dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 27
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 537
  1. #281
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a to musi być żywopłot? Nie lepiej jakaś mieszana rabat o różnej szerokości?

  2. #282

    Talking

    no pewnie że może być powiem więcej bardzo byśmy chcieli żeby tak było

  3. #283
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

  4. #284
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ewa341

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Posty
    4

    Smile

    Witaj Elfir,

    proszę o radę: obsadziłam działkę (40x80m) brzozą i modrzewiem, dwa rzędy w odstępach 1m - chaotycznie. Te sadzonki dostałam od znajomego. Teraz nie wiem co dalej z tym robić: drzewa rosną a ja nie mam pomysłu. Czym uzupełnić żywopłot? Czy może co wyciąć ? Dodam, że wieje tutaj dosyć mocno .

    Pozdrawiam

    Ewa

  5. #285
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ani brzoza ani modrzew nie dadzą ci osłony optycznej, bo przy takim zagęszczeniu szybko pójdą w wysokie, strzeliste pnie i korony będą miały wysoko.
    Nie planuj nasadzeń jako pasa wzdłuż granicy. Raczej twórz skupiska z rożnej roślinności, różnej grubości.
    Jakie rośliny - to powinno wynikać z właściwości gleby na twojej działce i nasłonecznienia (drzewa rzucają cień w głąb działki czy na zewnątrz?).

  6. #286
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ewa341

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję

  7. #287

    Domyślnie

    Elfir proszę o pomoc.
    W związku z tym, że to moja pierwsza wiosna i pierwsze lato we własnym domu i ogrodzie zaczęłam wsadzać rośliny. Do obsadzenia około 30 m płotu. W związku z tym, że znam się na tym słabo i na pewno popełniłam sporo błędów proszę o podpowiedź co zmienić , co ewentualnie przesadzić, dosadzić itd...
    Od lewej do prawej w kolejności :1.salix integra'Hakuro Nishiki' przed nią jeżówki różowe i białe i floksy, lobelie skarłatne, 2.bebrberys jakś czerwono zielona odmiana to był już duży krzak więc nei wiem dokładnie jaki- przed nim 3 trzmieliny fortune'a emerald gold, 3. sosna bałkańska compakt gem4. z tyłu kilka odmian trzmielin - podarunkowe, które maja piąć się po płocie, z przodu barbula(będzie teraz kwitła na niebiesko, 5. znowu trzmieliny z tyłu, z przodu sumak octowy i przed nim 2 rozwary wielokwiatowe o fioletowych kwiatach, 6. perukowiec podolski czerwony, przed nim dzwonki dalmatyńskie białe 4 sztuki 7. Pięknotka bodiniera z tyłu z przodu nachyłki coreopsis lillico 5 szt, 8. dereń biały elegantisima przed nim fioletowe dzwonki dalmatyńskie 9. 25-letni modrzew, wokól którego połkolem mam obsadzone trawy ozdobne z tyłu wysokie jak np. miskant zebrinus, owies wiecznie zielony, proso rózgowate, przez niższe typu red baron czy turzyca graya po kępki kostrzewy sinej 10.śliwowiśnia o bordowych liściach przed nią juncus effucus spiralis 11.forsythia intermedia golden times 12. hibiscus syriacus oiseau blue 13.klon palmowy purpurowy malutki około 25 cm sadzonka potem pusta przestzreń gdzie wczesniej było drewno( około 2 m) i drugi klon palmowy tylko garnet 14. Tuja stara duża wys jakos 3 m, wystrzyżona przez nas na jajo na pniu, 15. tawuła spiraea chyba, kępa i kwitnie w dwóch kolorach rózowym i białym, potem tawuła na pniu - gałązki zwisaja, drobne biale kwiatki 16. pigwowiec japoński i na rogu lewym dwa różaneczniki.
    Pewnie straszny misz masz więc prosze o opinie.
    I jeszcze pytanie czy prusznik przezimuje w okolicach wrocławia, czy trzeba go chować na zimę?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  8. #288
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    faktem jest, że zgrupowane są rośliny o odmiennych potrzebach glebowych i wilgotnościowych.
    Prusznik - ja bym jednak chowała na zimę.

  9. #289

    Domyślnie

    Elfir rośliny niedawno powsadzane, jeszcze myślę można poprzesuwać. Czy tak wsadzone jak teraz dadzą radę czy lepiej pozmieniać, bo i tak się to kupy nie trzyma?

  10. #290
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bianka - nie wiem czy dadzą rade, bo nie mam pojęcia jaka masz glebę, jak wilgotna, jak to wszystko będzie nasłonecznione, jak rośliny sie rozrosną.
    Masz pięknotkę (gleba żyzna, wilgotna) zaraz koło perukowca (gleba lekka, sucha, zasadowa). Poza tym wszystkiego tak po 1 sztuce.

  11. #291

    Domyślnie

    Dzięki Elfir. Ja sama nie wiem jaką mam glebę... Ale były nawiezione 4 wielkie wywroty ziemii wcześniej i równane. Za w/w płotem kótry obsadziłam tym wszystkim mam piękny sad ze starodrzewiem. Niektórym roślinom, którym doczytałam, że trzeba przed wsadzeniem dowaliłam torfu, niektórym próchniczej ziemi z kompostownika sąsiadki. Po jednej sztuce, bo wiele roślin mi się bardzo bardzo podoba a jednak trawnik dla dzieciaków też gdzieś być musi. I doskonale rozumiem intencje tego co pisałaś, moje pytanie dotyczyło bardziej tego czy jakoś te rośliny poprzesuwać w tym szpalerze? Coś z czymś zamienić miejscami może? Czy za jakiś czas oczopląsu nie dostaniemy he, he..?

  12. #292
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    perukowiec z sosnami, owsem - sucho
    wierzba z pieknotką, sitem, turzycą - wilgotno

    Kurcze, troche przesuwania byłoby z mojego punktu widzenia Ale tego jest za dużo, by tak od reki porzadkowac. W zasadzie trzeba byłoby sobie to wrysowac od poczatku.

  13. #293
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    beta75

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam, chciałabym obsadzić „czym zielonym” około 20 m. Jest to pas szerokości około 90 cm pomiędzy ogrodzeniem a drogą wjazdową na posesję. Ziemia jest raczej mało urodzajna, klasa IV i V. Około 60 cm to ziemia ciemna pod spodem piasek. Jak pada deszcz to jeszcze da się coś zdziałać na tej ziemi ale jak zaczyna świeci słońce to robi się jedna wielka skorupa trudno wbić szpadel. Pas zieleni będzie w kierunku wschód zachód. Około 15 m teren gdzie nie ma cienia ani żadnej osłony (tylko siatka) – pole, reszta osłonięta jest od południa przez dom wiec raczej cień. Proszę o radę, jakie mogę wybrać rośliny. Które będą rosły w takich warunkach. Chciałbym, aby znalazły się tam iglaki ale coś jeszcze. Może jakieś 2-3 niewysokie drzewa? Ma to być taki zielony żywopłot raczej nie formowany o wysokości najlepiej do 2-3 m. Maż bardzo chce posądzić żywotniki jedne za drugim . Jakoś mi się to nie widzi dlatego chciałbym go przekonać jednak do czegoś innego. Bardzo proszę o pomoc.

  14. #294
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    klon ginnala, tawuła szara, jałowce,

  15. #295
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    beta75

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzięki, za szybką odpowiedź A mam jeszcze pytanie, jeżeli chodzi o jałowiec to, jaka odmian, a czy tuje w takich warunkach jak opisałam będą rosły czy raczej nie? A jeżeli kompozycja tawuła i jałowiec to jak najkorzystniej to będzie wyglądało? Tzn. np. jeden krzew liściasty jeden iglasty, czy jakoś inaczej. Pozdrawiam

  16. #296
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    beta75

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    3

    Domyślnie

    Właśnie znalzałm info o klonie ginnala i czytam, że to moze być i krzew i drzewo tu raczej chodizło o drzewo? pozdraiwma i jeszcze raz dziękuję

  17. #297
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to jest drzewo, ale może rosnąć wielopniowo, krzaczasto - pisałaś o niewysokich drzewach, a on jest niewysoki, dorasta do 8 m.

  18. #298

    Domyślnie

    Mam problematycznych sąsiadów. Nie moge się z nimi dogadać w sprawie budowy muru między nami (wiem, ze mogę budować po swojej stronie, ale wiązałoby się to z wzywaniem policji, antyterrorystów, ozywaniem do sadu o kazde chlapniecie czymkolwiek na ich stronę etc) W kazdym razie, by nie zaglądali mi do talerza musze pójść z zywopłot. Zresztą to zadne przyjemność siedziec z dzieckiem na dworze, gdy ma sie na plecach nieprzychylny wzrok.
    Mam maleńką dziełeczkę - całość ma 300 m2. Dzielący nas pseudopłot (od domu do sosny - na zdjęciu) to jest długość ok 4 m. I musze te 4 metry jakoś zasadzić roślinami. Nie mogę za bardzo wejsc w głab ogrodu by działka jest wąska. Czy jest jakies rozwiązanie mojego problemu? Jakieś w miarę dzwiękoszczelne nasadzenia (nie chce by moje dziecko zamiast przecinków uzywało słowa "kurwa"), które jednoczesnie będa ładnie prezentować się od strony tarasu?
    Ponizej prezentuję jako taki ogląd tego co mam na dzień dzisiejszy (zamiast blaszanego garażu będzie wiata). To wszystko co widać to tymczasówka - jesteśmy wciaz w trakcie remontu.
    Ostatnio edytowane przez lara_croft ; 08-09-2011 o 08:36

  19. #299
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Żaden żywopłot nie ochroni cie przed głosami z działki obok.
    Jedyne rozwiązanie to szczelne, 2,5 metrowe ogrodzenie z płyt betonowych i obsadzenie ich szczelnie zimozielonym bluszczem.
    Wiem, że te płoty betonowe są obleśne, ale jak zarosną, nie będzie ich widać. A beton jest trwały, nie trzeba specjalnie konserwować, prosić sąsiadów o mozliwośc wejścia, by pomalować, naprawić ogrodzenie.

  20. #300

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Żaden żywopłot nie ochroni cie przed głosami z działki obok.
    Jedyne rozwiązanie to szczelne, 2,5 metrowe ogrodzenie z płyt betonowych i obsadzenie ich szczelnie zimozielonym bluszczem.
    Wiem, że te płoty betonowe są obleśne, ale jak zarosną, nie będzie ich widać. A beton jest trwały, nie trzeba specjalnie konserwować, prosić sąsiadów o mozliwośc wejścia, by pomalować, naprawić ogrodzenie.
    Dziękuję bardzo! Potwierdza to w sumie to co myslałam, ze będzie jedynym rozsadnym rozwiązaniem. Trudno "szarpnę się" na taki płot, bez dzielenia się kosztami. Niech mają satysfakcję, ze naciągneli frajerów na inwestycję. Idę szukać odpowiedzi jakiej wysokości płot moge postawić i jak to wyglada od strony formalno-prawnej.

    Ponieważ jestem dopiero w trakcie połowy czytania tego wątku i choć głowa mi puchnie od nadmiaru wiedzy, to jestem zachwycona proponowanymi mozliwościami aranzacji zywopłotów. A u mnie to własciwie z kazdej strony płot
    więc pewnie, jak lekko ogarnę temet i zacznę kojarzyć wymienione rosliny z obrazkami z googla, to będę konsultować sposób zamaskowania tej przydoty i inne rozwiązania dla
    mojego ogrodu.

Strona 15 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony