dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 27 z 27
Pokaż wyniki od 521 do 537 z 537
  1. #521
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciasteczkowy_potwór Zobacz post
    czy lepiej zostawic je w spokoju a wspomniane wczesniej rosliny posadzic przed rzędem pęcherznic (jesli juz, to lepiej to zrobić po całej długosci, na mijankę z pęcherznicą, czy tez w kępach)?
    Nie wiem jaki masz pomysł na ogród, ale można przed tym żywopłotem zrobić nasadzenia (głównie zieleń) i potraktować pęcherznice jako tło.

  2. #522
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tymi Zobacz post
    Czy takie nasadzenie będzie dobrze wyglądało? Pozdr. i proszę o radę..
    Zagęśc nasadzenia co 1 m

  3. #523
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    W czasach mojego dzieciństwa cała ulica osadzona była jednym wielkim żywopłotem z bzu .... jakie w nich mieliśmy fajne miejsca do zabawy.... a teraz krajobraz zdominowały żywotniki ..a feeee
    Darek B

  4. #524

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    W czasach mojego dzieciństwa cała ulica osadzona była jednym wielkim żywopłotem z bzu .... jakie w nich mieliśmy fajne miejsca do zabawy.... a teraz krajobraz zdominowały żywotniki ..a feeee
    W naszej miejscowości do tej pory przed starszymi domkami rosną bzy

    Przy nowych domkach żywopłoty to thuje, tak jak i u mnie.

    A mam pytanie, czy tuje szmaragdy rzeczywiście nie trzeba podcinać? rosną sobie same tworząc ścianę?

  5. #525
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    rośną same, ale podcinać można, jak np. są za wysokie lub za szerokie.

  6. #526

    Domyślnie

    Witam, Elfir Proszę o poradę chcemy zrobić żywopłot na długości 17m, ziemia gliniasta, płot od strony zachodniej, częściowo zacieniony. Myśleliśmy o pęcherznicy na całej długości, ale zastanawiamy się czy nie lepiej zrobić misz masz z różnych roślin. Zależy nam na tym by był to żywopłot luźny, nieformowany o wysokości i szerokości max 3m. Czy możesz zaproponować jakiś "zestaw". Dodam tylko, że od strony ogrodu wypoczynkowego przy tym samym ogrodzeniu na odcinku 14m mamy posadzone żywotniki, nie chcemy dawać ich dalej dlatego prośba o fachową pomoc. Z góry Dzięki
    Ostatnio edytowane przez mpkb ; 06-06-2015 o 13:14

  7. #527
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to będzie tylko żywopłot?
    Bo takie wielogatunkowe nasadzenia słabo nadają się jako tło dla docelowej kompozycji.

    Jak sam żywopłot to można jaśminowce, krzewuszki, tawułę van Houtte'a

  8. #528

    Domyślnie

    Tak, to ma być tylko żywopłot, z różnych krzewów. Myślimy o połączeniu pęcherznicy, tawuły van Houtte'a, perukowca, krzewuszki cudownej, kaliny koralowej, derenia białego, jaśminowca już mamy. Jakie powinny być odległości między krzewami, oraz od płotu?

  9. #529
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    perukowiec nie bardzo. może łapać choroby na glinie.
    Kalina koralowa będzie dużo większa od pozostałych krzewów. Dereń biały jest dośc luźny.

    Sadziłabym krzewy, które osiągają ok. 2m wysokości co 0,8-1 m (czyli jaśminowiec, pęcherznica, tawuła, krzewuszki, forsycja). Kalina (i lilaki) wymagałyby większych odległości (1,2-1,5 m).

  10. #530

    Domyślnie

    Witam wszystkich , którzy tworzyli żywopłoty i pisali w tym wątku - mam prośbę czy jesteście w stanie wkleić choć jedno zdjęcie tego co stworzyliście , czy Wasze marzenia o takim żywopłocie ziściły się ? Ja obecnie mam 10 m. do obsadzenia - ale od strony drogi - tak że chciałabym żeby był wysoki i mnie zasłonił od wzroku sąsiadów - a teraz w okresie kwitnienia bzów zamarzył mi się cały w bzach różnokolorowych . Widuję takie cuda jak jeżdżę przez wsie , od strony drogi wygląda to bajecznie - poczekam na lato żeby przyjżeć się jak zachowują się lilaki latem a potem jesienią . Ale niezależnie PROSZĘ O ZDJĘCIA dziękuję

  11. #531

    Domyślnie

    Duduś, komponując żywopłot nieformowany starałam się stosować do rad Elfir. I dobrze na tym wyszłam. Sadziłam rośliny w grupach (im niższe, tym więcej), co jakiś czas przetykałam nasadzenia liściaste iglastymi (sprawdza się w okresie zimy). Sadziłam niskie drzewa (śliwy wiśniowe Pissardi, jarząby, wąskokolumnowe świerki serbskie w narożnikach, derenie Sibirica, ogniki, berberysy ottawskie, lilaki węgierskie, forsycje, irgę błyszczącą, bez czarny w odmianie czarnolistnej Black Lace, Aurea i koralowy, krzewuszki, bzy Palibin, kaliny koralowe i japońskie. Wyszło tak
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_1202.jpg
Wyświetleń:	299
Rozmiar:	106,9 KB
ID:	357753 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_1402.jpg
Wyświetleń:	233
Rozmiar:	108,0 KB
ID:	357754Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_1473.jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	104,6 KB
ID:	357755Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_1485.jpg
Wyświetleń:	203
Rozmiar:	105,1 KB
ID:	357756Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_1534.jpg
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	104,4 KB
ID:	357757
    Inne fotki możesz sobie obejrzeć wchodząc po linku w stopce.

  12. #532
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Ostatnio widziałem pięknie wyglądające nieformowane żywopłoty: bzy na przemian ze złotokapami -uczta dla oka i węchu.

  13. #533
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    niestety, bardzo krótko Dlatego warto przed nimi posadzić niższe krzewy, kwitnące w późniejszym terminie : róże, hortensje, budleje, złotliny, ketmie
    Do tego tortu można dodać bitą śmietanę - kalinę koralową (podobny wzrost, wymagania i czas kwitnienia).

  14. #534
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marysia&konop

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzeźnica
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witaj Elfir mam pytanie czy kompozycja krzewów: tuja gold- pęcherznica czerwona - tuja gold - berberys czerwony - tuja gold itd sadzona naprzemiennie na długości 23 m z pergolą szeroką na 2 m z różą pnącą po środku w rozstawie co 1m będzie dobrze wyglądać?
    Chcę uzyskać coś takiego zdjęcie znalezione w necie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	180
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	359986Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5memvm.jpg
Wyświetleń:	205
Rozmiar:	74,2 KB
ID:	359987

    Nie chce zbitego muru z krzewów i zastanawiam się czy sadzenie roślin co 1 m będzie ok ?

    Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam Marysia
    Ostatnio edytowane przez marysia&konop ; 04-07-2016 o 18:11

  15. #535
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Skoro tobie się podoba taki układ, to go zrób.

    Ale zapewniam cię, że nie spotkasz go w projektach światowej sławy projektantów ogródów.

  16. #536

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie wiem jaki masz pomysł na ogród, ale można przed tym żywopłotem zrobić nasadzenia (głównie zieleń) i potraktować pęcherznice jako tło.
    Dwa lata minęły, a ja wciąż w punkcie wyjścia nie mam kompletnie na niego pomysłu, no może poza tym, że chciałabym zachować względnie swojski klimat. Przed tymi pecherznicami chciałabym wprowadzić jakieś nasadzenia, ale jestem czarna masa i nie mogę tego w żaden sposób ugryźć.

  17. #537
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie tworzy się takich naprzemiennych nasadzeń. Ani kolorystycznych (żółte-czerwone-żółte-czerwone) ani pokrojowych (kolumna-kulka-kolumna-kulka).

    Jeśli żywopłot ma być tłem nasadzeń wewnątrz ogrodu, robi się go jednogatunkowy i zielony (czasem może być w innych kolorach, ale wymaga to wyczucia, bo w dużej masie bordo daje przygnębiający efekt).
    Jeśli chcesz zrobić mieszany żywopłot to dobierasz gatunki o podobnych wymaganiach i sile wzrostu i sadzisz nieregularnie po kilka sztuk z każdego gatunku. Przykładowo podobne tempo wzrostu będzie miała tawuła van Houttea, pęcherznica, jaśminowiec, żylistek szorstki, forsycja i duże odmiany krzewuszki (2-3 m).
    Albo lilaki, kalina, złotokap (3-4 m).
    Albo średnie krzewuszki, tawuła szara, mieszańcowe żylistki, lilak Meyera i drobnolistny (1,5-2 m)

    Ale nie musisz też robić żywopłotu sensu stricte, ale po prostu szeroką, wielogatunkową rabatę, jak śmig-smigalska o układzie piętrowym - w tle wyższe krzewy, małe drzewka, potem średnie krzewy i na froncie niskie oraz byliny i trawy .
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-04-2017 o 16:39

Strona 27 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony