dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie olejowe czy na gaz płynny ze zbiornika?

    Zima sie zbliża, czas pomyśleć o ogrzewaniu, tym bardziej że już mieszkam w domku. Był u mnie facet od projektów i instalacji gazowych: wycenił projekty, instalację, odbiór na 8500 zl. Twierdzi, ze bezpośrednio w gazowni będzie jeszcze drożej. Zastanawiam się nad ogrzewaniem olejowym lub na gaz płynny. Jaki plusy i minusy tych rozwiązań? Jakie są koszty? Czy zbiornik na olej opałowy może stać na podworku, czy olej nie zamarznie?

    Co o tym myślisz?

  2. #2

    Domyślnie

    Zarówno olej opałowy jak i gaz propan lub propan-butan są znacząco droższe od gazu miejskiego (metan lub CO+metan).... (ok. 1000-2000PLN/sezon), radzę się zastanowić nad gazem miejskim.....

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli masz możliwość ogrzewania gazem miejskim - nawet się nie zastanawiaj nad gazem płynnym ani olejem!
    Niestety, ja nie miałam takiej możliwości i zdecydowałam się na gaz płynny
    Wydaje mi się , że oleju nie trzyma się bezpośrdenio na dworze - chyba że przewidzisz podgrzanie oleju w zbiorniku pośrednim. Z przepisów nie pamiętam, ale jak mocno potrzebujesz, to zerknę i poszukam

  4. #4

    Domyślnie

    Curry, jakie przepisy?
    Wiem, ze gaz plynny i olej są trochę droższe niz gaz miejski. Ale 8.5 tys zl za instalacja gazu miejskiego! Kiedy mi to się zwróci? Po 20 latach?

  5. #5

    Domyślnie

    Curry
    Ile zaplacileś za instalację gazu płynnego? Dla czego nie chciałeś zrobić na oleju?

  6. #6

    Domyślnie

    Zrobiłam sobie bilans plusów i minusów dla gazu i oleju
    Plusy za gazem:
    -tańszy kocioł - ok.2000 zł
    -nie jest potrzebne osobne pomieszczenie na kotłownię - kocioł mam w kuchni
    -od razu mam kuchenkę na gaz
    -istnieje szansa że w przyszłości pociągną mi gaz ziemny - wtedy tylko czeka mnie wymiana dysz
    -skusiła mnie forma rozliczania licznikowego za gaz - nie muszę wyskakiwać jednorazowo z dużej ilości gotówki (oczywiście wtedy płacę po cenach uśrdnionych - co jest dla mnie mniej opłacalne)
    Minusy gazu
    -kupiłam kocioł z otwartą komorą spalania więc będzie mi trochę wychałdzać kuchnię - zresztą przy gazie płynnym zawsze musze miec ten otwór "wypływowy" no i pomieszczenie nie może być poniżej terenu
    -dzierżawa zbiornika
    -koszty ew. rezygnacji z usług Bałtykgazu

    Co do cen- tu trudno coś wyrokować - ceny i oleju i gazu się wahają i raz jest droższy gaz, a raz olej. Jednak wydaje mi się, że gaz będzie tańszy, bo na olej chcą jakąś akcyzę narzucić.
    Wady instalacji olejowej - osobne pomieszczenie trzeba wygospodarować, Kocioł ze względu na palnik nadmuchowy jest droższy,a olej jednak trochę śmierdzi - szczególnie przy tankowaniu. Poza tym albo trzeba dwupłaszczowy zbiornik na olej kupować, albo robić wannę wychwytującą.
    Ale to tylko moje zdanie - każdy użytkownik zna zalety i wady swojego systemu
    Tyle sobie przypomniałam...
    A co do ceny instalacji - trzeba polować na różne promocje w firmach. Z tego co pamiętam postawią mi zbiornik za 1500zł - ale już się pogubiłam, czy przyłącze też pociągną czy nie. Projektu ode mnie też nie chcą
    I dzierżawę będę płacić dopiero od kwietnia.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za info Curry.
    Powiedz ile kosztuje dzierżawa zbiornika na gaz? Czy za montaż placisz osobno?

  8. #8

    Domyślnie n/t

    dzierżawa w zalezności od firmy i negocjacji - od 45 zł do 76 zł /miesiąc
    Sprawdzę w domu za co i ile płacę, bo juz się pogubiłam i jutro dam znać, ok?

  9. #9

    Domyślnie

    Będę bardzo wdzięczny.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam, bardzo intersuje mnie temat orzewania gazowego. Widzię, że Curry ma duże doświadczenie.
    Mam pytanie ile kosztował Cię kocioł gazowy oraz jakie sa koszty całej instalcji. (wiem już, że zbiornik 1500 i dzierżawa 45-75zł/m)
    W mojej miejscowości też nie ma gazu i muszę myśleć o podobnym rozwiązaniu.

  11. #11

    Domyślnie

    Nie wiem może trzepne oczywistą gafę.... Ale jak wychodzi ogrzewanie elektryczne? Czy to jest ewidentnie nieekonomiczne rozwiązanie?

  12. #12

    Domyślnie n/t

    Witam
    Kocioł Viessmann Vitopend 100 jednofunkcyjny z zasobnikiem. Z otwartą komorą spalania. Za 4050 zł. Cena wyjściowa 6200zł.
    Za 1500 zł Bałtykgaz posadowi mi zbiornik, zrobi wszystkie odbiory, projekt (a to akurat mogę sama zrobić) a mi pozostanie zrobienie wykopu pod przyłącze, i zbiornik (jeśli się da- to go zakopię)
    Orlen ma teraz też fajne promocje-tylko że oni sprzedają propan- butan ( tańszy, ale nie wiem, jak się ta mieszanka zachowa-szczególnie butan)
    Co do ogrzewania energią elektryczną- wg wszelkich tabel, literatury, materiałów w sieci - jeśli się ma taryfę nocną- jest to bardziej opłacalne od gazu. Ale żadnych wyliczeń nie robiłam, tylko powtarzam to, co wyczytałam.

  13. #13

    Domyślnie

    ...a co do kosztów całej instalacji - nic konkretnego ci nie powiem, bo do końca budowy wciaż daleko. Najlepiej gdy ma się już projekt - dać go do firmy instalacyjnej wykonawczej i niech go wycenią (materiały, urządzenia, robocizna)-wtedy ma się jakieś ogólne pojęcie co do rzędu kwoty.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Z moich doświadczeń o instalacji podziemnej na gaz płynny sprzed roku:
    Projekt 1000 zł.
    Wykopanie dziury - Shellgas za darmo!
    Zazbrojenie i wylanie płyty fundamentowej - 500 zł
    Przywiezienie i montaż zbiornika - Shellgas za darmo!
    Wykonanie odcinka instalacji pod ziemią od zbiornika do skrzynki na scianie - Shellgas za darmo!
    Odbiór UDT i papiery dopuszczające - Shellgas za darmo!
    Zasypanie zbiornika - 8 piw dla wujków i kuzynów
    Razem koszty instalacji: 1500,00 zł + 8 piw

    Uzytkowanie:
    Dzierżawa - 800 zł/rok (podziemny zbiornik jest droższy)
    Pierwsze tankowanie: 2300 litrów po 0,99 zł brutto
    Tankowanie w zimie : 1000 litrów po 1,80 zł brutto
    czeka mie teraz tankowanie 15 września - przewiduję 1100 litrów po 1,45 zł brutto

    Gazem ogrzewam ciepłą wodę i c.o. (Gotujemy na płycie ceramicznej). Rodzina 2+2.

    A gazownia za podciągnięcie gazu ziemnego chciała 29.000 zł. Buahahaha!

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Kiebo - my zrezygnowaliśmy z oleju na rzecz gazu płynnego z Gaspolu. Bierzemy zbiornik podziemny. Koszt projektu - 800 zł, dzierżawa za zbiornik 75 zł koszt instalacji zbiornika i pociągnięcie rurek do domu - 650 zł a i jeszcze musieliśmy kupić kartę rabatową za 500 zł (mniej płacimy za instalację - normalnie kosztuje to ok. 4000 zł) i cena gazu 4 zł z groszem za m3 (płacimy za faktyczne zużycie gazu a nie za napełnienie zbiornika).

  16. #16

    Domyślnie

    Maluszku jak myslisz, czy da sie taki zbiornik zakopac jesli wody gruntowe są na głęb. 1.5 m. M3 gazu????? Ile to litrów? Czy to znaczy, ze za 4 zl mogę kupic 1000 l gazu? Czy dobrze kalkuluję?

    Czy ktoś robił ogrzewanie olejowe? Proszę o opinię na temat og. olejowego.

  17. #17

    Domyślnie n/t

    1 l płynu = 0,254 m3 gazu
    czy coś koło tego...

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Kiebo - w przypadku wód gruntowych można umieścić zbiornik troszkę płyciej tzn. większa część zbiornika będzie wystawała nad ziemią.
    1 m3 to chyba 4 litry gazu - jakoś tak.

    U nas komin jest przystosowany do ogrzewania olejowego - bo takie były plany (mieliśmy już zakupiony kocioł) ale miesiąc temu zdecydowaliśmy się na gaz płynny (udało się kocioł wymienić ) - teraz do naszego komina musimy wprowadzić jakąś rurkę go gazu i zrobić przy podłodze dziurę, żeby w razie co gaz mógł się ulotnić (teraz mamy zetkę). A zbiornik chcieliśmy umieścić na zewnątrz domu.

  19. #19

    Domyślnie

    Maluszku to powiedz: dla czego zmieniliscie plany i postanowiliscie robic ogrzewanie na gaz plynny, a nie na olej. Co o tym zadecydowalo (wiem że kasa, ale co bylo takie drogie w instalacji olejowej)?

  20. #20

    Domyślnie

    no to mniej więcej jest tak jak pisałam wyżej
    0,25m3 gazu =1l propanu w stanie ciekłym
    czyli 1m3 gazu = 4l propanu w stanie ciekłym
    a czy możesz napisac coś więcej o tej rurce w kominie??? nie mam pojęcia co to ma być? do skroplin?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony