dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Jakie wiertła stosuję się do wiercenia w płytkach?

    Witam.

    Muszę zamontować takie ringi w kuchni do wieszania jakiś tam maneli nad blatem i jako, że kafelki (płytki) mam nowe to boję się coś skopać. Jakie wiertła stosuje się do wiercenia w płytkach otworów po kołki? Czy takie same jak do ściany betonowej czy może jakieś specjalne. Pod kafelkami jest cegła.

    pozdr

  2. #2
    JACKIE P
    Guest
    JACKIE P

    Domyślnie

    do wiercenia w płytkach możesz zastosowac wiertła widiowe /końcówka ze spiekiem ceramicznym/. Do wiercenia niewielkich otworów - o niewielkiej średnicy /np 5-6 mm/ zastosuj wiertła jakiejś renomowanej firmy np Bosch, gdyż mają bardzo dobre ostrza /węglik/ i łatwo nawiercają otwór nie ślizgając się po glazurze. U mnie Bosch się sprawdził, w przeciwieństwie np do Topexa itp. Fakt, że są droższe, ale warto.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie Re: Jakie wiertła stosuję się do wiercenia w płytkach?

    Cytat Napisał krisfour
    Witam.

    Muszę zamontować takie ringi w kuchni do wieszania jakiś tam maneli nad blatem i jako, że kafelki (płytki) mam nowe to boję się coś skopać. Jakie wiertła stosuje się do wiercenia w płytkach otworów po kołki? Czy takie same jak do ściany betonowej czy może jakieś specjalne. Pod kafelkami jest cegła.

    pozdr
    jak kafle twarde / IV lub V klasa twardości / - dobra widia , bez udaru , małe obroty i dużo wody do chłodzenia wiertła .
    Ja tak w gresie wierciłem - ciężko było ale generalnie sukces
    --
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,

    Dodatkowo przed wykonaniem otworów polecam w miejscu wiercenia przykleić taśmę szarą (lub nawet przezroczystą) na krzyż (X). Minimalizuje to odpryski płytki podczas wiercenia.

    Pozdrawiam

  5. #5
    JACKIE P
    Guest
    JACKIE P

    Domyślnie

    nawet w b. twardych płytkach nie ma problemu z nawiercaniem otworów - po prostu potrzebne bardzo dobre ostre wiertło, ale bez przesady z tym chłodzeniem - nikt nie wierci w granitowym bloku. Wiercąc otwory pod kołki rozporowe w płytkach należy zacząć od wiercenia małą średnicą np dla otworu 8 mm zacząć wiercić wiertłem 4-5 mm aby potem rozwiercić do 8 mm. Przy delikatnym wierceniu nie potrzeba wody, żadnego chłodzenia. Odprysków też praktycznie nie ma. Chyba, że przyciśniesz "na chama" wiertarkę, to odpryski polecą, że ho ho.

  6. #6

    Domyślnie

    a co sądzicie o tych wiertłach? ktos używał ich? uważam, że jak cos jest do wszystkiego to jest ...

    http://www.allegro.pl/item276465183_...l_drewno_.html

    ale to bosch więc nie moze być jakis bubel

    pozdr

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Oczywiście, naturalnie, WSZYSCY macie rację, ale...
    SĄ takie specjalne wiertła z końcówką widiową OSTRZONĄ NA "OSTRO".
    Normalne widiówki są ostrzone z "ujemnym" kątem natarcia. Tak, żeby materiał miażdżyły a nie skrawały.
    TE SKRAWAJĄ!
    Wyraźnie też są opisane - "uniwersalne, wiercić BEZ udaru". Biorą jak leci - kamień, cegłę, metal...
    (zazwyczaj wiertło jest okrągłe, ale ta część, co w wiertarkę wchodzi to jest sześciokątna.)
    Nie wiercić zbyt szybko. Spokojne obroty, bez wody. Dociskać z czuciem.

    Mają wadę! Dobre, markowe (innych naprawdę nie warto!) kosztuje ze 25zł/szt.
    Wierci się "na raz" bez zmiany średnic. Naklejenie taśmy malarskiej na płytkę naprawdę bardzo pomaga.

    Nie spuszczać z oka! Dematerializują się w nanosekundzie jak nikt na nie nie patrzy!
    Akurat tu, to wiem co gadam!
    Adam M.

    Obejrzałem! TE jak w mordę dał!

  8. #8

    Domyślnie

    tak jak mowia: ostra widia, zaczynac od malych otworow i rozwiercac.
    poza wiertlami jest wazne dobre przyklejenie plytek, jesli sa puste miejsca, to jest i duza szansa, ze plytka peknie.

  9. #9
    JACKIE P
    Guest
    JACKIE P

    Domyślnie

    nie ma znaczenia czy wiertło na uchwyt normalny - tj okrągłe u nasady, czy też 6-kątne czyli tzw SDS - wiercą tak samo. Istotą jest materiał z jakiego je wykonano. Do wiercenia w płytkach małych otworów nie potrzeba SDS-u, wystarczą dobrej marki zwykłe wiertła widiowe - delikatny docisk i po krzyku, bez pękania płytek i tak dalej. Najważniejsze jest to, żeby delikatnie nawiercić otwór w samej glazurze - tu jest ryzyko odprysków, głębiej już idzie gładko jak w gipsie. Wiem, bo w ten sposób objechałem całą budowę - wystarczyły dwa dobre ostre wiertła.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    JACKIE P
    Sześciokąt TO NIE SDS!

    Akurat te Bosze są okrągłe.
    Adam M.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał JACKIE P
    nawet w b. twardych płytkach nie ma problemu z nawiercaniem otworów - po prostu potrzebne bardzo dobre ostre wiertło, ale bez przesady z tym chłodzeniem - nikt nie wierci w granitowym bloku.
    Mam zupelnie odmienne doswiadczenia . Dlatego zawsze wypytuje klientow , gdzie co ma byc zamocowane , wiercone w plytkach i robie probe . Jezeli uwazasz , ze nie mam racji , to moge dostarczyc plytke gresowa , kupiona w sklepie w W-wie , a wiec nie przywieziona nie wiadomo skad i mozesz smialo wyprobowac swoje wiertla . Spalisz je wszystkie .

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Znam te cholerne płytki!

    MAM DO NICH WIERTŁO!

    Jedno! ósemkę za 45zł!
    Pilnuję jak nieletniej córci!!!
    Adam M.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar wingerman
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    W-wa / Piaseczno
    Posty
    734

    Domyślnie

    vadiol, przepraszam ale gdzie tu ktos pisze o gresie?
    Jednak sie zgodze ze na gresie spalisz niemalze wszystkie wiertla.

    Co do tych niebieskich wiertel boscha. Wiertla te sa naprawde dobre i jesli wiercisz w plytkach ceramicznych a nie w kamieniu czy gresie to smialo bez zadnych obaw mozesz je uzyc. Chodzenie niekonieczne!
    Chlodzenie obowiazkowe przy gresach i kamieniach, no chyba ze ktos ma do zrobenia 2 otwory to tyle zrobi nim spali wietlo ale na tym koniec.

    Ja osobiscie w pracy uzywam zupelnie innych wiertel, co ciekawe nie maja zadnego ostrego czubka ani weglikow spieanych.



    PS. Tak sobie patrze ze forum ma niezaktualizowany czas

    Pozdrawiam wszystkich

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Koledzy dobrze radzą, spiek szlifowany na ostro, najpierw pilot, potem właściwa średnica.
    Z tym chłodzeniem (tu nie jest specjalnie potrzebne) to nie chodzi o wiertło, ale głównie o materiał.
    Nagrzewa się i zaczyna rozszerzać w strefie wiercenia, wtedy powstają naprężenia i może pękać.
    To są rasowe wiertła do wiercenia w twardych materiałach, ale trudno ich używać z ręki
    (brak im podparcia początkowego - osi), zalecane wiercenie maszynowe.

    http://www.allegro.pl/item277748003_...any_szkla.html
    beton wiąże ludzi...

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Mam HSS, Cobalt, Molibden, Diament, koronki węglikowe, kilka rodzajów widii...
    Jeszcze kilka rodzajów wierteł mi się podoba i chyba sobie dokupię z czasem.
    Tych Chińskich, borazonowanych - nie!
    Adam M.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Adam, o jakiej chininie piszesz ?
    Płytki wiertła są z borazonu ? Gdzie takie widziałeś ?
    beton wiąże ludzi...

  17. #17
    JACKIE P
    Guest
    JACKIE P

    Domyślnie

    wierciłem w gresach - były to wiertła Bosch, nie pamiętam oznaczeń czy HSS czy inne - wywierciłem bez problemu, powolutku. Najgorzej przebić wg mnie pierwszą najtwardszą powłokę, potem już luzik.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Mówię, o tych pożółconych co wyglądają identycznie jak te borazonowane markowe (o podwyższonej twardości)
    Ta chinina kosztuje 10 zł za komplet 20szt! Normalne i 20zł za 1 sztukę!
    Adam M.

    Tytan jest twardy, a wierci się dobrze. Płytki różniście. Jak które...
    Adam M.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Te pożółcone to najczęściej są wiertła z HSS z naniesioną warstwą TiN (azotek tytanu).
    Wszystko zależy od tego, jak ta warstwa jest zrobiona, ale to są wiertła do metalu, do płytek
    się nie nadają. Te do których podałem linkę to są wiertła z nasypem diamentowym mocowanym
    galwanicznie. Dobrze biorą, ale trzeba umieć nimi pracować np. NIE WOLNO dociskać i należy
    je b. dobrze chłodzić - diament spala się bez dymu i zapachu już w 600*C. Myślałem że masz gdzieś
    źródło na wiertła z płytkami z węglika boru. Kupiłbym takie....
    beton wiąże ludzi...

  20. #20

    Domyślnie

    sie wątek rozwinął
    a więc ja jako amator (bo już się troche pogubiłem ) kupować te
    http://www.allegro.pl/item276465183_...l_drewno_.html
    czy lepiej abym dobre widiowe (czy jak to sie pisze) kupywać?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony