dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 7
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 137
  1. #81
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar TMK
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    3.143
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    137

    Domyślnie

    Witam

    Instalacje już parę tygodni temu zakończyłem tj zamontowałem cały osprzęt (simon basic modul). Z początku były pozawieszane same oprawki ze zwykłymi żarówkami. Od dwóch dni kończę zakładanie żyrandoli, kinkietów etc. W większości punktów daję świetlówki philipsa i jak to już ktoś wcześniej napisał - przy włącznikach schodowych mrugają. Połączenia robiłem kablem 3 żyłowych i mam takie trzy punkty, dwa z nich mają po 2 szt schodowych i jeden jw. plus krzyżowy.
    Generalnie pomaga wywalenie podświetlania z klawiszy, jednak to rozwiązanie jest dla mnie ostatecznością. Przegoglowałem co się dało i przez przypadek trafiłem na pewien sposób - wyp... (tj wykręcić ) philipsa i wkręcić świetlówkę osrama Miałem gdzieś jedną sztukę i rzeczywiście przestało mrugać po zgaszeniu. Teraz pytanie - przypadek czy reguła? Jeśli ktoś potwierdzi to samo u siebie, to pozmieniam te parę sztuk na jedynie słuszne i tyle
    Jakie montowaliście świetlówki i jak z mruganiem przy schodowych?

  2. #82

    Domyślnie

    Nic nowego, po prostu żarówka energo próbuje "wystartować" zasilając się przez neonówke w wyłącznikach. A ponieważ energii jest za mało to gaśnie i znów próbuje i znów gaśnie.... i mruga Ci jak na dyskotece we Włoszczowej.

    Rozwiązań jest kilka, sprowadzają się one do zmniejszenia impedancji odbiornika (żarówek). Dwa najprostsze w realizacji:
    1) Pozamieniać część żarówek na normalne wolframowe
    2) Wpiąć w oprawach równolegle do żarówek kondensator

  3. #83
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar TMK
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    3.143
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    137

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz
    Rozwiązań jest kilka, sprowadzają się one do zmniejszenia impedancji odbiornika (żarówek). Dwa najprostsze w realizacji:
    1) Pozamieniać część żarówek na normalne wolframowe
    2) Wpiąć w oprawach równolegle do żarówek kondensator
    Robert, wiem o tym. Pytanie moje było czy brak mrugania w osramach jest regułom czy jednostkowym przypadkiem. Jeśli ktoś potwierdzi powyższe, to robię podmiankę świetlówek i po kłopocie.

  4. #84

    Domyślnie

    To nie jest pojedynczy przypadek, czasem się tak zdarza z niektórymi świetlówkami i niektórymi wyłącznikami.
    Rozwiązanie z kondensatorem jest zdecydowanie tańsze niż zakup kilkunastu(dziesięciu) nowych żarówek OSRAM.

    Kondesatory 100-220-470nF na napięcie 250/400V łączysz równolegle z przewodami (fazowymi i neutralnym) w kostce zaciskowej na suficie, kondensatory najlepiej jest schować w koszulce termokurczliwej. Kostka z kondensatorem schowana jest później w maskownicy przy haku sufitowym. Całe rozwiązanie to koszt rzędu 1,50zł na lampe. I to działa.

    *** Z obecnego zachowania układu można wysnuć teoretyczny wniosek, że PHILIPSy są bardzie energooszczędne od OSRAMów, bo potrzebują mniej energii do zapłonu i stąd takie próby zapłonu. ***

  5. #85
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar TMK
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    3.143
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    137

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz
    To nie jest pojedynczy przypadek, czasem się tak zdarza z niektórymi świetlówkami i niektórymi wyłącznikami.
    Rozwiązanie z kondensatorem jest zdecydowanie tańsze niż zakup kilkunastu(dziesięciu) nowych żarówek OSRAM.
    Napewno tańsze. Jednak mam "aż" 4szt świetlówek podłączonych do schodowych Philipsy jak najbardziej znajdą dla siebie nowe miejsce.

    Cytat Napisał robertsz
    Kondesatory 100-220-470nF na napięcie 250/400V łączysz równolegle z przewodami (fazowymi i neutralnym) w kostce zaciskowej na suficie, kondensatory najlepiej jest schować w koszulce termokurczliwej. Kostka z kondensatorem schowana jest później w maskownicy przy haku sufitowym. Całe rozwiązanie to koszt rzędu 1,50zł na lampe. I to działa.
    Konkretnie 220nF na ok 250V? Jakiego rodzaju? Któryś z nich?
    http://www.allegro.pl/search.php?str...7256&country=1
    Wybacz pytanie, ale z częściami elektronicznymi nie mam do czynienia od szkoły, a to już kilkanaście lat W niedzielę będę obok giełdy elektronicznej, to mogę od ręki kupić parę sztuk.

    Cytat Napisał robertsz
    *** Z obecnego zachowania układu można wysnuć teoretyczny wniosek, że PHILIPSy są bardzie energooszczędne od OSRAMów, bo potrzebują mniej energii do zapłonu i stąd takie próby zapłonu. ***
    Czytałem inną opinię - że są zabezpieczone przed tym przypadkiem. Może i zintegrowanym kondensatorkiem

  6. #86

    Domyślnie

    Jeśli to 4 żarówki to nie problem, Ja akurat przyłożyłem swoją miare do Twojego problemu

    To będzie dobre - MKSE 10szt za 3,8zł - http://www.allegro.pl/item709827740_...0zl_10szt.html

    Ja kiedyś spotkałem się z dzwonkiem, który sam grał melodyjke (po cichu ale grał) właśnie przez tą neonówke w wyłączniku

  7. #87
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Arctoz

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    4

    Domyślnie



    Takie małe pytanie to je jest tzw. połączenie berlińskie ? czy się mylę ? jak coś to proszę o sprostowanie

  8. #88

    Domyślnie

    Pierwszy raz słyszę takie określenie. Ale być może to jakiś regionalizm.
    A co chodzi?

  9. #89
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Arctoz

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał magicc
    Pierwszy raz słyszę takie określenie. Ale być może to jakiś regionalizm.
    A co chodzi?
    Bardzo możliwe, wiem ze majster kiedyś o tym mi mówił ze w schodowym na włączniku jest faza i zero, i on to nazywał połączenie berlińskie.

  10. #90
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arctoz
    Cytat Napisał magicc
    Pierwszy raz słyszę takie określenie. Ale być może to jakiś regionalizm.
    A co chodzi?
    Bardzo możliwe, wiem ze majster kiedyś o tym mi mówił ze w schodowym na włączniku jest faza i zero, i on to nazywał połączenie berlińskie.
    połączenia berlińskie są dla gniazda, a tu gniazda nie ma
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  11. #91
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Arctoz

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    To może on się pomylił (ma swoje lata okolo 70)... ale wiem dokładnie co słyszałem... na włączniku schodowym faza i zero .... to jak to się prawidłowo nazywa?

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arctoz
    Takie małe pytanie to je jest tzw. połączenie berlińskie ? czy się mylę ? jak coś to proszę o sprostowanie
    Tak. W praktyce nie stosowane z uwagi na obecność "fazy" w oprawce po wyłączeniu oświetlenia.

  13. #93
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Arctoz

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Wiem, ale jakaś fachowa nazwę takie połączenie posiada prawda? to już tylko dla zaspokojenia mojej ciekawości tak żebym wiedział.

  14. #94
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    santomas

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał freiman
    Cytat Napisał sys
    a tak też nie może być? hę?

    działać będzie , ale bardzo niebezpieczny sposób bo przy jednym z ustawień , mimo że żarówka nie świeci , na oprawce jest pełne napięcie 230V i to w dodatku nie tylko na styku wewnętrznym ale też na "gwincie" co bardzo łatwo może być przyczyną porażenia , bo kto wyłącza bezpiecznik wymieniając żarówkę? , nie polecam
    Takie pytanko, nie jestem fachowcem więc proszę o wyrozumiałość. Tak teoretycznie przypuśćmy, że drugi przełącznik przełączymy w pozycję taką jak pierwszy i przypuśćmy, że na dole jest faza, czyli wychodzi że fazę połączymy z fazą i to będzie działać? Takie porównanie mi się narzuciło że to jest jakby włożyć do dziurki z fazą w gniazdku drut zagiąć go i drugi koniec z powrotem włożyć do tej dziurki i do tego dać jeszcze w obwód żarówkę. Proszę o rzeczową odpowiedź.

  15. #95

    Domyślnie

    Masz 4 możliwe kombinacje zasilania tego odbiornika:
    1) na obu zaciskach neutralny (N) - NIE ŚWIECI
    2) na obu zaciskach faza (L) - NIE ŚWIECI
    3) na trzonku L, na gwincie N - ŚWIECI
    4) na trzonku N, na gwincie L - ŚWIECI

    Na tym polega idea wyłącznika schodowego, zapalam, wchodzę po schodach, gasze i ide spać

  16. #96
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał santomas
    Takie porównanie mi się narzuciło że to jest jakby włożyć do dziurki z fazą w gniazdku drut zagiąć go i drugi koniec z powrotem włożyć do tej dziurki i do tego dać jeszcze w obwód żarówkę. Proszę o rzeczową odpowiedź.
    Jeśli pytasz, czy żarówka zaświeci, to odpowiadam, Nie. Żarówka, żeby zaświecić potrzebuje różnicy napięcia, a wkładając oba końce do jednej dziurki nie uzyskasz jej. Z tego samego powodu wróbel, czy inny ptak może bezpiecznie siedzieć na przewodzie energetycznym bez obawy o swoje życie
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  17. #97

    Domyślnie Trochę kombinacji :(

    Witam. Nietypowa sprawa. Mam w wiatrołapie wyłącznik podwójny (jedna jego część zaświeca światło przed domem, druga w domu. Teraz potrzebuję pilnie (we wtorek 23.03) zmienić to tak, żeby dołożyć wyłącznik schodowy dla światła w domu. Jeśli to możliwe, to obciążenie czyli żarówkę chciałbym pozostawić na miejscu. Dodatkowy kabel 3 żyłowy, który trzeba dołożyć chcę schować pod powstającą zabudowę i prawdopodobnie podwieszony sufit w przyszłości.

    Pozdrawiam

  18. #98

    Domyślnie

    zwykły próbnik może wprowadzać w błąd, zrób sobie na żarówce w oprawce i 2 przewody, jeden wepnij w zero drugim szukaj prawdziwej fazy, takie coś w konia nie robi i nigdy nie zapali sie tam gdzie fazy nie ma a próbnik się zajarzy

  19. #99

    Domyślnie

    A w wersji profesjonalnej próbnik żarówkowy składa się z 2 żarówek połączonych w szereg.

  20. #100

    Domyślnie Re: Trochę kombinacji :(

    Cytat Napisał robert_banasiak
    Witam. Nietypowa sprawa. Mam w wiatrołapie wyłącznik podwójny (jedna jego część zaświeca światło przed domem, druga w domu. Teraz potrzebuję pilnie (we wtorek 23.03) zmienić to tak, żeby dołożyć wyłącznik schodowy dla światła w domu. Jeśli to możliwe, to obciążenie czyli żarówkę chciałbym pozostawić na miejscu. Dodatkowy kabel 3 żyłowy, który trzeba dołożyć chcę schować pod powstającą zabudowę i prawdopodobnie podwieszony sufit w przyszłości.

    Pozdrawiam
    Chyba późno na odpowiedź, ale:

    - zamiast podwójnego "świecznikowego" wyłącznika musisz zabudować dwa- jeden normalny i jeden schodowy, co wiąże się z zabudową drugiej puszki fi 60 ( kucie i tam podobne sprawy)
    - i teraz zaczyna się najciekawsze, bowiem musisz dostosować instalację ta co masz do schematu przedstawionego powyżej (post od 'SYS')
    jako że nie wiem czy masz puszki łączeniowe, czy nie to trudno doradzić jak te kable położyć, albo zrób zdjęcia, albo narysuj co masz.

Strona 5 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony