dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17

Temat: Sauna znów

  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Newfie
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    784
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    108

    Domyślnie Sauna znów

    Przeszukałam archiwum i wątki o saunie w domu baaardzo stare są.
    Ponawiam więc temat - uwielbiam saunę, pomyślałam u umieszczeniu jej w domu, w łazience. Proszę użytkowników o opinie - czy warto, jaki koszt, jaka optymalna wielkość dla 2 osób, może sprawdzony wykonawca?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi!
    350 dni i... mieszkamy
    Dziennik...
    ...i komentarze

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Przecież w hurtowniach wod.-kan sa gotowe, różnych wymiarów. Pooglądaj.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  3. #3

    Domyślnie

    Czy warto ??
    To kwestia czy lubisz z niej korzystać czy też nie
    Ja nie będę miał możliwości zamontowania w swoim domku ale za to buduje w ogrodzie budyneczek gospodarczy w którym z pewnością sobie wygospodaruje coś takiego.
    Do tego zamierzam wykonać to samemu i nie z jakiś świerków które pół świata przepłynęły, a z naszego krajowego. Do tego ogrzewana piecem na drewno, ławki z brzozy - podobno świetnie się do tego nadaje.
    Robie takie wykonanie nie tylko ze względów ekonomicznych ale i klimatu jakie takie cudko dostarcza. Przez kilka ostatnich zim sylwestra spędzałem nad Wigrami i tam brałem udział w zjawisku nazywanym czarną banią - mała chatka, wyłożona boazerią właśnie opalana drewnem a kąpiel w Czarnej Chańczy - Czarnej Chańczy może u siebie nie nie zrobie ale całą resztę - hmmm ...

  4. #4

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel.B
    Czy warto ??
    To kwestia czy lubisz z niej korzystać czy też nie
    Ja nie będę miał możliwości zamontowania w swoim domku ale za to buduje w ogrodzie budyneczek gospodarczy w którym z pewnością sobie wygospodaruje coś takiego.
    Do tego zamierzam wykonać to samemu i nie z jakiś świerków które pół świata przepłynęły, a z naszego krajowego. Do tego ogrzewana piecem na drewno, ławki z brzozy - podobno świetnie się do tego nadaje.
    Robie takie wykonanie nie tylko ze względów ekonomicznych ale i klimatu jakie takie cudko dostarcza. Przez kilka ostatnich zim sylwestra spędzałem nad Wigrami i tam brałem udział w zjawisku nazywanym czarną banią - mała chatka, wyłożona boazerią właśnie opalana drewnem a kąpiel w Czarnej Chańczy - Czarnej Chańczy może u siebie nie nie zrobie ale całą resztę - hmmm ...
    Nieeeee!!!!!
    Ani brzoza, ani drzewo iglaste.
    Należy stosować wyłącznie drzewo z liściastych (oprócz brzozy, bo smoli)
    Najlepiej topola, osika i podobne.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dr_au

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie Re: Sauna znów

    Cytat Napisał Newfie
    Ponawiam więc temat - uwielbiam saunę, pomyślałam u umieszczeniu jej w domu, w łazience. Proszę użytkowników o opinie - czy warto, jaki koszt, jaka optymalna wielkość dla 2 osób, może sprawdzony wykonawca?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi!
    Ojciec w każdym kolejnym domu robił saunę, więc jakie takie doświadczenia mam )

    Minimalny wymiar sauny, z której korzystałem, to jakieś 1,6x1,2 m. Da się skorzystać nawet w dwie osoby(kiedyś w cztery ), ale nie jest specjalnie wygodnie. Moim zdaniem wygodne zaczynają się mniej więcej od 2x1,5m, tak, żeby dało się położyć.

    Drewno - najlepiej liściaste, bardzo dobrze wysuszone, mało żywiczne. Bardzo dobra jest osika - korzystałem lat kilka z osikowej sauny. Miodzio. Sosna (taka ze składu) to porażka - dopóki się nie wypali żywica i olejki eteryczne, strasznie szczypie w oczy. Z jednym zastrzeżeniem - ponoć drewno na gotowe sauny jest tak obrabiane, że to nie przeszkadza. Tak czy siak najważniejsze są ławki - jak parzą w d... to średnia przyjemność.

    Można kupić gotowe sauny - i jest to z pewnością dobre rozwiązanie. W zeszłym roku wypytywałem się o ceny sauny fińskiej firmy Ori. Kosztowało to od około 5000 zł za saunę 125x125 cm. Sauna o pasujących mi wymiarach to koszt około 9 tyś. zł.

    Jak będę robił saunę u siebie w domu, to może pokuszę się o samodzielne wykonanie. Nie jest to wielka filozofia (ot odpowiednio zaizolowana paka z desek, tyle, że trzeba wentylację przewidzieć). Powinno wyjść znacznie taniej.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał dr_au
    ..........

    Ojciec w każdym kolejnym domu robił saunę, więc jakie takie doświadczenia mam )

    ........
    Może nie słuchał sie swojego ojca?
    I w ten sposób żłe doświadczenia przechodza dalej?
    Sauna ma "być" czy czemuś służyć?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Sauna będzie - mój mąż uwielbia. I basta.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  9. #9

    Domyślnie

    mam w łazience saunę
    na razie tylko na nią patrzę
    cudownie pachnie
    ...a potem miała jeszcze dłuższą rzęsę, trup pachniał jesienią, czarną kawą, grzybami i nonsensem...szkoda, twój talent to mogło być wiele szterlingów Inge Bartch...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dr_au

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Cytat Napisał dr_au
    ..........

    Ojciec w każdym kolejnym domu robił saunę, więc jakie takie doświadczenia mam )

    ........
    Może nie słuchał sie swojego ojca?
    I w ten sposób żłe doświadczenia przechodza dalej?
    Sauna ma "być" czy czemuś służyć?
    Wiesz, może śpiący jestem, ale nie rozumiem twojej wypowiedzi.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nefer
    Sauna będzie - mój mąż uwielbia. I basta.
    szczególnie w odpowiednim towarzystwie...
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    No to w końcu z czego najlepiej robić saunę (z jakiego drewna)? A ławki? Są jakieś wskazania na drewno, które nie parzy w tyłek?
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał dompodsosnami
    No to w końcu z czego najlepiej robić saunę (z jakiego drewna)? A ławki? Są jakieś wskazania na drewno, które nie parzy w tyłek?
    powiedziałem: osika i topola. BASTA!!!!
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał dr_au
    Cytat Napisał Krzysztofik
    Cytat Napisał dr_au
    ..........

    Ojciec w każdym kolejnym domu robił saunę, więc jakie takie doświadczenia mam )

    ........
    Może nie słuchał sie swojego ojca?
    I w ten sposób żłe doświadczenia przechodza dalej?
    Sauna ma "być" czy czemuś służyć?
    Wiesz, może śpiący jestem, ale nie rozumiem twojej wypowiedzi.
    Ja już sie wyspałem i już wiem dlaczego będąc sennym czepiłem sie tej sauny.
    Sauna o wymiarach mniejszych od 2m, to nieporozumienie.
    Dobitniej: "parowy kibel"

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jurand79
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    736
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Podepnę się do tematu - także planuję saunę w mojej piwnicy. Nawet mam już przygotowane na to miejsce, łącznie z kątem na kabinę prysznicową. Niedługo będę zwoził drewienko na szkielet łazienki to zamówię od razu więcej na szkielet sauny. Zrobię szybko ścianki zewnętrzne sauny a wypełnienie i boazerię z czasem będę uzupełniał.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał dompodsosnami
    No to w końcu z czego najlepiej robić saunę (z jakiego drewna)? A ławki? Są jakieś wskazania na drewno, które nie parzy w tyłek?
    powiedziałem: osika i topola. BASTA!!!!
    Ty się nie drzyj, ino gadaj mi tu szybko, czy wszystko jedno z którego tę ławkę robić. Bo ja wrażliwy tyłek mam.
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał Nefer
    Sauna będzie - mój mąż uwielbia. I basta.
    szczególnie w odpowiednim towarzystwie...
    Możliwe, ze tu Azorek pogrzebany
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony