dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 27
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 537
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Gratuluje pomysłu. Wszystko zalezy jak dużą masz działkę i jaka glebę.

    Jesli żywopłot moze być szeroki to polecam podadzić w 2-3 rzędach rośliny.
    Ponieważ zyjemy w zdegenerowanym krajobrazie, nawet na wsi zubożonym przez człowieka (masowo sadzone "iglaki") - polecam założenie żywopłotu "ekologicznego", swojskiego, charakteryzujacego sie wysokimi walorami przyrodniczymi (pozywienie i schronienie dla zwierząt)

    Np. z tyłu co 3-4 m pojedyńcze sztuki niewysokich drzewek: bez lilak w formie dzikiej, głóg jednoszyjkowy, ałycza, antypka, dereń jadalny, czeremcha, trzmielina europejska, klon tatarski, oczar, kalina koralowa, bez czarny, perukowiec podolski, leszczyna, jarzebina, jabłonie i wiśnie ozdobne. Na narożnikach i co jakieś 12-15 m można dać drzewa iglaste w skupiskach po 3 szt. (daglezja, świerk serbski)

    Na przedzie po kilka/kilkanascie sztuk: berberys, irga błyszcząca, jaśminowiec, ognik, róża pomarszczona i inne gatunki botaniczne róż, porzeczka krwista, pęcherznica (kolorowe odmiany), laurowisnia, forsycja, hortensja wiechowata "Tardiva", trzmielina oskrzydlona, suchodrzew (Lonicera), kalina hordowina, cis, jałowiec pospolity, tawuły,

    Jesli jest miejsce, to trzecim rzędem moga być pięknie kwitnace i stricte ozdobne krzewy (lisciaste - sadzone w dużych grupach - powyzej 10 szt) : krzewuszki (niskie odmiany, np. Nana Variegata), forsycja "maluch, trzmieliny Fortune'a, pieciorniki, kosodrzewiny, kuliste karłowe zywotniki, karłowe swierki, strzyżone bukszpany, tawuły japońskie, irgi poziome, róże okrywowe, ligustr jajolistny "Aureum', lilak "Palibin" itp.
    Krzewy można poprzetykać większymi bylinami o "wiejskim" charakterze: słoneczniczek szorstki (1,5 m wys.), funkie, floksy (80 cm), piwonie, rudbekie (Rudbekia naga dorasta nawet do 2 m), topinambur, szałwia, kocimętka, dziewanna itp. lub trawami ozdobnymi (trzcinnik, miskant)

    Pas ziemi miedzy niskimi drzewkami a ogrodzeniem nie piel, niech rośnie tam pokrzywa, bylica itp. Natomiast przy kąciku wypoczynkowym posadź budleje - beda przyciągać motyle rozwijające się na nie wypielonych do końca chwastach.

    Z derenia, antypki, ałyczy, bzu czarnego, głogu, róży, jarzebiny mozesz robić domowe przetwory.

    zywopłot z hortensji http://www.jaynecotten.com/images4/hydra_hedge1.jpg
    żywopłot z trzmieliny oskrzydlonej jesienią
    http://www.jparkers.co.uk/images/new...cts/HE0049.jpg
    żywopłot z lilaka "Palibin"
    http://www.northscaping.com/InfoZone...IS-0130-04.jpg
    z ałyczy:
    http://www.wildlife-gardening.org.uk...blackthorn.jpg
    mozliwy sposób rozmieszczenia roślin:
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...00b3cec51.html
    podoba mi się Twój pomysł
    zapożyczę sobie go do swojego ogrodu jeśli pozwilisz
    pozdrawiam

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    no po to go umieściłam Przykład nasadzeń był rysowany "z marszu", bardziej jako przykład, że skupiska krzewów nie należy sadzić "od linijki", typowymi rzędami, ale raczej malarskimi grupami. Dlatego wykorzystując go najlepiej go rozrysować i na kazdej grupie nanieść miesiące, w których jest ona najbardziej atrakcyjna. Np. leszczyna i dereń jadalny są ładne na przedwiośniu, a potem mniej atrakcyjne i mozna je podsadzić krzewami które na przedwiośniu nie przesłonią ich widoku (o rzadkich pędach) ale latem pięknie zakwitną. Nie nalezy używać za dużo roślin o czerwonych liściach (dają w masie ponure wrażenie) ani zestawiać kwitnących w tym samym czasie w podobnych kolorach (np. tawuła japońska, lilak palibin, róża i krzewuszka - kwitną w czerwcu na różowo)

    Dobrze jest sadzić rośliny kwitnące bardzo wcześnie, które są zapylane przez owady - będzie im łatwiej rozpocząć wiosnę po snie zimowym. A więc wierzby, ałycze.

    Niestety, w małym ogrodzie nie można sobie pozwalać na ogród ekologiczny, gdyż wygląda on trochę nieporządnie. Ale jesli ktoś ma duze powierzchnie (powyżej 1000 m2) to jak najbardziej pozostawiać w kątach ogrodu nie koszone i nie pryskane fragmenty. Można je zasłonić od reprezentacyjnej części krzewami ozdobnymi.

    Innym problemem naszych ogrodów jest ich "poziomowość". Ogród to zwykle trawnik i kilka niskich krzewów i bylin, z czasem jakaś karłowa forma pienna. Brakuje drzew! Jedyne co wystaje z ogrodu to dach i antena satelitarna. A drzewa to dodatkowa powierzchnia ekologiczna. W mniejszych ogrodach mogą to być:
    brzoza pożyteczna, brzoza brodawkowata "Purpurea", "Lancinata", wiąz "Wredei", dąb szypułkowy "Fastigiata", magnolia Soulange'a, grab pospolity "Columnaris", buk "Dawyck Purple/Gold", Klon jawor "Simon-Louis Freres" (! to jest niezłe cudo), klon okrągłolistny, lipa sercolistna "Bolhje", itp.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 11-12-2011 o 21:27

  3. #43

    Domyślnie

    Masz może zdjęcia jak wyglada cos takiego mam jeden bok działki około 60m od zachodu moze tam da sie zrobic cos takiego.

    Pozdrawiam

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Starczy przyjrzeć się zadrzewienim śródpolnym
    Ale na serio, to nie mam nic pod googlem, jedynie w czasopismach ogrodniczych.

  5. #45

    Domyślnie

    Szkoda trzeba będzie odpalić jakiś program i pokombinować samemu może coś uda sie zrobić podpatrując twój sposób rozmieszczenia roślin.

  6. #46

    Domyślnie

    Witam

    Na górze jest opcja <szukaj> tak naprawdę sporo już było na ten temat na naszym forum. Czas i cierpliwość i na 100% coś znajdziecie

    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar basiab
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    247
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    36

    Domyślnie

    Witam serdecznie.
    Od paru miesiecy jesteśmy szczęliwymi posiadaczami naszego wymarzonego miejsca na ziemi. Długo trwało za nim to się spełniło. Teraz mamy jeden mały problem, nasze miejsce ma 2,6 ha w tym trochę lasu, rzeczka i co za tym idzie dużo metrów do ogrodzenia. Wymysliłam sobie właśnie żywopłot, ale jako kompletny laik nie wiem nawet jak sie do tego zabrać. Zauroczył mnie berberys rose glow i napewno chcę go mieć, ale co poza tym? Czy może być sam berberys? W moim dzienniku jest kawałek mojej działki, Elfir czy mogłabym cię prosić o rzut oczkiem i odrobine podpowiedzi?
    Pozdrawiam Basia

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Sam berberys odradzam na całości - jest podatny na mączniaka i latanie po 2 ha działce z opryskiwaczem by cały zywopłot opryskać byłoby męczące.

    Najłatwiej byłoby zywopłot wykonać z najtańszych krzewów z cierniami i kolcami: tarnina, głóg, róże, rokitnik, berberys, kolcowój itp.
    Sprzedaż, najtaniej, sadzonek prowadzą nadlesnictwa z leśnych szkólek.
    To będzie bariera przed dzikimi zwierzętami i ludzmi. Aby ją urozmaicić w 2 rzędzie posadz bardziej ozdobne krzewy.

  9. #49

    Domyślnie

    Elfir,

    a co byś polecał na pas szerokości 0,5m pomiędzy 0,5m wys podmurówką forntalnego płotu a rowem przydrożnym ? Idealne byłyby rosliny nie wyższe niż 1 metr, rosnące gęsto (podmurówka wyszła paskudnie), zimzielone i muszą znosić okresowe podtapianie
    Z pozdr, Filo.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Takie cos to tylko w erze

    Osobiście się zastanawiam, czy wolno coś sadzić tak blisko rowu. W końcu rów powinen być regularnie czyszczony a robi się to mechanicznie - kosą. Czy wtedy rośliny by nie ucierpiały?

    Zimozielonych rodzimych gatunków za wiele nie ma, bo przecież sosny błotnej nie będe polecać Luksusowe różaneczniki i azalie ludzie wykradliby w ciągu kilku dni.

    Za to mozna posadzić karłowe odmiany kaliny koralowej (np. Compactum, Eskimo). I podsadzić je zimozieloną bergenią lub kopytnikiem.

    Mozna tez po prostu posadzić bluszcz - bedzie się wspinał na plot.

    Inne możliwości to: bardzo nisko szczepiona wierzba purpurowa "Nana", tawulec pogięty "Crispa".

  11. #51

    Domyślnie

    witaj elfik,bardzo podobają nam się twoje pomysły, są superanckie i ZA DARMO bądż za dziękuję to może wymwślisz coś do alpinarium mam tam nasadzone drzewa i krzewy, jak zapełnić przestrzeń między nimi zeby nie zajechać się z podkaszaniem? a może za niewielką opłatą zaprojektowałbyś resztę ogrodu plan i zdjęcia mogę przesłać lub umówić się na priva no i co ty na to ? problem dotyczy 0,5 ha działki na wsi istne uroczysko boję się, ze przez głupie działania wprowadzę tam HAOS

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał gwiazdeczka66
    to może wymwślisz coś do alpinarium mam tam nasadzone drzewa i krzewy,
    Tak, to cięzko jest doradzać. Nie wiem np. jak silne jest zacienienie ziemi, przy tych drzewach. Ważna jest też jego konstrukcja oraz rodzaj posadzonych już roślin.
    Ogólnie alpinarium powinno byc maksymalnie oświetlone i mieć przepuszczalne podłoże (kamienie, zwir, troche ziemi piaszczystej w szczelinach) - jak górskie hale. Wtedy po prostu rośliny "skalniakowe" się stosuje.


    Ale jeżeli jest to tylko pryzma ziemi obłozona głazami, na której rosną rośliny, to wtedy będzie wszystko zależało od tego jaka była to ziemia.
    Bo silnie ocieniony fragment "górskiego ogrodu" wyglądałby np. tak:


    [img][/img][img][/img]

  13. #53

    Domyślnie

    wielkie dzięki widze, że nadajemy natej samej fali, Elfir wielce żałuje bo nie mam zdjęć ogrodu na kompie więc trudno tak tłumaczyć. co mam zrobić zeby 4 moje kochane niebieskie glicynie zechciały łaskawie zakwitnąć bo narazie mają moje prośby w nosie. mają około 4-5 lat od posadzenia. druga sprawa jak założe skalniak to co zrobić zeby go chwaściska nie zagłuszyły na dzień dobry. zwłaszcza skrzyp jest wredny nawet randap nie daje mu rady.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał gwiazdeczka66
    wielkie dzięki widze, że nadajemy natej samej fali, (...) co mam zrobić zeby 4 moje kochane niebieskie glicynie zechciały łaskawie zakwitnąć bo narazie mają moje prośby w nosie.(...) druga sprawa jak założe skalniak to co zrobić zeby go chwaściska nie zagłuszyły na dzień dobry. zwłaszcza skrzyp jest wredny nawet randap nie daje mu rady.
    1. Napisz chociaż co tam rośnie na tym skalniaku i jak go zbudowałaś.
    2. Glicynie z siewu potrafia kwitnąć nawet po 10 latach dopiero. Dlatego dobre jakościowo sadzonki są szczepione.
    3. Skalniak powinen być zakładany przede wszystkim na ziemii mocno przepuszczlnej i gęsto obsadzony. Ziemia powinna być raczej zasadowa. Kiedy w każdym wolnym miejscu, gdzie ziemia jest odkryta, posadzi się roślinę, to chwast nie ma gdzie już kiełkować.
    4. Skrzypu cięzko się pozbyć - najlpiej po prostu regularnie usuwać części naziemne (kosząc trawniki), można na sezon okryć ziemię grubą czarną folią.
    W skalniaku może się pojawić tylko i wyłącznie, jak użyjesz zachwaszczonej ziemii do usypania górki. Dlatego górkę lepiej robić z gruzu i żwiru, obłozyć kamieniem i w szczeliny wsypać przepuszcalną glebę ogrodniczą.

  15. #55

    Domyślnie

    i ja się podepnę pod temat żywopłotów - działkę będziemy mieć jak się wszystko uda bardzo wąską 19m i długą. Nie bardzo widzi mi sie żywopłot z roślin liściastych - u moich rodziców jest i zimą wygląda to koszmarnie (pomimo, że są derenie, które podobno niektórzy uznają zimą za ozdobne - jednak totalnie mi się nie podobają takie badyle - nawet czerwone).
    nie chciałabym tez mieć jednolitej kolorystycznie ściany iglaków, i tu może ktoś podpowie jakie gatunki by się nadawały (i jak z ich rozmieszczeniem), żeby utworzyć różnokolorową ścianę (może być tylko 1 rządek bo działka wąska). powiedzcie też czy opłaca się hodować roślinki z nasion i potem sadzić (jak wspomniałam działki jeszcze nie mamy więc czas na to by był - miejsce do pielęgnacji też teraz na razie mamy), czy lepiej w szkółce zakupić już troszkę wyrośnięte. za wszelkie sugestie z góry dziękuję.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a ten zywopłot gdzie ma być? Na długiej granicy, czy wąskiej?

    Bo to moze tak wygladać (same iglaki wygladaja za smutno, jak na cmentarzu)

  17. #57

    Domyślnie

    Elfir jak dla mnie bomba może sama gdzieś wykorzystam - mam 53mtr żywopłotu do zrobienia...
    może miałbyś jakiś pomysł, co można posadzić na oczyszczalni przydomowej, czy tylko trawa wchodzi w grę?

    Pozdrawiam Jola

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    a ten zywopłot gdzie ma być? Na długiej granicy, czy wąskiej?

    Bo to moze tak wygladać (same iglaki wygladaja za smutno, jak na cmentarzu)
    na obydwu długich bokach, dlatego musi to być max 1 rządek roślin - fakt ściana z samych iglaków wygląda tak sobie, dlatego myślę o jakimś urozmaiceniu kolorystycznym, nie mogę zrobić inaczej bo mi się tunel z działki zrobi

    ponawiam pytanie - co myślicie o hodowaniu roślinek z nasionek???

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Bez sensu.

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Dobry pomysł - dla wnuków roslinki z nasion, jak znalazł
    Cieplutko - hanka

Strona 3 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony