dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 27
Pokaż wyniki od 481 do 500 z 537
  1. #481
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ostrokrzew w naszym klimacie jest wątpliwy jako żywopłot. Może przemarzać.

    Polecam irgę - np. rozkrzewioną, błyszczącą, forsycje pośrednią. Berberys też może być.

    Zimozielony żywopłot najlepiej zrobić z żeńskiej odmiany cisa, ale powinien być strzyzony, bo cis puszczony samopas nie jest szczególnie ozdobny.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-05-2013 o 21:45

  2. #482
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lajka

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Posty
    2

    Domyślnie

    Kupiłam działkę, która obecnie jest ogrodzona bardzo starym żywopłotem z ligustru. Działka jest duża - około 50 ar - część żywopłotu jest mocno nasłoneczniona, inna mocno zacieniona. Chciałabym urozmaicić żywopłot poprzez dosadzenie innych odmian krzewów, aby uzyskać żywopłot nieformowany. I nie mam zielonego pojęcia jak się do tego zabrać
    Rośliny, które mi się podobają to: róża pomarszczona, dzika róża, rokitnik, irga blyszczaca, lilak pospolity, pięciorniki krzewiaste, jaśminowiec panieński, trzmielina europejska, forsycja..

    Liczę na to, że jakoś stopniowo mogę dosadzać kolejne rośliny - czy możecie doradzić jakąś kolejność? Których roślin obok siebie nie sadzić? Jak gęsto dosadzać? Jak mocno podocinać stary żywopłot (tylko podocinać czy miejscami zupełnie zastąpić go nowymi krzewami?)

    Nie mam pojęcia od czego zacząć.. będę wdzięczna za wszelkie rady.
    Ostatnio edytowane przez lajka ; 18-08-2013 o 13:55

  3. #483
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zaniedbany żywopłot z ligustra wygląda brzydko - jest łysy od dołu.

    Wypisałaś gatunki o różnej wysokości, wiec na pewno nie możesz ich sadzić obok siebie. Przykładowo - trzemielina ma do 4-5 m wys. a pięciornik max 1 m.

    Irga, trzmielina, jasminowiec mogą rosnąć w cieniu. Pozostałe gatunki w cieniu będą kwitły słabo i beda azurowe.

    Jasminowiec panieński w odróżnieniu od jaśminowca wonnego słabo pachnie.

    Wysokie krzewy, jak trzmielina, rokitnik czy lilak mogą rosnąć w odległości 1,5-1,8 m od siebie. Jasminowiec, irga, forsycja - mozna sadzić ok 0,8 m od siebie. Zakłada się, że odległości roślin między sobą powinny wynosić ok. 1/3-1/2 wysokości rośliny.

    Uważaj, bo rokitnik ma odrosty korzeniowe i zamienia się z czasem w zagajnik, bez ich wycinania. Podobnie będzie z różą pomarszczoną.

    Dzika róża ("psia") - Rosa canina się pokłada, więc nie będzie za wysoka, ale bardzo szeroka.

  4. #484
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lajka

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Posty
    2

    Domyślnie

    Co w takim razie zrobić z zastanym ligustrem?

    Czy niższe krzewy mogą rosnąć "przed" wyższymi czy lepiej utrzymać jedną linię żywopłotu? (Wtedy może zasłoniłyby łysy dół ligustra?)

    Dziękuję za przydatne informacje oraz za tak szybką odpowiedź.

  5. #485
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mozna zrobić zywopłot skladający się z kilku linii krzewów o różnych wysokościach.

    Nie wiem jak wyglądają te ligustry, ale jak chcesz cos sadzić to albo przed nimi albo część wykarczować by zrobić miejsce nowej roslinie.

  6. #486
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Anka_li

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-384
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    Tez mam problem z żywopłotem... a dokładnie ze zdecydowaniem się jak się wizualnie odgrodzić od sąsiadów. Działka ma wymiary ok 21m x 55m. 21m od strony drogi to strona zachodnia, bardzo wietrznie. Podłoże: iły i gliny. na tych 21m od frontu chciałabym posadzić cos między droga a ogrodzeniem - jest tam niecały metr szerokości. Czy możecie polecić jakąś roślinę która się utrzyma, i ładnie wyrośnie na tak wąskiej szerokości? Zależy mi na docelowej wysokości ok. 2m. Najchętniej coś co by miało nietrujące owoce (naprzeciwko szkoła i dużo dzieci w okolicy). Ponadto wzdłuż jednego z dłuższych boków będzie biegła droga wewnętrzna do sąsiednich działek. Dlatego zastanawiam się czy nie obsadzić tam ogrodzenia pnączami - nie chcę tuj, a na bardziej rozłożyste rośliny szkoda mi miejsca - już i tak jest wąsko. Myślałam żeby na części dać jakąś dziką różę, na części bluszcz, może jeszcze jakieś powoje. Co będzie dobre?

  7. #487
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    posadź pnącza, skoro nie musi byc zimozielone. Bluszcz w wietrznym miejscu może ucierpieć zimą.

  8. #488

    Domyślnie

    Tworzę zywoplot nieformowany już od kilku lat, co jakiś czas cos dosadzam w miare zgodnie z projektem. Niestety warunki glebowe odrzucily kilka zaplanowanych roślin, dlatego co roku sadzę cos nowego co się przyjmie ale tez pasuje do pozostałej części zywoplotu.
    W moim żywopłocie, który jest od strony zachodniej mam fragment 10 berberysów green carpet. posadzonych na przmian.To miała być ta niższa część nasadzeń bo iala nie zasłaniać pięknego widoku na doline Jeziorki. Niestey sąsiad postawil to właśnie muowany garaż i widok zasłonił. Bereberysy nie śa wysokie i cały garaż mam jak na dloni siedząc na tarasie.
    Co mogę dosadzić do tych berberysów ( nie chcę ich pzrsadzać bo sa bardzo ladne-zwłaszcza jesienią). Dalej wzdłuż tego ogrodzenia z siatki mam: mała wieżbę ( ok. 3m) 3 pęcherznice Diablo a przed nimi czerwonego berberysa i wieżbe hakuro Nishiki ( krzew), dalej 3 pecherznice Luteus a przed nimi Swierk i choine kanadyjską ( oba jeszcze małe), dalej dużą kepe dereni z żółtymi liśćmi i na końcu... kojec i wybieg psa. Pomiedzy pęcherznicami Luteus a dereniami jest jeszcze miejsce do obsadzenia wzdłuż siatki. Tu chce dosadzić pęcherznice o zwykłych zielonych lisciach, które dołączą do żółtych dereni.
    Te berberysy są dosyć blisko ogrodzenia więc nie za bardzo mogę jeszcze wcisnąć cos pod siatke.
    Na razie, żeby odgrodzić się trochę od sąsiadów planuje zalozyc na siatke cienówke bardzo gęstą.
    Na tle drewnianego plotu, który jest od południa planuje posadzic kilka tawuł VH, będą one dochodziły do 2 czerwonych perukowców.
    Dodam, ze gleba jest gliniasta i często mokra.
    Czy możecie cos doradzić na tą siatke?

    I jeszcze jedno pytanie.
    Co posadzic na tle drewnianego płotu co będzie pasowało do klonu czerwonego ( niskiego i rozłożystego). jest on nieco wysunięte na działke więc miejsca pod ogrodzeniem jest dużo. Może być tez cos wyższego, bo chciałabym rzucic nieco cienia na wybieg dla psa. W tej części działki jest pełne slonce prawie cały dzień.

    pozdrawiam
    Betsi
    Ubezpieczenia

  9. #489

    Domyślnie

    Teraz przyszło mi do glowy, że może dobre by były jakies bardzo wysokie trawy ( na mokra i gliniastą glebę)
    Co polecacie?
    Ubezpieczenia

  10. #490
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kolumnowe sosny, ale nie na mokrej glebie
    Może żywotniki kolumnowe, ale lekko podkrzesane, by berberysom zrobić miejsce?

  11. #491

    Domyślnie

    Elfir

    Dziękuję za odpowiedź.
    Czy jest jakaś konkretna odmiana tej sosny kolumnowej? Żywotników nie lubie za bardzo
    gdybym jednak zdecydowala się na trawy, to która będzie najwyższa i najlepsza?

    Czy mogę teraz podciąć pęcherznice, nie obcięłam ich po wsadzeniu w zeszłym roku a chciałabym żeby były gęste.

    Pozdrawiam
    Betsi
    Ubezpieczenia

  12. #492
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    sosny odmian kolumnowych:
    sosna czarna "Molette" , "Pyramidalis", "Green Tower" i sporo innych
    Sosna bośniacka - Satelit
    Sosna pospolita "fastigiata"

    Z mokra glebą powinen dac sobie radę świerk kłujący "Iseli Fastigiate" - wykazuje bardzo szeroką tolerancję na warunki siedliskowe

    Pęcherznice spokojnie mozna przyciąc, ale by miało to sens - 30 cm nad ziemią

  13. #493

    Domyślnie

    Elfir

    Jeszcze raz dziekuje.

    Pozdrawiam
    Betsi
    Ubezpieczenia

  14. #494
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar mieciakus
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Aleksandrów Łódzki
    Posty
    7

    Domyślnie

    a może warto się zastanwić nad tradycyjnym grabowym żywopłotem?

  15. #495

    Domyślnie

    Cytat Napisał mieciakus Zobacz post
    a może warto się zastanwić nad tradycyjnym grabowym żywopłotem?
    czy można prowadzić żywopłot grabowy jako nieformowany? Wszędzie widzę równo przycinane ...

  16. #496
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    oczywiście, że nie. Przecież grab to drzewo. Bez ciecia będzie aleja gęsto posadzonych drzew.

  17. #497

    Domyślnie

    [QUOTE=Elfir;6505980]oczywiście, że nie. Przecież grab to drzewo. Bez ciecia będzie aleja gęsto posadzonych drzew.[/QUOTE

    ... fakt

  18. #498
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar mieciakus
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Aleksandrów Łódzki
    Posty
    7

    Domyślnie

    [QUOTE=gahan;6505986]
    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    oczywiście, że nie. Przecież grab to drzewo. Bez ciecia będzie aleja gęsto posadzonych drzew.[/QUOTE

    ... fakt
    no tak, faktycznie przepraszam. ale podcięcie raz na rok tak żeby byl gesty i bardziej swobodny to nie jest aż taki problem za to efekt oszałamiający i bajkowy.

  19. #499

    Domyślnie

    muszę sobie znawu zaz. bo potem nie znajdę , sory

  20. #500
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    duduś - może łatwiej by tobie było po prostu wrzucać strony do zakładek w twojej przeglądarce?

Strona 25 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony