dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 137
  1. #41

    Domyślnie

    Witam

    Mam do was pytanie
    na przedpokoju mam trzy puszki do wyłączania światła.
    W dwóch mam przewód i 3 żyły i w jednej dwa przewody tj. 6 żył.
    Próbuje od kilku dni rozgryść co jest ale niestety coś mi nie wychodzi (elektryk nie może podjechać bo go nie ma wyjechał).
    Wracając do tematu.

    W pierwszej (nr 1) puszce 3 żyły zainstalowałem przełącznik schodowy (tj. przewód z prądem dałem na wejscie a dwa na wyjscie) prąd popłynął do drugiej puszki (nr 2)łącznik krzyżowy (6 żył) prąd pojawił na dwóch przewodach na pozostałych nie ma.
    Te dwa przewody z prądem daje w przełączniku krzyżowym na wejścia a kolejne dwa na wyjścia (dwa mi zostają CZY TAK MA BYĆ??).
    No i trzecia puszka (nr 3) przełącznik schodowy sprawdzam na 3 zyłach czy jest prąd okazuje się że we wszystkich żyłach płynie prąd.

    Przy tym układzie światło mogę włączać i wyłączać łącznikiem nr 1 i nr 2 trzecim nic nie mogę zrobić.

    Jeżeli w (nr 2) krzyżowym podłącze inaczej (dokładnie nie pamiętam jak ale tak by na łączniku schodowym nr 3 był jeden prąd to włączyć i wyłączyć moge światło łącznikiem nr 2 krzyżowym pozostałe nie reagują)

    Proszę o pomoc

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kruz23
    Te dwa przewody z prądem daje w przełączniku krzyżowym na wejścia a kolejne dwa na wyjścia (dwa mi zostają CZY TAK MA BYĆ??).
    Na pewno nie. Jeden z fazą i jeden pomocniczy powinien wejść do krzyżowego. dwa pomocnicze powinny wyjść. Zgaduję, że ten drugi, na którym jest faza powinieneś połączyć z którymć z trzech wychodzących pytanie tylko z którym. To jest moim zdaniem przewód fazowy, który idzie na końcu do żarówki i trzeba sprawdzić który z tych trzech. Acha. Jak nie podłączysz schodowego to nie masz fazy na żadnym? z kabli w puszcze w której jest ich 6?
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Pytanie pomocnicze. Jak wykręcisz żarówkę to też masz w drugiej puszce napięcie na dwóch żyłach?
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygul
    Cytat Napisał JoShi
    może być taki schemat?

    Witam JoShi, a masz może schemacik dwa schodowe + krzyżowy, do obsłużenia korytarza w kształcie litery "T" z którego można pójść w dwie strony? Będę zobowiązany.
    Czy mogę zadać pytanie techniczne do tego schematu? Jakimi kablami zrobić to połączenie, zwłaszcza chodzi mi o te połączenie oznaczone na schemacie kolorem czarnym, pomiędzy włącznikami schodowymi. Czy prowadzi się pomiędzy nimi osobny kabel dwużyłowy, czy też używa się kabla czterożyłowego na całej długości, a może jest inny sposób, na jaki nie wpadłem. Będę wdzięczny za informację.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał sys
    ...najprościej... neonówka, porozkręcać wyłączniki, znaleźć puszkę od wyłącznika do którego dochodzi FAZA czyli neonówka zapali się , żyłę(z reguły czarna lub brązowa) na której neonówka zaświeci podłączyć w oznaczone miejsce na wyłączniku - z reguły widnieje przy śrubce podłączeniowej litera "P", resztą czyli pozostałe dwie żyły przykręcić w pozostałe styki, podejść do kolejnego wyłącznika i odszukać żyłę na której świeci się neonówka, wrócić do poprzedniego wyłącznika i kliknąć nim, wrócić do drugiej puszki i odszukać kolejną żyłę na której zaświeci się neonówka... te dwie żyły które wskaazała neonówka podłączyć na styki nie oznaczone na wyłączniku literką"P"...żyłę na której wogóle nie zaświeciła się neonówka podłączyć pod zacisk z literką "P"... i powinno być dobrze
    Sys, czy możesz w ten sam "akademicki" sposób wyłożyć teorię łączenia dwóch schodowych i krzyżowego (korytarz w kształcie litery T)? Od której puszki rozpocząć i jak łączyć?
    Schodowe dzięki Twojej lekcji działają perfekcyjnie

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał dunbar
    Cytat Napisał Zygul
    Cytat Napisał JoShi
    może być taki schemat?

    Witam JoShi, a masz może schemacik dwa schodowe + krzyżowy, do obsłużenia korytarza w kształcie litery "T" z którego można pójść w dwie strony? Będę zobowiązany.
    Czy mogę zadać pytanie techniczne do tego schematu? Jakimi kablami zrobić to połączenie, zwłaszcza chodzi mi o te połączenie oznaczone na schemacie kolorem czarnym, pomiędzy włącznikami schodowymi. Czy prowadzi się pomiędzy nimi osobny kabel dwużyłowy, czy też używa się kabla czterożyłowego na całej długości, a może jest inny sposób, na jaki nie wpadłem. Będę wdzięczny za informację.
    My prowadziliśmy przewód dwużyłowy.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  7. #47

    Domyślnie

    Tu jest schemat do podłączenia wyłącznika krzyżowego.
    http://www.elektroservice.pl/old/1.htm
    Jest tam też wyłącznik schodowy.

    Odnośnie wył. krzyżowego: ten rys. pokazuje układ zbudowany przy założeniu trzech puszek. Najprościej jest wykonać układ stosując jedną puszkę i w niej dokonać połączeń. Dzięki temu prowadzi się instalację tylko najbardziej typowymi kablami 3x1,5mm2. Jedynie do wyłącznika krzyżowego potrzebne są 4 żyły.
    Do puszki trzeba doprowadzić 230V czyli zasilanie, kabel od każdego wyłącznika i kabel od żarówki.
    Układ wielopuszkowy można stosować przy bardzo dużych odległościach między wyłącznikami, kiedy jest nieekonomiczne prowadzenie kabli równolegle.

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofh
    Jedynie do wyłącznika krzyżowego potrzebne są 4 żyły.
    Z czego dwie żyły ida na prawo a dwie na lewo więc i tak nie dasz kabla czterożyłowego tylko dwa dwużyłowe.

    My prowadziliśmy od włącznika schodowego do górnej puszki trójżyłowy dalej dwie żyły do dalej poziomo trzy żyły do puszki nad włącznikiem krzyżowym w dół dwa razy po dwie żyły dalej poziomo trzy żyły i dokładnie tak jak jest na rysunku, który pokazałeś.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  9. #49

    Domyślnie

    Jasne, możliwości jest kilka, zauważ że ta puszka nad krzyżowym w ogóle nie jest potrzebna, bo stosując puszkę nad jednym ze schodowych prowadzisz kabel bezp. do wyłącznika i od wyłącznika krzyżowego do schodowego.
    Tak na prawdę wszystko zależy od układu pomieszczeń.

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Nie jest potrzebna, ale jak się robi samemu instalacje to jej brak nie jest żadną oszczędnością.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  11. #51

    Domyślnie

    witam

    mam pytanie odnośnie podłączenia włącznika schodowego. podłączyłem go w taki sposób jak pokazał Joshi.
    wszystko działa i jest ok, ale...
    chciałbym zainstalowac diody i jest problem

    osprzęt mam berkera (budowa taka sama jak legranda na schemacie Joshiego), diode wciska się w moduł, znajduje się na niej jedna śróbka do podłączenia jednej żyły tyle że nie wiem do którego z trzech przewodów znajdujących sie na module włącznika

    podobny problem mam z włącznikiem jedobiegunowym
    ...albo rybki albo akwarium

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    JoShi jest kobietą
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi
    JoShi jest kobietą
    .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał cookiez
    witam

    mam pytanie odnośnie podłączenia włącznika schodowego. podłączyłem go w taki sposób jak pokazał Joshi.
    wszystko działa i jest ok, ale...
    chciałbym zainstalowac diody i jest problem

    osprzęt mam berkera (budowa taka sama jak legranda na schemacie Joshiego), diode wciska się w moduł, znajduje się na niej jedna śróbka do podłączenia jednej żyły tyle że nie wiem do którego z trzech przewodów znajdujących sie na module włącznika

    podobny problem mam z włącznikiem jedobiegunowym
    Po pierwsze to nie dioda, tylko neonówka/jarzeniówka. Po drugie, tak jak piszesz - wciska sie ja w moduł. Teraz zalezy co chcesz osiągnąć tą neonówką - jesli zwykłe podświetlanie wyłącznika w czasie, gdy swiatło jest wyłączone, to wystarczy jak wcisniesz ten moduł (uwaga - przy wyłącznikach uniwersalnych i swiecznikowych nie jest obojetne czy wcisniesz u góry czy na dole - zobacz gdzie są styki).
    Jeśli zas chcesz użyć światełka jako np. jako sygnalizacji włączenia swiatła, to potzrebujesz do tego dodatkowego zacisku (zacisk neutralny) podłączyć pzrewód zerowy (nie ma go standardowo w puszce z wyłącznikiem) i tzreba jeszcze zdjąć zworkę w tym module neonówki.
    Zresztą co ja tu bedę pisał, sam zobacz:


  15. #55

    Domyślnie

    odpowiedz na moje pytanie powalająca swoją konkretną treścią
    wielkie podziękowania stuk
    ...albo rybki albo akwarium

  16. #56

  17. #57
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Radlan

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    1

    Domyślnie Stary temat - nowe ytanie

    Cytat Napisał JoShi
    Cytat Napisał seven
    No to raczej wezwę elektryka.
    Swoją drogą myślałem, że nie jest to na tyle skomplikowane aby nie można było zrobić tego samemu z Waszą pomocą. Nawet jeżeli nie znam się na schematach.
    Pozdrawiam
    Mozna by było, ale trzeba by wiedzieć, który przewód jest fazowy (to się da sprawdzić jak się ma próbówkę), który przewód jest zerowy a które to są przewody pomocnicze (da się sprawdzić, ale trzeba mieć miernik). Jeśli potrafisz sprawdzić który kabel jest który to na schemacie czerwony to faza niebieski zero (od żarówki do łącznika też powinno być na niebiesko) a czarne to pomocnicze. I bardziej łopatologicznie nie da się pokazać jak to powinno być połączone.

    Jędrek może być taki schemat?

    Witam,
    jestem tutaj całkiem nowy, a przyszedłem szukając po necie, jak łaczyć wyłączniki schodowe.... Niestety Wasze odpowiedzi częściowo dały mi potrzebną wiedzę.... Nie jestem laikiem, ale też nie jestem elektrykiem - tylko informatykiem i grafikiem - i pierwszy raz mam styczność z rzeczonymi schodowymi wyłącznikami. Całość w domu robiłem na bazie zrobionej przez developera instalacji... Naniosłem dodatkowe zmiany, dodatkowe okablowanie, założyłem dodatkowe puszki, podwiesiłem sufity, etc. i założyłem kupę oświetlenia (w pomieszczeniach poza omawianym niżej przedpokojem)... Wszystko ok, aż nie doszedłem do jednego z przedpokojów - gdzie wyłączniki są dwa - jeden na każdy koniec pomieszczenia.
    Jak zakładałem dwa normalne wyłączniki światła, wywalało korki - ktoś mi powiedział, że tutaj powinny iść właśnie włączniki schodowe. Niestety dokumentację całej elektryki dostałem na CD - które mi mój synek skasował (niestety), a developer wraca z urlopu za jakiś czas, więc teraz pozostałem sam na sam z problemem... A musze to skończyć w ciągu najbliższych dni.
    Więc zacząłem od próbnika - i tutaj już mam problem, choć może tak być powinno. Na jednym końcu mam na 3 żyłach - normalnie - fazę (L), oraz masę i N (kable standard - brązowy - L, niebieski - N, zółto-zielony - GND). Na drugim końcu pomieszczenia kable te same, ale próbnik wskazuje napięcie na dwóch żyłach - N oraz L. Czy ktoś coś skopał w puszce??? Nie chciałbym kuć tynków, zwłaszcza że pomalowane i położony parkiet... (właśnie zostało mi do zrobienia - cokoły i wewnętrzne drzwi... resztę już mam - i moglibyśmy się wprowadzać). Czy mogę Was prosić o wsparcie? Czy taki stan rzeczy jest ok, i jak połaczyć te dwa wyłaczniki? A może to jest błąd wykonawcy? I nie powinno być napięcia na dwóch żyłach w drugim wyłączniku?

    Pozdrawiam

  18. #58

    Domyślnie Re: Stary temat - nowe ytanie

    Cytat Napisał Radlan
    Czy taki stan rzeczy jest ok, i jak połaczyć te dwa wyłaczniki? A może to jest błąd wykonawcy? I nie powinno być napięcia na dwóch żyłach w drugim wyłączniku?

    Pozdrawiam
    Ja też jestem amatorem, ale jeśli sprawdzasz tylko neonówką, to mi także pokazywały się fazy na dwóch (ale takie jakieś słabsze?). Podepnij schodowy do tej puszki gdzie masz jedną fazę (poprawnie) a potem szukaj faz w drugiej puszce zmieniając pozycje włącznika - tego zamontowanego. Jeśli faza będzie się pojawiac raz tu raz tu, wszystko powinno byc dobrze.

  19. #59

    Domyślnie

    a może należy się podpiąć pod zdrowy rozsądek ?

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    60 postów na taką bzdurę... zacznijcie czytac od początku...
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony