dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 7
Pokaż wyniki od 121 do 137 z 137
  1. #121

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc. Mam nadzieję, że mój "elektryk" tzn. tata da radę. Pozdrawiam!
    M+M Budujemy domek parterowy 128 m, płyta fundamentowa, gruntowa pompa ciepła.

  2. #122

  3. #123
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    junior82

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Dąbrowa Chełmińska
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Mozna by było, ale trzeba by wiedzieć, który przewód jest fazowy (to się da sprawdzić jak się ma próbówkę), który przewód jest zerowy a które to są przewody pomocnicze (da się sprawdzić, ale trzeba mieć miernik). Jeśli potrafisz sprawdzić który kabel jest który to na schemacie czerwony to faza niebieski zero (od żarówki do łącznika też powinno być na niebiesko) a czarne to pomocnicze. I bardziej łopatologicznie nie da się pokazać jak to powinno być połączone.

    Jędrek może być taki schemat?

    Ja sobie poradziłem miałem tylko próbówke i zero wiedzy ale miałem do zrobienia włączniki w przedpokoju, jakos mnie nie kopło
    Prostrzego rysunku sobie nie wyobrażam

  4. #124
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kamiloxking

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Kod pocztowy
    34-236
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cześć. Chciałbym się zapytać czy może być takie podłączenie wyłączników schodowych????
    Proszę o szybką odpowiedź.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schody23.jpg
Wyświetleń:	2159
Rozmiar:	9,8 KB
ID:	75484  
    Ostatnio edytowane przez kamiloxking ; 20-09-2011 o 16:48

  5. #125
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Tak.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #126
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kamiloxking

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Kod pocztowy
    34-236
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki

  7. #127
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    trybik98

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    szczecin
    Kod pocztowy
    02-567
    Posty
    1

    Domyślnie Włącznik 2 biegunowy problem

    mam włacznik 2 biegunowy dzwigniowy do podłączenia, problem w tym że to cholerstwo ma jakies 2 śrubki na górze, które chyba mają łączyć 2 komory do których podłączam kable, tyle że wedlug mnie nie łączą (obie sie stykają ale do niczego nie sa podłączone.). 1 komora ma na górze com a na dole 1way, 2 way, 2 komora tak samo góra com, a na dole 1way, 2way. Przy podłączeniu wlącznika 1 biegunowego to banał, ba nawet 2 biegunowy potrafie połączyc tak żeby świecił sie kinkiet lewy lub prawy, niestety tylko tak. Jak to podłączyc żeby 1 pstryczkiem wlączac np lewy kinkiet a 2 pstryczkiem prawy. Za Chiny nie potrafie połączyć tak aby oba kinkiety zapalaly się za pomocą tego włącznika, tak jest do tego przeznaczony. Zdaje sobię sprawę że problem leży w tych cholernych śrubkach, trzeba je jakoś połączyć. Coś kiedyś czytałem o ich sfazowaniu, czyli połączeniem kabelkiem,ale dałem za jeden włącznik 50 dych więc nie chce mi sie wierzyć że muszę jeszcze kobinować na własna rękę jakies kabelki do sfazowania). Mam w puszcze 3 kable czarny, niebieski i biało - zielony. W czarnym i bialo- zielonym jest prąd w niebieskim brak. Jak to podłączyć do 2biegunowego włącznika dźwigniowego z jakimiś śrubkami stykającymi się na górze. HELP!

  8. #128

    Domyślnie

    Mam taki układ w pomieszczeniach jak w załączniku.
    Chciałbym włącznikiem 1 włączać lampę 1 i/lub 2,
    podobnie włącznikiem 2 włączać lampę 1 i/lub 2
    podobnie włącznikiem 3 włączać lampę 1 i/lub 2.
    włącznikiem 4 włączać lampę 4 i/lub 5
    włącznikiem 7 włączać lampę 4 i/lub 5
    włącznikiem 5 i 6 włączać lampę 3.

    Zależy mi na maksymalnej redukcji ilości puszek a rozwiązanie nie może być zbyt kosztowne i bezawaryjne.


    Raczej nie da się tego wykonać łącznikami schodowymi jednoklawiszowymi (przynajmniej niektore puszki)
    Ale czy da się to wykonać na łącznikach schodowych dwuklawiszowych ? lub/i dwuklawiszowych krzyżowych?
    Czy bardziej praktyczne/wygodniejsze będzie uzycie przełączników bistabilnych (np F&F BIS404)
    Czy jeśli bistabilne to lepiej juz całkowicie zrezygnować ze schodowych po to żeby ujednolicić sposób włączania (poprzez kliknięcie przycisku dzwonkowego).

    Bardzo by mi pomogło gdyby do mojego układu ktoś z Was potrafił rozrysować przewody (co z czym ile i gdzie).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	orion-w??czniki schodowe.jpg
Wyświetleń:	982
Rozmiar:	72,9 KB
ID:	78767  

  9. #129
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    romil

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał trybik98 Zobacz post
    mam włacznik 2 biegunowy dzwigniowy do podłączenia, problem w tym że to cholerstwo ma jakies 2 śrubki na górze, które chyba mają łączyć 2 komory do których podłączam kable, tyle że wedlug mnie nie łączą (obie sie stykają ale do niczego nie sa podłączone.). 1 komora ma na górze com a na dole 1way, 2 way, 2 komora tak samo góra com, a na dole 1way, 2way. Przy podłączeniu wlącznika 1 biegunowego to banał, ba nawet 2 biegunowy potrafie połączyc tak żeby świecił sie kinkiet lewy lub prawy, niestety tylko tak. Jak to podłączyc żeby 1 pstryczkiem wlączac np lewy kinkiet a 2 pstryczkiem prawy. Za Chiny nie potrafie połączyć tak aby oba kinkiety zapalaly się za pomocą tego włącznika, tak jest do tego przeznaczony. Zdaje sobię sprawę że problem leży w tych cholernych śrubkach, trzeba je jakoś połączyć. Coś kiedyś czytałem o ich sfazowaniu, czyli połączeniem kabelkiem,ale dałem za jeden włącznik 50 dych więc nie chce mi sie wierzyć że muszę jeszcze kobinować na własna rękę jakies kabelki do sfazowania). Mam w puszcze 3 kable czarny, niebieski i biało - zielony. W czarnym i bialo- zielonym jest prąd w niebieskim brak. Jak to podłączyć do 2biegunowego włącznika dźwigniowego z jakimiś śrubkami stykającymi się na górze. HELP!
    Dawno nie czytałem tak tajemniczej wiadomości.
    Przeczytałem ją kilka razy i dalej nie wiem o co chodzi.
    Może spróbuj napisać po polsku?

  10. #130
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    romil

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    2

    Domyślnie

    "Chciałbym włącznikiem 1 włączać lampę 1 i/lub 2,
    podobnie włącznikiem 2 włączać lampę 1 i/lub 2
    podobnie włącznikiem 3 włączać lampę 1 i/lub 2."

    Trzy włączniki, dwa obwody: dwa wyłączniki schodowe podwójne i jeden krzyżowy podwójny

    "włącznikiem 4 włączać lampę 4 i/lub 5
    włącznikiem 7 włączać lampę 4 i/lub 5"

    Dwa włączniki, dwa obwody: dwa włączniki schodowe podwójne

    "włącznikiem 5 i 6 włączać lampę 3."

    Dwa włączniki, jeden obwód: dwa włączniki schodowe.

    "Zależy mi na maksymalnej redukcji ilości puszek a rozwiązanie nie może być zbyt kosztowne i bezawaryjne."

    Rozwiązanie nie może być kosztowne i nie może być bezawaryjne?
    Przy Twoich wymaganiach będzie kosztowne, a czy będzie awaryjne zależy od wykonania.

    Ceny:
    łącznik schodowy - 10 zł x2 - 20 zł
    łącznik schodowy podwójny - 30 zł x4 - 120 zł
    łącznik krzyżowy podwójny - 50 zł
    wyłączniki razem: 190 zł

    "Czy bardziej praktyczne/wygodniejsze będzie uzycie przełączników bistabilnych (np F&F BIS404)
    Czy jeśli bistabilne to lepiej juz całkowicie zrezygnować ze schodowych po to żeby ujednolicić sposób włączania (poprzez kliknięcie przycisku dzwonkowego)."

    Albo przekaźniki bistabilne, albo wyłączniki schodowe. Tak samo jak: albo diesel i ropa albo benzyniak i etylina. Inaczej przecież nie będzie działać.

    Pięć przekaźników bistabilnych po 61 zł - 305 zł
    Pięć łączników chwilowych podwójnych po 30 zł - 150 zł
    Dwa łączniki chwilowe (dzwonkowe) po 10 zł - 20 zł
    razem: 475 zł

    "Bardzo by mi pomogło gdyby do mojego układu ktoś z Was potrafił rozrysować przewody (co z czym ile i gdzie)"

    Jeszcze nie wiesz co zastosujesz, a my mamy już wykonać schematy? Masz bardzo duże wymagania.
    Myślę, że projekt i wykonanie tej instalacji zleć jakiemuś "łebskiemu" elektrykowi. Skoro sam nie potrafisz znaleźć cen potrzebnych "części" i zależy Ci na "małej ilości puszek" (po 0,40 zł sztuka) to nie ma sposobu byś to połączył według schematu.
    To Cię po prostu przerasta

  11. #131

    Domyślnie

    ...
    Ostatnio edytowane przez Karlsen ; 17-03-2012 o 15:22 Powód: Znalazłem odpowiedź

  12. #132

    Domyślnie

    Witam.Jak podłączyć włącznik światła "schodowy" w kuchni bo magicy budujący nowe mieszkanie zrobili wł. w korytarzu od którego lecą przewody 3x1,5 na dwa punkty w kuchni (salon z aneksem) więc chciałbym mieć ten włącznik bezpośrednio w obszarze kuchennym najprostszym sposobem wydaje mi się może być takie rozwiązanie schodowe ale jak to połączyć aby się nie zapętlić w kosztach i w kabelkach przy okazji.

  13. #133
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Makrelnet

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-559
    Posty
    14

    Domyślnie

    Wyłączniki schodowe trzeba od początku planować bo nie da się przerobić tak ot sobie. Gdzieś na początku był schemat. Umiesz czytać schematy elektryczne?

  14. #134
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jaceknowy

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Warszawa -> Chylice gm. Jaktorów
    Posty
    38

    Domyślnie Pomocy jezeli ktoś to czyta - przełączniki schodowe

    Witam uprzejmie
    Pytanko może powtórzy sie ale coś nigdzie nie mogę odnaleźć odpowiedzi. Mianowicie na klatce schodowej elektryk położył mi przewód trzyżyłowy, położył tak, ze jest przeciety na każdej ścianie, czyli przygotował jakby pod kinkiety. Czyli z puszki na dole idzie kawałek i wypuszczony jest z tynku, w tym samym miejscu zaczyna sie kolejny kawałek kabla i leci kawalek i wychodzi z tynku, tu zaczyna sie ostatni i leci do puszki. Obrazowo to rak, że w miejscu na kinkiet wystają dwa kable. Pytanie czy się da i jak podłączyć typowe wyłączniki schodowe (dwa) oraz po drodze te trzy lampy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  15. #135
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    olo_1976

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam. Mam wielką prośbę do kogoś obeznanego z tematem. Miałem działające włączniki schodowe (dwa włączniki, jedna lampa). Z pewnego powodu włączniki zostały zdemontowane, a kable nieoznaczone, który gdzie był i zostałem z taką oto sytuacją: z dwóch dziur w ścianach wystają dwa zestawy kabli - czarny, niebieski, żółto-zielony. Może mi ktoś jak debilowi narysować na poniższym zdjęciu, które kolory gdzie podłączyć, żeby to znowu działało? Najlepiej wszędzie literki C, N, Z przy wszystkich sześciu wyprowadzeniach. Z góry bardzo dziękuję.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WŁĄCZNIK.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	397240
    Jeszcze w razie czego link, bo nie wiem czy to zdjęcie się wstawiło...https://drive.google.com/file/d/0B9C...ew?usp=sharing

  16. #136
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo_1976 Zobacz post
    Witam. Mam wielką prośbę do kogoś obeznanego z tematem. Miałem działające włączniki schodowe (dwa włączniki, jedna lampa). Z pewnego powodu włączniki zostały zdemontowane, a kable nieoznaczone, który gdzie był i zostałem z taką oto sytuacją: z dwóch dziur w ścianach wystają dwa zestawy kabli - czarny, niebieski, żółto-zielony. Może mi ktoś jak debilowi narysować na poniższym zdjęciu, które kolory gdzie podłączyć, żeby to znowu działało? Najlepiej wszędzie literki C, N, Z przy wszystkich sześciu wyprowadzeniach. Z góry bardzo dziękuję.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WŁĄCZNIK.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	397240
    Jeszcze w razie czego link, bo nie wiem czy to zdjęcie się wstawiło...https://drive.google.com/file/d/0B9C...ew?usp=sharing
    Dlaczego jak debilowi. Do wszystkich sześciu wyprowadzen wyłączników powinny iść czarne, brązowe żyły. Niestety pseudo elektryk zrobił jak zrobił i teraz masz problem. Wyłączniki schodowe jak inne wyłączniki przerywają fazę czyli L (czarny, brązowy itp.) N (niebieski) łączy się ze sobą i tak samo PE (ochronny, żółto zielony). Niestety w tym wypadku pewnie "elektryk" do połączenia wyłączników zastosował kolory jakich nie powinien stosować. Pozostaje posprawdzać która żyła do czego służy. Powinno być tak że L tam gdzie masz napięcie idzie na L wyłącznika, dwie żyły łączą złącza tam gdzie napis AW6 między sobą i L z drugiego wyłącznika połączony z lampą, Problem w tym że lampa wymaga jeszcze N i PE.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #137

    Domyślnie

    Witajcie,
    Panowie jak podłaczyć włącznik podwójny schodowy gdy z jednej puszki wychodzą takie kable:
    1 kabel - 3 żyły (F,N,PE) - główne zasilanie
    2 kabel - 3 żyły (F,N,PE) - lampa nr 1
    3 kabel - 3 żyły (F,N,PE) - lampa nr 2
    4 kabel - 5 żył idą do drugiej puszki (F,Czarny, Siwy, N, PE) - rozumiem, że to są żyły komunikacyjne, które będą łączyć się z drugim włącznikiem podwójnym?

    Wszystkie, żyły N, PE połączyć kostką wago bezpośrednio do lamp zgadza się?
    Jak z resztą kabli i Fazą? Czy na drugi przełącznik puścić fazę z głównego zasilania z pierwszej puszki?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ws.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	15,6 KB
ID:	435799

Strona 7 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony