dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 27
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 537
  1. #1

    Domyślnie Żywopłot z pęcherznicy

    Cześć, poradźcie jak gęsto i w jakiej odległości od płotu posadzić pęcherznice "Diabolo". Żywopłot ma być nie strzyżony.
    Pozdrowienia Zbyszek

  2. #2

    Domyślnie Re: Żywopłot z pęcherznicy

    Cytat Napisał zbyszek1
    Cześć, poradźcie jak gęsto i w jakiej odległości od płotu posadzić pęcherznice "Diabolo". Żywopłot ma być nie strzyżony.
    Pozdrowienia Zbyszek
    Witaj

    Pęcherznica rozrasta się szybko - po kilku latach może osiągnąć wysokość ok. 3 m i taką szerokość (czasem bywa większa)
    Jeżeli chcesz osiągnąć szybko efekt zwartego żywopłotu posadz co 70-80 cm, od płotu ok. 1 m

  3. #3

    Domyślnie Jak sadzić tarninę, głóg i dziką różę?

    Pytanie jak w temacie.
    Marzy mi się taki wpół dziki żywopłot dookoła ogrodu - niewysoki, ale za to szeroki (mam dość miejsca) i kolczasty do tego...
    Pozdrowienia

  4. #4

    Domyślnie

    Sadzonki głogu i tarniny zdobywalem wykopujac pod duzymi drzewami tam gdzie rosły dziko. Wsadzone w zeszłym roku przetrwały obecne lato. co prawda nie podrosły zbytnio , ale miały liscie i mam nadzieje ze w przyszłym roku będa już bardziej aktywne. co do dzikiej rózy to trzeba w tym roku zebrać nasiona wsadzić je do słoika z lekko wilgotnym piachem i wstawić to do lodówki na zime( +5 stopni) Tak koło marca powinny zacząc kielkować. wtedy wysiac je do rozsadnika i jak podrosna na miejesce docelowe.
    zielonym do góry

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ivonesca
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    10.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    192

    Domyślnie

    Rbit- ale ile trzeba będzie czekać na takie róże

  6. #6

    Domyślnie

    Ubiegłej jesieni sadziłam dziką różę - rugozę; kupujesz sadzonki kopane, płaciłam chyba 0,80zł, sadzisz w odpowiednim oddaleniu od siebie. W tym roku zazieleniły się i wypuściły trochę odrostów.
    Co do głogu, to wiosną sadziłam ostrogowy, z wielgachnymi cierniami.
    Raczej nie mieszałabym tych roślin, róża, jak się rozrośnie ładnie wygląda w kupie . Poza tym, o ile się orientuję, jest sporo niższa od głogu.

  7. #7

    Domyślnie

    Byłbym ostrożny z sadzeniem tarniny i głogu.To dosc duże krzewy a poza tym tarnina rozrasta sie wszesz rozłogami,których trudno sie pozbyc.Głóg z kolei przenosi wiele chorób drzew owocowych.
    Mysle że dobrymi roslinami byłyby berberysy oraz róże pomarszczone,można je całkiem tanio nabyć.

  8. #8

    Domyślnie

    Prosze o wiecej informacji o "rozach pomarszczoych" gdzie o nie pytac. Jak szybko rosna i jaka jest ich cena.
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Pytaj o nie w szkółkach lesnych tam najtaniej .Z gruntu nie powinny kosztować wiecej niz złotówke.Ewentualnie w dużych szkółkach.

  10. #10

    Domyślnie

    Róża pomarszczona (rosa rugosa) rosnie dosc szybko .Mysle że przez 3 lata urosnie metr albo i wiecej przy starannej opiece(tzn odchwaszczaniu ,nawożeniu i podlewaniu kiedy sucho).
    Można ją przycinac ,swietnie sie wtedy zagęszcza.Kwiaty przyjemnie pzchną.Z owoców można robic dobre wino.
    Krzewy są dobrym miejscem dla ptaków .Chętnie tam wiją gniazda a zimą zjadają owoce.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał katja
    Raczej nie mieszałabym tych roślin, róża, jak się rozrośnie ładnie wygląda w kupie . Poza tym, o ile się orientuję, jest sporo niższa od głogu.
    Szczerze mówiąc planowałem sobie taki "kępowy" charakter żywopłotu o zróżnicowanej nieco wysokości, gdzie z trzech wspomnianych przeze mnie gatunków uksztaltowałbym naprzemiennie grupy niższe, bądź wyższe - mam dość duży ogród stojący samotnie pośrodku zdziczałego parku i taki trochę "krajobrazowy" charakter żywopłotu wydawał mi się najodpowiedniejszy. Muszę to jeszcze przemyśleć...
    Dzięki za odzew
    Ciekaw kolejnych postów
    Sławek

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kasiavip

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    3

    Domyślnie ŻYWOPŁOT NIEFORMOWANY - polecane gatunki, rozstawa, pielęgnacja

    Witam (po raz pierwszy)
    Wiem, że o żywopłotach było już dużo, ale ja mam bardzo konkretne pytanie. Chcę stworzyć żywopłot nieformowany, wytrzymały na suszę, ponieważ gleba na tym terenie jest dość uboga. Z tyłu i z boku (na sąsiedniej działce) posadzone są sosny. Teren wiejski, póki co otwarty (dopóki sosny nie urosną), okolice Częstochowy. Jest to działka rekreacyjna a więc nie będę mogła poświęcić tyle czasu ile poświęca się przydomowym ogrodom.
    Marzy mi się żywopłot z kilku gatunków krzewów: róża pomarszczona, berberys (odmiany purpurowe), rokitnik... Owoce i kolce wielce pożądane!
    Czy to może się udać?
    Czy ktoś ma już taki piękny żywy płot?
    A może jakieś inne naturalnie wyglądające krzewy, które wytrzymają w/w warunki...? Może jakieś iglaki do tego towarzystwa?
    Proszę o podpowiedź, być może zdążę jeszcze posadzić tej jesieni.
    Pozdrawiam
    Kasiavip

  13. #13

    Domyślnie

    Tak ,róża pomarszczona i berberysy napewno dadzą sobie rade na takiej glebie.Oprócz nich poleciłbym;irge błyszczącą,karagana,ligustr,lilak pospolity,oliwnik srebrzysty,pęcherznica kalinolistna,pięciorniki krzewiaste,śnieguliczka biała,tawuła ożankolistna.
    Z iglastych to napewno jałowce .Jest ich całe mnustwo odmian.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    u mnie suszę dobrze wytrzymują głogi - a mają i owoce i kolce. Moze by dobrze wyglądał też tamaryszek - tylko chyba nie do końca pasuje do koncepcji wiejskiego ogrodu.

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kasiavip

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzięki za odzew. Mam pytanie dot. irgi błyszczącej i karagany. Co do tej pierwszej to chyba roślina zimozielona a w związku z tym czy nie wymarznie na takiej otwartej przestrzeni? Co do tej drugiej to w ogóle nie wiem jak wygląda, może ktoś ma zdjęcie tej rośliny albo jakiś link.
    Jeszcze jedna sprawa dot. wysokości, fajnie by było żeby w przyszłości te rośliny były podobnego "wzrostu". Dlatego zastanawiam się nad wspomnianym głogiem - wyrasta z niego drzewko!
    Pozdrawiam
    Kasiavip

  16. #16

    Domyślnie

    Jest wiele gatunków irg.Ta irga zrzuca liscie na zime i doskonale znosi nasz klimat i słaba glebe.Dorasta do 2 m .
    Karagana jest troszke większym krzewem,nawet ponad 3 m,kwitnie sobie na żółto.
    Natomiast głóg jest już dosc duży .

  17. #17

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kasiavip

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    3

    Domyślnie

    Danielu, dzięki za pomoc, poszukam jeszcze czegoś więcej o karaganie. Jeżeli chodzi o irgę to pomyliłam ją z ognikiem, który jest zimozielony. Natomiast irga, kojarzyła mi się zazwyczaj z niskimi krzewami, których nie brakuje na moim osiedlu, ale z pewnością jest wiele jej odmian w tym nadających się na wyższe żywopłoty.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Jesli chcesz mieć żywopłot obronny, to pomyśl też o tarninie. Kwitnie wiosną a jesienią ma owoce. Mało kto przez to przelezie. I bez szkody dla kieszeni i przyrody możesz ją ukopać w przydrożnych rowach czy na poboczach.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    IMHO karagana syberyjska niespecjalnie się nadaje na żywopłot NIE fomowany gdyż bardzo się rozrasta wszerz (u mnie w parku ma 5 metrów średnicy), na FORMOWANY owszem jak najbardziej i wcale nie jest jakaś rewelacyjna jeśli chodzi o dekoracyjność.

Strona 1 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony