dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 27
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 537
  1. #61

    Domyślnie

    też myślę, że to nie ma sensu, na swojej działce znalazłam taką iglastą roślinkę,prawdobodobnie wyrosła z nasionka po 4 latach opowiadania jej jaką bedzie piękną choineczką, doglądania, urosła zaledwie 6-8cm chyba ja nie dożyje tego co jej obiecałam
    Dopóki serce bije wszystko jest możliwe.

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    A moje skąpstwo - zostało ukarane.
    3 lata temu kupiłam 30 szt. sadzonek T. Aurescens po 10 cm i...mam już tylko 2 szt, które wyrosły do 15 cm. Może nad trumną postawią mi choć jedną z własnej hodowli ?
    Wnioski - głupota i wyrzucone pieniądze. Za tą kwotę mozna było kupić 2 duże, które WIDAĆ !
    Cieplutko - hanka

  3. #63
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał JANINKI-AMORKI82
    i ja się podepnę pod temat żywopłotów - działkę będziemy mieć jak się wszystko uda bardzo wąską 19m i długą. Nie bardzo widzi mi sie żywopłot z roślin liściastych - u moich rodziców jest i zimą wygląda to koszmarnie (pomimo, że są derenie, które podobno niektórzy uznają zimą za ozdobne - jednak totalnie mi się nie podobają takie badyle - nawet czerwone).
    nie chciałabym tez mieć jednolitej kolorystycznie ściany iglaków, i tu może ktoś podpowie jakie gatunki by się nadawały (i jak z ich rozmieszczeniem), żeby utworzyć różnokolorową ścianę (może być tylko 1 rządek bo działka wąska). powiedzcie też czy opłaca się hodować roślinki z nasion i potem sadzić (jak wspomniałam działki jeszcze nie mamy więc czas na to by był - miejsce do pielęgnacji też teraz na razie mamy), czy lepiej w szkółce zakupić już troszkę wyrośnięte. za wszelkie sugestie z góry dziękuję.
    Projekt Elfir, acz fajny, jest trochę grubawy (znaczy za szeroki) na Twoją działkę. Piszesz o jednym rządku. Iglaki nie muszą być smutne, można na kolorowo, przepleść liściastymi (czerwień- tego w iglakach trudno szukać). Ale zalecał bym rozwagę- nadmierna pstrokacizna też niewskazana, dlatego starannie trzeba to przemyśleć. Jest sporo kolumnowych jałowców. Chińskie- 'Obeliks', 'Spartan'; pospolity 'Arnold', 'Hibernica', 'Sentinel', 'Suecica' i 'S. Nana', 'Gold Cone'; skalny- 'Blue Arrow', wirginijski- 'Bourkii', 'Glauca'.
    Sosny też wąskie bywają- P. nigra 'Pyramidata', silv. 'Fastigiata', do tego świerk 'Cupressina'.
    No i cisy: 'Fastigiata', 'F. Aurea', 'Standishii', 'Hicksii', 'Wojtek', 'Krzysztof'.
    Darowałem sobie tuje..
    Podsadzić można krzewami- cała gama berberysów różnych kolorów i wielkości.
    Można podsadzić trzmieliną Fortune'a- jest sporo odmian o różnych kolorach liści (zebrałem ok 16!), i przepięknie wygląda pnąca się po iglakach.
    Można trochę kwitnących krzewów- ale.. trzeba ciutek wiedzieć, jak i kiedy ciąć. No i niestety, ale wiele poza okresem kwitnienia wygląda nieciekawie. Choćby forsycja. Paskudna. Wolę u sąsiada. Ale można posadzić 'Malucha'.

  4. #64
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    I jeszcze jedno. Piszesz, że działka wąska i długa. Posadzenie czegoś na kształt żywopłotu na dłuższych bokach spowoduje, że z kiszki zrobi się super kiszka...- po prostu jeszcze optycznie zwęzisz działkę. Zaplanować trzeba całośc w momencie, gdy będzie wiadomo, gdzie dom, podjazd, szambo, śmietnik itp.
    Umiejętnymi, pionowymi nasadzeniami, można ogród optycznie skrócić i poszerzyć, pobawić się z perspektywą, stworzyć pewne sceny zmuszające wzrok do podążania wzdłuż kierunków widokowych. Nie może być tak, że jednym rzutem oka widzisz cały ogród, odarty z tajemniczości. I to jest robota projektanta. Później dobór roślin.
    Problem polega nie na tym co, ale jak i gdzie posadzić.

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Projekt Elfir, acz fajny, jest trochę grubawy (znaczy za szeroki) na Twoją działkę.
    fakt, ze na długą granicę kompletnie się nie nadaje. Rysowałam dla tego któtkiego odcinka - bo łatwiej zrobić coś efektownego

    Ja bym zrezygnowała z żywopłotu wzdłuż długiej granicy w klasycznej postaci, jako rzad roślin. Jak wspomniał Mirek, lepiej poprowadzic linie roślin faliście, by tworzyć zaciszne kąciki.

    Np:

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Projekt Elfir, acz fajny, jest trochę grubawy (znaczy za szeroki) na Twoją działkę.
    fakt, ze na długą granicę kompletnie się nie nadaje. Rysowałam dla tego któtkiego odcinka - bo łatwiej zrobić coś efektownego

    Ja bym zrezygnowała z żywopłotu wzdłuż długiej granicy w klasycznej postaci, jako rzad roślin. Jak wspomniał Mirek, lepiej poprowadzic linie roślin faliście, by tworzyć zaciszne kąciki.

    Np:
    ELFIR - toż to właśnie moja przyszła działeczka jest!!! (tylko podjazd będzie z drugiej strony). Macie rację...muszę to wszystko przeanalizować , czasu jeszcze trochę mam zanim będę mogła zacząć działać to akurat jakąś wizję sobie w głowie ułożę. i mówicie, żeby rośliny lepiej w szkółce już takie wyrośnięte brać ?

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Będzie drożej, ale efekt od razu. Jako lisciaste wybrać szybko rosnące gatunki (np. klony - Acer negundo, A.ginnala) lub szczepione wysoko (klon - Acer platanoides "Globosum"). Szybko rosną również trawy (częśc żywopłotu mozna zrobić z miskanta "Giganteus" - 2,5 m!)
    Zanim rośliny docelowe wysoko nie wyrosną, użyc do pokrycia siatek ogrodzenia pnacza (powojnik tungucki, chmiel, rdest Auberta, kokornak, winobluszcz, winorośl japońską, winnik), a miedzy krzewy wsiać wysokie rośliny jednoroczne (słonecznik, mietelnik, ślazówka, mallope) i posadzić wielkie byliny (topinambur, słoneczniczek szorstki, rudbekia naga, floksy).
    Jak krzewy sie rozrosną, bez żalu usunąć.

    Przeciez co to za ogród, który normalny wygląd będzie miał dopiero za 15 lat?

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Będzie drożej, ale efekt od razu. Jako lisciaste wybrać szybko rosnące gatunki (np. klony - Acer negundo, A.ginnala) lub szczepione wysoko (klon - Acer platanoides "Globosum"). Szybko rosną również trawy (częśc żywopłotu mozna zrobić z miskanta "Giganteus" - 2,5 m!)
    Zanim rośliny docelowe wysoko nie wyrosną, użyc do pokrycia siatek ogrodzenia pnacza (powojnik tungucki, chmiel, rdest Auberta, kokornak, winobluszcz, winorośl japońską, winnik), a miedzy krzewy wsiać wysokie rośliny jednoroczne (słonecznik, mietelnik, ślazówka, mallope) i posadzić wielkie byliny (topinambur, słoneczniczek szorstki, rudbekia naga, floksy).
    Jak krzewy sie rozrosną, bez żalu usunąć.

    Przeciez co to za ogród, który normalny wygląd będzie miał dopiero za 15 lat?
    mój
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Ja też mam wąską działkę - 18 m szer i 60 dług. Od tyłu domu do końca działki jest ze 35 m. Planuję właśnie zrobić takie zakola, które zasłonią trochę dalsze cześci działki (a tam , z tyłu - będą drzewa i krzewy owocowe - to już postanowione, bo to najlepsze miejsce dla nich). Część płotu muszę zostawić "łysą" bo tam będzie winorośl. Reszta będzie nie wiem jeszcze jaka, ale na pewno nie jednostajna

  10. #70
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikams
    Ja też mam wąską działkę - 18 m szer i 60 dług. Od tyłu domu do końca działki jest ze 35 m. Planuję właśnie zrobić takie zakola, które zasłonią trochę dalsze cześci działki (a tam , z tyłu - będą drzewa i krzewy owocowe - to już postanowione, bo to najlepsze miejsce dla nich). Część płotu muszę zostawić "łysą" bo tam będzie winorośl. Reszta będzie nie wiem jeszcze jaka, ale na pewno nie jednostajna
    i kompostowniki 2 z tyłu, by mieć rotację roslinno-glebową, czyli recykling organiczny
    Cieplutko - hanka

  11. #71

    Domyślnie

    nasz plan - troche - duzo - zmieniony.

    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  12. #72
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Ale się uśmiałam, oglądając Twój plan glilko
    Przypomniały mi się dawne czasy, gdy mieliśmy owczarka niemieckiego i podhalańskiego. Psy uwielbiały chodzić na eee, w maliny, i tylko tam załatwiały potrzeby, a my mieliśmy najpiekniejsze owoce. I goście pożerali je z apetytem, dziwiąc się , że TAAAKIE WIELKIE I TAKIE AROMATYCZNE
    A one na naturalnym nawozie , pędzone były, hihihiihiiii
    Cieplutko - hanka

  13. #73

    Domyślnie

    jezyny maliny to po drugiej stronie siatki psiej tej ludzkiej ale moze i tak beda wielkie
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  14. #74
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    A za co te pięknoty, trafią do więzienia ?
    Cieplutko - hanka

  15. #75

    Domyślnie

    za kopanie jam w trawniku, podkopywanie tui oraz nawozenie zbytnie ogrodka

    ale i tak zawsze spia w domu na kanapie
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  16. #76
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    glilka!!!! Jak taki śliczny plan się robi?
    Ja kredkami swoich dziewczyn rysowałam
    Jakie macie wymiary działki?

    hanka - kompostowniki będą na bank! Tylko nie wiem, czy zupełnie z tyłu je postawię, bo z każdą skórką od jabłka nie będę zasuwać taki kawał

  17. #77
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Ale się uśmiałam, oglądając Twój plan glilko
    Przypomniały mi się dawne czasy, gdy mieliśmy owczarka niemieckiego i podhalańskiego. Psy uwielbiały chodzić na eee, w maliny, i tylko tam załatwiały potrzeby, a my mieliśmy najpiekniejsze owoce. I goście pożerali je z apetytem, dziwiąc się , że TAAAKIE WIELKIE I TAKIE AROMATYCZNE
    A one na naturalnym nawozie , pędzone były, hihihiihiiii
    A wy Haniu? Też je pożeraliście?

    Mój tata opowiadał, jak byli na działce (rekreacyjnej) u kolegi, i ten częstował ich pomidorami - śliczne okazy, a potem opowiadał, że ... eeee.... wywala pod nie zawartość kubełka kibelkowego (działka nieskanalizowana) Ojciec się wściekł A wystarczyło nic nie mówić

  18. #78

    Domyślnie

    program to chyba autokad czy jakos tak nie wiem bo dostalam w formie jpg zdjecia, dostalam do tego liste uzgodnionych roslin.
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  19. #79
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał glilka
    program to chyba autokad czy jakos tak nie wiem bo dostalam w formie jpg zdjecia, dostalam do tego liste uzgodnionych roslin.
    ach, czyli to nie ty robiłaś?

  20. #80
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikams
    Cytat Napisał hanka55
    Ale się uśmiałam, oglądając Twój plan glilko
    Przypomniały mi się dawne czasy, gdy mieliśmy owczarka niemieckiego i podhalańskiego. Psy uwielbiały chodzić na eee, w maliny, i tylko tam załatwiały potrzeby, a my mieliśmy najpiekniejsze owoce. I goście pożerali je z apetytem, dziwiąc się , że TAAAKIE WIELKIE I TAKIE AROMATYCZNE
    A one na naturalnym nawozie , pędzone były, hihihiihiiii
    A wy Haniu? Też je pożeraliście?

    Mój tata opowiadał, jak byli na działce (rekreacyjnej) u kolegi, i ten częstował ich pomidorami - śliczne okazy, a potem opowiadał, że ... eeee.... wywala pod nie zawartość kubełka kibelkowego (działka nieskanalizowana) Ojciec się wściekł A wystarczyło nic nie mówić
    No tak !
    To końskie, krowie g... jest lepsze?
    A wysuszone bryzgolęctwo kurze na jarzynowych grzędach, już nie razi?
    A mocznik w proszku, czy się rózni od składnika siuśków ?
    Fekalia, chemikalia...i my nafaszerowni róznymi paskudztwami
    Ale faktycznie, przepisy zabraniają wyrzucania odchodów w miejsca inne niż przeznaczone do tego, choć słyszałam o ludziach , którym rośnie wszystko jak burza, a podlewają grządki wodną frakcją...SZAMBA ! Hmmmm

    Hihihihihihiiii grunt to nawożenie organiczne - teraz ładniej to brzmi, hihihihihi ale sama TAKIGO g...wnianego pomidorka, chyba bym nie przełknęła
    całolki ciepłe -h.
    Cieplutko - hanka

Strona 4 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony