dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 27
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 537
  1. #321
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Masz tylko 1 m szerokości na zagospodarowanie?
    Nie wiem ile masz długości na obsadzenie, ale w naszym klimacie wiekszośc krzewów kwitnie wiosną (forsycje, tawuły) i wczesnym latem (jaśminowce), więc po prostu komponuj biorąc pod uwagę krzewy o kolorowych liściach (np. jaśminowiec ma formę o żółtych liściach)

  2. #322

    Domyślnie

    Dzięki za szybka odpowiedź! Metr mam tylko na iglaki przy siatce, od strony południowej. Krzewami chcę obsadzić front od zachodu, gdzie mam pas o szerokości 8 m. i długości 15m. Od płotu tawule, derenie, jaśminowiec i dzika róża, a ich tle co? mniejsze tawule, irgi, floksy, byliny i trawy? nie wiem czy się derenie z tawulami nie przytłoczą. a kalina i lilak nie za wysokie na 1-szy plan? Mój mąż zastanawia się jeszcze jak najlepiej wyrównać nachylenie skarpy(pod jakim kątem), żeby rośliny- płożące jalowce i irgi, miały jak najlepiej.

  3. #323
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A glebę masz piaszczystą czy gliniastą? Bo z twojego postu jakoś niejednoznacznie wychodzi.

    Skarpę chyba najlepiej zrobić o nierównomiernej szerokości. Kalina, lilak mają 4 m wysokości, jak podrosną, ale zwłaszcza kalina koralowa ma wysokie wymagania glebowe i wodne.

  4. #324
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    pchorek pokaż to jakoś. ja niestety nie mogę się połapać. Może wklej zdjęcia, czy jakiś planik
    I planuj grupami. Im masz węcej miejsca, tym grupy wieksze- czyli nie po 1 -2 sztuce danego gatunku, tylko w małych krzewach po kilka/kilkanaście, a duzych może byc po 3szt, po 2 , ale powtórz je jeszcze za chwilę.
    Z likaków polecam odmiany o ładnym pokroju, niższe- lilka meyera "Palibin' i lilak 'Superba'. Wsród jasminowcóe tez jest trochę odmian niższych, ciekawych- np Belle Etoille, Biały Karzeł, Aurea- ten do 2 metrów i ma jasne liście. Wśród dereni, które generalnie są wielkie, fajny jest mniejszy- Ivory Halo ( a tez ma ładne pędy zimą).
    Z kalin mniej wymaga wilgoci hordowina i koreańska ale też je warto przemyśleć bo kaliny maja wielkie kłopoty z mszycami.
    Tamaryszki raczej odradzam, chyba że w wielkiej przestrzeni, bo zajmują dużo miejsca i potrzebują bardzo dużo słońca żeby ładnie rosły
    REKLAMA

  5. #325

    Domyślnie

    variola, sorry ale ten Twój awatar jest ohydny. Zwracam się z prośbą o zmianę

  6. #326
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał magnolia Zobacz post
    jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem to nie zrób podstwawowego błędu- nie zostań kolekcjonerem. Zwykle najpierw kupuje i przyjmuje się co dają i co wpadnie w ręce, potem to, czego jeszcze się nie ma i nie zna, a potem zaczyna się żmudny proces porządkowania, przesadzania i wreszcie planowania. Masa pracy i czasu musi minąć zanim taki ogrodnik polubi swój ogród, bo rzeczywiście rzadko taki ogród wygląda ładnie.
    Wiesz już jaki ogród chcesz mieć, przyjrzyj się staremu- za co go lubisz i co jest jego 'duszą', co w nim nie wychodzi. I z takimi obserwacjami planuj, i dalej oglądaj, podglądaj. Weź plan działki, rysuj.
    Magnolia to dokładnie o mnie
    wymieniłaś dokładnie moje błędy, które dłuuugo jeszcze bede poprawiać.

  7. #327
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Wiesz Zielona Ogrodniczko teraz już będzie tylko lepiej bo już będziesz naprawiać, a nie powtarzać błędy.
    REKLAMA

  8. #328
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    odnosnie tematu wątku - to jeden z niewielu przypadków, gdzie chyba błędu nie popełniłam, czyli mój zywopłot nieformowany. jako że mam bardzo długi (ponad 200m) odcinek brzydkiego płotu z siatki lesnej na słabej suchej glebie kl. VI. Posadziłam wzdłuż tej siatki żywopłot z tawuły van Houttea. Po trzech latach ma wysokość około 1,3-1,5 m, jest gęsty od samego dołu i ma bardzo ładny fontannowy kształt. Gęstwina delikatnych gałązek osłania nawet zimą. bardzo szybko zieleni sie wiosną, bardzo późno zrzuca czerwone liście jesienią. Przepieknie kwitnie w maju. Bardzo się wpasował w krajobraz - łaki i lasy sosnowe i brzozowe. Widuje tez takie zywopłoty w mieście - sa naprawdę ładne i wytrzymałe.

    W innym, żyźniejszym miejscu działki mój M bardzo uparł sie na żywopłot z żywotników szmaragd. Uparł się, zagroził rozwodem, no więc mamy jakieś 100 tui w rządku pomiędzy polami i lasmi. Wyglądaja idiotycznie, kłują w oczy, po 2 latach mąż tez to stwierdził. na szczęście tej części nie widac ani z domu, ani z drogi. Wiem juz, jak to uratować - tuje sa bardzo gęsto, szerokie, wielopniowe, więc ścinam im czubki na prosto i stopniowo doprowadzę do efektu zielonej prostej ściany, bo taki śródziemnomorskie stozki naprawde u nas nie pasują.

  9. #329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zielony ogród Zobacz post
    mój M bardzo uparł sie na żywopłot z żywotników szmaragd. Uparł się, zagroził rozwodem, no więc mamy jakieś 100 tui w rządku pomiędzy polami i lasmi. Wyglądaja idiotycznie, kłują w oczy, .
    Dałam to do przeczytania mojemu M. Bo też się upiera (i tak mamy w ogrodzie 2 tuje - jakieś aurescens albo inny gold - ale dadzą sie wkomponować
    Co prawda u nas jest tylko 25 m, ale też z jednej strony mam 1,5 m szer od strony garażowej do obsadzenia - mam różne kombinacje i czytam oczywiście i śledzę wątek. A od strony ogrodu i sąsiada... na razie nie mam pomysłu.
    Jesli mogłabyś pokazać swój żywopłocik z tawuły - nawet widok zimowy - będę wdzięczna.

  10. #330
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    nie mam teraz takich zdjeć, ale znalazłam w necie najbardziej zblizone wiekiem rosliny - chociaz moje sa jednak troszkę mniejsze, na pewno młodsze. zaleta tej tawuły jest to, że nawet w ogóle nie cięta nie wytwarza grubych pni, tylko wciąż te wiotkie gałązki coraz gęstsze od samego dołu (obserwowałam taki zaniedbany zywopłot z balkonu mieszkając w mieście przez 13 lat - wciąż był piekny) cięty tez jest ładny, tyle że wtedy nie kwitnie.

    wczesna wiosna (drzewa jeeszcze łyse):



    no i w maju:







  11. #331
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    jesienne kolory tawuły (u mnie własnie takie były, dopiero w listopadzie zrobiła sie cała czerwona)


  12. #332

    Domyślnie

    Pięknie - to jest to !!!!!!!!!!

  13. #333

    Domyślnie iglaki i liściaste?

    Prośba o opinie do ekspertów
    Mam do obsadzenia 24m, strona południowa (wschód - zachód), gleba chyba przecietna. Chcę posadzić co 4-5m tuje smaragd (podoba mi się) a pomiędzy krzewy liściaste : dereń biały, pęcherznica złota i czerwona, tawuła van Houttea, co jeszcze dołożyć żeby osiągnęły równa wysokość. Nasadzenia zygzakiem, iglaki bliżej płotu, krzewy bliżej trawnika. Z przodu niższe krzewy mieszane z iglastymi. Czy taka rabata bedzie dobrze wygladać? Czy rozplanwać to jakoś inaczej? Boje się, że lisciaste mogą zdominiwać tuje i te z braku słońca zrobią się nieciekawe.

  14. #334
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie mieszaj w nasadzeniach rzędowych żywotników z krzewami, bo wyjdzie bałagan.
    Jak chcesz liściaste to na tle żywotników, albo żywotniki wymieszać nieregularnie - i to nie tylko wzdłuż ogrodzenia, ale też ku środkowi działki, pomiędzy grupami roślin.

    Macie tak ogromne działki, a stale pomysły jak ze stancy - żywopłocik wąski dookoła.
    Wyjdźcie tymi rabatami ku środkowi, urozmaicicie nasadzenia

  15. #335
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    mija74 pisząc "zygzakiem" pewnie ma na mysli właśnie to "wejście" w środek działki.

  16. #336

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zielony ogród Zobacz post
    mija74 pisząc "zygzakiem" pewnie ma na mysli właśnie to "wejście" w środek działki.
    Dokładnie tak Niestety ja nie mam ogromnej działki i teren do zagospodarowania za domem to 24mx13m, mimo to nie chcę wąskiego tujowego żywopłotu i trawniczka tylko właśnie różnorodną rabatę o szerokości 3-4m od płotu, bedzie na nia widok z dużego okna tarasowego. Tylko czy zrobić tło - scianę ze smaragdów i z przodu krzewy czy można tylko kilka tujek z tyłu a krzewy wysunąć na przód?

  17. #337
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jest tyle iglastych krzewów i niewielkich drzew, nie można po prostu tego urozmaicić?

  18. #338
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    szmaragdy mi sie podobają ale tylko w postaci gęstej cietej w czworobok ściany na tło albo ciete na kule na nogach

  19. #339

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jest tyle iglastych krzewów i niewielkich drzew, nie można po prostu tego urozmaicić?
    Pewnie, że mozna Ale ja jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o rosliny i boję się że z moich wyborów wyjdzie misz-masz a to jest mała przestrzeń. Dlatego prosiłam o radę Od kilku dni przeczesuję internet i czytam o żywopłotach. Niestety na różnych stronach są podawane kompletnie rózne wymiary roslin a chcę mieć w żywopłocie podobną wysokość. A jakie iglaki polecasz Elfir do wymieszania ze Smaragdami?

  20. #340
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bo szukasz zywopłotu zamiast po prostu urozmaiconej rabaty.

    Przecież możesz posadzić świerka serbskiego, sosnę bośniacką "Satelit", świerka pospolitego "Cupressina", "Acrocona", cyprysiki, jałowce - wszystko!

Strona 17 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony