na dobę, w tym czasie mam narąbane drewno, wyczyszczony kocioł, wyniesiony popiół i kilka minut na podglądanie jak się ładnie pali, a to tylko z przyzwyczajenia i samozachwytu, że się udało. Wprowadziłem swoje przeróbki kotła, nie do końca z zaleceniami zawartymi w tym wątku, ale po próbach u mnie wywnioskowałem, że się sprawdzają. Przypominam, mam Zębca SWK 28 KW na jakieś 160m ogrzewanej powierzchni, w domu bez ocieplenia z lat 80. Spalam ok. 40 kg na dobę i uważam to za bardzo dobry wynik i nic więcej nie kombinuję.

    Czy założyciel tego wątku jeszcze zabiera tu głos ? chyba nie, a dlaczego ? bo wie, że w tym temacie już wszystko zostało powiedziane, napisane, a każdy dom jest inny i każdy musi indywidualnie podejść do swoich warunków. Uważam, że spalanie od góry nie jest dla każdego, tego trzeba się po prostu nauczyć, poznać swój dom i kocioł i świadomie dokonywać zakupu paliwa.
    Ostatnio edytowane przez potle ; 05-01-2015 o 07:51

  7. #17127

    Domyślnie

    Witam ponownie
    A dlaczego twierdzisz kolego "Photomatic" ze zacytuje "Za to wazne jest ze palisz totalnie inaczej niz tu polecamy" myślałem że starm się palić od góry własnie zgodnie z zaleceniami tego sposobu palenia, nie stosuje zanych trybow rozpalania. Przy ustawionych parametrach jak pisałem wczesniej załczam jedynie rozpalanie i nie ingeruje dalej, niczego nie zmieniam.

  8. #17128
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Panowie ,w necie natknąłem się na ciekawą konstrukcję ,obiecująco wygląda.
    http://www.p2ar.pl/oferta-kotłów/kus/
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  9. #17129
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Panowie ,w necie natknąłem się na ciekawą konstrukcję ,obiecująco wygląda.
    http://www.p2ar.pl/oferta-kotłów/kus/
    Tak,to dobra i znana konstrukcja zwłaszcza na konkurencyjnym forum.
    Ewentualne zamówienia zrealizowane będą chyba na przyszły sezon.

    Za poprawną i bez przeróbek konstrukcją kotła DS jest także:

    http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-d...alanie-ds.html
    Ostatnio edytowane przez grabpa58 ; 05-01-2015 o 10:58

  10. #17130
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Photomatic

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-827
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr7512 Zobacz post
    Witam ponownie
    A dlaczego twierdzisz kolego "Photomatic" ze zacytuje "Za to wazne jest ze palisz totalnie inaczej niz tu polecamy" myślałem że starm się palić od góry własnie zgodnie z zaleceniami tego sposobu palenia, nie stosuje zanych trybow rozpalania. Przy ustawionych parametrach jak pisałem wczesniej załczam jedynie rozpalanie i nie ingeruje dalej, niczego nie zmieniam.
    No wiec wlasnie. Piszesz jak to robisz. Moglbys jeszcze napisac jak to dawno dawno temu sugerowal chociazby Last Rico? I nie musisz czytac calego watku zeby to znalezc. W koncu jest zrobnione bardzo zetelne podsumowanie zdaje sie na czysteogrzewanie.pl
    Gwarantuje ci ze bedzie tam m.in. zawarta wskazowka ze kociol ma WOOOLNO dochodzic do zadanej temperatury i nie dlatego ze im wolniej sie pali tym mniej spalimy. Tylko dlatego ze w pewnym momencie kociol dobije do zadanej temperatury. Klapka sie zamknie i tylko od nas zalezy ile w tej chwili wegla bedzie aktywnie gazowalo. Pozwol ze w tym momencie zakoncze dalsze uzasadnianie. Bedziesz chcial to poczytasz i pewnie wyciagniesz dalsze wnioski. W razie problemow oczywiscie pisz i pytaj. Ale! Pokaz chociaz ze przeczytales i myslisz. Oczywiscie pozniej mozesz wprowadzac wlasne modyfikacje. Moze nawet wbrew temu co sie tu pisze. Ale najpierw zrob to zgodnie z przepisem.

  11. #17131

    Domyślnie

    odnośnie wyżej wymienionego kociołka KUS, a jaka jest trwałość tego palnika ? tego szamotu tak w zasadzie.

  12. #17132

    Domyślnie

    Dziekuje za sugestie....
    Troche juz poczytałem wczesniej ale chyba jeszcze za mało.
    Z tego co sugerujesz wnioskuje ze moj problem tkwi w szybkim - za szybkim procesu rozpalania - dzisiaj tem poczatkowa CO była 25 stopni. Do zadanej temperatury ok 55 stopni doszedl w 30 minut. Siła nadmuchu ustawiona jest na 60 % w fazie rozpalania. wiec musze zmiejszyc do ok 30 % i zobaczyć co bedzie sie działa. pamietam ze kiedys przy takim procencie rozpanie trwało ok 1,5 h.
    Jeszcze raz dzieki za porady.

  13. #17133

    Domyślnie

    Cytat Napisał grabpa58 Zobacz post
    Tak,to dobra i znana konstrukcja zwłaszcza na konkurencyjnym forum.
    Ewentualne zamówienia zrealizowane będą chyba na przyszły sezon.

    Za poprawną i bez przeróbek konstrukcją kotła DS jest także:

    http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-d...alanie-ds.html
    KUS potrzebuje poprawek?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #17134
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    KUS potrzebuje poprawek?
    oczywiście,że nie potrzebuje
    ze zrozumieniem przeczytałeś moją wypowiedz?

  15. #17135

    Domyślnie

    co takiego ma ten KUS, że niby taki dobry ? jakość wykonania czy konstrukcja? bo nie rozumiem, dla mnie to po prostu reklama kotła na forum i nic więcej, takich kotłów górno-dolnych jest kilka w sprzedaży i niejednokrotnie są tańsze, więc przekonajcie mnie do KUS-a.

  16. #17136

    Domyślnie Czy klapa PG może być zamknięta podczas odgazowania

    Czy klapa PG może być zamknięta podczas odgazowania?

  17. #17137

    Domyślnie

    Witam
    U mnie minął ~rok od poprzednich kombinacji, wtedy była to przeróbka na DS http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6306417

    Jednak brak ruchomego rusztu i problemy z obsługą DS przez resztę rodzinki (4 kobiety ) wymusił na mnie tej zimy próbę przejścia na GS O ile na DS stałopalność wzrosła z 3 do ok.6h o tyle na GS przy podobnych temperaturach wyniosła już prawie 9h. Faktycznie pali się dużo czyściej, nawet w początkowej fazie dym jest ledwo widoczny. Rozkręca się w miarę powoli, z 20 do 50st.C w około 1,5h. Temperatura zarówno w czasie zgazowywania jak i już po jest w miarę stała. Wacha się tak +- 2st.C (na miarkowniku mechanicznym) . Oczywiście gdy kocioł obsługuje tylko ja, z resztą domowniczek jest ten problem, że od zawsze paliły "tradycyjnie" więc nawet nie chcą myśleć o zmianie przyzwyczajeń. Choćby dzisiaj rano, kocioł ładnie trzyma temperaturę 50st.C a tu przychodzę po kościele i 74st.C na kotle, w domu prawie 25 :/. Teściowej wydawało się, że się przestało palić (żar był trochę niżej, u góry warstwa pierwszego popiołu i trochę płomieni) , no to poruszała zasyp, dorzuciła drzewna i kocioł wymknął się spod kontroli :/

    Ogólnie JA jestem bardzo zadowolony, bo spalam teraz na dobę 40kg węgla zamiast 60kg to ogromne oszczędności. Szkoda tylko, że nikt z domowników nie podziela mojego zdania. 1/3 mniej z 4,5t z zakupionego to 1,5t, czyli jakieś 1200 w kieszeni. No ale widocznie tylko ja to tak widzę, bo teraz nie da się palić czymkolwiek.

    Koniec żali Jestem w trakcie budowy własnego domu, więc mam nadzieje, że doświadczenie zdobyte u teściowej i na naprawdę pokręconej instalacji i niezwykłym kotle, będzie procentować u mnie

  18. #17138
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Cytat Napisał potle Zobacz post
    co takiego ma ten KUS, że niby taki dobry ? jakość wykonania czy konstrukcja? bo nie rozumiem, dla mnie to po prostu reklama kotła na forum i nic więcej, takich kotłów górno-dolnych jest kilka w sprzedaży i niejednokrotnie są tańsze, więc przekonajcie mnie do KUS-a.
    to nie jest żadna reklama ale zwrócenie uwagi na ten kocioł dla tych,którzy preferują palenie w kotłach DS
    gdybyś zadał sobie trochę trudu i zwrócił uwagę na konstrukcję kotła i trochę więcej wiedział o prawidłowym spalaniu w tego typu konstrukcjach to nie pisałbyś bzdur,że to jest jakiś górno-dolny gniot,których jest pełno na rynku i za mniejsze pieniądze
    dla mnie na przykład przereklamowany jest śmieciuch Defro Optima(że niby taki wspaniały wymiennik),a stałpoalność b. przeciętna(ok.12h) w porównaniu do innych konstrukcji o rzekomo uboższym wymienniku,gdzie nie rzadko użytkownicy osiągają 15-16h

  19. #17139

    Domyślnie

    ale na stronie producenta pisze, że górno-dolny, a wszędzie czytałem, że górno-dolne są nie dobre, więc ? no i moje pytanie do dolno-palaczy, jak to jest z trwałością szamotu w palniku ?
    Ostatnio edytowane przez potle ; 06-01-2015 o 14:24

  20. #17140
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Potle
    Ten kocioł może być górny, a może być dolny kiedy użytkownik tego chcę, przełączając klapy. Niedobre są te, które maja otwarte przeloty i z dołu i z góry razem i nie da się bez przeróbki tego zamknąć. Szamot w palniku wytrzymuję dość długo
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

Strona 857 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony