dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 26 z 27
Pokaż wyniki od 501 do 520 z 537
  1. #501
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Ana.
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.032

    Domyślnie

    Witam,jestem osobą raczkującą w tematach ogrodowychMam pytanie czym można obsadzić frontową część ogrodzenia z siatki,coby trochę odgrodzic się od drogi.Ogrodzenie od domu 8m,ziemia to raczej piaski,sosny i brzozy czują się dobrzeMoże jakieś kwitnące krzewy,aby rosły dobrze na słabej ziemi,miejsce dość słoneczne

  2. #502
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Gosiek33
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    16.690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    326

    Domyślnie

    Na słabej ziemi i słonecznym miejscu dobrze sprawdzą się pęcherznice - mogą być zupełnie bezobsługowe. Wiosną kwitną, potem ozdobne są z czerwonych owoców. Pęcherznice w zależności od odmiany mogą być żółte albo ciemne, choć bywają i bardziej czerwonawe, bursztynowe - tu pooglądaj odmiany

  3. #503
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Ana.
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.032

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gosiek33 Zobacz post
    Na słabej ziemi i słonecznym miejscu dobrze sprawdzą się pęcherznice - mogą być zupełnie bezobsługowe. Wiosną kwitną, potem ozdobne są z czerwonych owoców. Pęcherznice w zależności od odmiany mogą być żółte albo ciemne, choć bywają i bardziej czerwonawe, bursztynowe - tu pooglądaj odmiany
    Dziękuję serdecznie,a jak gęsto trzeba je sadzić i w jakim okresie?

  4. #504
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Gosiek33
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    16.690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    326

    Domyślnie

    Jeśli kupisz w doniczkach (i tak takie najłatwiej dostać) to możesz sadzić kiedy Ci pasuje, byle podlać po posadzeniu i pilnować pierwszy okres czy nie traci turgoru (nie więdnie) odległość zależy od odmiany ale ok 75 cm powinno być ok, będzie gęsto

  5. #505
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Ana.
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.032

    Domyślnie

    Dzięki,to tylko pomyślę o kolorze

  6. #506

    Domyślnie Żywopłot nieformalny- zimozielony

    Co zamiast thui?
    Czy mozecie zaproponować przykład rzędu iglaków, które nie stanowiłyby nudnej ściany?
    Coś jak 3x choina, 5xszmaragd, 1xaurespicata itp- Chętnie gotowy przepis; jakiś przykład? może zdjęcia?

  7. #507
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zasadniczo zywopłot zimozielony najlepiej wygląda jako jednolita zielona ściana. Ponieważ stanowi tylko zielone zamknięcie ogrodu, mur, a nie jest dekoracją roślinną sensu stricte.

  8. #508

    Domyślnie

    witam!
    chciałbym posadzić żywopłot z berberysu, niestety ze względu na inną sprawę muszę nieco zmienić moje plany. mianowicie żywopłot musi być z DRZEW, co jest bardzo istotne. najpierw pomyślałem o sadzonkach grabu, ale żywopłot będzie słabo wyglądał zimą - uschnięte liście nie opadają. i tu proszę o podpowiedzi jaki gatunek DRZEWA wybrać żeby żywopłot był zimozielony, nie wymagał cięcia (ew. sporadycznie), był gęsty i... miał czerwone liście
    z góry dzięki za wszelkie wskazówki.

  9. #509
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Ania_Fim
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-701
    Posty
    19

    Domyślnie

    Ależ sobie wymyśliłaś ...
    zobacz w wyszukiwarce żywopłot z drzewa - ze śliwy pisardi. Są odmiany krzewiaste. Formować jednak będzie trzeba.
    Drzewo jest. Czerwone jest. Niestety, w ziemie zrzuca liście.

    laurowiśnia zimozielona - ale to krzew, w ziemie zielony.

  10. #510

    Domyślnie

    dzięki za podpowiedź - wygląda świetnie. tylko muszę sprawedzić czy DRZEWO może być owocowe...
    sobie jak sobie, raczej jeden z urzędów w swej genialności mnie do tego zmusił... ale nie zagłębiajmy się w szczegóły, bo same niecenzuralne cisną się na usta...

    ps: '...eś', jeśli już

  11. #511
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar dorkaS
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    3.507
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Są również buki o ciemnoczerwonych liściach. Ich niespadanie zimą powoduje, że żywopłot nie wygląda goło.

  12. #512
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał mj2007 Zobacz post
    jaki gatunek DRZEWA wybrać żeby żywopłot był zimozielony, nie wymagał cięcia (ew. sporadycznie), był gęsty i... miał czerwone liście
    Rozumiem, że pytasz o żywopłot w klimacie śródziemnomorskim, ewentualnie oceanicznym-morskim. W takim przypadku polecam: Głogownik Frasera ‚Red Robin'. Ale ciąc trzeba, bo rośnie szeroki.

    Jeśli pytasz o zywopłot w Polsce, to jak często widujesz u nas zimozielone liściaste żywoploty tudzież czerwone iglaki?
    Urzędnika poproś o zasugerowanie ZIMOZIELONEGO, czerwonolistnego gatunku.

  13. #513

    Domyślnie

    póki co to w Polsce, chociaż o tym klimacie oceanicznym chyba będę musiał pomyśleć tylko najpierw trafię jakąś kumulację w lotto

    a co do żywopłotu to nie mogą być iglaki, tylko DRZEWA. a kolor to mój pomysł, bo mi się taki żywopłot podoba.

  14. #514
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a świerk czy choina to nie jest drzewo?

    A to jest żywotnik (Thuja plicata):


    Może jednak przepisz dokładnie wytyczne, które otrzymałeś, bo wygląda na to, ze ktoś coś pokręcił...

    Liściaste (żadne nie jest zimozielone) drzewa, z których robi się żywopłoty:
    grab, buk, lipa, klon polny, grujecznik, świdosliwa, ałycza, wierzby

  15. #515

    Domyślnie

    Cytat Napisał mj2007 Zobacz post
    witam!
    chciałbym posadzić żywopłot z berberysu, niestety ze względu na inną sprawę muszę nieco zmienić moje plany. mianowicie żywopłot musi być z DRZEW, co jest bardzo istotne. najpierw pomyślałem o sadzonkach grabu, ale żywopłot będzie słabo wyglądał zimą - uschnięte liście nie opadają. i tu proszę o podpowiedzi jaki gatunek DRZEWA wybrać żeby żywopłot był zimozielony, nie wymagał cięcia (ew. sporadycznie), był gęsty i... miał czerwone liście
    z góry dzięki za wszelkie wskazówki.
    jeśli chcesz wskazówki, to mogę Ci dać następujące:
    1) żywopłot z drzew wyłącznie o czerwonych liściach będzie wyglądać niezbyt dobrze; przemyśl to raz jeszcze, pooglądaj trochę zdjęć w sieci; najlepiej, najbardziej naturalnie i nie przygnębiająco będą wyglądać drzewa o liściach zielonych. Przestrzegałbym przed sadzeniem w dużej masie drzew/krzewów o ciemnoczerwonych czy bordowych liściach
    2) żywopłot z drzew liściastych zimozielonych - no way w PL.
    3) zaschnięte liście zimą na grabach, bukach czy dębach, moim zdaniem, wyglądają zjawiskowo; u mnie, we wschodniej Polsce, gdzie zimy często są śnieżne i występuje szadź, obecność w ogrodzie takich drzew z zaschniętymi listkami na gałęziach tworzy bajkowy widok; kolumnowe graby świetnie sprawdzają się w roli wiatrochronów.
    4) mogę Ci polecić na żywopłot, ale zrzucający liście na zimę, takie drzewa jak: graby w odm. kolumnowych ('fastigiata', 'frans fontaine', 'lucas'), wolniej rosnący, ale bardzo kompaktowy i gęsty grab pospolity 'columnaris', dąb szypułkowy 'fastigiata', buk zwycz. 'dawyck', klon tatarski (=ginnala), jarząb 'fastigiata', 'autumn spire', deren jadalny czy świdośliwy (moje ulubione niewielkie drzewa), np. 'obelisk', 'autumn brilliance', sadzone grupami; będzie wyglądać pięknie o każdej porze roku.
    Ostatnio edytowane przez greywolf ; 10-10-2014 o 19:11

  16. #516

    Domyślnie

    żeby nie byś gołosłownym:

    graby (www.pflanzmich.de)


    świdośliwa wiosną i jesienią (www.witualnyogrod.blogspot.com)


  17. #517

    Domyślnie

    zaschnięte liście zimą

    dąb szypułkowy 'fastigiata' (www.drzewapolski.blogspot.com)


    buki (www.solitair.be)


  18. #518

    Domyślnie

    odsprzedam 200-250 szt. sadzonek berberysu zwyczajnego.
    saodzonki trzyletnie, z gołym korzeniem, ze szkółki, aktualnie przycięte do wys. 30-40 cm.
    cena - 1,2 zł za sztukę
    odbiór osobisty - zachodnia strona Warszawy.
    Ostatnio edytowane przez mj2007 ; 30-03-2015 o 14:26

  19. #519

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Pęcherznica dzika a także odmiany "Luteus" i "Diabolo" wyrastają do 2-2,5 m wysokości.

    Można zrobić przeplatankę z forsycji, żylistka szorstkiego, tawuły i pęcherznicy.

    Albo jednogatunkowy z irgi błyszczącej - bardzo fajna roślina. Wcześnie wypuszcza liście.

    Elfir, podpytywałam Cię kiedyś o żywoplot dlugosci ok. 16 m (Twoja odpowiedź powyżej). Niestety nie posłuchałam Twoich rad o przeplataniu i zrobiłam go w całości z pęcherznicy czerwonej (nie pamiętam, czy to było diabolo czy baron) - planowałam z zielonej, ale nie mieli jej w szkółce.
    Teraz moje pęcherznice podrosły i niestety, w moim odczuciu, są takie ciemne, przygnebiające ;( ostatecznie na tych 16 metrach mam 12 pęcherznic - póki co nic przed nimi nie rośnie, co tylko potęguje efekt...
    Przechodzac do sedna sprawy - co powinnam teraz zrobić? wykopać kilka pęcherznic i wstawić w ich miejsce polecane wcześniej forsycje, tawuły i zylistki (prawdopodobnie po jednej sztuce, bo jednak odcinek nie jest za dlugi, ewentualnie dokupić jeszcze z jedną, dwie pęcherznice Luteus dla przełamania mrocznego efektu), czy lepiej zostawic je w spokoju a wspomniane wczesniej rosliny posadzic przed rzędem pęcherznic (jesli juz, to lepiej to zrobić po całej długosci, na mijankę z pęcherznicą, czy tez w kępach)?

  20. #520

    Domyślnie

    Witam, przeglądam ten wątek i nie znajduję odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie dotyczące żywopłotu liściastego. Mam takowy zasadzony od strony płd-zach na długości ok.20 m.Składa się on z jaśminowców, żylistka, pęcherznic, tawuł i krzewuszek w dość dużej rozstawie bo ok.1,5 - 2m (z założenia ma być nieformowany). Krzewy są jeszcze małe, wiatry wieją spore, bo od zachodu i zastanawiam się, czy dobrzy by było posadzić przed nimi - od ulicy, gdzie mam jeszcze miejsce, rząd niskich krzewów, np. tawuły Firelight., które wypełniłyby luki między posadzonymi wcześniej krzewami. Oczywiście sadzone byłyby naprzemiennie w odległości ok. 1m od tych posadzonych. Czy takie nasadzenie będzie dobrze wyglądało? Pozdr. i proszę o radę..

Strona 26 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony