dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 27
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 537
  1. #241
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie będzie pstrokacizny, bo sadzisz gatunki o zielonych liściach. Akcentem jest tylko czerwone Diabolo. Może, by nie wyszło zbyt regularnie, nie rób powtarzających się sekwencji, tylko wymieszane w stylu: róża, jaśminowiec, róża, pęcherznica, jaśminowiec, róża, pęcherznica Diabolo, jaśminowiec, pęcherznica, róża

  2. #242

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź!!!

    Mam jeszcze jedno pytanie, czy Ty sadziłabyś po kilka z jednego rodzaju w grupie, czy po jednym z rodzaju tzn. mieszać grupami, czy mieszac pojedyńczymi krzewami?
    Pozdrawiam,
    Magda

  3. #243
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mieszać grupami. I to nie regularnie po 2 sztuki, tylko jednego 2, innego 3 itd.

  4. #244

    Domyślnie

    Dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Tak właśnie myślałam
    Pozdrawiam,
    Magda

  5. #245
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    artykuł o żywopłotach liściastych

    http://www.projektoskop.pl/a-910-nie...lisciaste.html
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  6. #246

    Domyślnie

    A ja tak się zastanawiam, bo pomysł Elfir o mieszaniu gatunków okrutnie mi się podoba, lecz czy w sytuacji gdy w odległości 50 cm od ogrodzenia mam położone obrzeża to w tak wąskim pasie żywopłot z pęcherznic, dereni i ewentualnie róż wypali ?

  7. #247
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    50 cm to mało. ale może zrobić żywopłot z różnych odmian pęcherznic, forsycji, kolkwicji ale strzyżony?

  8. #248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ale strzyżony?
    niekoniecznie strzyżony aczkolwiek pęcherznica chyba dość wdzięczna do przycinania jest. Wybieram się do szkółki zakupić własnie pęcherznice i derenie - chcę to w takim pasie sadzić narzemiennie (w grupach po 2-3) sztuki. Jak się rozrośnie tragedii nie będzie, tylko kurcze za mały sobie ten pas zostawiłem

  9. #249
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    spoko - zanim się rozrośnie, dojrzejesz do przeniesienia opaski

  10. #250

    Domyślnie

    Witam, ja też szukam rozwiązania na jeden z boków działki - z przodu, od ulicy, ok 25m. Działka jest w charakterze bardziej 'miejska' (sporo iglaków, kwitnących krzewów: tawuły, pięciorniki, weigele, też różaneczniki, kilka drzew: klony, brzoza Youngi, śliwa ale też trawy i byliny: rozchodniki, irysy, sporo funkii i żurawek w cieniu). W ubiegłym roku posadzilam z przodu 6 robinii umbraculifera. Pod nimi planowałam posadzic żywopłot z cisów (widziałam kiedyś taką kompozycję i wydała mi się 'elegancka'). Ostatnio jednak ktoś mnie przestrzegł, że cisy wydzielają garbniki, które z czasem zniszcza akacje. Czy to prawda?
    W tej sytuacji zaczęłam się zastanawiać nad liściastym żywopłotem nieformowanym i tak trafiłam do tego wątku, który bardzo mi się podoba.
    Zastanawiam się czy nieformowany żywopłot z róznych roślin liściastych pomiedzy posadzonymi równo akacjami nie będzie jakimś zgrzytem. A moze w tej sytuacji wybrać jeden gatunek liściasty? Ziemia jest dość dobra, inne rośliny - jak już się przyjmą - rosną dość szybko. A może jednak zostać przy iglakach tylko innych?

  11. #251
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to nie jest prawda.

  12. #252
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar andulka
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    1.003
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Gratuluje pomysłu. Wszystko zalezy jak dużą masz działkę i jaka glebę.

    Jesli żywopłot moze być szeroki to polecam podadzić w 2-3 rzędach rośliny.
    Ponieważ zyjemy w zdegenerowanym krajobrazie, nawet na wsi zubożonym przez człowieka (masowo sadzone "iglaki") - polecam założenie żywopłotu "ekologicznego", swojskiego, charakteryzujacego sie wysokimi walorami przyrodniczymi (pozywienie i schronienie dla zwierząt)

    Np. z tyłu co 3-4 m pojedyńcze sztuki niewysokich drzewek: bez lilak w formie dzikiej, głóg jednoszyjkowy, ałycza, antypka, dereń jadalny, czeremcha, trzmielina europejska, klon tatarski, oczar, kalina koralowa, bez czarny, perukowiec podolski, leszczyna, jarzebina, jabłonie i wiśnie ozdobne. Na narożnikach i co jakieś 12-15 m można dać drzewa iglaste w skupiskach po 3 szt. (daglezja, świerk serbski)

    Na przedzie po kilka/kilkanascie sztuk: berberys, irga błyszcząca, jaśminowiec, ognik, róża pomarszczona i inne gatunki botaniczne róż, porzeczka krwista, pęcherznica (kolorowe odmiany), laurowisnia, forsycja, hortensja wiechowata "Tardiva", trzmielina oskrzydlona, suchodrzew (Lonicera), kalina hordowina, cis, jałowiec pospolity, tawuły,

    Jesli jest miejsce, to trzecim rzędem moga być pięknie kwitnace i stricte ozdobne krzewy (lisciaste - sadzone w dużych grupach - powyzej 10 szt) : krzewuszki (niskie odmiany, np. Nana Variegata), forsycja "maluch, trzmieliny Fortune'a, pieciorniki, kosodrzewiny, kuliste karłowe zywotniki, karłowe swierki, strzyżone bukszpany, tawuły japońskie, irgi poziome, róże okrywowe, ligustr jajolistny "Aureum', lilak "Palibin" itp.
    Krzewy można poprzetykać większymi bylinami o "wiejskim" charakterze: słoneczniczek szorstki (1,5 m wys.), funkie, floksy (80 cm), piwonie, rudbekie (Rudbekia naga dorasta nawet do 2 m), topinambur, szałwia, kocimętka, dziewanna itp. lub trawami ozdobnymi (trzcinnik, miskant)

    Pas ziemi miedzy niskimi drzewkami a ogrodzeniem nie piel, niech rośnie tam pokrzywa, bylica itp. Natomiast przy kąciku wypoczynkowym posadź budleje - beda przyciągać motyle rozwijające się na nie wypielonych do końca chwastach.

    Z derenia, antypki, ałyczy, bzu czarnego, głogu, róży, jarzebiny mozesz robić domowe przetwory.

    zywopłot z hortensji http://www.jaynecotten.com/images4/hydra_hedge1.jpg
    żywopłot z trzmieliny oskrzydlonej jesienią
    http://www.jparkers.co.uk/images/new...cts/HE0049.jpg
    żywopłot z lilaka "Palibin"
    http://www.northscaping.com/InfoZone...IS-0130-04.jpg
    z ałyczy:
    http://www.wildlife-gardening.org.uk...blackthorn.jpg
    mozliwy sposób rozmieszczenia roślin:
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...00b3cec51.html
    Wiem, że to stare wpisy, ale ja dopiero zaczynam przygodę z ogrodem. Marzy mi się żywopłot nieformowany, który by mnie odgrodził od sąsiadów. Zaciekawiło mnie to zdanie o zostawianiu pokrzyw i innych przy ogrodzeniu. Co na to sąsiedzi? Ja sobie to osłonię, ale dzieli nas siatka, więc ekspozycja pokrzyw będzie od ich strony widoczna jakby co

  13. #253
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ogród robisz pod siebie czy pod sąsiada?
    Jak sąsiadowi będzie taki widok przeszkadzał to sobie osłoni widok na pokrzywy płotem lub roślinnością.

  14. #254
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar andulka
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    1.003
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ogród robię dla siebie, ale z sąsiadami tez chciałabym dobrze żyć

  15. #255
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    i pod sąsiadów robisz elewację domu, dobierasz kolor dachówki, żeby im się nie gryzła z ich wykończeniem?

  16. #256
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar andulka
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    1.003
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Aż tak to ich nie lubię

  17. #257
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    No to przeżyją konieczność osłonięcia się od twojej naturalnej działki

  18. #258
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar andulka
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    1.003
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Coraz bardziej mnie wciąga ten pomysł z nieformowanym żywopłotem, ale zastanawiam się czy moja działka nie jest na to za wąska. Elfir gdybyś miała chwilkę, zajrzy do mojego dziennika, trochę zdjęć mojej działki tam wrzuciłam i podpowiedz, czy taki pomysł jest w ogóle realny i sensowny. Ja to sobie tak wyobrażam, żeby w rogach działki, przy drodze posadzić jakieś większe drzewa i tam szerzej dać ten żywopłot a w kierunku domu go zwęzić.
    Jeśli ktoś oprócz Elfir tu zagląda, to też może dorzucić jakieś opinie

  19. #259

    Domyślnie

    Zbliża się wiosna,hmmm, więc podciągam temat.
    Na frontowej granicy działki, wzdłuż drogi planuję posadzić żywopłot nieformowany z krzewów liściastych i kwitnących. Do dyspozycji mam ok. 20 m. po długości i ze 2-3 na szerokość. Gleba zwięzła, gliniasto-piaszczysta, wystawa wybitnie nasłoneczniona - południow-zachodnia. Zaplanowałam sobie żywopłot z 2, 3 rzędów, mógłby być nieregularny, tj. z wysepkami wcinającymi się w trawnik. I tak pierwszy, najwyższy rząd - pęcherznica, wstępnie myślałam o Luteus, ale jako tło dla innych rośiln lepsza byłaby chyba zielona? Dalej niestety mam problem. Wiem jakie rośliny chciałabym widzieć, ale nie za bardzo wiem jak je rozmieścić kolorystycznie i biorąc pod uwagę silę wzrostu.
    W drugim rzędzie widziałabym chętnie:kolkwicję chińską, tawułe van Houtte'a, dereń biały Aurea albo/i elegantissima, żylistka, wajgele.
    Trzeci rząd to: tawuły japońskie, pęcherznice, iglaki płożące(?), lawendę, może róże?
    Jak widzicie jakiś pomysł jest, dalej gorzej.
    Podpowiedzcie czy to się sprawdzi, może coś nie pasuje do reszty. Dodam, że na bocznej, prostopadłej do planowanego żywopłotu ścianie rośnie już rząd iglaków, który stopniowo podsadzam kwitnącymi krzewami. Rząd tujek Smaragd zwieńczony jest jaśminowcem na rogu, który byłby jednocześnie początkiem planowanego żywopłotu. Centralnie na rogu, ok. 2m. od siatki rośnie już 3 m. klon Royal Red.
    Chętnie posłucham dobrych rad i pomysłów forumowiczów.
    Z góry dziękuję

  20. #260

    Domyślnie

    Pierwsza dobra rada (am nadzieję) - na 2-3 metrach szerokości nie zmieścisz trzech rzędów dość szerokich krzewów.
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

Strona 13 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony