dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 29
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 574
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Co do grzałki to jakby tak było, to by jej nie było...
    Bo żeby ogrzać np 300 l wody z (po kilku rozbiorach wanny) 10stC na 45stC to potrzeba grzałkę o mocy np. 2 kw, która będzie nagrzewać taką pojemność przez 6 h !!!!!!!!! Więc to chyba nie tak!
    A co do dotacji to Gmina musi wystąpić do WFOŚiu i postarać się o kasę, zrobić audyt dla całej gminy i wtedy "Kowalski" może coś z tego mieć!!!!
    W@ niemczech i Austrii solary widać wszędzie , bo były dotacje... u nas to dopiero raczkuje, ale są Gminy gdzie widać zaangażowanie urzędników...

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    mam pytanie,

    oświeć mnie z łaski swojej, może sie czegoś nauczę,
    przecież uczymy się całe życie,

    co to jest sprawność połówkowa kolektora
    i z czym to się je

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    mam pytanie,

    oświeć mnie z łaski swojej, może sie czegoś nauczę,
    przecież uczymy się całe życie,

    co to jest sprawność połówkowa kolektora
    i z czym to się je
    Oczywiście, sprawność początkowa (zerowa) to wartość teoretyczna, a więc sprawność kolektora przy delta zero przy nasłonecznieniu 1000W/m2, a sprawnośćpołówkowa 0,05 przy nasłonecznieniu 1000 w/m2 i przy delta T 50K lub przy nasłonecznieniu 800 a delta T 40K.
    Więc spr 0,005 jest parametrem odzwierciedlającym obiektywnie pracę kolektora. Dla ciekawostki powiem, że porównując rozne kolektory często jest tak że n0 jest większa w danym solarze a w innym n0 jest mniejsza ale zato n0,05 jest większa.... więc który jest lepszy ???????????

    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Aaaaaaaa, mając na myśli delta T , to mówię o różnicy temperatury w samym kolektorze i temp. na zewnątrz, w roli uściślenia...
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  5. #25

    Domyślnie

    Ile w tym jest prawdy?
    http://www.tanie-ogrzewanie.pl/pl/news/63.html

    Za duże to, aby przekopiować :/

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    wszystko zależy od danych wyjściowych. Uważam, że tam są troszkę zaniżone, na niekorzyść solarów oczywiście, ale mieszczą się w granicach rozsądku.

    Jak pisałem wcześniej kolektory kosztują i z dotascją zwrócą się nam po około 3 lat a bez po 8-10 latach. Wszystko zależy od zużycia CWU - im większe tym większa sprawność układu i szybszy zwrot inwestycji...
    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  7. #27

    Domyślnie Re: SOLARY - mogę doradzić i pomóc w tym zakresie

    Cytat Napisał SLAEY
    Od kilku lat już zajmuję się kolektorami słonecznymi i myślę, że już na tyle znam temat, że śmiało mogę Wam pomóc.

    Czekam na pytanie i pozdrawiam
    Które z polskich firm polecasz jako niezawodne, mam na mysli zestaw z zasobnikiem 300 l dla 4-osobowej rodziny.
    Jast ich kilka, podobne parametry, nie wiem tylko który wybrać, jesienia wysłaliśmy zapytanie i przyszło kilka ofret z różnych firm, ceny ok. 8-9 tys, nie wiadomo tylko co wybrać, ostatnio widziałam też na allegro w podobnej cenie zestawy z próżniowym kolektorem.....
    Czy w ogóle warto ryzykować z allegro?


    Podobno biawar nie bardzo, tyle gdzieś słyszałam , poza tym mętlik....
    prosze o Twoje typy.
    pozdrawiam
    E.
    Proton II- już mieszkamy


    http://picasaweb.google.pl/fotoalbum310/NaszaBudowa
    _________________________________
    ostrzegamy przed tartakiem na Ujejskiego
    w Bydgoszczy!!!!!!!!!!!

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał SLAEY
    W ciągu roku kolektory wytwarzają ilość ciepła:
    1000kWh/ m² x (3 x 2,015 )m² x 61,46% = 3715 kWh
    i tu jest problem - kolektory dostarczają tyle ciepła, tylko ile z tego jestesmy w stanie wykorzystać? chodzi mi o miesiące letnie, gdy mamy nadmiar ciepła - dlatego w obliczeniach powinno być to uwzględnione

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał SLAEY
    Cytat Napisał urszulak
    Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje
    Najbardziej efektywnie jest montować solary na połaci południowej pod kątem 40 st (jeśli chodzi o CWU). Jeśli masz wsch-zach. to trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2m kw. dodać drugą pompę i wyjdzie na to samo.... tylko drożej jakieś 10-20 %.
    Na to samo? Nie bardzo mi sie chce wierzyć, zależy pod jakim katem patrzymy. Z danych meteo wynika że nawieksze zyski cieplne sa na kierunku południowyzachód. Najbliższym kierunkiem pod względem zysków jest południe, na trzecim miejscu zachód. Wschód jest na piątym. Na mój gust teoretyko-praktyka zachód jest w Twoim przypadku najefektywnieszy. Poza tym: po co do poludnia ciepła woda? Rano sie myjesz i do roboty, obiad po poludbiu, tak samo wieczorna kąpiel... wschodni kolektor pracowałby na pusto-niepotrzebnie bo sie nie uda przechomikowac tej energii do czasu wykorzystania. Po co sie ładowac w koszty?
    kwiatki, bratki, no i jeszcze garaż....

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał SLAEY
    Aaaaaaaa, mając na myśli delta T , to mówię o różnicy temperatury w samym kolektorze i temp. na zewnątrz, w roli uściślenia...
    ciekawe teorie tutaj przedstawiasz,
    powiedz mi proszę co ma do sprawności kolektora różnica temperatur pomiędzy kolektorem a temperaturą zewnętrzną
    przeczytaj powoli i ze zrozumieniem to co napisałeś
    Oczywiście, sprawność początkowa (zerowa) to wartość teoretyczna, a więc sprawność kolektora przy delta zero przy nasłonecznieniu 1000W/m2, a sprawnośćpołówkowa 0,05 przy nasłonecznieniu 1000 w/m2 i przy delta T 50K lub przy nasłonecznieniu 800 a delta T 40K.
    Więc spr 0,005 jest parametrem odzwierciedlającym obiektywnie pracę kolektora. Dla ciekawostki powiem, że porównując rozne kolektory często jest tak że n0 jest większa w danym solarze a w innym n0 jest mniejsza ale zato n0,05 jest większa.... więc który jest lepszy ???????????
    to niestety jest bełkot
    nic z tego nie wiem,
    i konia z rzędem, temu kto mi to przetłumaczy z polskiego na nasze,

  11. #31

    Domyślnie Vaillant VSC auroCOMPACT 21kW VSC S 196 - C200

    Witam i zmieniając trochę temat mam pytanie dotyczące tego kotła : http://www.vaillant.pl/Klienci_indyw...roCOMPACT.html
    czy ten zasobnik nie jest troche za mały (150 l) ?
    Z góry dziękuje za odpowiedź, bo zastanawiam się nad tym kotłem, gdyż docelowo w planach mam instalację kolektorów na dachu.
    Dla informacji jestem w trakcie budowy domu o pow całkowitej 200 m (użytkowa 160).

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    Cytat Napisał SLAEY
    Aaaaaaaa, mając na myśli delta T , to mówię o różnicy temperatury w samym kolektorze i temp. na zewnątrz, w roli uściślenia...
    ciekawe teorie tutaj przedstawiasz,
    powiedz mi proszę co ma do sprawności kolektora różnica temperatur pomiędzy kolektorem a temperaturą zewnętrzną
    przeczytaj powoli i ze zrozumieniem to co napisałeś
    Oczywiście, sprawność początkowa (zerowa) to wartość teoretyczna, a więc sprawność kolektora przy delta zero przy nasłonecznieniu 1000W/m2, a sprawnośćpołówkowa 0,05 przy nasłonecznieniu 1000 w/m2 i przy delta T 50K lub przy nasłonecznieniu 800 a delta T 40K.
    Więc spr 0,005 jest parametrem odzwierciedlającym obiektywnie pracę kolektora. Dla ciekawostki powiem, że porównując rozne kolektory często jest tak że n0 jest większa w danym solarze a w innym n0 jest mniejsza ale zato n0,05 jest większa.... więc który jest lepszy ???????????
    to niestety jest bełkot
    nic z tego nie wiem,
    i konia z rzędem, temu kto mi to przetłumaczy z polskiego na nasze,
    1950, to żaden bełkot, tylko troszeczkę teorii!!!!!!!!!! Różnica temp pomiędzy kolektorem a warunkami panującymi na zew. ma wpływ na sprawność kolektora w danej chwili. Im większa różnica delta T , tym mniejsza sprawność urządzenia. Na kształt charakterystyki danego kolektora (sprawność vs deltaT) mają wpływ takie czynniki jak a1(k1) - straty liniowe i a2(k2) - straty nieliniowe, innymi słowy za te parametry odpowiada izolacja kolektora, a na sprawność początkową ma wpływ absorber, miedź i szyba solarna. Natomiast na spr. n0,05 mają wpływ wszystkie w/w czynniki.

    Powinieneś teraz zrozumieć....

    PS
    a "bełkot" to powinieneś dla siebie zostawić.
    Pozdrawiam serdecznie
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Re: SOLARY - mogę doradzić i pomóc w tym zakresie

    Cytat Napisał edi!
    Cytat Napisał SLAEY
    Od kilku lat już zajmuję się kolektorami słonecznymi i myślę, że już na tyle znam temat, że śmiało mogę Wam pomóc.

    Czekam na pytanie i pozdrawiam
    Które z polskich firm polecasz jako niezawodne, mam na mysli zestaw z zasobnikiem 300 l dla 4-osobowej rodziny.
    Jast ich kilka, podobne parametry, nie wiem tylko który wybrać, jesienia wysłaliśmy zapytanie i przyszło kilka ofret z różnych firm, ceny ok. 8-9 tys, nie wiadomo tylko co wybrać, ostatnio widziałam też na allegro w podobnej cenie zestawy z próżniowym kolektorem.....
    Czy w ogóle warto ryzykować z allegro?


    Podobno biawar nie bardzo, tyle gdzieś słyszałam , poza tym mętlik....
    prosze o Twoje typy.
    pozdrawiam
    E.
    Witaj, widziałem wiele instalacji, wszystkie działają lepiej lub gorzej, a niektóre w ogóle! Myślę, że jeśli patrzysz tylko na cenę to nie warto kupować solarów, jak napisałeś w Polsce jest dużo producentów, konkurencja rośnie cały czas, zalewają nas towary z Chin a razem z tym jakość spada. Ja polecam rozwiązania sprawdzone, z kolebki solarów Austrii.
    PS.
    Nazw producentów nie chcę jednak wymieniać....

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał PawEla
    Cytat Napisał SLAEY
    Cytat Napisał urszulak
    Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje
    Najbardziej efektywnie jest montować solary na połaci południowej pod kątem 40 st (jeśli chodzi o CWU). Jeśli masz wsch-zach. to trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2m kw. dodać drugą pompę i wyjdzie na to samo.... tylko drożej jakieś 10-20 %.
    Na to samo? Nie bardzo mi sie chce wierzyć, zależy pod jakim katem patrzymy. Z danych meteo wynika że nawieksze zyski cieplne sa na kierunku południowyzachód. Najbliższym kierunkiem pod względem zysków jest południe, na trzecim miejscu zachód. Wschód jest na piątym. Na mój gust teoretyko-praktyka zachód jest w Twoim przypadku najefektywnieszy. Poza tym: po co do poludnia ciepła woda? Rano sie myjesz i do roboty, obiad po poludbiu, tak samo wieczorna kąpiel... wschodni kolektor pracowałby na pusto-niepotrzebnie bo sie nie uda przechomikowac tej energii do czasu wykorzystania. Po co sie ładowac w koszty?
    Pod względem uzysków najefektywniejsze jest południe! Ale ważny jest także kąt padania promieni słonecznych (w lato inne, zimą inne), dlatego jeśli chodzi o CWU to najlepiej ustawić solary na południe pod kątem 40St. Nie prawda, że wschodni kol. pracuje na pusto. Odpowiednio dobieramy pojemność zasobnika do m2 pow. kolektora, tak aby zasobnik magazynował nam ciepło! Jakbyś miał na zachód to solar zacznie działać od 13:00 a wodę w zasobniku ciepłą będziesz miał dopiero wieczorkiem (zależy od nasłonecznienia).

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Re: Vaillant VSC auroCOMPACT 21kW VSC S 196 - C200

    Cytat Napisał borajstwo22
    Witam i zmieniając trochę temat mam pytanie dotyczące tego kotła : http://www.vaillant.pl/Klienci_indyw...roCOMPACT.html
    czy ten zasobnik nie jest troche za mały (150 l) ?
    Z góry dziękuje za odpowiedź, bo zastanawiam się nad tym kotłem, gdyż docelowo w planach mam instalację kolektorów na dachu.
    Dla informacji jestem w trakcie budowy domu o pow całkowitej 200 m (użytkowa 160).
    Jeśli chodzi o solary to zdecydowanie za mały. Dla 4 osób potrzeba jest: 6m2 pow solara i analogicznie min 300l zasobnik!

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    o czy wy tu mówicie:
    koszt przygotowania 300 litrów CWU węglem to ok 14 gr/kWh * 40 stopni * 0,3m3 * 4200 /3600 = 1,96 zł
    prądem 34 gr/kWh = 4,76 zł

    solar za 8 tyś być może ale najpierw Gmina musi dać 70% dofinansowania, inaczej całość wysoce nieekonomiczna bo za 8 tyś to ja mam 1680 zbiorników z 300 l CWU przy prądzie albo 4081 zbiorników przy węglu
    Oczywiście zgadzem się z Tobą co do dotacji !!! Nasi urzędnicy powinni zacząć już myśleć, aby nie przespać sprawy!!!! Ja nie pisałbym, że wysoce nieekonomiczna, bo inwestycja powinna się zwrócić bez dotacji po około 10 latach, więc jakaś tam ekonomia występuje, słaba bo słaba ale jest. Natomiast przy dofinansowniau na OZE .... tu już bez dwóch zdań!!!!!!!!

    PS
    Jest wielu klientów, którzy patrzą tylko na wygodę i mniejsze rachunki. Czas zwrotu ich nie interesuje, ale jest 6 x więcej klientów, którzy patrzą na cenę zestawu i liczą, liczą i kupują najtańsze, co potem okazuje się najdroższe....


    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał SLAEY
    Cytat Napisał PawEla
    Cytat Napisał SLAEY
    Cytat Napisał urszulak
    Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje
    Najbardziej efektywnie jest montować solary na połaci południowej pod kątem 40 st (jeśli chodzi o CWU). Jeśli masz wsch-zach. to trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2m kw. dodać drugą pompę i wyjdzie na to samo.... tylko drożej jakieś 10-20 %.
    Na to samo? Nie bardzo mi sie chce wierzyć, zależy pod jakim katem patrzymy. Z danych meteo wynika że nawieksze zyski cieplne sa na kierunku południowyzachód. Najbliższym kierunkiem pod względem zysków jest południe, na trzecim miejscu zachód. Wschód jest na piątym. Na mój gust teoretyko-praktyka zachód jest w Twoim przypadku najefektywnieszy. Poza tym: po co do poludnia ciepła woda? Rano sie myjesz i do roboty, obiad po poludbiu, tak samo wieczorna kąpiel... wschodni kolektor pracowałby na pusto-niepotrzebnie bo sie nie uda przechomikowac tej energii do czasu wykorzystania. Po co sie ładowac w koszty?
    Pod względem uzysków najefektywniejsze jest południe! Ale ważny jest także kąt padania promieni słonecznych (w lato inne, zimą inne), dlatego jeśli chodzi o CWU to najlepiej ustawić solary na południe pod kątem 40St. Nie prawda, że wschodni kol. pracuje na pusto. Odpowiednio dobieramy pojemność zasobnika do m2 pow. kolektora, tak aby zasobnik magazynował nam ciepło! Jakbyś miał na zachód to solar zacznie działać od 13:00 a wodę w zasobniku ciepłą będziesz miał dopiero wieczorkiem (zależy od nasłonecznienia).

    Pozdrawiam
    Mówimy o tym konkrstnym przypadku o połaciach E-W. Wg mnie nie awrto stawiac solarów na E bo to nieekonomiczne. I największe uzyski sa na SW->W, z prostej przyczyny: do poludnia atmosfera sie nagrzewa p[po niocnym ochłodzeniu a dopiero po przekroczeniu pewnego punktu nastepuje rzeczywisyty zysk energii, i ma to miejsce nie zawsze w południe a częściej po południu.
    I powtarzam: po co grzac wode rano jak nie będzie zuzyta? ciepło do wieczora zmagazynuje nam duzy zasobnik, a jak rano słoneczka nie bedzie tylko od południa??? to nie zdąży nam nagrzać i na wała taki kolektor.
    IMHO: SW i W - najbardziej optymalne położenie kolektorow.
    kwiatki, bratki, no i jeszcze garaż....

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał SLAEY
    Jak pisałem wcześniej kolektory kosztują i z dotascją zwrócą się nam po około 3 lat a bez po 8-10 latach. Wszystko zależy od zużycia CWU - im większe tym większa sprawność układu i szybszy zwrot inwestycji...
    Pozdrawiam
    Nie od 8-10 ale zakres jest większy, bo znaczenie zużycia jest większe
    i 10 lat jeszcze w zależności od tego czy porównujemy do gazu, elektryki (tania czy droga taryfa).
    Mając z boku gaz to trzeba "trochę" zużywać aby się zwróciło w miarę sensownym czasie bo ... solary niestety nie są tanie.

  19. #39

    Domyślnie

    Oczywiście te założenia zakładają dzisiejsze ceny nośników energii...
    A już w przyszłym roku czekają nas podwyżki... i to spore...

  20. #40

    Domyślnie

    Może krótki komentarz do poniższych wyliczeń:
    http://tanie-ogrzewanie.pl/pl/news/63.html

    Nie wygląda to na opłacalną inwestycję (bez bezwrotnego dofinansowania oczywiście) a i ozdoba dachu wątpliwa.

Strona 2 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony