dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 137
  1. #1

    Domyślnie Jak podłączyć włącznik schodowy ??

    Na klatce schodowej mam włącznik na górze i na dole tak, że mogłem gasić i zapalać światło którym chciałem. Ale coś się zepsuło i nie działało tak jak powinno. Gdy zgasiłem na dole to nie mogłem zapalić na górze i odwrotnie. Myślałem, że włącznik się zepsuł to wymieniłem oba i zapomniałem zerknąć jak były podłączone te stare. Mieszałem przewodami i niestety nie mogę podłaczyć tak, żeby było dobrze. Już zaczynam myśleć, że zepsuło się coś innego niż włączniki.
    Może ktoś mi pomorze zanim wezwę elektryka ?

    Dodam tylko, że jestem kompletnym laikiem co do elektryki i nie rozumiem tych schematów, nie potrafie ich czytać.
    W puszkach wystają 3 przewody do podłaczenia włącznika (zielono-żółty, niebieski, czarny)

    A czy któryś z tych przewodów trzeba połączyć z innym przewodem razem we włączniku, czy wszystkie osobno? We włączniku są trzy podwójne wejścia na przewód.

  2. #2

    Domyślnie Re: Jak podłączyć włącznik schodowy ??

    Cytat Napisał seven
    Dodam tylko, że jestem kompletnym laikiem co do elektryki i nie rozumiem tych schematów, nie potrafie ich czytać.

    nie chciałem tego mówić, ale po chwili zastanowienia jednak napiszę:

    wezwij elektryka.
    instalacje elektryczne, tv-sat, internet

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Jak mamy Ci pomóc, skoro nie umiesz czytać schematów? Wezwij kogoś kto się na tym zna.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  4. #4

    Domyślnie

    No to raczej wezwę elektryka.
    Swoją drogą myślałem, że nie jest to na tyle skomplikowane aby nie można było zrobić tego samemu z Waszą pomocą. Nawet jeżeli nie znam się na schematach.
    Pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Wezwij elektryka, podłączenie wyłaczników schodowych nie jest trudne, ale choć trochę trzeba się na tym znać. Dla bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich.
    Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    A ja bym poprosił o schemat takiego podłączenia już to kiedyś zrobiłem ale schemat sie gdzieś zagubił i takie tam historie, wiec jeśli nie było by to kłopotem to bym był wdzięczny

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał seven
    No to raczej wezwę elektryka.
    Swoją drogą myślałem, że nie jest to na tyle skomplikowane aby nie można było zrobić tego samemu z Waszą pomocą. Nawet jeżeli nie znam się na schematach.
    Pozdrawiam
    Mozna by było, ale trzeba by wiedzieć, który przewód jest fazowy (to się da sprawdzić jak się ma próbówkę), który przewód jest zerowy a które to są przewody pomocnicze (da się sprawdzić, ale trzeba mieć miernik). Jeśli potrafisz sprawdzić który kabel jest który to na schemacie czerwony to faza niebieski zero (od żarówki do łącznika też powinno być na niebiesko) a czarne to pomocnicze. I bardziej łopatologicznie nie da się pokazać jak to powinno być połączone.

    Jędrek może być taki schemat?

    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  8. #8

    Domyślnie

    Dzieki, właśnie o coś takiego mi chodziło, podłączenienm raczej nie bedzie problemu )

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Jędrek, pamiętaj tylko, by podłączając wyłaczniki wyłączyć prąd w obwodzie. Daj znać czy się udało.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek1950
    Jędrek, pamiętaj tylko, by podłączając wyłaczniki wyłączyć prąd w obwodzie. Daj znać czy się udało.
    A ktoś już próbował w twojej obecności bez wyłączania? Jeśli tak Jaki był skutek?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jedrek-Jedrek
    Cytat Napisał tomek1950
    Jędrek, pamiętaj tylko, by podłączając wyłaczniki wyłączyć prąd w obwodzie. Daj znać czy się udało.
    A ktoś już próbował w twojej obecności bez wyłączania? Jeśli tak Jaki był skutek?
    Tak, ale wszystko zależy jakie masz zabezpieczenia. Jeśli masz tylko zwykły "korek" np. 16A to może kopnąć mocno i skutecznie.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Żeby nie było niedomówień. Z wykształcenia jestem mechanikiem i... kiedyś, dawno temu, miałem uprawnienia el. Dawno to było.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi
    może być taki schemat?

    Witam JoShi, a masz może schemacik dwa schodowe + krzyżowy, do obsłużenia korytarza w kształcie litery "T" z którego można pójść w dwie strony? Będę zobowiązany.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Krzyżowy wstawiasz tam gdzie te czarne przewody pomocnicze idą Wstawiasz tyle krzyżowych po drodze ile trzeba. Krzyżowy ma dwa wejścia od góry i dwa od dołu. Pomocnicze wchodzą od góry wychodzą od dołu i lecą dalej
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi
    Krzyżowy wstawiasz tam gdzie te czarne przewody pomocnicze idą Wstawiasz tyle krzyżowych po drodze ile trzeba. Krzyżowy ma dwa wejścia od góry i dwa od dołu. Pomocnicze wchodzą od góry wychodzą od dołu i lecą dalej
    Dzięki za pomoc! mam nadzieje ze sobie poradzę.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    tak apropo podlaczania czegos pod pradem ogolnie spoko oile nie dotkniesz czesci kabla miedzianego jak trzymasz za izolacje to cie nie kopnie
    220v mnie nie zabija
    a wydawala mi sie ze w klatkowym powinny 4 kable isc cos tak mi sie o uszy obilo i dlatego sa problemy z 3 kablami ale ja tam nie elektryk
    pozdrawiam
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygul
    Witam JoShi, a masz może schemacik dwa schodowe + krzyżowy, do obsłużenia korytarza w kształcie litery "T" z którego można pójść w dwie strony? Będę zobowiązany.
    A może to pomoże?



    Tutaj więcej schematów

  18. #18

  19. #19

    Domyślnie

    Witam, Kolejne pytanko: nie wiem dokładnie jak to powinno działać. Mam dwa schodowe. Włączam pierwszym - wyłączam drugim. Włączam drugim - wyłączam pierwszym Niby proste.
    Czy możliwa jest sytuacja, że jeśli zapomnę włączyć drugiego, to potem nie włączę pierwszego. Mam wrażenie że uzyskałem taki efetkt po podłaczeniu. I teraz nie wiem czy tak ma być, czy nie do końca dobrze podłączyłem. Sytuację utrudnia fakt, że mam już tynki, nie wiem jak wyglądało łaczenie w puszkach więc cieżko zweryfikować ze schematem. Po prostu w każdym gnieździe wystają trzy kolorowe kable. ( uprzedzam pytania o elektryka - przepadł )

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał adi_
    220v mnie nie zabija
    oczywiście że nie.
    bo to przepływ prądu o odpowiednim natężeniu a nie "jakieś" napięcie. "Kopnięcie" z naelektryzowania ma 10-30 razy większe napięcie niż sieć NN i żyjesz...

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony